TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Indragostire virtuala Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 9
Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Credeti ca se poate ajunge la o relatie serioasa prin intermediul internetului?
Poate iubi cineva o persoana pe care inca nu a vazut-o?

22/07/08 11:06

biencutza
membru

Inregistat: 13/07/08
La o relatie serioasa nu nu cred... dar am vazut mai de mult la tv ca 2 pers care s-au cunoscut prin telefon au ajuns sa se casatoreasca[ nu s-au vazut numai cand s-au casatorit] ...deci , pe net " te poti indragosti " si mai usor ... dar pe net banuiesc ca , daca tii legatura cu cineva sigur ai cerut si o poza cu el/ ea .. deci logic ai vazut-o ..
       dar eu cel putin nu cred ca poti sa te indragostesti pe net pana nu intalnesti respectiva persoana sa vezi ce fel de om e .. pe net e foarte usor sa-ti ascunzi indenditatea .. deci poate te " indragostesti " si de o persoana falsa , care nu exista

Ultima modificare de biencutza.bm (22/07/08 11:39)

22/07/08 11:39

Norkis
membru

eu cunosc cel putin doua cupluri care s-au cunoscut pe net iar acum sunt casatorite.

22/07/08 11:57

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Si eu cunosc unul care dupa cateva luni a trebuit sa se desparta....

22/07/08 12:11

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
mersi vroiam sa verific daca cel care il stiu eu e matrimonial sau nu se pare ca nu e...desi mesajele de pe el in ultima vreme asa par a fi matrimoniale

Pentru o vorba pe care am spus-o un an intreg am avut de suferit..ia-m spus la un profesor de laboratoare ca eu nu cred in dragoste virtuala si tot anul m-a tachinat si uneori agata serios in mine...ca la sfarsit sa aflu cauza el si-a gasit sotia pe net defapt chiar el mi-a spus. Nu stiu cat de fericiti erau dar  pot sa spun ca uneori vorbea foarte urat cu ea la telefon.

P.S: chiar as vrea sa intalnesc si eu un cuplu fericit care s-au indragostit virtual

Ultima modificare de felyy (22/07/08 13:00)

22/07/08 13:00

biencutza
membru

felyy a scris:

P.S: chiar as vrea sa intalnesc si eu un cuplu fericit care s-au indragostit virtual

cand dau de asa ceva te anut ... : )) intre timp mai caut niste site-uri sa vedem cum sta treaba

LE : Norkis , cred ca ai drepatate , lumea isi cauta partenerul/partenera pe net mai nou :D

Ultima modificare de biencutza.bm (22/07/08 13:20)

22/07/08 13:16

Norkis
membru

Deci, din ceea ce am cunoscut eu, ei doi au vorbit atat de mult, incat s-au indragostit de felul de a gandi si a fi a celuilalt, iar intalnirea fizica, le-au confirmat asteptarile.

felly, nu exista cuplu care sa nu se certe; nu exista!

22/07/08 13:22

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

Norkis a scris:

felly, nu exista cuplu care sa nu se certe; nu exista!

nu asta inseamna fericire, sa nu te certi, daca nu te certi si toata viata ti-ar fi doar cer senin nu-ai m-ai avea de ce sa te-npaci.
Si cele mai fericite cupluri se cearta important e sa te si impaci.
Deci un cuplu fericit nu este este un cuplu care nu se cearta!

Mersi Nokis nu eram in clar cu ceva dar acum m-am lamurit ;)

Ultima modificare de felyy (22/07/08 13:30)

22/07/08 13:28

giany
membru

Inregistat: 18/05/07

Norkis a scris:

deci sunt lucruri pe care tu nu le stii ... si mai ziceai ca ramane intre tine si EL ... na ... am aflat si eu ... :D:D:D

22/07/08 13:38

Norkis
membru

giany, batran e omul care nu se mai mira.

22/07/08 13:42

giany
membru

Norkis a scris:

giany, batran e omul care nu se mai mira.

sa inteleg ca le stiu pe toate... noooooooooooooooo... in cel mai rau caz le aflu ...  :P :D:)

Ultima modificare de giany (22/07/08 14:01)

22/07/08 14:01

biencutza
membru

uitati ce am gasit pe net despre " indragostire virtuala "

"Unde v-ati cunoscut partenerul?" s-a intitulat o ancheta realizata de o revista occidentala, pe un numar de 1010 barbati si femei. O majoritate zdrobitoare au raspuns ca si-au gasit perechea in viata de toate zilele, si numai doua procente isi gasisera fericirea pe Internet. Cu toate astea, cautarea unui partener in lumea virtuala a fost demult acceptata de societate. Un raport publicat in 2007 a dovedit ca 17% dintre oamenii singuri folosesc Internetul pentru a-si gasi o pereche, majoritatea lor recrutandu-se dintre persoane cu studii superioare. Nu e, deci, nici un rau sa-ti cauti norocul pe net. Atata vreme cat nu indraznesti sa-l cauti in fata usii.

Ce parere aveti despre asta?

22/07/08 14:03

Norkis
membru

in China, 60% dintre fetele care si-au gasit un partener de pe net, si i-au cunoscut, au ramas insarcinate(spune un raport al statului chinez)

22/07/08 14:05

giany
membru

io tot stau si ma intreb la ce ajuta statisticile ??? nici macar nu sunt chinez si nici fata ...!!!:):):)

Ultima modificare de giany (22/07/08 14:10)

22/07/08 14:09

Norkis
membru

Oamenii sunt tentati sa foloseasca internetul pentru ca acest mijloc nu necesita multe obligatiuni, include  si un oarecare mister, si pot colabora cu mai multe persoane in paralel.

22/07/08 14:32

Norkis
membru

:)) altii/altele dintre voi poate ca acum au deja si copii in urma unei casatorii bazate pe matrimoniale, iar voi inca nu ati aflat; sunteti tar-tare simpatice!

sincer, eu nu am stiut ca exista in Romania; in strainatate stiu ca exista, pt ca astfel de lucruri sunt deja la ordinea zilei in biserica

22/07/08 16:28

diana.m
membru

Inregistat: 17/07/07

Norkis a scris:

1.Eu nu cred ca poti sa te indragostesti la prima vedere, d-apoi si virtual.O relatie nu se construieste la distanta si nicicum cu tastatura in fata.
2. Da ,poate cineva sa iubeasca o persoana pe care inca nu a vazut-o ,dar aici ma refer la aceia care stiu sa astepte persoana pe care Domnul a pregatit-o pentru ei si inca dinainte il/o iubeste.

22/07/08 17:36

Norkis
membru

frumos al doilea punct, diana.

eu una cred in dragoste la prima vedere(nu doresc sa intru in acest aspect); Ca a te indragosteti virtual insa iti tebuiesc, banuiesc eu, mai multe "intrevederi". In orice caz, fiecare isi asuma riscul,, in special cei care fac efortul cel mai mare ulterior.

22/07/08 20:43

simo
membru

Inregistat: 13/04/08
Din punctul meu de vedere indragostirea virtuala...Nu exista! Sau chiar daca ar fi o atractie,prin felul de vorbire sau prin comportamentul persoanei respective...Sunt mii de intrebari si nesiguranta este destul de mare! Eu una... cred ca prietenia virtuala, este un mod de a petrece timpul,atunci cand te plictisesti si alt lucru bun nu gasesti de facut. Am intalnit cazuri... ce au ajuns sa se indragosteasca prin acest mod virtual.Dar sincer va spun, ca asa de frumos cum parea a fi la inceput,incetul cu incetul s-a transformat in suferintza! Am avut ocazia sa fiu alaturi de persoana respectiva si va spun ca suferintza i-a fost ingrozitoare! Chiar dau un semnal de alarma!!! Dragi tineri! Nu va lasati influentati de singuratatea momentului, incercand sa aveti prietenii virtuale. Mai ales... daca sunteti o persoana sensibila,care pune suflet in fiecare lucru marunt. Suferintza va va fi mare,mai ales daca aflati ca persoana cu care planuiati sa va intalniti,sa va faceti un viitor si altele... e o persoana formala ( face totul... doar de dragul anumitui interes). Poate ca veti spune...dar ce, e tanar crestin! Nu stim ce se poate ascunde in spatele unei masti frumoase! Persoanele ce sunt mai libertine,sau mai singuratice, cauta acest mod de comunicare si din pacate ajung sa-si dea seama, cand suferintza si regretul isi urmeaza cursul. In spatele unor vorbe dulci si aparent incantatoare, se ascund mesaje false, mesaje ce pot fi gasite prin intermediul acestui mod de comunicare...interesant( internetul). Din pacate nu toti avem aceasta dezvoltare de a scri si a compune si deasemenea poate ca nu toti ne delectam uneori... citind versuri si mesaje destinate fiecarui moment... Daca toti ne-am da sema ca anumite versuri,sau mesaje sunt chituri,nu am mai ajunge sa punem pret,pentru fiecare cuvintel. E drept ca fiecare persoana ce trimite astfel de chituri (versuri... ce apartin altor autori) merita apreciate, ca totusi pierd timpul pentru a cauta momeala ,pentru a incerca sa cucereasca, sau sa uimeasca intr-un anumit fel...  Cred ca noi fetele, ne lasam mai usor influentate,chiar daca si printre noi, sunt caractere mai puternice,ce nu se lasa dominate asa de usor.  Oricum, cat de puternice am parea noi,trebuie sa recunoastem ca dragutii de baieti au metodele lor de a ne cuceri si deasemenea si noi avem metoadele noastre. Oricum ca si fata,cred ca noi suntem mult mai dispuse sa suferim si poate ca ne trece mai greu. Dar acum, nu pot spune ca baietzii nu  sufera,cred ca si ei au momentele lor,numai ca-s putin mai puternici si nu se dau de gol. Fiintza umana, este dispusa multor pericole,numai ca daca incercam sa fim cu Dumnezeu si numai cu Dumnezeu,vom reusi sa trecem peste pericole.  Chiar atunci cand boala, sau alte dureri... ce ne indoaie sufletul,singura scapare si adapostul, il gasim doar la Dumnezeu!!! Avem un Dumnezeu foarte bun si numai ajutorului sau, ajungem sa ne putem bucura de o noua zi,fie ea cu durerea sau bucurii. Important e... ca El e cu noi si in momentele cele mai dificile ne ia pe bratele sale, puternice si marete! Asa ca... in incheiere,vreau sa va spun cu cea mai mare dragoste, de sora si prietena. Sa fim foarte atenti si sa ne rugam mult, pentru deciziile ce le avem de luat,fie ele cat de mici ar parea. Si nu uitati, multa grija cu asa zisa iubire virtuala! Daca o sa fiu fericita,sa ajung sa traiesc o iubire virtuala, ce sa se termine cu o casatorie frumoasa... O sa va anunt!!! Dar vazand reactia prietenei mele, sincer va spun ca ma voi ruga Domnului, sa ma fereasca de o asemenea ispita. Fie ca dragostea si iubirea Tatalui nostru ceresc, sa ne insoteasca si sa ne pazeasca de ispite.

Ultima modificare de simona85 (08/08/08 01:06)

08/08/08 00:51

Norkis
membru

simona85 a scris:

Eu una... cred ca prietenia virtuala, este un mod de a petrece timpul,atunci cand te plictisesti si alt lucru bun nu gasesti de facut. Am intalnit cazuri... ce au ajuns sa se indragosteasca prin acest mod virtual. Nu va lasati influentati de singuratatea momentului, incercand sa aveti prietenii virtuale. Mai ales... daca sunteti o persoana sensibila,care pune suflet in fiecare lucru marunt. .

Aprecez mult cele spuse, desi exceptiile sunt destul de numeroase.

Problema este ca virtualul submineaza atat de  bine realitatea( web, speaker, viteza etc) incat este cel mai bun lucru pentru oameni foarte ocuati si care nu doresc sa isi faca in prima faza obligatii. Se tatoneaza terenul.

18/08/08 22:02

hopeful
membru

Inregistat: 30/05/07
Cred ca prieteniile virtuale sunt pentru anumite persoane care probabil le vad mai convenabile. Eu una nu vad nimic bun in ele. Nu te umple aproape nimic si nu prea se termina cu bine. Nu spun ca doua persoane care s-au cunoscut pe net nu pot sa ajunga mai departe, dar cred ca inainte de a trece la o relatie serioasa e nevoie de o cunoastere preliminara a celuilalt, care nu se realizazeaza prin web si microfon. Dar sunt convenabile. Eu sincer prefer relatiile la distanta, mi se par mai convenabile, ne vedem "mai rarut ca-i mai dragut". Ai mai mult timp liber. Nici acestea nu sunt bune cam tot din motivele alea.

18/08/08 22:11

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
Stiu 3 cazuri de indragostire virtuala de pe TC forum [un cuplu casatorit ,pentru ceilalti urmeaza sa strangem bani si sa mergem la ei la nunta in urmatorii X ani] .
Nici eu nu imi dau seama cum poti sa te indragostesti de un id de mess si de la prima intalnire sa fiti impreuna ,ca de la a doua sa faceti cununia si la a 3-a casatoria .Mergi pe risc ,poti pierde sau poti castiga ,ramane de vazut in timp .
Oricum virtual nu se pot vedea o groaza din obiceiurile unei persoane ,chestii din care iese de multe ori cearta . Nu iti ajunge o viata ca sa cunosti persoana de langa tine ,dar mai cateva ore pe net si telefon ... mie mi frica si cu relatiile de prietenie la distanta ,ca lucrurile sa nu o ia razna si sa ne intelegem numai pe net si prin telefon .Ehh ,probabil ca cei care sustin miscarea asta se bazeaza pe versetul : la Dumnezeu toate sunt cu putinta

Ultima modificare de RainSong (21/08/08 14:20)

21/08/08 14:19

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

RainSong a scris:

Mergi pe risc ,poti pierde sau poti castiga ,ramane de vazut in timp.

Asta e valabil in orice caz.

RainSong a scris:

Ehh ,probabil ca cei care sustin miscarea asta se bazeaza pe versetul : la Dumnezeu toate sunt cu putinta

Nu, pe acesta:
Proverbele 14:8a
Intelepciunea omului chibzuit il face sa vada pe ce cale sa mearga.

21/08/08 15:33

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

RainSong a scris:

Oricum virtual nu se pot vedea o groaza din obiceiurile unei persoane ,chestii din care iese de multe ori cearta . Nu iti ajunge o viata ca sa cunosti persoana de langa tine ,dar mai cateva ore pe net si telefon ... mie mi frica si cu relatiile de prietenie la distanta ,ca lucrurile sa nu o ia razna si sa ne intelegem numai pe net si prin telefon .

Sunt de acord cu tine. eu m-am fript cu o relatie la distanta :D numai harul Domnului a facut sa ies cu minunim de 'pagube' iremediabile. Dar... fiecare cu incredintarea lui :)

21/08/08 15:51

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

RainSong a scris:

Nici eu nu imi dau seama cum poti sa te indragostesti de un id de mess si de la prima intalnire sa fiti impreuna ,ca de la a doua sa faceti cununia si la a 3-a casatoria .Mergi pe risc ,poti pierde sau poti castiga ,ramane de vazut in timp .
Oricum virtual nu se pot vedea o groaza din obiceiurile unei persoane ,chestii din care iese de multe ori cearta . Nu iti ajunge o viata ca sa cunosti persoana de langa tine ,dar mai cateva ore pe net si telefon ... mie mi frica si cu relatiile de prietenie la distanta ,ca lucrurile sa nu o ia razna si sa ne intelegem numai pe net si prin telefon

Multumim pentru parere. Next? :)

Daca se poate, un pic mai constructive ca nu as vrea sa ma iau la cearta cu Robert, ca daca nu cumva imi ascunde, ca de fapt ii place Cola si nu Pepsi, sau ca sforaie noaptea. 

Ma intreb cu cata rautate sau cu cata dragoste scrieti unii dintre voi mesajele astea, sincer. Nu vreau sa aflu, m-ar intrista probabil.

Ultima modificare de anomis (21/08/08 16:13)

21/08/08 16:12

Pagini:  1 2 3 4 ... 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la