TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/COMENTARII Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 108 109 110 111
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

shoricel a scris:

Tacerea eu o percep mai mult ca pe un lucru pozitiv.


+Archangel+ a scris:

Of, Doamne. :facepalm: :D

Shoricica, atunci cand o fata tace te pedepseste. Ea prin cuvinte stabileste relatii si punti afectiv-emotionale. Daca nu mai comunica inseamna ca isi retrage aceste punti.

Problema lor (a fetelor) este ca ele nu inteleg ca pentru noi aceasta nu este o pedeapsa ci uneori chiar o binecuvantare deoarece noi nu folosim cuvintele pentru a stabili relatii ci pentru a transmite informatii. Iar o avalansa de cuvinte ne baga sistemul de procesare al informatiilor in eroare de suprasarcina. :D


Apropo de ce spui Arch, la cursul despre stereotipuri, am vazut noi asta. http://www.youtube.com/watch?v=0PpJDwgOr9Q
Se potriveste cu ce spui tu.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

01/03/13 11:52

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

+Archangel+ a scris:

Shoricica, atunci cand o fata tace te pedepseste. Ea prin cuvinte stabileste relatii si punti afectiv-emotionale. Daca nu mai comunica inseamna ca isi retrage aceste punti.

Ca sa mergem pe ideea ta, daca isi retrage aceste puncti inseamna ca a inchis o parte din caile de comunicare.


_______________________________________
A passion lifestyle.

01/03/13 13:07

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Tanara crestina a scris:

Apropo de ce spui Arch, la cursul despre stereotipuri, am vazut noi asta. http://www.youtube.com/watch?v=0PpJDwgOr9Q

Eu n-as incadra asta la stereotipuri deoarece acest cuvant poate avea si valente peiorative. Este, mai degraba, o descriere a ceea ce suntem noi luati per ansamblu.


Tanara crestina a scris:

Se potriveste cu ce spui tu.

Si tu de unde crezi ca stiu aceste lucruri? :D

Iti recomand si Mark Gungor:
http://www.youtube.com/watch?v=sVogrnAO28E


shoricel a scris:

Ca sa mergem pe ideea ta, daca isi retrage aceste puncti inseamna ca a inchis o parte din caile de comunicare.

Problema e ca nu iti dai seama ca retrage puntile decat cand inceteaza comunicarea. Asta in cazul in care nu o consideri un lucru pozitiv. :D

Ultima modificare de +Archangel+ (01/03/13 13:40)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/03/13 13:39

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Avem ipoteze diferite. Tu te referi la incetarea comunicarii intr-un cuplu ca si cauza pentru tacere. Eu ma refer la comunicarea fetelor mai tacute cu celelalte persoane din jurul ei, nu intr-un cuplu. Tocmai de asta am si spus:

Cu alte cuvinte asta inseamna selectie inteligenta a persoanelor carora le permiti sa te influenteze/selectie inteligenta a anturajului. :)

Ma gandeam ca am fost destul de clar ca nu ma refer la o relatie de cuplu.

E corect sa percepi din start o fata tacuta ca incapabila de a comunica intr-o relatie?


_______________________________________
A passion lifestyle.

01/03/13 14:01

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

Tanara crestina a scris:

Apreciez raspunsul tau, zambezi.
Chiar spuneam celor dragi de la intalnirea TC de azi, ca sunt fana a ce scrii. Intri rar, scrii rar, dar cand scrii se vede.
Multumesc inca o data.

eu iti multumesc pentru apreciere si pentru ca treci cu vederea prea multele-mi greseli de exprimare, ortografie, etc :)


01/03/13 23:04

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

zambezi a scris:

adriana, sa nu-mi spui ca te-ai gandit la "rigor mortis". nu. deja ma ia cu frig. :| (nu stiu care-i faţa care se potriveşte aici :) )

Promit ca incerc sa nu mai fiu asa macabra. :D:D:D:D
Adevarul e ca nu stiu ce fata s-ar potrivi unui zambet amar...


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

02/03/13 21:03

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

Old a scris:

Numai sa nu ti-o iei in cap. :D :D :D

Ha ha ha. Abia acum mi-am dat seama că am dat impresia că am luat acele răspunsuri ca și complimente. :D Nu asta mi-a fost intenția. :)

ps. mersi de răspusul tău. ;)


_______________________________________
His grace is enough!

03/03/13 09:33

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

shoricel a scris:

Eu ma refer la comunicarea fetelor mai tacute cu celelalte persoane din jurul ei, nu intr-un cuplu.

In cazul asta ma gandesc la urmatoarele variante: este timida (a se citi complexata) sau neinteresata/plictisita sau nu o duce capul sa poarte o conversatie. Dupa semnalele non-verbale iti dai seama in care categorie se incadreaza.


shoricel a scris:

E corect sa percepi din start o fata tacuta ca incapabila de a comunica intr-o relatie?

Daca motivul tacerii nu este dezinteresul pentru persoana/grupul cu/in care se afla atunci poti concluziona ca va avea greutati si in a comunica cu un eventual partener.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

07/03/13 16:11

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

+Archangel+ a scris:

In cazul asta ma gandesc la urmatoarele variante: este timida (a se citi complexata) sau neinteresata/plictisita sau nu o duce capul sa poarte o conversatie. Dupa semnalele non-verbale iti dai seama in care categorie se incadreaza.


+Archangel+ a scris:

Daca motivul tacerii nu este dezinteresul pentru persoana/grupul cu/in care se afla atunci poti concluziona ca va avea greutati si in a comunica cu un eventual partener.

Ma surprinzi. :| cu atat mai mult cu cat tu esti genul mai introvertit daca nu ma insel...

Ultima modificare de shoricel (08/03/13 15:53)


_______________________________________
A passion lifestyle.

08/03/13 15:51

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
A fi introvertit nu inseamna ca esti incapabil sa porti o conversatie sau sa participi la una. Doar ca nu tii neaparat sa fii tu initiatorul conversatiei.

Introvertirea nu este buna intr-o relatie. Acum depinde si cat de introvertit esti. Daca vrei sa ai o relatie cat mai buna cu partenerul trebuie sa comunici foarte mult. Iar asta este un lucru care se mai si invata.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

11/03/13 14:18

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
(o sa ma urasti pentru asta :D ) Revenind: "atunci cand o fata tace te pedepseste" este sau nu este o prejudecata?

Ultima modificare de shoricel (11/03/13 14:49)


_______________________________________
A passion lifestyle.

11/03/13 14:48

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Luand genul feminin in ansamblul lui da, o fata te pedepseste atunci cand tace. Desigur, ca peste tot, exista si exceptii. Cu cat cantitatea de testosteron din trupul unei fete este mai mare cu atat va avea tendinta de a se purta si actiona precum un baiat inclusiv in ce priveste vorbirea. Dar regula de baza ramane cea pe care am enuntat-o.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

11/03/13 16:55

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

+Archangel+ a scris:

Cu cat cantitatea de testosteron din trupul unei fete este mai mare cu atat va avea tendinta de a se purta si actiona precum un baiat inclusiv in ce priveste vorbirea.

Cu asta m-ai dat pe spate. Ce legătură directă e între cantitatea de testosteron din corpul unei fete cu subiectele pe care le dezbate sau ba?

ps. pe mine testosteronul în cantitate mare în corpul unei fete mă duce cu gândul la afecțiuni genetice/endocrine, nici pe departe la interesul scăzut la discuții pe subiecte neimportante. (premiza de la care eu am pus întrebarea).


_______________________________________
His grace is enough!

11/03/13 22:49

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Mersi pt dialog, Arch :)

_______________________________________
A passion lifestyle.

12/03/13 12:14

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Andreea a scris:

Cu asta m-ai dat pe spate.

A doua fata pe care o dau pe spate. O fi bine o fi rau? :D


Andreea a scris:

Ce legătură directă e între cantitatea de testosteron din corpul unei fete cu subiectele pe care le dezbate sau ba?

Cu cat o fata are o cantitate mai mare de testosteron cu atat mai mult va fi interesata de subiectele care ii pasioneaza pe baieti.


Andreea a scris:

pe mine testosteronul în cantitate mare în corpul unei fete mă duce cu gândul la afecțiuni genetice/endocrine

Depinde de ce cantitate vorbim. Daca este intre anumite limite este in regula. Daca insa este foarte mare astfel incat sa-i creasca parul pe fata si sa-i impiedice dezvoltarea sanilor atunci poate fi o problema.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/03/13 16:15

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:


Cu cat o fata are o cantitate mai mare de testosteron cu atat mai mult va fi interesata de subiectele care ii pasioneaza pe baieti.

Eu nu cred teoria asta a ta.
O fata care tace, nu inseamna deloc acelasi lucru cu un baiat/barbat care tace.
In general fetele tac pentru ca sunt timide sau exclusiviste. Comunicarea pentru o femeie este o cale de conectare sufleteasca. Apoi faptul ca Eva a fost creata din coasta lui Adam, o pune intr-o postura sa zic asa...de asteptare pasiva...

Eu inca sunt pasionata de Steaua. Si ce?
Oamenii sunt mai mult decat biochimie.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/03/13 16:17

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

+Archangel+ a scris:


Cu cat o fata are o cantitate mai mare de testosteron cu atat mai mult va fi interesata de subiectele care ii pasioneaza pe baieti.


Este valabila teoria si pentru fetele/femeile, copii ai Domnului?


Adriana a scris:

In general fetele tac pentru ca sunt timide sau exclusiviste.


Sau tac ca sa se poata ruga neancetat..sau ca sa asculte si sa invete..sau pentru ca are intelepciunea necesara si stie ca exista o vreme o tacerii si una cand sa vorbeasca..sau pur si simplu tace pentru ca celalalt nu-si poate infrana limba sa se mai si opreasca..sau pur si simplu pentru ca dragostea de aproapele o face sa taca ca sa-l faca pe celalalt sa se simta important...poate sa taca pentru ca este un bun ascultator...de ce ne este atat de usor sa facem teorii si reguli cand Dumnezeu ne-a creat atat de deosebiti?


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


14/03/13 21:26

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Noi suntem creati deosebiti=>avem o gandire (creata) unica. Gandirea este rezultat al personalitatii fiecaruia, a valorilor si a experientei de viata.

Daca toti am fi gandit la indigo, nu cred ca ar fi existat progres in ...nimic. Si nici nu cred ca am avea nimic de invatat unii de la altii.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/03/13 07:35

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

adriana a scris:

Eu nu cred teoria asta a ta.

Nu este teoria mea. Nu ma duce capul chiar asa de mult. :D

Atunci cand o persoana face operatie de schimbare de sex ghici ce se intampla inainte? Primeste suplimente de testosteron daca se schimba din fata in baiat respectiv de estrogen daca se schimba din baiat in fata. Acesti hormoni determina schimbari fizice exterioare dar au si influente asupra creierului.


adriana a scris:

O fata care tace, nu inseamna deloc acelasi lucru cu un baiat/barbat care tace.

Per ansamblu asa este. Dar exista si exceptii, destul de rare, cand poate insemna acelasi lucru. De aceea este bine sa iei in considerare mai multi factori atunci cand faci o evaluare a unei persoane.


adriana a scris:

In general fetele tac pentru ca sunt timide sau exclusiviste.

Timida, de obicei, ascunde un complex de inferioritate. Exclusivista, tot de obicei, ascunde un complex de superioritate.


adriana a scris:

Comunicarea pentru o femeie este o cale de conectare sufleteasca.

Corect. Tocmai de aceea tacerea ei inseamna lipsa dorintei de conectare. Adica dezinteresul fata de persoana/persoanele cu care este.


adriana a scris:

Eu inca sunt pasionata de Steaua. Si ce?

Iar mie nu imi place niciun sport. In trupurile noastre exista rapoarte diferite intre estrogen si testosteron ceea ce influenteaza preferintele noastre.


adriana a scris:

Oamenii sunt mai mult decat biochimie.

Cu siguranta. Dar nici nu poti ignora influenta biochimiei asupra comportamentului. Tu, ca femeie, ar trebui sa stii cel mai bine asta.


Roxana a scris:

Este valabila teoria si pentru fetele/femeile, copii ai Domnului?

Cu siguranta. Si cei ce sunt ai Domnului sunt facuti din acelasi material. Nu difera cu nimic. Este ca si cum ai spune ca antibioticele nu au efect asupra celor care sunt ai Domnului. Sau daca esti al Domnului poti sa mananci cate dulciuri vrei ca nu te ingrasi.

O fata cu un nivel mai ridicat de testosteron poate fi un excelent sofer de tir care sa duca ajutoare la mii de kilometri. Sau poate avea un simt de orientare extraordinar in jungla amazoniana cautand nu stiu ce trib sa-i vesteasca Evanghelia.

Ultima modificare de +Archangel+ (15/03/13 09:21)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

15/03/13 09:18

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

+Archangel+ a scris:



Cu siguranta. Si cei ce sunt ai Domnului sunt facuti din acelasi material. Nu difera cu nimic. Este ca si cum ai spune ca antibioticele nu au efect asupra celor care sunt ai Domnului. Sau daca esti al Domnului poti sa mananci cate dulciuri vrei ca nu te ingrasi.


Asta e din categoria "m-am casatorit in Domnul si apoi pot sa dorm linistit..." :D
Nu la acest aspect m-am referit, evident ca materialul este acelasi dar m-am gandit ca mai actioneaza si alte lucruri asupra trupului(material).Atata timp cat Domnul vindeca orice boala,  tot El poate "regla" anumite substante  din corpul nostru care sa lucreze in favoarea noastra(in favoarea Lui).


+Archangel+ a scris:

O fata cu un nivel mai ridicat de testosteron poate fi un excelent sofer de tir care sa duca ajutoare la mii de kilometri. Sau poate avea un simt de orientare extraordinar in jungla amazoniana cautand nu stiu ce trib sa-i vesteasca Evanghelia.


Pai..cam la asta m-am referit, daca nu sunt barbati la oaste, femeile sunt "reglate" voit de Domnul sa aibe aceeasi putere sau mai mare decat a unui barbat. Cred ca nu ma fac eu bine inteleasa..de asta spuneam ca nu putem face reguli si teorii din perspectiva crestina(referitor la tacere)



adriana a scris:

Noi suntem creati deosebiti=>avem o gandire (creata) unica. Gandirea este rezultat al personalitatii fiecaruia, a valorilor si a experientei de viata.

Daca toti am fi gandit la indigo, nu cred ca ar fi existat progres in ...nimic. Si nici nu cred ca am avea nimic de invatat unii de la altii.


Asta din perspectiva lumeasca nu?

Ultima modificare de Roxana (15/03/13 14:28)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


15/03/13 14:12

   
Pagini: 1 ... 108 109 110 111    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net