TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/COMENTARII Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 106 107 108 109 110 111
antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

Oblio a scris:

Pocăinţa este ceea ce numim Botezul pocăinţei consfinţit prin apă, chemarea lui Ioan.
Naşterea din nou este însăşi Botezul  cu Duhul Sfant

Nicidecum.

Prin Botezul in apa, noi marturisim un cuget curat spalat de Sangele Domnului Isus si o viata noua prin puterea Sa.

Duhul Sfant e Cel care constientizeaza omul de pacat si tot El produce nasterea din nou. Insa ca sa poata lucra, are nevoie de o inima deschisa, smerita, asemenea unui copil.

Ultima modificare de antonela (29/05/12 23:34)

29/05/12 22:51

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Isus intreaba 'Botezul lui Ioan de unde era, de la oameni sau din cer?'. Sa traduc ce zicea Ioan : daca voi nu vreti o viata de pocainta botezul e doar o baie. Aia inseamna faceti fapte vrednice de pocainta voastra apoi botezati'va. Oare fapte vrednice nu sunt roada Duhului?

ps : sunt pe tel. ma culc. vb maine

29/05/12 23:01

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
aoleeeeeeu, iar la Comentarii ???

29/05/12 23:47

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Edi, eu vorbesc de procesull interior, nevăzut, chiar şi cand discutăm despre naşterea din apă, aceasta fiind prima etapă a renaşterii.  Şi constă în aportul omului (dispoziţia pentru adevăr) şi un prim aport al lui Dumnezeu prin sădirea harului pocăinţei  ca răspuns la acea dispoziţie. El va  lucra  sentimentele căinţei în inima. Anto, a punctat bine şi ea aici.  Dar naşterea din Duh este mai mult decat naşterea unei dispoziţii în noi, este deja ATITUDINE şi vine tot prin Duhul după confirmarea că pocăinţa a încolţit.
Hai să o iau schematic altfel
1. omul neştiutor trăieşte mereu după îndemnul şi puterea duhurilor pe care inima sa le acceptă înfăptuind astfel binele sau răul după cum a ales în acel moment;
2.cel  dispus să caute adevărul îşi va cantări faptele sale şi ale celorlalţi prin harul Domnului care-i glăsuieşte în conştiinţă;
3.conştiinţa va lucra asupra inimii (afectivului) deturnand voinţa personală spre duhurile Tatălui doar dacă există suficientă determinare;
4.cand cele trei instante psihologice din om (conştiinţa/raţiunea, afectivul şi  voinţa) converg, atunci Dumnezeu va trimite o Putere  înnoitoare capabilă să "reformateze" întreaga fiinţă(Botezul cu Duhul Sfant capabil să rodească atitudinile lui Hristos în acel om.

Ultima modificare de Oblio (30/05/12 01:21)

30/05/12 00:15

Oblio
membru

April, îmi cer scuze. Şi eu scriu de pe telefon şi acesta nu-mi permite să citez între subiecte pentru a crea şi o legătură de conţinut. Nici să scriu mesaje mai lungi, de aceea postez acum repetat (am stricat şi reeditat postarea anterioară de trei ori încercand să adaug această justificare :( )

Dacă există o modalitate convenabilă de a transfera postările "clandestine" spune ce trebuie să facem? 

Somn uşor tuturor (care nu lucraţi schimbul trei :) )!

30/05/12 01:42

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
x

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 766#220766

Ultima modificare de edi.theraven (30/05/12 06:22)

30/05/12 06:12

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Ceszares a scris:

As dori sa aflu cum stau lucrurile acuma in situatia ta Anquita... Te-ai impacat complet cu situatia?
Din ce am vazut, Dumnezeu, prin aceasta experienta a capatat un alt sens in viata ta... il percepi altcumva...
Dar ceea ce vreau sa stiu cu adevarat este daca crezi absolut din toata inima caci ce s-a intamplat a fost voia Lui...
Asta daca mai esti pe site si daca mai esti dispusa sa vorbestei despre asta...:)

Hm. Parca esti femeie, atata curiozitate. :P

Ultima modificare de Old (16/08/12 22:14)

16/08/12 22:13

Old
Moderator

felyy a scris:

anquita...nici nu ma asteptam sa raspunzi la mesaj...imi pare bine sa aud ca lucrurile in drptul tau sunt ok....chiar ma bucur, imi aduc aminte ca in urma ce mult timp citeam povestea ta.

E o intamplare cu happy end.

Mie mi se pare ciudat ca dupa 3 ani si jumatate de pauza pe forum, fix cand ceszares intreaba, intra si raspunde chiar a doua zi.

E democratie, nu? :D :D

25/08/12 12:41

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

Old a scris:

Mie mi se pare ciudat ca dupa 3 ani si jumatate de pauza pe forum, fix cand ceszares intreaba, intra si raspunde chiar a doua zi.

se numeste abonare la topic domnul moderator ;)

In caz ca trece pe aici si Anquita, sunt curioasa ce a facut cu cancerul de care zicea.

25/08/12 22:33

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
o fi democratie....porbabil ar trebui sa tinem minte  minte pe unde ne-am scris povestile....sa o mai dai pe acolo din cand in cand

sau...ma mai bate un gand
are alti nikname :D glumesc

o fi de vina caracterul meu tipic FBI :))

27/08/12 14:09

Oblio
membru

treblada a scris:

apropo dragoste la prima vedere...
un tanar foarte impresionat si exaltat ....
domnisoara credeti in dragoste la prima vedere?
domnisoara : nu nu cred deloc...
OK atunci mai vin si maine:)

Old a scris:

Pentru glume este alt topic.

Pai nu a spus ca e o gluma? Poate ca ne prezinta scena cu modul cum  a inceput relatia dintre ea si partenerul ei. :D

Ultima modificare de Oblio (01/09/12 11:42)

01/09/12 11:33

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

Turcu Ovidiu a scris:

Dumnezeu sa faca dupa credinta voastra chiar anul acesta.

asta seamana cu o proorocie :D

april a scris:

:))) Amin :) !

nu rade april, ca cine stie :)) :D :D :D

22/01/13 00:54

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Dumnezeu stie :)

22/01/13 20:24

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Delmoniko a scris:

Amuzant... Mi-am gasit perechea potrivita (sa-i spunem asa, dar e mult spus). Dar nu cred in perechea perfecta (poate nici voi).
In tinerete credeam in dragoste la prima vedere, in iubire eterna, in suflete predestinate sa se intalneasca.... asta pana te loveste realitatea vietii.
Tot ce spuneam e ca avut cateva experiente sexuale "perfecte", insa asta nu inseamna ca respectivele femei erau potrivite, nici pe departe (tu ai exagerat putin mai mult, dar nu-i nimic).

Amuzant...desi tu vrei sa ne demontezi convingerile, ni le intaresti...

26/01/13 21:20

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

dhannyella a scris:

dar "golul" de care vorbeai mai sus? :D

Daniela, poate că nu m-am exprimat prea clar. Ce am vrut să spun e că există un gol, dar nu lipsește fericirea, dragostea sau respectul pentru partener. Doar că toate sunt sub umbra unui sentiment de neîmplinire totală (dacă mi se aprobă pleonasmul :P ). Aceste lucruri sunt niște concluzii după ce am "studiat" 2-3 cazuri concrete.

28/01/13 12:57

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Cred ca, de fapt, golul ala e mai mult un regret. Un regret ca s-au grabit sa faca un lucru in detrimentul altuia sau ca au confundat pasiunea cu dragostea. Nu cred ca e golul cauzat de nealegerea partenerului harazit.

28/01/13 13:53

Andreea
membru

@Arch, din ce spui, graba/pasiunea au dus la alegerea unui partener nepotrivit. De aici rezultă că golul e cauzat de alegerea luată.  :) Cauză (graba sau prea multă "pasiune")-> efect (căsătoria cu o fată/ un băiat nepotrivit)

Ultima modificare de Andreea (28/01/13 15:45)

28/01/13 15:42

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Cu siguranta. Dar asta nu implica ca numai unul era cel potrivit.

28/01/13 16:45

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Adriana, ti-a demontat cineva convingerile?
Si crezi ca am incercat? Eu nu incerc niciodata pentru ca reusesc tot timpul. Stai calma, nu convertesc pe nimeni! Nici nu ati avea la ce va converti!

28/01/13 17:03

Old
Moderator

Andreea a scris:

...Daniela, poate că nu m-am exprimat prea clar. Ce am vrut să spun e că există un gol, dar nu lipsește fericirea, dragostea sau respectul pentru partener. Doar că toate sunt sub umbra unui sentiment de neîmplinire totală (dacă mi se aprobă pleonasmul :P ). Aceste lucruri sunt niște concluzii după ce am "studiat" 2-3 cazuri concrete.

Acuma te-ai exprimat clar dar nu mai inteleg eu. :D
Uite, care-i intrebarea mea acuma: acest gol, aceasta "neimplinire totala" (imi place expresia :D) e permanenta, indiferent de intensitatea relatiei? Sau sentimentul asta vine asa cand pe unul din parteneri il apuca cate-o toana?

Ultima modificare de Old (29/01/13 07:52)

29/01/13 07:51

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Andreea a scris:

Ce am vrut să spun e că există un gol, dar nu lipsește fericirea, dragostea sau respectul pentru partener. Doar că toate sunt sub umbra unui sentiment de neîmplinire totală (dacă mi se aprobă pleonasmul :P ).

O anumita doza de gol si neimplinire exista in fiecare persoana, indiferent cat de dragut/sensibil/romantic/perfect ar fi partenerul de viata, pentru ca vorba aia,  "am fost creati pentru alta lume".De asta cred ca daca te casatoresti cu gandul ca celalalt o sa iti umple toate golurile - daca pot sa ma exprim asa - e o asteptare nerealista.

29/01/13 13:01

Andreea
membru

jezzy a scris:

O anumita doza de gol si neimplinire exista in fiecare persoana, indiferent cat de dragut/sensibil/romantic/perfect ar fi partenerul de viata, pentru ca vorba aia,  "am fost creati pentru alta lume".De asta cred ca daca te casatoresti cu gandul ca celalalt o sa iti umple toate golurile - daca pot sa ma exprim asa - e o asteptare nerealista.

Eu mă refer strict la neîmplinirea în cadrul căsătoriei, la alegerea nepotrivită a partenerului. Ce spui tu "am fost creați pentru altă lume" e adevărat și nu cred că sunt creștini care să conteste asta. E important să privim căsătoria ca o călătorie în doi și nu ca un răspuns la toate problemele. Golul din inimile noastre este/trebuie umplut de Hristos. Însă acel gol odată umplut mă gândesc că se transformă într-o dorință de a fi împreună cu Tatăl, nicidecum într-un gol mai mare. Are sens?

Old a scris:

acest gol, aceasta "neimplinire totala" (imi place expresia :D) e permanenta, indiferent de intensitatea relatiei? Sau sentimentul asta vine asa cand pe unul din parteneri il apuca cate-o toana?

Dat fiind că nu am fost în această situație (și sper să nu ajung), tot ce pot spune e că diferă de la caz la caz. Singurul mod în care mi-am putut confirma ipotezele a fost prin observare. Nu am stat în casa oamenilor să văd când și cum le vin regretele sau sentimentele de neîmplinire. Cred că în momentele de răscruce sau atunci când așteptările lor (realiste) nu sunt îndeplinite..

29/01/13 15:05

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08

Tanara crestina a scris:

O intrebare pt voi, baieti/barbati:
Pe o scala de la 1 la 10, cu 10 nota maxima, cat de important este fizicul fetei pt voi? Intr-o relatie de cuplu.
Nu ma intereseaza un raspuns de bun simt, ci unul de sinceritate maxima.

Nu sunt baiat/barbat, dar cred ca fiecare dintre noi, din cate observ, are alt instrument in a masura frumusetea. Cand traiam in lume imi doream cu totul altceva de la un baiat, cum sa arate, uimitor a fost faptul ca la sotul meu chiar nu am "privit" aspectul fizic.Ulterior s-a dovedit a fi un barbat foarte frumos, prin ochii mei si ai Domnului.Nu cred ca ar trebui Tanaracrestina sa pui foarte mult accent pe acest aspect, cu atat mai mult cu cat Domnul nu se uita la infatisare.In ochii Tatalui ceresc toti copiii Lui sunt frumosi, suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui.Trebuie sa te uiti in oglinda si sa vezi ce vede Dumnezeu, caracter, suflet.Nu consider delasarea si imbracatul in sac ca fiind de la Domnul, cu atat mai putin lucrurile legate de cosmetizare/ingrijire, de bun simt.O fata/femeie trebuie sa Il lase pe Dumnezeu sa-i cosmetizeze inclusiv aspectul fizic.Daca ai kg in plus sau minus, intradevar depinde si de tine, dar daca ai doar o mana, asta depinde de El.

25/02/13 14:55

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Roxana, draga, apreciez raspunsul tau. Insa aici nu era vorba daca pun sau nu eu accent pe aspectul fizic, ci cat de mult pune accent sexul opus pe aspectul fizic.

25/02/13 17:48

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Pai si tu cat consideri ca ar trebui sa-i intereseze?Care este convingerea ta?

25/02/13 18:27

Pagini: 1 ... 106 107 108 109 110 111    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la