TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/COMENTARII Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 105 106 107 108 109 110 111
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

april a scris:

citeaz-o inainte de raspuns ;)

iar eu credeam ca s-a inteles greseala mea, am deschis pagina numarul unu, am vazut o intrebare de-a ta (pe care am postat-o printre explicatiile mele) si eu crezand ca sunt la ultima pagina, am postat raspunsul, daca era cum credeam eu, anume ultima pagina, nu aveam nevoie de citare ca se intelegea clar la ce raspund. :)

edit: si intre noi fie vorba sunt baiat destept :D

Ultima modificare de ultimul mohican (31/01/12 22:08)

31/01/12 22:05

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
s-a inteles greseala ta, dupa primele explicatii. mai simplu era sa-ti modifici mesajul initial, citand intrebarea aia, ca sa inteleaga toti de la inceput.

nu pricep de ce nu ai facut asta.

las' ca fac eu, ca probabil n-am altceva mai bun de facut in timpul asta .

31/01/12 22:12

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
pt ca am impresia ca in momentul in care am priceput greseala, adica cand m-ai intrebat tu la ce am raspuns, imediat eu am explicat ce am facut pe intelesul tuturor. si pt. ca nu stiu cum e aici, dar in general, nu se modifica postarea din momentul in care au scris 1-2 useri dupa mine (in cazul de fata, tu si shoricel). si cel putin la mine (nu stiu la ceilalti) are o probleme ocazional site-ul, de ex. acum daca apas mesaje noi, pe thred-ul cu pricina" fetele intreaba baietii raspund" imi apare prima pagina (de unde si greseala mea).

Ultima modificare de ultimul mohican (31/01/12 22:29)

31/01/12 22:22

april
admin forum

stergeam mesajele off-topic dupa ce iti modificai mesajul.

se vedea pagina intre timp.

am modificat si sters eu.

31/01/12 22:29

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

4givenByJesus a scris:

sa-mi ofere protectie emotionala (in primul rand, apoi protectie fizica)

A, nu e suficient sa aiba "muschii umflati"? :D La un moment dat incepusem sa ma intreb daca-s singuru care crede ca protectia emotionala e mai importanta. :D

4givenByJesus a scris:

sa stie cand si ce sa vorbeasca si cand sa taca

Like to that!

4givenByJesus a scris:

sa fie creativ, sa ramana langa mine chiar si atunci cand i-am gresit, iar eu vaznd dragostea lui, voi fi castigata de el (nu atunci cand i-am grsit sa imi arunce reprosuri...)

Ca tot sunt aici, parerea mea e ca esential sa nu incepi sa turui toate reprosurile cu prima ocazie. That's kind of childish.

4givenByJesus a scris:

sa imi dea libertate, acceptand copilariile mele...

Inca iti mai place sa te joci cu papusile? :D

Ultima modificare de shoricel (10/02/12 21:37)

10/02/12 21:34

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

edi.theraven a scris:

si eu m'am gandit la acelasi lucru, Daniel :D

Chiar daca gresim, e bine ca inca gandim. :D

ps: am impresia ca e exact invers, e vorba de a incepe. Greu e uneori ;))

Ultima modificare de daniel (28/04/12 20:13)

28/04/12 20:12

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Tanara crestina a scris:

Mohicane, chiar sunt trista ca nu stiu sa joc sah .. :( dar banuiesc ca daca ai zis sah la regina, ar fi o miscare in avantajul tau si aproape de sah mat. Trebuie sa invat intr-o zi ..

Old a scris:

Eu sa-ti spun ce mutari trebuie? :D :D
Pai, regina evita nebunul;
sau...il captureaza, daca-i in avantajul ei. ;)

Imi pare un job prea complicat ca sa-l inteleg din teorie. Cel mai bine invat practic. :D

Sa divulg un secret despre mine: intotdeauna am considerat ca sahul e pentru genii, nu pentru mine; dar mi-ar placea sa invat.

03/05/12 21:11

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Tanara crestina a scris:

...
Sa divulg un secret despre mine: intotdeauna am considerat ca sahul e pentru genii, nu pentru mine; dar mi-ar placea sa invat.

Deeci...ai auzit mohicanule? Suntem genii bre, genii. :D

AnaMaria a scris:

...
Nu ma gandeam la o conspiratie :)) LOOL ci doar ca cineva vrea sa se joace
oarecum. Am vazut ca ei tot timpu l-au luat foarte tare.

Eu cred ca nu-i caterinca ci e cat se poate de serios.
Fie ca e un copil de 13-14 ani care stie cum stau lucrurile, fie unul de o varsta ceva mai sus, care se si ia in serios si crede ca-i chiar asa.
De unde sa stii tu daca el nu te ajuta? :D :D

Cat priveste aparitia lui...? Da, a aparut providential. :D :D :D

Mai, nu cred ca e facatura; din astia au mai aparut, si vor mai aparea. "Sansa" ta a fost ca subiectul tau se discuta pe prima pagina si el, la subiectu' asta a avut raspuns.

Sa vedem daca mai apare sa-ti esplice cum sta treaba cu astea; doar a promis, dar n-a descarcat inca desaga. ;)

Ultima modificare de Old (04/05/12 07:20)

04/05/12 07:19

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

Tanara crestina a scris:

Bun sfat! Mi-e dor de tine, draga mea. Un pupic la ghemotoc. :D

si mie mi dor....de vremurile de demult...dar acum am mai multe responsabilitati.. ;)

ghemotocul creste incet incet azi i-am dat prima data rochita...ne-am asortat la culoare cu tati azi :) e asa scumpa..pe zi ce trece tot mai multe stie ;) acum doarme toata noaptea si e ff cumintica...avem deja 2 luni jumate 
niciodata nu mi-am imaginat ca ca un copil iti poate aduce atata bucurie...

tu cum esti?

Ultima modificare de felyy (05/05/12 13:41)

05/05/12 13:37

april
admin forum

AnaMaria a scris:

Chiar te poti indragosti de un om doar dupa ce ai vorbit pe net si la telefon? Daca da, eu una mi-as pune mari semne de intrebare.

eu zic ca da. pune semnele mari de intrebare :)

16/05/12 17:35

AndreeaC
membru

Inregistat: 17/01/12

april a scris:

AnaMaria a scris:

Chiar te poti indragosti de un om doar dupa ce ai vorbit pe net si la telefon? Daca da, eu una mi-as pune mari semne de intrebare.

eu zic ca da. pune semnele mari de intrebare :)

Cat de bine poti cunoaste un om in spatiu virtual si/sau la telefon? Mie cel putin miar place sa il vad cum se poarta in general cu cei din jurul lui, ce apucaturi are, gesturile lui... sa stii ca ai un om langa tine pe care te poti baza. In relatia de prietenie (iubire) nu o sa il cunosti in felul acesta prea bine, pentru ca in preajma ta se va purta mereu mai frumos. Daca suntem sinceri cu noi insine asa suntem, in prezenta persoanei iubite avem mult mai multa gria cum ne comportam. Eu asa gandesc cu mintea mea putina :)
Deci daca eu ajung sa cunosc cat de cat si din partile lui rele si sa il iubesc oricum, atunci da, cred ca e ok, dar daca mereu ii vei reprosa si mereu vei incerca sa il schimbi in ceea ce tu ti-ai dori, din propie experienta (proaspata) spun: nu reusesti, doar daca el personal doreste asta cu adevarat. Eu cred si in varianta daca  te rogi pentru el ca Dumnezeu sa il modeleze si sa il schimbe.
Cunosc caz cand s-au cunoscut pe net, vorbeau la telefon, s-au intalnit dupa o perioada ,,D,, si in scurta vreme s-au logodit, s-au casatorit si acum au 2 copii frumosi si sunt fericiti. Da, dar nu i-a cerut prietenia in timp ce vorbeau la telefon si pe net ci deabea dupa ce s-au intalnit. Oricum e un caz fericit, dar cred ca pot cofirma multi ca relatiile astea nu prea au viitor.

16/05/12 22:11

april
admin forum

era vorba de indragostit si nu cred ca ne trebuie prea multe ca sa ne indragostim.

indragostitul este cel mai superficial fel de dragoste. despre dragosta in sine e o alta discutie. si despre cunoscut la fel.

si ma gandeam ca tu te bazezi pe Dumnezeu si pe cum il cunoaste el pe viitorul sot,  nu pe cat il cunosti tu, ca doar El ti l-a ales ;).

in plus, citisem recent undeva un model de rugaciune : "Doamne, schimba-ma pe mine si binecuvanteaza-l pe el". ar fi bine daca toti am sti ca nu putem sa-i schimbam pe altii.

16/05/12 22:20

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Cum am auzit pe cineva spunand : daca tot vrei ca Dumnezeu sa il/o schimbe ca sa iti placa tie poate chiar nu e persoana potrivita.

le : te poti indragosti si la coada la kaufland ;)

le2 : unde s'au cunoscut e irelevent. Si online nu poti cere decat prietentia la nivelul relatiei : adica cea virtuala. Orice om normal va face asta face2 face. Dar asta cu cunoscutul virtual e relativa. Cineva care vrea si cauta voi lui Dumnezeu in orice nu poate gresi.

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/12 22:34)

16/05/12 22:28

Site web  
AndreeaC
membru

april a scris:

era vorba de indragostit si nu cred ca ne trebuie prea multe ca sa ne indragostim.

indragostitul este cel mai superficial fel de dragoste. despre dragosta in sine e o alta discutie. si despre cunoscut la fel.

si ma gandeam ca tu te bazezi pe Dumnezeu si pe cum il cunoaste el pe viitorul sot,  nu pe cat il cunosti tu, ca doar El ti l-a ales ;).

in plus, citisem recent undeva un model de rugaciune : "Doamne, schimba-ma pe mine si binecuvanteaza-l pe el". ar fi bine daca toti am sti ca nu putem sa-i schimbam pe altii.

:) Inainte sa stiu ca Dumnezeu este ,,pentru,, eu l-am cunoscut si m-am indragostit. Si clar ca ma uit la toate astea, pentru ca nu-s ,,perfecta,, incat sa spun: ,,Dumnezeu mi l-a ales n-am de cat sa il indur si sa il inghit indiferent daca pot sau nu, trebuie sa il iubesc si sa ma supun desi parca, unele lucruri nu se potrivesc,, Stau de multe ori si pun lucrurile in balanta si trebuie sa fiu si rationala, chiar daca stiu ca el este viitorul meu sot ma port cu el cat pot eu de natural.
Oricum Dumnezeu in maretia Lui si in atotcunoasterea Lui clar ca nu-mi da ceva ce nu pot duce, mai bine ca El nu ma stie nimeni si faptul ca am confirmarea din partea Lui, pentru mine e o incurajare ca sa raman statornica in ceea ce simt pentru el, recunosc ca cel putin de 3 ori am vrut sa renunt total, dar El de fiecare data mi-a dat un imbold.

16/05/12 22:33

edi.theraven
membru

Da' nu era vorba de tine :) Ziceam la general :)

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/12 22:42)

16/05/12 22:38

Site web  
AndreeaC
membru

edi.theraven a scris:

Da' nu era vorba de tine :) Ziceam la general :)

,,si ma gandeam ca tu te bazezi pe Dumnezeu si pe cum il cunoaste el pe viitorul sot,  nu pe cat il cunosti tu, ca doar El ti l-a ales .,,
Cred ca asta imi suna mie. (sa-mi zica april daca gresesc) :)

16/05/12 22:50

april
admin forum

AnaMaria a scris:

:) Inainte sa stiu ca Dumnezeu este ,,pentru,, eu l-am cunoscut si m-am indragostit. Si clar ca ma uit la toate astea, pentru ca nu-s ,,perfecta,, incat sa spun: ,,Dumnezeu mi l-a ales n-am de cat sa il indur si sa il inghit indiferent daca pot sau nu, trebuie sa il iubesc si sa ma supun desi parca, unele lucruri nu se potrivesc,, Stau de multe ori si pun lucrurile in balanta si trebuie sa fiu si rationala, chiar daca stiu ca el este viitorul meu sot ma port cu el cat pot eu de natural.
Oricum Dumnezeu in maretia Lui si in atotcunoasterea Lui clar ca nu-mi da ceva ce nu pot duce, mai bine ca El nu ma stie nimeni si faptul ca am confirmarea din partea Lui, pentru mine e o incurajare ca sa raman statornica in ceea ce simt pentru el, recunosc ca cel putin de 3 ori am vrut sa renunt total, dar El de fiecare data mi-a dat un imbold.

1. aha. ar fi fost mai frumos sa stii intai ca Dumnezeu e pentru. cred ca era mai usor sa-I intelegi voia, fara a fi influentata in vreun fel de sentimentele tale.

2. nu era vorba de inghitit etc. era vorba de acceptat asa cum e, pt ca e luat din mana lui Dumnezeu. si asta arata incredere in alegerea lui Dumnezeu. si da, trebuie sa il iubersti si sa i te supui, chiar daca anumite lucruri ti se pare ca nu se potrivesc. ori ti se pare doar, ori se vor potrivi, pt ca, daca crezi cu adevarat ce ai spus mai departe, asa va fi.

18/05/12 13:04

junia
membru

Inregistat: 18/09/11

edi.theraven a scris:

Inainte de a se pocai inseamna inainte de a fi nascut din nou?

Este diferenţă între a te pocăi şi a fi născut din nou?

29/05/12 18:12

edi.theraven
membru

Pentru unii, din pacate, da.

29/05/12 18:14

Site web  
junia
membru

Inregistat: 18/09/11
şi cum ar veni definite cele două noţiuni pentru unii?

29/05/12 20:17

edi.theraven
membru

unii confunda o viata relativ morala sau o obisnuinta 'tehnica' cu cele bisericesti cu pocainta. Omul care intreaba exact asa „Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?”. Unii confunda pocainta cu a face ceva. Cum spune Pustan "unii se pocaiesc si zic : sa se inchida usa raiului dupa mine, nu vreau mai mult"

Asa vad unii pocainta.

Ultima modificare de edi.theraven (29/05/12 20:56)

29/05/12 20:20

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

junia a scris:

Este diferenţă între a te pocăi şi a fi născut din nou?

Eu zic ca da...

Pocainta consta in constientizarea actiunilor tale gresite (pacate) si a efectelor lor, o constientizare in masura sa-ti sfasie inima la gandul nedreptatilor si suferintelor pe care le-a creat pacatele tale.

Nasterea din nou este realizata de Dumnezeu prin Duhul Sfant daca pocainta omului este insotita si de hotararea de a trai dupa  modelul lui Isus Hristos.

Este foarte posibil ca pocainta sa aiba loc inainte de nasterea din nou, in plus poate fi un proces care sa dureze la unii si sa se produca imediat dupa pocainta la altii.

29/05/12 22:10

edi.theraven
membru

Da :) Dar eu ma refeream la altceva :D Apoi mi'am dat seama la ce se referea junia

le : de fapt nu. pocainta adevarata produce nasterea din nou. Am zis totusi bine ce am vrut sa zic :)

le2: pentru ca gandesc asa, nescos din context

Isus : "Sau acei optsprezece inşi, peste care a căzut turnul din Siloam şi i-a omorât, credeţi că au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi oameni care locuiau în Ierusalim?Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.”

"„Adevărat vă spun că, dacă nu vă veţi întoarce la Dumnezeu şi nu vă veţi face ca nişte copilaşi, cu niciun chip nu veţi intra în Împărăţia cerurilor."

ioan : "Faceţi, dar, roade vrednice de pocăinţa voastră."

in Apocalipsa scrie "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăieşte în spurcăciune şi în minciună; ci numai cei scrişi în Cartea Vieţii Mielului."

Asadar pocainta este starea care da omului posibilitatea de a fi in comuniune cu Dumnezeu, prin Isus, care este Calea.
Ce ii zice Isus lui Nicodim? "Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu.”. Pocainta adevarata  care este acea smerenie ca a unui copilas da posibilitatea Duhului Sfant sa nasca din nou pe cineva.

le3: nici un exemplu din NT nu arata ca vreun apostol, de exemplu sau si oamenii ce se pocaiau cu adevarat nu erau nascuti din nou imediat. Toti apostolii au primit nume noi. Si in VT la fel. Cand te cheama Domnul si te pune deoparte, te rupe de tot trecutul tau. Iti da o inima de carne. De aia nu vad cum poate zice cineva ca s'a pocait dar inca traieste in pacat. Pai unde mai e pocainta? De aia le zicea Ioan celor ce voiau doar sa scape de judecata prin botez : un om botezat nu e un om mantuit. Pocainta duce la mantuire.

Ultima modificare de edi.theraven (29/05/12 22:43)

29/05/12 22:15

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Pocăinţa este ceea ce numim Botezul pocăinţei consfinţit prin apă, chemarea lui Ioan.
Naşterea din nou este însăşi Botezul  cu Duhul Sfant

29/05/12 22:46

edi.theraven
membru

Pocaina e act al botezului sau botezul e act al pocaintei?

29/05/12 22:49

Site web  
Pagini: 1 ... 105 106 107 108 109 110 111    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la