TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Devotional/COMENTARII Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 19 20 21 22
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

Oblio a scris:

Orice rau faptuit fara remuscari fata de Tatal tau ori fata de semeni e vrednic de moarte.

Orice? Pai talibanii sunt de acord cu tine intru totul, desi ei sunt mai marinimosi. Daca furi ceva iti taie doar mana, nu te omoara. Daca comiti adulter, te omoara ce-i drept. Cum se face ca talibanii si dzeu gandesc la fel? Cum se face ca dzeu e mai crud ca orice dictator care a trait vreodata?



Raul e lipsa de altruism si dragoste de sine, iar un om iubitor doar de sine devine lipsit de scrupule fata de Cel caruia ii datoreaza existenta si fata de semeni. Nu pot astfel de caractere sa traiasca vesnic, nu e drept fata de ceilalti carora li s-a promis o lume lipsita de rau si teama.

A, am inteles. Deci din cauza ca li s-a promis altora o lume lipsita de rau si teama, trebuie sa moara cei care... de exemplu mint. Sau strang lemne sambata. Bine-am inteles? Nu e asta o solutie inspirata din epoca de piatra? Uite am eu o solutie mai buna: pune toti mincinosii pe alta planeta daca nu-ti plac. In fond sunt copiii tai, nu? Tu de ce nu-ti omori copiii (daca ai sau vei avea) pt. ca te-au mintit? Pt. ca nu esti dzeu, sau pt. ca ii iubesti cu toate defectele lor, asa cum sunt ei?

In plus, o asemenea lume “lipsita de rau si teama” ar fi totusi plina de teama, o teroare ca poti si tu oricand fi indepartat din ea. Teama de dzeu. E o utopie si o contradictie.



Nu pot oferi o comparatie perfecta, dar incearca sa extragi mesajul pe care vreau sa-l transmit (daca te intereseaza sa ma intelegi)...
...E ca si cum ai construi o casa menita sa-ti ofere anumite satisfactii... daca mai tarziu, e gata sa cada peste tine esti nevoit sa o darami, nu?

Daca ai construit o asemenea casa esti nepriceput, nu e vina casei. E vina ta. Iar oamenii nu sunt obiecte neinsufletite ca sa functioneze analogia ta. Uite unde e problema, cum o vad eu: o fiinta, care simte durere si bucurie, care gandeste si spera, nu este si nu poate fi o proprietate a cuiva. Nimeni nu are drept de viata si moarte asupra ei. De aceea te-am intrebat daca stii ca natiunile mai rasarite au abolit pedeapsa cu moartea. Pt. ca noi am ajuns la concluzia ca o pune capat unei vieti este inuman si nedrept. Nu poti indrepta o nedreptate comitand aceeasi fapta.



Dar omul este responsabil de alegerile sale.

Foarte bine, sa plateasca omul pt. alegerile lui. Dar sa nu ne scaldam in absurd si sa-l omoram pt. ca s-a culcat cu cine nu iti place tie, sau pt. ca a injurat, sau strans lemne sambata. Aceste pedepse sunt niste fapte abominabile vrednice de cea mai josnica dictatura.


Nu, El nu ucide decat dusmanii Creatiei (a Lui), si nu o face din slabiciune, marire sau egoism, ci din grija de a limita "efectele secundare" ale libertatii neintelept administrate.

Dar a ucide este un act de slabiciune, ca sa ma exprim politicos. Un act de inalta malitiozitate. Ca sa nu mai zic de actul de suprema malitiozitate si ura, tortura vesnica. Ce poate fi mai urat si murdar?
Cine nu stie sa limiteze "efectele secundare ale libertatii neintelept administrate” decat omorand, n-a inteles nimic din viata asta. Lipsuri mari de intelepciune si judecata. Eu insumi sunt mai intelept decat un asemenea personaj - si tu la fel. Cum o sa te comporti cu copiii tai? O sa-i omori?





Deci nimeni din populatia pamantului minus opt nu putea fi intors. Nici mamele gravide (cate avorturi efective s-au produs la potop?), nici copiii lor nenascuti, nici copiii lor nascuti, nici batranii, nici tinerii, nimeni nu mai putea fi "intors". Sesizezi vreo problema cu afirmatia ta?
"Intors"... era vorba de CARACTERUL la care esti chemat sa aspiri. Este tot ce vrea, e ceea ce urmareste Dumnezeu la om.

Stiu ca nu accepti calitatea de Prestient in dreptul lui Dumnezeu (desi ai la dispozitie o Carte a cartilor, unica, ce contine o multime de profetii incredibile implinite),


Eu nu am observat sa contina asa ceva, ba dimpotriva, contine profetii false…



dar una din explicatii e tocmai aceasta Prestiinta. Ceva din natura noastra (poate genetica) este descifrabil pentru El (nu si pentru noi creaturile Lui) ca sa STIE ce iese din fiece "pamant". Ai putea sa zici ca El e de vina pentru natura noastra imperfecta (El ne-a creat), dar nu uita de "samanta" semanata de vrajmas noaptea, o "contributie" (o influenta) pe care "pamantul" a primit-o desi ar fi putut sa o respinga, ne face sa fim vulnerabili. El cauta la potentialul nostru de a deschide ochii si urechile in fata ofertei Sale salvatoare ori in fata celei pierzatoare care nu mai e de la El. Si STIE cand lupta e in van sau nu...


1. Dzeul Genezei nu e prescient, exista destule versete in ea in aceasta privinta. Deci prestiinta asta o doar o rationalizare apologetica post factum. Justificarea genezei e ca dzeu ar fi vazut ca toate gandurile oamenilor erau rele si era mare rautate pe pamant. Atat, nici pomeneala de vreun concept al prestiintei, de ce avea sa se comita in viitor, faptele nenascutilor, etc.

2. Nu exista nimic in ADN-ul omului (sau altundeva) care sa-i indice actiunile viitoare inainte chiar de a se naste. A afirma inversul este o inventie.

3. A spune ca intrega populatie a pamantului, cu tot cu copiii nenascuti era dedata raului, erau satanisti sau mai rau, dincolo de orice speranta, este o ipoteza lipsita de temei si realitate. Uita-te-n jur, asa vezi tu lumea? Lumea de azi e mai buna ca lumea dinaintea potopului?



Poti sa te indoiesti, dar va fi o zi in care Dumnezeu va dovedi ca "Este ceea ce Este" (...si Ce a declarat vreodata ca Este)

As putea sa spun si eu la fel, poti sa crezi, dar nu va fi nici o zi in care Dumnezeu va dovedi ca "Este ceea ce Este”…





Pacat ca nici animalele nu mai puteau fi "intoarse", erau foarte rele si toate gandurile lor erau rele. Mai ales iepurii si poneii.
Si ele sunt afectate de aceeasi neascultare, de acelasi amagitor si de alegerea omului.

De ce?




Problema e ca multi dinte noi acordam o importanta peste masura acestei vieti cand ne raportam la ea ca la tot ce putem avea mai scump... Dar ce este o viata de cateva zeci de ani in fata unei vesnicii?

Pasarea din mana nu se da pt. cioara de pe gard, mai ales cand e vorba de viata insasi. Daca exista vreo viata vesnica atunci sa se demonstreze ca exista, si pana atunci trebuie aplicat un scepticism sanatos. Se stie clar ca nu orice zboara se mananca. De unde stii tu ca exista vreo viata vesnica?



Dumnezeu nu o astfel de viata plina de efectele egoismului ne-a pregatit, ci una mult mai presus si plina de importanta. El stie ca un nevinovat, un suflet neprihanit, chiar daca nu a trait cat un escroc nepocait, va fi multumit de rasplata din vesnicie si nu va pretinde ca a fost nedreptatit fata de cei ce poate au trait o suta de ani dar nu le-a fost de-ajuns sa gaseasca drumul spre vesnicie.

O himera. Si va sa zica toti cei nepocaiti sunt escroci sau in aceeasi categorie?



Eu cred ca acest Pamant care ne gazduieste este precum o rasadnita din care noi oamenii/rasadurile incoltim si devenim fie grau fie neghina...

Eu nu cred asa ceva, ce motiv as avea s-o fac? Scrierile unor oameni primitivi?





Asa ceva nu reiese din majoritatea celor scrise in biblie, probabil ca *tu* regreti orice actiune care presupune moartea si exterminarea. Stefan cel mare era descris ca "degraba varsatoriu de sange", si biblia efectiv il descrie pe Iahve la fel.
Dumnezeu a dat viata, Stefan cel Mare nu.


N-a dat nici dzeu viata, dar si daca ar fi dat-o, repet, fiintele vii nu sunt proprietatile cuiva, desi asta e viziunea iudeo/crestino/musulmana. Nici un stapan de sclavi nu are dreptul sa ia viata sclavului sau, indiferent cine e.

Insa, daca ce credeti voi e fals si ati omorat atatia oameni din cauza unei idei false si monstruoase, cum v-ati simti? Atata suferinta cauzata si goana dupa vant pt. o fata morgana?



El stie ce e de pretuit, ce poate fi salvat/reabilitat si ce nu, Stefan alege calea cea mai "sigura" in lipsa capacitatii de a cunoaste inimile si cugetele, cine-i e dusman si cine nu.

E doar o presupunere pioasa. In realitate, exista o groaza de criminali psihopati care au comis crime de ultima speta, au violat copii si au macelarit nevinovati. Si au trait mai departe, fara vreun dzeu care sa stie ce nu poate fi salvat/reabilitat. Asta e realitatea. Restul sunt povesti.



"Degraba varsatoriu" nu e real in dreptul lui Dumnezeu, El este mult rabdator, altfel de mult ar fi taiat raul din radacina.

Cam cat l-a rabdat pe ala care a strans lemne sambata? O zi?



Dar pentru a inlatura indoiala sadita in inima omului si in Cer a ingaduit lucrarea raului imbracat in ambalajul inselator pe care scrie mai bine decat Binele la care suntem chemati de Dumnezeu" .

Pai tocmai asa se naste indoiala si se sadeste in inima omului, ingaduind raul. Nu exista dzeu chiar si doar din acest considerent.





Interesant, raul se comite pt. ca nu se poate ingadui raul. Fight fire with fire. A preacurvit fiica ta? Arde-o in foc, oare ce alta solutie am putea gasi in acest caz? Se pare ca creatorul universului e in pana de solutii inteligente reducand totul la moarte. De la o asemenea persoana te astepti la solutii geniale si intelepte, nu solutiile pe care un cioban le-ar pune in aplicare.

Cand inlaturi microbii, sau cand deratizezi, produci rau?

Stiai ca asta era propaganda nazista vizavi de evrei? Exact asta? Fiica ta care s-a culcat cu unu’ de varsta ei nu este un microb, un paduche peste care sa dai tu cu DDT. Fii om omule, rationeaza un pic cu mintea ta, nu a altora.



Ei un astfel de rau este bine vazut si binevenit din punctul meu de vedere... al tau nu? Si gandeste-te ca vorbim de vietati iresponsabile...

Nu inteleg, care rau e bine vazut de tine? Arderea fiicei tale in foc? Groaznic!



Daca raul imbracat in ambalaj amagitor ar fi ars inainte de afi fost deschis ambalajul la porunca lui Dumnezeu, ai acuzat ca procedeaza ca un dictator. Hotarand singur, L-ai numi mincinos si ai intreba acuzator: "unde este libertatea de a alege pe care zice ca am primit-o?"

Inca o data, trebuie sa incetezi sa “obiectifici” oamenii. Nu suntem obiecte, produse in ambalaje. Dezumanizezi procedand astfel, si e mai usor sa omori. E mai usor sa-ti arzi copilul daca il privesti ca un produs stricat pe tejgheaua unui magazin. Ambalat frumos dar putred, o imagine groteasca. Sper ca glumesti.




Deci copiii aia de ce anume trebuiau sa se POCAIASCA?
Probabil de ceea ce stie El ca nu s-ar fi pocait...

Esti sigur? A omori un copil nenascut pt. ce nu a comis este o monstruozitate. De copilul lui David omorat de dzeu ca pedepsa pt. David iti amintesti? Uite ca dzeu omoara copii si fara pretextul prestiintei. Dar cei 42 copii care l-au facut chel pe profet, tot din prestiinta au fost omorati?



Te grabesti sa judeci si condamni...

Sper sa nu ma confunzi cu dzeu :)



Nu e gresit sa te intrebi, dar sa nu ne pripim in a da verdicte acolo unde nu suntem in masura sa o facem.
Multe lucruri nu le putem intelege pentru ca sunt ascunse ochilor nostri deocamdata. Eu recunosc ca nu am toate raspunsurile la dilemele vietii, dar stiu ca trebuie si pot sa cunosc Caracterul si Puterea lui Dumnezeu  din ceea ce ne este aratat, apoi cantarind la ce descopar in Acestea imi pot da seama cata dreptate sau dragoste voi afla si in cele nestiute inca.

Multe lucruri care “nu le putem intelege” sunt de fapt lucruri intelese de cei care vor sa le intelega. A merge pe ideea ca “las’ ca nu stim noi totul, hai sa nu ne folosim ratiunea” e foarte periculos. Asa se poate justifica orice ineptie si crima.


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

25/11/13 02:58

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Klaudiu, aici este rubrica de comentarii la „devotional”, nu pentru a dezvolta subiecte. Pentru asta sunt subiectele respective si te rog sa dezvolti acolo, daca ai ceva de spus in legatura cu subiectele. Chiar daca prezinti convingerile ateiste, o faci nu ca un gica-contra, ci o faci in mod decent daca este cine sa dialogheze cu tine.
Multumesc.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

01/12/13 14:33

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
Old, n-am dezvoltat eu subiectul ci Oblio. Comentariul meu initial era intr-adevar un comentariu la "devotional". Daca deranjeaza pe cineva, se pot muta posturile mele si ale lui altundeva.

Nu prea inteleg faza cu "gica-contra". Adica daca esti contra, esti gica? :)


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

01/12/13 17:20

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

Old a scris:

Evrei 2:18

„Și, prin faptul că El însuși a fost ispitit în ceea ce a suferit, poate să vină în ajutorul celor ce sunt ispitiți.”



Klaudiu a scris:

Daca poate sa vina, vine?



Oblio a scris:

Da!

Ioan 15:7

Dacă rămâneţi în Mine şi dacă rămân în voi cuvintele Mele, cereţi orice veţi vrea, şi vi se va da.


Cu alte cuvinte, nu exista crestin fidel care sa cada in ispita.

Ultima modificare de Klaudiu (01/12/13 17:25)


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

01/12/13 17:24

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Klaudiu a scris:

Cu alte cuvinte, nu exista crestin fidel care sa cada in ispita.

Toti oamenii pacatuiesc, chiar si crestinii (si stii ca asta sustin si crestinii si Biblia, dar ai tu motivele tale sa insisti). E o diferenta mare intre a te complace in pacat si a cadea in pacat.

Stii care e diferenta dintre un porc si o oaie? Daca in drumul lor nimeresc intr-o mocirla, oaia face tot ce-i sta in putinta sa iasa de acolo, se scutura si merge mai departe. Pe cand porcul, odata ajuns in acea mocirla se simte implinit.

La discutia noastra de mai sus voi sa raspunde in alt loc, adica...
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 034#229034


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

02/12/13 00:28

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
Cum ai ajuns tu la a vorbi de a te complace sa cazi in pacat? Parca vorbeam de ceea ce poate Isus sa faca sau sa nu faca? Ai afirmat ca Isus poate veni in ajutorul celor ispititi, am intrebat ca daca poate atunci si vine?, si ai raspuns ca da, vine in ajutorul celor ispititi, dar in cazul celor fideli. Lor le raspunde la rugaciuni atunci cand sunt ispititi.

Ceea ce e evident in contradictie cu realitatea, si crestinii "fideli" raspund ispitei intr-un mod pacatos. Deci unde e Isus care vine in ajutorul lor cica? Nicaieri.

In rest, ca tot te-ai simtit nevoit sa introduci in discutie porcu' si oaia (adica, ateii ar fi porcii si voi oile, nu? lol), prea multa autoflatare. Sa ne aducem aminte ca crimele voastre sfinte stau marturie in biblie, ca oile astea sunt de fapt niste lupi deghizati.


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

02/12/13 06:52

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Va rog sa nu mai discutati aici. Multumesc.

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

02/12/13 18:14

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
giany, ce te determina/motiveaza sa te rogi? Poti exemplifica ce anume ceri pentru altii si ce pentru tine?

_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

18/01/14 22:39

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

anomis a scris:

"Sa ne apropiem, deci, cu deplina incredere de scaunul harului, ca sa capatam indurare si sa gasim har, ca sa fim ajutati la vreme de nevoie. "

Evrei 4:16



Ma bucur, anomis, ca postezi. Multumim de versete. Foarte inspirate! :)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

26/01/14 16:30

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

valeriu a scris:

Cine dă această poruncă şi la cine o dă? Când?


Te rog sa scrii aici comentariile aferente. Multumesc.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

14/08/14 23:04

   
Pagini: 1 ... 19 20 21 22    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net