TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Diferente baiat /barbat, fata /femeie. Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Nu cred ca mai exista si in alta parte subiectul asta, in caz contrar sa-mi fie cu iertare, nu am cautat :D
Am deschis topicul asta pentru ca am observat ca exista concepte diferite fata de termenii baiat-barbat si fata-femeie de la persoana la persoana. Am auzit-o pe mama ca este criteriul fata de care se face diferenta este starea civila - intr-un limbaj mai finutz (pe care l-a folosit ea cand) sau dpdv sexual - intr-un limbaj mai direct :D La altcineva am auzit ca devii barbat din momentul in care ai responsaibilitati mai mari (ex facultate, servici, te intretii singur etc), de femei n-a comentat nimic :D

dexul spune astfel:

  BĂRBÁT, -Ă, bărbaţi, -te, s.m., adj. I. S. m. 1. Persoană adultă de sex masculin. ♦ Om în toată firea. 2. Soţ. II. Adj. (Rar) Curajos; voinic; harnic, activ. – Lat. barbatus.

BĂRBÁT adj. v. brav, curajos, cutezător, dârz, inimos, indrăzneţ, neînfricat, semeţ, viteaz.

BĂRBÁT s. 1. om. (Femei şi ~ţi.) 2. v. soţ.

bărbát s. m., adj. m., pl. bărbáţi; f. sg. bărbátă, pl. bărbáte

BĂRBÁ//T1 ~tă (~ţi, ~te) rar 1) Care este înzestrat cu forţă fizică şi curaj. 2) rar Care munceşte mult şi cu folos; harnic; laborios; vrednic. /<lat. barbatus

BĂRBÁ//T2 ~ţi m. 1) Persoană adultă de sex masculin. 2) Persoană plină de energie şi de fermitate; om în toată firea. ♢ ~ de stat persoană marcantă, aflată într-un post de conducere important. 3) Persoană de sex masculin căsătorită, considerată în raport cu femeia ce i-a devenit soţie; soţ. /<lat. barbatus

bărbát (-ţi), s.m. – 1. Om adult. – 2. Persoană de sex masculin. – 3. Om însurat, bărbat, soţ. 4. (Adj.) Energic, curajos, viguros. – Mr., megl. bărbat, istr.


FEMÉIE, femei, s.f. 1. Persoană adultă de sex feminin; muiere. 2. Persoană de sex feminin căsătorită. ♦ (Pop.; urmat de determinări în genitiv sau de un adjectiv posesiv) Soţie, nevastă. [Pr.: -me-ie] – Lat. familia „familie“.

FEMÉIE s. 1. (pop.) muiere, nevastă, (fig. şi ir.) fustă. (O ~ cu un copil.) 2. femeie de serviciu v. servitoare. 3. femeie de stradă v. prostituată.

FEMÉ//IE ~i f. 1) Persoană matură de sex feminin. ♢ ~ în casă femeie angajată, în trecut, pentru treburi gospodăreşti. 2) pop. Persoană de sex feminin care şi-a pierdut fecioria. [Art. femeia; G.-D. femeii; Sil. fe-me-ie] /<lat. familia

feméie (-éi), s.f. – 1. (Înv.) Familie. – 2. Nevastă, soţie. – 3. Femeie căsătorită. – 4. Persoană de sex feminin. – Var. fomeie, (Mold.) fimeie, (înv.) făme(a)ie.


care sincer, partial ma lasa in ceata. Insa eu vreau sa stiu parerea voastra ;)


_______________________________________
A passion lifestyle.

12/07/08 01:47

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Pfff... Ce chestie. :D Si eu trag oarecum o limita intre fete si femei, si intre baieti si barbati.

Eu consider ca femeia este fata care si-a inceput viata sexuala. Acum, uneia de 24, 25 imi este foarte greu sa ii zic fata, dar atata timp cat mai este virgina, in mintea mea, tot fata ramane. Si la fel se intampla si cu baietii.

Parerea mea. :D

Ultima modificare de anomis (12/07/08 08:45)


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

12/07/08 08:44

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Am citit din Scriptura,unde se metioneaza in Vechiul Testament despre "femeie" :"Din coasta pe care o luase din om,Domnul Dumnezeu a facut o femeie si a adus-o la om." Deci in Biblie asa scrie,nu se mentioneaza ca a inceput o viata sexuala,mentioneaza ca este FEMEIE ,nu scrie nimci ca este o fata poate in Noul Testament scrie,nu stiu :D,o sa mai caut :D

_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

12/07/08 08:56

Site web  
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Un punct de vedere care probabil a fost folosit in Biblie poate fi si maturitatea. Dar, este foarte greu sa delimitezi intre fata si femeie atata timp cand maturitatea este un proces, si nu poti spune aici a inceput si aici se termina. Cu atat mai mult cu cat nu exista 'sincronizare' nici intre maturitatea fizica si cea intelectuala/psihica.
astept in continuare pareri/idei/puncte de vedere. :)


_______________________________________
A passion lifestyle.

13/07/08 00:08

   
The_sense_of_life
membru

Locatie: Bistrita
Inregistat: 25/05/08
Eu sincer cred ca oricum fetele se maturizeaza mai repde decat baietii... deci, probabil ca esti femeie atunci cand dovedesti lucrul acesta, in viata de zi cu zi.

_______________________________________
"Cu nici un chip n-am sa te las, nicidecum n-am sa te parasesc"


15/07/08 13:09

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Hm, sub scoarta fiecarui barbat se afla un copil(Pascal)
Asta am si testat-o. Ca e baiat, ca e barbat, simte nevoia maternitatii din partea persoanei iubite.

Femeile sunt tare ciudate :D!Sunt ca si floricelele de porumb. Pot sa treaca de la o stare emotionala la alta, ca si popcornul in microunda. Deodata pocneste! :D
Exista femei care pot sa primeasca o suta de complimente despre felul cum arata sau ceea ce au facut, dar daca un membru al familiei face o critica, sunt devastate. De ce? Pentru ca le ingaduie altora sa aiba valoarea pe care o au.

Nu pot spune asta ca este un fapt general. in sinea mea consider ca nimeni nu poate sa te faca sa te simti inferior fara consimtamantul tau.

Diferenta dintre o pustoaica si "a lady" consta in raportare. Pustoaicele se raporteaza la simpla sclipire din ochi a celui mai tare tip din liceu, se raporteaza la cei mai spalaciti pantaloni pe care ii poate imbraca petru a iesi in evidenta sau la metodele cele mai ferme in care sa le dea de inteles parintilor o data si pentru totdeauna ca ea este MARE si ca stie ce face si ca nu mai este un pui.

in schimb, o lady, este persoana care stie ca mai presus de frumusete conteaza atitudinea;  lady se raporteaza la mentori si oameni mari ai culturii si istoriei, se raporteaza la bunul simt si inteligenta cultivata permanent.


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

18/07/08 11:18

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
Câtă dreptate ai, Norkis... :)

_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

18/07/08 11:21

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Norkis a scris:

in sinea mea consider ca nimeni nu poate sa te faca sa te simti inferior fara consimtamantul tau.

Uite inca o admiratoare a lui Eleanor Roosvelt. :D


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

18/07/08 11:35

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Băi fraţilor... mai ridicaţi falca înapoi... Că e deja prea-prea... E doar o fată...

18/07/08 11:41

Site web  
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
E doar o fata, filip, insa o fata care a zis multe in putine cuvinte. ;)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

18/07/08 15:14

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eh, te-ai prins tu ce-am zis io de fapt. Dacă faci pe niznaiul pe mine nu mă păcăleşti...

Dar, na, trebe să justificăm cumva căderea fălcii la unele persoane... (Io în locul tău i-aş scoate ochii! Dacă aşa face de faţă cu tine... îţi dai seama ce face în lipsa ta...)

Ultima modificare de filip (18/07/08 15:29)


18/07/08 15:27

Site web  
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Nu il pot opri sa admire, si sa exprime admiratia, filip. ;)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

18/07/08 15:50

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Stimabilule filip, imi permit sa consider ca atitudinea dumitale a fost doar un efect secundar al perioadei de tranzitie dinspre adolescenta primara spre adolescenta tarzie; altfel nu imi explic:)

Imi permit sa-mi expun in cuvinte uimirea pe care o descopar cu trecerea timpului. Exista un tot mai mare numar de fete care, din drinta de a parea mature si stapane pe viata lor, sunt in  stare sa se joace cu sentimentele barbatilor/baietilor; si o fac aat de "bine" incat ajung sa se dezumanizeze, iar cu trecerea timpului sa nu mai fie in stare sa isi inchege o relatie serioasa cu sentimente reciproce fie din cauza ca li s-a dus vestea fie din cauza ca si-au transformat mintea si inima in organe simple-functionale si supuse instinctelor si indisciplinei morale si sentimentale.

Ultima modificare de Norkis (18/07/08 18:56)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

18/07/08 18:53

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
E o concluzie interesanta Norkis...dar pe ce te bazezi cand afirmi asta?

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

18/07/08 18:58

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Ma bazez puternic pe ceea ce vad, si am consiliat.

Sunt multe fete care se joaca cu sentimentele altora pana cand ajung in clipa sa isi piarda respectul fata de ele; acest fapt este valabil si in dreptu barbatilor; insa! fetele sunt din esenta mai profunde si mai visatoare spre <departe>, consider ca acest fapt este cu atat mai rusinos si daunator.


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

18/07/08 19:04

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Norkis a scris:

Ma bazez puternic pe ceea ce vad, si am consiliat.

te referi la consiliere spirituala sau psihologica?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

18/07/08 19:06

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Nu am putut niciodata consilia psihlogic fara sa ma raportez la consiliera spirituala. Nu doresc sa va induc intr-o eroare; nu sunt consilier, desi meseria ma obliga sa "bat" frecvent intr-acolo.Mi'e un dat. :)

Ultima modificare de Norkis (18/07/08 19:45)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

18/07/08 19:44

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

anomis a scris:

Eu consider ca femeia este fata care si-a inceput viata sexuala. Acum, uneia de 24, 25 imi este foarte greu sa ii zic fata, dar atata timp cat mai este virgina, in mintea mea, tot fata ramane. Si la fel se intampla si cu baietii.

Parerea mea.

Iti impartasesc parerea. ;)

Ultima modificare de daniel-l (20/07/08 12:28)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

20/07/08 12:24

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
iar fetele care au viata sexuala la 15 ani pot fi numite femei?!

Ultima modificare de Norkis (20/07/08 14:21)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

20/07/08 14:20

   
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08

Norkis a scris:

iar fetele care au viata sexuala la 15 ani pot fi numite femei?!


FEMÉIE, femei, s.f. 1. Persoană adultă de sex feminin; 2. Persoană de sex feminin căsătorită. ♦ (Pop.; urmat de determinări în genitiv sau de un adjectiv posesiv) Soţie, nevastă. [Pr.: -me-ie] – Lat. familia „familie“.

Cam asta inseamna femeia..cum ai spus mai sus fata care si-a inceput viata sexuala.

Din acest punct de vedere ai putea sa le consideri femei si pe cele de 15 ani dar parerea mea e ca nu sunt inca...nu mai sunt fete dar inca nu sunt nici femei.

Ultima modificare de felyy (20/07/08 15:05)


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

20/07/08 15:05

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

Norkis a scris:

iar fetele care au viata sexuala la 15 ani pot fi numite femei?!

teoretic, cam da. practic, cam nu prea (si ma refer la punctul de vedere al maturitatii) :D depinde din ce punct de vedere vezi situatia. tocmai de asta am deschis subiectul ;)


_______________________________________
A passion lifestyle.

20/07/08 15:28

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

Norkis a scris:

iar fetele care au viata sexuala la 15 ani pot fi numite femei?!

Cred ca ajung sa pacatuiesc daca mai scriu aici, oamenii sunt catalogati in multe feluri, sunt persoane de 50 de ani la care le spun domnisoare si la fel sunt persoane de 15 ani la care le spun femei.

Ultima modificare de daniel-l (20/07/08 15:48)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

20/07/08 15:48

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Femeia se deosebeste de fata prin faptul ca este gata sa-si ia viata in propriile maini, doreste stabilitate doreste sa cladeasca ceva in jurul ei si este constienta ca pasii ei pot influenta prin exemplu multe persoane vazute si "ne"vazute.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

20/07/08 16:11

   
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08

Norkis a scris:

Femeia se deosebeste de fata prin faptul ca este gata sa-si ia viata in propriile maini, doreste stabilitate doreste sa cladeasca ceva in jurul ei si este constienta ca pasii ei pot influenta prin exemplu multe persoane vazute si "ne"vazute.


Pai si eu am matusa care are mai mult de 40 de ani si si-a luat viata in propriile mani dar nu e femeie, nu e casatorita.

Si o adolescenta de 15 ani nu prea poate sa-isi i-a viata in mani, nu prea are cum sa influenteze pe cei din jur decat in sens "negativ".

Ultima modificare de felyy (20/07/08 16:17)


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

20/07/08 16:17

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
A fi femeie nu tine de viata sexuala; la fel cum si barbatii Bibliei nu au fost barbati adevarati in functie de statutul lor social, civil sau sexual.
:)) sa inteleg ca adolescentele active sexual sunt un fel de femeiuste:))
Azi-maine comentam in dreptul fetelor si a femeilor sau a baietilor si a barbatilor si in functie de cosurile de pe fetele lor etc.

Ultima modificare de Norkis (20/07/08 20:01)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

20/07/08 16:27

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net