TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Cum pot ridica un prieten cazut? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08

adrienne a scris:

1 IOAN 4:2 "DUHUL LUI DUMNEZEU SA-L CUNOASTETI DUPA ACEASTA:ORICE DUH CARE MARTURISESTE CA ISUS HRISTOS A COBORAT IN TRUP ESTE DE LA DUMNEZEU"

Aici este vorba de viata lui Isus in trup la vremea cand a fost om. Dupa inaltare a fost trimis Duhul Sfant pana la vremea cand toate-i vor fi supuse si se va cobora din nou. A nu se face confuzie.

16/09/08 18:23

adrienne
membru

Inregistat: 16/09/08
pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:01)

16/09/08 18:30

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Bine..atunci ne-am lamurit. A vorbit in Duh..asta-i altceva. Asa inteleg. ;)

16/09/08 18:39

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
ADRIANNE si adrienne, sunteti aceeasi persoana ?

16/09/08 19:00

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:01)

16/09/08 20:14

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

mihaella a scris:

Pana la urma confuzia mea era: pot sa ma rog pt o persoana care traieste in pacat, pt un necredincios?
Desi nu am ajuns inca la o concluzie nu mai astept raspunsuri pt ca aici vorbim de starea unui om cazut.
Ca sa ai de unde sa cazi trebuie sa fi ridicat initial.. ori in cazul meu , persoana la care eu fac referinta nu a atins aceasta stare.

In primul rand imi cer scuze ca nu am explicat la ce ma refeream cand ziceam prieten. Prieten e o persoana cu care ma cunosc si avem o relatie mai apropiata. Acum ca sa fie corect putem vorbi despre prieteni de adunare  si frati, cred ca asa e mai corect.

mihaella parerea mea e ca in ambele cazuri (frate cazut/ prieten de adunare sau simpu o cunostinta care nu are o relatie speciala cu Dumnezeu) trebuie sa ne rugam. Eu o fac si poate in cazuri mai speciale cum ar fi persoane din familie am cerut Domnului sa reduca din asteptarile mele in favoarea lor. Nu-mi pare rau, nu ma simt vinovat din contra foarte bine.

Adrianne sincer sa fiu ai fost putin cam taioasa, pot sa spun ca inteleg nelamurirea mihaelei  dar si parerea ta. Ai dat citate care sustin parerea ta dar totodata exista si citate care o mentin pe a mea:
- Iacov 5:19  Fraţilor, dacă s'a rătăcit vreunul dintre voi dela adevăr, şi-l īntoarce un altul,
-  5:20să ştiţi că cine īntoarce pe un păcătos dela rătăcirea căii lui, va mīntui un suflet dela moarte, şi va acoperi o sumedenie de păcate

In Efeseni spune cum putem birui pe cel rau :
-  Efeseni 6:13    "De aceea, luaţi toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi īmpotrivi īn ziua cea rea, şi să rămīneţi īn picioare, după ce veţi fi biruit totul."....
-  6:18   "Faceţi īn toată vremea, prin Duhul, tot felul de rugăciuni şi cereri. Vegheaţi la aceasta, cu toată stăruinţa, şi rugăciune pentru toţi sfinţi"...., nu cred ca e nevoie sa citez totate versetele.

Ultima modificare de daniel-l (16/09/08 20:41)

16/09/08 20:32

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

daniel-l a scris:

exista si citate care o mentin pe a mea:
- Iacov 5:19  Fraţilor, dacă s'a rătăcit vreunul dintre voi dela adevăr, şi-l īntoarce un altul[...]

Ca sa te ratacesti de la adevar trebuie ca mai intai sa cunosti adevarul.
Este vorba despre un caz diferit de al meu.
Atata vreau sa stiu (daca se poate din perspectiva biblica)..am voie sa ma rog pt cineva care nu cunoaste adevarul? ( nu este credincios, nici nu a fost, nu este un "frate" cazut , nu este constient de starea sa, are o atitudine nepasatoare).
Multumesc.

16/09/08 22:46

daniel
membru

+Archangel+ a scris:

1 Timotei 2:1   
Va indemn, dar, inainte de toate, sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii

Parerea mea e ca este o porunca sa te rogi pentru el/ea :).
Fii binecuvantata !!!

16/09/08 22:51

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Pentru mine se roaga cineva, "pocait", cu inima noua, sa ma dea afara de la servici.Probabil am dat de o uscatura, dar nu cred.Asa judeca unii stramb.Sunt invatatii asa de mici.

17/09/08 00:39

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
mihaella, cine ti-a introdus in inima indoieli ca nu ai avea "voie" sa te rogi pentru cineva? Citeste Biblia si vei afla ca esti indemnata sa te rogi. Cel mai rau lucru care se poate intampla este sa nu iti fie ascultata rugaciunea.

17/09/08 03:07

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:04)

17/09/08 12:31

+Archangel+
Moderator

Ok, eu zic ca nu e cazul sa ne isterizam. Ma bucur ca ai mai coborat un pic tonul desi a ramas la fel de "taios" dupa cum si tu recunosti. :)

Tu zici ca numai rugaciuni pentru sfinti. Dumnezeu zice ca nu numai:
1 Timotei 2:
1 Va indemn, dar, inainte de toate, sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii,
2 pentru imparati si pentru toti cei ce sunt inaltati in dregatorii

Eu cred ca Biblia este destul de clara in ce priveste rugaciunea.

Ceea ce nu se poate discuta cu Biblia pe masa, adica concret pe versete, eu cred ca sunt interpretari personale care pot fi luate in considerare sau nu.

17/09/08 15:19

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:18)

17/09/08 17:33

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:18)

17/09/08 17:52

daniel
membru

adrianne a scris:

Danie-l ma bucur ca tu te rogi in DUH si ADEVAR(asta inteleg) si ca te-ai imbracat cu toata armura lui DUMNEZEU......atunci imi aplec capul in fata ta la propriu si la figurat si sunt tare geloasa.......vb serios......dar ma gandesc ca fiecare din noi gandim ca am ajuns la o relatie ff apropiata cu DUMNEZEU...........OARE suntem noi alesii LUI sa staruim(NU sa amintim in rigaciune,asta e o formalitate) pt aceasta LUCRARE???????

Ma consider ff slab :D, daca simt ca trebuie sa ma rog pentru cineva (oricine ar fii) sa nu o fac de teama ca ma va strivii diavolul ?
Nu stiu pentru ce sunt ales :D dar asta nu ma impiedica sa ma rog pentru oameni, oricat de rele ar fii duhurile diavolesti Dumnezeu nu ma ingaduie peste puterine mele :), in plus Dumnezeu rasplateste toate faptele noastre .

Nu am experiente de genu, si sper sa nu am niciodata :D, oare sunt la low level ?

Nu inteleg ce ai cu nivelele alea (prea mult pui accentul pe ele), la tine la biserica ( sau in cercurile de rugaciune ) se spune " fratii X se vor ruga doar pentru primele 3 cauze ca sunt mai riscante iar restul pentu astea mai 'dragalase' " ?
  Scrie in biblie "aveti grija pentru cine va rugati, feritiva de cei cu situatii mai grave pana cand veti fii mai puternici ? "

Archangel a scris:

Eu cred ca Biblia este destul de clara in ce priveste rugaciunea.

Ceea ce nu se poate discuta cu Biblia pe masa, adica concret pe versete, eu cred ca sunt interpretari personale care pot fi luate in considerare sau nu.

De data asta sunt de acord cu amandoua afirmatiile tale ;)

ps: poti da un 'enter' ( lasi un rand gol intre randuri ) ca sa se inteleaga mai bine ideile ;)

Ultima modificare de daniel-l (17/09/08 18:13)

17/09/08 18:09

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:21)

17/09/08 19:52

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Interesant că Pavel era un om al rugăciunii. El s-a rugat şi īn libertate şi īn butuci, pentru bisericile pe care le-a īnfiinţat şi la care  fost. Nu numai că s-a rugat pentru ei, dar le şi cerea să-l poarte şi pe el īn rugăciunile lor.

1 Tesaloniceni 5:25 "Fraţilor, rugaţi-vă pentru noi. "
2 Tesaloniceni 3:1,2 "Īncolo, fraţilor, rugaţi-vă pentru noi ca, Cuvāntul Domnului să se răspāndească şi să fie proslăvit cum este la voi, şi să fim izbăviţi de oamenii nechibzuiţi şi răi; căci nu toţi au credinţa. "

Un super exemplu de om al rugăciunii este Domnul Isus. El s-a rugat pentru ucenici.

Luca 22:31,32 "Domnul a zis: "Simone, Simone, Satana v-a cerut să vă cearnă ca grāul. Dar Eu M-am rugat pentru tine, ca să nu se piardă credinţa ta; şi după ce te vei īntoarce la Dumnezeu, să īntăreşti pe fraţii tăi."

Se ştie că diavolul luptă pe toate căile ca să atragă cāt mai mulţi de partea lui şi să doboare pe copiii Domnului. Diavolul a īntunecat efectiv pămāntul cu prezenţa sa malefică! Īn toată īntunecimea asta, numai rugăciunea poate fi un far pentru cei care au căzut sau sunt īn pericol să cadă.

Nu mai ştiu unde am citit expresia: "Dumnezeu ne vrea nişte giganţi care stānd īn genunchi să atingem cerul. Pe picioarele noastre vom vedea de ce suntem NOI īn stare, dar din genunchi vom vedea de ce e DUMNEZEU īn stare!"

17/09/08 22:24

+Archangel+
Moderator

adrienne a scris:

"DOMNUL NU SE VA LASA DESCOPERIT DE UN OM PANA CAND ACEL OM NU A AJUNS SA-L CONSTIENTIZEZE PE diavol si armele cu care el lupta"

Daca pana acum am mai glumit cu tine acum te acuz de erezie.

Te rog sa incetezi cu aceasta propaganda facuta diavolului. De asemenea, te rog sa incetezi sa te comporti ca si cum ai bea in fiecare dimineata cafeaua cu Dumnezeu enuntand propozitii de genul: "V-ati gandit vreodata ce spune cand va priveste atat de confuzi si spuneti ca puteti interpreta CUVANTUL LUI?" Nu stii tu cat de confuzi suntem noi si cat nu esti tu. Asta este manipulare. Daca ai ceva de comentat fa-o pe texte biblice nu pe experiente personale sau insinuari precum cea citata.

17/09/08 22:46

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:23)

17/09/08 23:45

+Archangel+
Moderator

Doamne, cata infatuare!

Ok, vreau si eu un text biblic care sa iti sustina erezia de care te-am acuzat. Nu ma intereseaza cat de inger de lumina esti tu si ce minuni faci tu atat timp cat gandirea ta eludeaza principiile Bibliei.

17/09/08 23:54

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
eu am invatat un lucru... atata timp cat ai niste principii, idei, fundamente in ce priveste credinta, viata de credinta etc... trebuie sa ai neaparat baza Biblica... astfel tot ceea ce crezi e ceva care nu are o temelie puternica... sunt de acord cu tine Arch!

18/09/08 07:57

Site web  
daniel
membru

adrienne a scris:

De ce crezi ca ingaduie incercari peste un om? Tocmai de-al intari pt a fi pregatit pentru o lupta cruda.....si iti spun ceva si chiar de nu vei intelege acum,te rog sa nu uiti,probabil vreodata imi vei da dreptate"DOMNUL NU SE VA LASA DESCOPERIT DE UN OM PANA CAND ACEL OM NU A AJUNS SA-L CONSTIENTIZEZE PE diavol si armele cu care el lupta"

Daca privesti bine in mesajele mele in cazurile in care nu am dat citate din biblie am scris parerea mea ( = nu scrie exact asa in biblie dar eu asta am inteles in legatura cu subiectul X). Daca poti sa dai un citat la ce ai scris mai sus m-as bucura altfel poti foarte simplu sa spui parerea mea si te inteleg perfect. Nu sunt de acord ca pentru al cunoaste pe Dumnezeu trebuie sa il cunosc 'inainte' pe satan (asta am inteles de la tine). Daca tu crezi ca reusesti sa il cunosti pe 'satan si armele lui' fara ca 'Dumnezeu sa nu ti se descopere' nu vad rolul Duhului Sfant in viata ta :).

adrienne a scris:

Spui ca DUMNEZEU nu ingaduie peste puterile tale.........si cu ce e vinovat DUMNEZEU ca tu te inhamezi la un car pe care nu-l poti trage?????  Nu vad vina LUI!!!!!

Da-mi un exemplu vrednic de crezare unde pune restrictie de rugaciune Dumnezeu.
Efeseni 4: 6   Nu vă īngrijoraţi de nimic; ci īn orice lucru, aduceţi cererile voastre la cunoştinţa lui Dumnezeu, prin rugăciuni şi cereri, cu mulţămiri.
7  Şi pacea lui Dumnezeu, care īntrece orice pricepere, vă va păzi inimile şi gīndurile īn Hristos Isus.

Adrienne iti dau un pont, cand am intrat la inceput am avut cateva tangente mai putin placute cu Archangel :D :D (cam cum ai tu acum :D ) si daca intaresti ce zici cu citate din biblie nu va comenta ;). Iti multumesc pentru toate urarile de bine pe care le-ai spus (pt mine) ;).

18/09/08 15:34

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:25)

18/09/08 22:25

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Cum putem ridica un prieten cazut ? Poate ca noi nu putem sa-l ridicam singuri, dar Dumnezeu poate si o poate face si prin noi, prietenii celui cazut.
Ne putem ruga pt el si putem fi alaturi de el.Ferice de cel care are prieteni care sa fie langa el si sa-l ajute sa se ridice cand mai cade:

Eclesiastul 4:9 Mai bine doi decāt unul, căci iau o plată cu atāt mai bună pentru munca lor.
Eclesiastul 4:10 Căci, dacă se īntāmplă să cadă, se ridică unul pe altul; dar vai de cine este singur, şi cade, fără să aibă pe altul care să-l ridice!
Eclesiastul 4:12 Şi dacă se scoală cineva asupra unuia, doi pot să-i stea īmpotrivă; şi funia īmpletită īn trei nu se rupe uşor.

adrienne a scris:

EVREI 6:4,5,6"Caci cei ce au fost luminati odata, si au gustat darul ceresc su s-au facut partasi DUHULUI SFANT....CARE TOTUSI AU CAZUT ESTE CU NEPUTINTA SA FIE INOITI IARASI SI ADUSI LA POCAINTA FIINDCA EI RASTIGNESC DIN NOU PENTRU EI, PE FIUL LUI DUMNEZEU,SI-L DAU SA FIE BATJOCORIT"

Proverbele 24:16 Căci cel neprihănit de şapte ori cade, şi se ridică.

De unde stii tu de ce si cum a cazut cel care a cazut ?

Iacov 5:16 Mărturisiţi-vă unii altora păcatele, şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.

1 Ioan 1:9 Daca ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire.

Daca cel care cade isi marturiseste pacatul atunci crezi ca ar fi ok ca altcineva sa se roage pentru el ? Si de unde stii ca nu din cauza ca cineva s-a rugat pt el isi marturiseste pacatul si cere iertare ?

Ioan 6:37 Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară.

Crezi ca Dumnezeu respinge pe cineva ? De ce sa respingem noi ?

Matei 5:44 Dar Eu va spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvāntaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc,

Luca 6:28 binecuvāntaţi pe cei ce vă blestemă, rugaţi-vă pentru cei ce se poartă rău cu voi.

Sa ne rugam pentru cei care ne vor raul, dar nu pt prietenii cazuti ? Ciudat, nu crezi ?

18/09/08 22:54

adrienne
membru

pace voua

Ultima modificare de adrienne (20/09/08 00:33)

18/09/08 22:58

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la