TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Cum pot ridica un prieten cazut? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
oanna
membru

Inregistat: 09/06/08
De ceva timp ma confrunt cu aceasta problema: cum pot ridica un prieten cazut?
     Acum 1 an (aproximativ), a venit la noi in biserica o familie care il abandonase pe Dumnezeu  cu mult timp in urma. Fata lor are  15 ani, si venea sambata cu noi la religie si la tineret.  Cu 2 saptamani in urma mama ei a venit disperata la pastorul bisericii, spunandu-i ca fata a inceput sa fumeze, umbla cu o "gasca" dubioasa, vine tarziu acasa si intr-o seara nu a venit deloc.
      Momentan, ea nu mai vine nici duminica la biserica, nici sambata la tineret. Am incercat sa o sunn ptr ca sa o invit la plimbare impreuna cu noi, tinerii, dar nu mi-a respuns.

Ce pot sa fac ptr a o salva? Este tanara si ceea ce face acum o va urmarii toata viata.

19/06/08 12:42

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Nu poti decat sa te rogi si sa incerci sa-i fii cat mai aproape. Sa vada ca are in tine o prietena care nu se uita la ea cu repros ci care ii vrea binele.

19/06/08 12:55

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Atat timp cat nu constientizeaza ca anturajul ei nu e unul bun, nu prea ai ce ii face. Pentru ca cu cat vei incerca sa o convingi ca e rau, cu atat se va incapatana mai mult. Depinde de cat de mult e implicata emotional in acest nou anturaj.

19/06/08 12:56

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
da...si eu acelasi lucru zic.si proune si tinerilor ,sambata cand va intalniti, sa va rugati pentru ea.

19/06/08 12:56

dianna
membru

Inregistat: 15/04/08
Intradevar, rugaciunea este foarte importanta!In momentele acestea cred ca asta e lucrul cel mai bun care poate fi facut.

19/06/08 13:00

oanna
membru

Multam pentru sfaturi! Daca aveti timp, puteti sa va rugati si voi ptr ea? Numele ei este Ioana.

Ultima modificare de oanna (19/06/08 13:35)

19/06/08 13:34

crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
trebuie sa te rogi in primul rand pt ea dar apoi sa incerci sa o sfatuiesti sa o incurajezi si sa o sprijinesti si sa incerci sa fii cant mai aproape de ea ...dar tu pt ea trebuie sa fii lumina un exemplu care poate sa il urmeze...stiu aici poate este cel mai greu dar Domnul te poate ajuta sa fii asa ca sa se intoarca si ea inapoi...GBU

04/08/08 13:03

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Eu zic ca ar trebui sa te rogi nu numai pentru ea, ca sa nu ai un anumit interes, ci pentru toti care se afla in ratacire.
Si as face (asa cum fac si eu) o rugaciune si pentru mine ca sa mi se arate calea :).A ma rog pentru ea ca e prietena?Dar parca Iisus zicea sa ne rugam pentru toti inclusiv pentru dusmani .
Uite eu ma rog si pentru Filip :) glumesc :)))

Ultima modificare de bairstow (04/08/08 13:25)

04/08/08 13:17

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Exista rugaciuni generale si rugaciuni cu un anumit scop precis si o anumita persoana ca tinta a ei. Nu stiai Bairstow? De ce, daca fata vrea sa se roage oamenii ptr. cineva anume, incerci sa generalizezi totul? Daca ar fi zis sa se roage ptr. toata China sigur ai fi zis ca mai bine ar fi sa se roage ptr. vecina de bloc. Cand vorbim de o chestie la asta ne referim, nu ne imprastiem prin toate.

04/08/08 16:40

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Ce inseamna prieten "cazut" ?

09/08/08 15:18

oanna
membru

Norkis a scris:

Ce inseamna prieten "cazut" ?

Un prieten care s-a abatut de la "calea cea dreapta" si acum rataceste in pacat...asa este ea acum...

09/08/08 23:19

MIDIAN
membru

Inregistat: 31/01/08
Fiecare sut in fund e un pas inainte :P

10/08/08 09:43

Site web  
mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
asa e Midian... vorba asta o tot spunea un prieten foarte bun de-al meu... si e foarte adevarata... sa nu uitam ca in Biblie scrie despre cel neprihanit ca el cade de 7 ori si se ridica...:)... e foarte usor sa cazi... dar e mare bucurie pt cel care se ridica...:)

15/08/08 21:41

Site web  
daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Am si eu un prieten care de ceva timp, cateva luni nu vine la biserica, la inceput venea mai rar si acum deloc. De cate ori il chem la biserica imi spune ca vine si nu vine... Stiu ce l-a determinat sa faca acest lucru (de fapt ar fii doua lucruri ) si chiar mi-e doar sa vina si sa vb ca altadata, frumoase vremuri.
Alt prieten e aproape in aceeasi situatie, vine foarte rar la biserica si nu stiu, nu mai pot vorbi sau sa ma intalnesc asa mult cu tinerii :(, de cand cu faculta si mai ales dupa unele situatii mai grele (jenante) suntem foarte reci si distanti. :(
   Daca sunt persoane care au fost in situatia aceasta sau au ajutat pe cineva ar fii fain sa imi impartaseasca acele momente si poate invat / invatam din experienta voastra.

15/08/08 22:44

Norkis
membru

Nu  poti sa ridici pe cineva fara sa te pleci asupra lui; rugaciunea de mijlocie si empatia practica sunt principalele fapte care ii ridica pe cei care gresesc.
Si, apropos, rebuie sa ii aratati ceva mai bun! Aratati-i o fata mai deosebita a lui Dumnezeu, aspecte pozitive mai profunde ale vietii de credinta etc. Asa facea si Isus; i-a oferit femeii din Samara ceva mai bun, nu mai rau.

10/09/08 14:03

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
ei nu poti ... ii intinzi o carja daca esti prea batran sa te apleci ... apropos... voi stiti ce face chuck noris cand face flotari ??? impinge pamantul ... :D

10/09/08 14:05

oanna
membru

:D da...rugaciunea este singura "carja" pe care pot sa o ofer :D

12/09/08 16:39

ADRIANNE
membru

Inregistat: 11/09/08
scrie in Biblie "sa nu va puneti chezasi pentru pacatele lor".......e destul de periculos,daca nu esti ffff puternic sa strigi la DUMNEZEU pt cineva care traieste in pacat.Cunosc o familie de tineri casatoriti crestini,care dupa 2 ani de casatorie au introdus divort desi Biserica nu stia nimic,iar un frate trimis de DOMNUL la ei s-a rugat si i-a fost descoperit ca ei se roaga pt cineva care traieste in pacat,adevarat,ei au recunoscut ca se ruga pt seful de post de la ei din sat,care traia in curvie si tot de-atunci au inceput neintelegerile lor.Acum si-au retras divortul si sunt fff linistiti

12/09/08 23:13

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Ca sa ridicam un prieten cazut in primul rand trebuie sa stam noi in picioare. Si nu doar sa stam in picioare dar sa avem si un Sprijin puternic in caz ca-i prea greu prietenul. Eu intr-un timp aveam o mare dorinta de a ajuta crestinii cazuti. Fiindca cunosc multi care au fost foarte sinceri, plini de ravna, oameni inspirati si care au cazut la un moment dat. Nu am reusit sa fac mare lucru fiindca nu am reusit sa fiu pe pozitia asta. Dar daca Domnul imi va da harul asta de-abia astept sa fac asta.

13/09/08 09:23

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Caci cel neprihanit de sapte ori cade si se ridica din nou, dar cei rai se prabusesc in nenorocireā€ Pv. 24:16

Este foarte usor sa cazi tinand cont de imprejurarile in care traim.
Conteaza foarte mult sa nu persisti in acea stare pt ca ar putea duce la resemnare.
Cand noi lucram , noi suntem cei ce lucram , dar cand ne rugam, Cel care lucreaza este Dumnezeu.
Este datoria noastra sa ne sustinem in rugaciune iar D-zeu.. nu sta nepeasator.

13/09/08 16:22

simona
membru

ADRIANNE a scris:

...e destul de periculos,daca nu esti ffff puternic sa strigi la DUMNEZEU pt cineva care traieste in pacat.

ADRIANNE, in primul rand iti urez un BUN VENIT! calduros! :) Spor la postat. :)

In al doilea rand... Am o intrebare, referitoare la textul citat: am mai auzit acest lucru. Nu inteleg, in ce sens poate fi periculos sa te rogi pentru o persoana care traieste in pacat?

13/09/08 22:35

daniel
membru

Va multumesc pentru parerile impartasite. :)

Nu cred ca Dumnezeu asteapta doar rugaciune. Am incercat sa ma apropii mai mult dar totusi nu e suficient ca sa poti sa schimbi (intr-o oarecare masura) pe cineva. Daca as stii biblia mai bine ar fii mai usor dar cred ca totul sta in relatia dintr mine/noi cu Dumnezeu. Eu cred ca se simte cand o persoana face ceva din dragoste (pentru el sau pt Dumnezeu) sau o face din obisnuinta, obligatie.

13/09/08 23:05

Norkis
membru

Draga danie-l, rolul nostru este sa conducem, nu sa impingem.
Poti pe cineva initia in cunoasterea binelui, isa daca vrei o (re)intoarcere autentica la Dumnezeu trebuie sa lasi ca acea persoana sa se ridice pe propriile lui "picioare".

13/09/08 23:18

daniel
membru

In fine, eu cred ca pentru cineva conteaza foarte mult daca simte ca are un spirjin, ca cineva e atent cu el/ea. Poate ma refer la imbarbatare, ca prieten (si nu numai) nu poti sta nepasator, adica incerci in toate modurile sa ajuti nu?

13/09/08 23:34

simona
membru

Desigur. E deosebit de important ca o persoana sa stie ca poate apela la tine in orice circumstanta, ba mai mult, conteaza enorm sa fii tu cel care initiaza ...sprijinirea. Adeseori, desi suntem cazuti, nu mai avem vlaga sa strigam dupa ajutor. INSA! Trebuie sa fim atenti sa nu cream dependenta. E ok sa se stie ca se poate conta pe ajutorul nostru, dar daca mereu si mereu cineva cade, ar trebui sa invete cate ceva, sa se maturizeze. Ori daca noi, ca niste parinti grijului, nu ne lasam "copiii" sa mai si cada, si sa se ridice singuri, s-ar putea sa nu invete sa mearga niciodata. ;)

13/09/08 23:37

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la