TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Liceu - bac - admitere - facultate Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 24
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
anomis te inteleg foarte bine..
fostul meu prof de mate mi-a fost si diriginte...si orele de mate erau ore de dirigentie sau de cascat ochii pe pereti, sau ore de somn, ore de plimbare pe faleza, că na..degeaba avem faleza la cativa metri de liceu?..si tot asa..
eu dupa 3 ani nici macar nu stiam ce sunt acelea matrici,ce-s alea derivate, cu ce se mananca graficele,asimptotele..si tot asa...
acum avem o profa noua...a intrat tare in noi..deja am inceput sa inteleg mai multe si sa deslusesc multe mistere.. sper ca va fi bine. acum nu-mi mai e teama ca n-o sa iau bacu` la mate, dar mi-e teama ca nu va fi nota destul de mare pentru a-mi permite media sa intru la ce facultate vreau :rolleyes:

20/09/08 19:31

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
as vrea sa merg si eu la faculta  pe ultima suta de metri la drept. ce ma sfatuiti care-i mai buna? Cantemir sau Spiru Haret?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

22/09/08 00:18

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Dar care ar fi principalele caracteristici ale unui profesor din Romania care sa transmita in mod profesionist informatiile sale dar sa fie si respectat si poate chiar placut?

22/09/08 17:19

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Mai, ideea e ...asa... Sa isi faca treaba, fara a fi... Rau. Cred ca severitatea dozata nu strica. Si desi, asa cum zicea profa de fizica-pe care eu una o stimez tocmai datorita seriozitatii ei vis-a-vis de materie:"Mai bine ma injurati acum, dar imi multumiti cand terminati." Cred ca ideal e, nu sa faci dupa placul elevului, ci sa fii serios, sever, sa razi cand e de ras... Sa dai note pe merit, nu dupa ochi frumosi... Sau altele... :rolleyes: Cu ce m-am ales din gimnaziu ca am avut profi care ne lasau liberi de capul nostru?... Cu nimic. Atunci eram bucuroasa... Cand am intrat la liceu plangeam de necaz. In fine, nu sunt de acord cu profesorii care jignesc, care umilesc, sau care nu fac ceea ce sunt platiti sa faca. Nu ma duc la scoala sa ma plictisesc, sau sa fac parada modei. Ma duc sa invat ceva... In fine... Cred ca sunt multe chestii... Si doar un profesor care isi aminteste cum era cand era el elev, stie sa mai dea in mintea elevului, si de asemenea...doar un profesor cu capul pe umeri stie cum sa imprime si valori morale si nu doar informatie.

22/09/08 18:14

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Frumoase cuvinte, anomis.

22/09/08 18:17

[anda]
membru

Inregistat: 09/09/08
si eu dau bacul in 2009 si parca nu mie atat de frica de bac ca de admitere as vrea sa dau la LMA.Domnul sa ne ajute pe toti sa intram unde vrem ;) Amin!!!

20/10/08 14:33

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
LMA? ce-i aia?

20/10/08 14:43

tamarta
membru

La Mama Acasa? :D

20/10/08 14:59

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Limbi Moderne Aplicate. Un fel de Litere, dar mai tehnic, nu asa...filologic :D

Ultima modificare de UnderZero (20/10/08 15:09)

20/10/08 15:08

fluflu
membru

daa? :D interesant
si despre ce te invata daca e mai tehnic?

20/10/08 15:22

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Adica, mai inveti si termeni de specialitate...Traduceri tehnice, etc. Deci nu se face doar literatura si gramatica, ci mai multe...:)

Ultima modificare de UnderZero (20/10/08 15:26)

20/10/08 15:25

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Limbi Moderne Aplicate... :D :D :D Doamne, ce era sa intreb! :D :D :D

20/10/08 15:49

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

Norkis a scris:

Dar care ar fi principalele caracteristici ale unui profesor din Romania care sa transmita in mod profesionist informatiile sale dar sa fie si respectat si poate chiar placut?

Eu am avut profesori foarte duri in generala ,nu miscam in fata lor ,nu chiuleam ,nu copiam ,nu ne scuzam ,nu negociam . La liceu chiar imi place ,a fost o schimbare radicala ,sunt destul de ok profii ,ne intelegem fain ,nu mai e regimul ala de teroare ,desi pretentii nu sunt putine si trebe sa invatam . Nu-mi place cum procedeaza profa de fizica : ne da o problema ,ne lasa 5-10 minute si apoi ia cateva caieta sa ne dea nota . E cumplit ,se iau multe note mici ,iar la lucrari ne da chestii de pici pe spate ,degeaba stii formule ..Oricum facem fizica in exces . Cred ca proful ideal e tipul dirigintelui meu :glumet ,nu da 3 pentru formule nestiute ,dar cand ajungi la tabla si nu stii, te simti naspa ,fara ca el sa-ti zica ceva .ne intreaba daca am inteles si chiar daca raspundem afirmativ ,uneori ne mai explica o data ,la tabla nu ne asculta pe note decat atunci cand vrem sau nu avem suficiente note ,fixam lucrarea cu vreo 1-2 saptamani inainte ,timp in care facem exercitii pregatitoare etc :)

Eu sunt obsedata de bac ,deja ma streseaza .De fapt ,din clasa a 9-a am cosmaruri :D
Cei care dati M1 si vreti o nota mare [peste 8.5] luati meditatii sau va bazati pe ce faceti la clasa ? Ai mei vor sa iau ,dar eu nu ,ma gandesc ca e pierdere de bani si timp pentru ca nu e mare diferenta intre ce explica la clasa si in particular .
la engleza intensiv ,daca iau 9 ,sunt multumita .
Oricum ,ma gandesc ca imi trebe peste 9.3 la bac [desi habar nu am unde sa dau ,si daca acolo imi trebe media din liceu si bacul] . la bio ,romana si geogra va trebui sa ma descurc singura ,profii de la clasa nu-s de nadejde .
Si apropo ,atestatul la engleza ajuta la ceva? se ia greu [pentru un elev nu tocmai stralucit la asta materie] ?
in final ,dupa mult stres si invatat ,o sa fie bine ,alte variante nu se admit ...

12/11/08 17:44

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Rain, in mod normal, daca ai invatat la timp, nu ai de ce sa te temi. Ideea e sa nu lasi pe ultimul semestru din a 12-a. Sa intelegi ce inveti, si sa ai fixat in minte ce vrei sa dai, ca sa stii unde sa depui efort mai mare. Ca sunt materii la care nu are sens sa inveti, ca oricum uiti tot dupa liceu. Si la mate, ia si uita-te pe o varianta din ce s-a dat la bac. Pun pariu ca unele chestii o sa stii sa le faci. Deci, nu e stress atat timp cat inveti cand trebuie. :)

12/11/08 21:46

fluflu
membru

fetelor,ati auzit ca nu ne mai dau astia variante?:(

http://www.bacalaureatul.ro/petitie-online aici e petitia.semnati!!

04/12/08 21:29

tamarta
membru

fluflu, raman variantele de anul trecut. doar la oral se schimba
adica..noua asa ne-au spus profii..

Ultima modificare de tamarta4jc (04/12/08 21:42)

04/12/08 21:38

fluflu
membru

pai raman alea de anuu trecut,raman si cele de 2007 si cele de 2006.si?ce folos?ca si asa nu stiam din ce ne da...

13/12/08 22:37

bornagain
membru

Inregistat: 03/05/07
Am terminat tezele de pe sem. acesta.Profa de mate " intr-o ora jum. trebuie sa terminati.. teza nu e de 2h" sigur, daca si stii, oricum era mult de scris si nimeni nu a termint desii cei mai buni din clasa se strofocau :) . O sa fie aiurea la bac la mate. profa de acum explica tare aiurea ( nu scuza faptul ca noi nu invatam insa are o mare parte din vina ) .

Ultima modificare de bornagain (13/12/08 23:47)

13/12/08 23:46

RainSong
membru

Born ,ai 1 an jumate sa te pui pe facut exercitii la mate ;) nu cred ca-s asa grele :P

ce vrajeala e cu tezele astea unice .Subiecte simple ,materie putina ,note ingrasate ca pentru Craciun ,profii de clasa corecteaza prima oara [va dati seama ca cei care iau ore de la profii de clasa sunt mai mult decat avantajati] .Pe vremea mea era mult mai greu si se intra destul de corect la liceu .Ce traume vor fi pe astia care merg la mate-info cu intensiv info sau engleza ,dupa ce au luat notele de la teze cum le-au luat ... sau se duc la filo si se scot .

Ultima modificare de RainSong (15/12/08 11:51)

15/12/08 11:50

RainSong
membru

eu o iubesc pe profa de fizica .Vine la clasa si ne intreaba : "ce problema preferati :de olimpiada sau de admitere la faculta ?" [:D :D :D] .Aia de admitere e mai usoara :) Dar numai probleme de pe la facultati facem ,la cata fizica stim ,ma gandeam sa dau bacul din fizica ,decat sa tocesc bio .. doar ca mi frica sa nu gresesc primul punct si sa mi se duca tot ,sau calcule gen 1+1 :D

legat de ce zicea mereu-tanar ,de faculta de drept ,mi-a spus o fata ca trebe sa dai 30000 euro ca sa ai o slujba de judecator ,sau avocat ,pe acolo . Am ramas masca .. iti amortizezi intre timp spaga data ,insa nu ai de unde sa o scoti pe moment .Si eu ma gandeam la drept .

14/01/09 18:37

tamarta
membru

bornagain, cand am intrat eu in a 12-a habar n-aveam cu ce se mananca matematica, pentru ca n-am mai facut mate din a 8-a, dar am tras tare si am recuperat deja o mare parte din materie si am terminat toate variantele de la bac. desigur, e nevoie de multa munca, ambitie si perseverenta..si vei reusi ;)

16/01/09 10:29

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
daca stie cineva un site unde pot citi operele lui Shakespeare in romana ... il/o rog sa ma anunte... multumesc!

16/01/09 15:22

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
http://translate.google.ro/translate?hl ... %26hl%3Dro
incearca aici ... :)

16/01/09 16:49

RainSong
membru

ce sclipire geniala a avut cineva :sa bage obligatoriu informatica la bac pentru clasele de mate-info .Cred ca mai mult de 70% din cei vizati s-ar muta in alte clase .. bun ,e numai o propunere si pana la anu' se mai schimba 7 ministrii si programe .

19/02/09 09:43

tamarta
membru

mda..cica de la anu` o sa se dea numai la 3 obiecte :rolleyes:
iar eu trebuie sa invat la atatea :rolleyes:

Ultima modificare de tamarta4jc (19/02/09 10:39)

19/02/09 10:38

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 24    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la