TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Liceu - bac - admitere - facultate Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 24
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Eu am auzit că se reintroduce şi admiterea la facultate...acum nu ştiu sigur dacă este adevărat. :)

01/09/08 20:42

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
Eu am auzit ca doar in cazul unor facultati, nu la toate.

fluflu, cred ca iubesc sa faca experiente pe elevi, altfel nu imi pot explica de ce schimba atat de des metodologia. :rolleyes:

Ultima modificare de sunshine (01/09/08 20:53)

01/09/08 20:50

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

sunshine a scris:

Hey fluflu, anomis [si toti cei care veti da bacul in 2009] ati citit ca la anul nu vor mai pune subiectele de bac pe internet? Daca nu, poate aruncati o privire aici.
Ce parere aveti?

Traim in Romania. Spune totul?

01/09/08 21:00

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
acuma mai lipseste sa ne zica ca o sa avem mai multe materii pentru bac,asa...sa puna capac la toate!

sunshine,unele facultati...adica?cam cate?50%?60%? si acum sunt multe facultati la care se intra cu examen...

Ultima modificare de fluflu (01/09/08 21:04)

01/09/08 21:03

sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
@anomis - inafara de ce stiu si eu?

@fluflu - depinde foarte mult de oras si de facultati.

01/09/08 21:12

simona
membru

Eu, un singur lucru zic:"Domnul cu mila!" Ma apuc de meditatii, ca la mate is  varza, si am cel mai greu modul... La romana nu imi e frica, si... ce o mai fi... Info, iar ii asa un pic... Dar dupa 4 ani, cred ca stiu si eu, cat sa iau o nota mare. :) Imi e mila de cei care s-au bazat pe ...soptit, etc. Viata.

01/09/08 22:20

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
mda..si eu sunt a 12-a..si in 2009 am si eu bac de dat. n-aveam deloc emotii, dar acum sunt atat de stresata..mai ales ca am nevoie de note mari si nici nu vreau sa ma multumesc cu note de trecere. nu mi-e teama ca o sa pic, mi-e teama ca nu o sa pot ajunge unde vreau :(

01/09/08 22:23

fluflu
membru

la romana nu ti-e frica?deloc?pfuiii tre sa invatatm toate comntariile alea! eu in 3 ani nu am facut romana aproape deloc :rolleyes: ...asa ca acuma tre sa trag tare.si eu la mate o sa ma apuc de meditatii,dau M2-ul.

01/09/08 22:24

simona
membru

La romana sunt as, flu. E materia preferata. Invat de placere, si nu tocesc. Imi place, si gata. In general, primesc note destul de bune pe referate, eseuri, si cam stiu ce am mancat in astia 3 ani. :) Bine, tre sa ma pun la punct cu curentele literare, ca fac ghiveci, dar in rest, stau destul de bine la capitolul asta. Profu' ne-a dat o lectie: fa ce ai de facut, atunci cand trebuie. Nu amana. Si... Ne e destul de bine celor din clasa lui, desi suntem mate-info. :D

Tami, asa ma gandesc si eu. Ca, daca nu pot ajunge unde vreau, ca ...etc... Si, la mine, sunt n probleme legate de treaba asta... Numai Domnul mai poate face ceva...

Ultima modificare de anomis (01/09/08 22:28)

01/09/08 22:27

tamarta
membru

din punctul asta de vedere nici mie nu mi-e teama..la teza la romana am luat 9.50. si lipsisem mai mult de o luna de la scoala si am pierdut mult din materie. la mate o fi problema si la mine...ca in ultimii 3 ani am facut singura matematica, pentru ca dirigu a uitat ca pe langa diriginte mai este si profesor de matematica :rolleyes: mi-am spus ca nu vreau sa fac pregatire la nimic, dar asta ar insemna sa imi stric toata media din cauza matematicii

01/09/08 22:28

fluflu
membru

fetelor,si ce facultate ati vrea?

01/09/08 22:32

tamarta
membru

Medicina Dentara [asta e pe primul loc]
m-ar mai interesa Psihologia si Farmacia[dar nu asistent farmaceutic si sa vand in Farmacie]

01/09/08 22:40

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

sunshine a scris:

ati citit ca la anul nu vor mai pune subiectele de bac pe internet?

Foarte bine, măcar va fi un examen cât de cât corect.

the_stranger a scris:

Eu am auzit că se reintroduce şi admiterea la facultate...acum nu ştiu sigur dacă este adevărat. :)

Şi? Nu e bine? Măcar ştii că intri pe merit şi nu vin alţii cu note umflate cu pompa să îţi ocupe locul. ;)

Uitaţi aici, pe site-ul dat de sunshine ceva interesant:

"Profesorii cer examen-grilă

Renunţarea la probele orale ale Bacalaureatului şi supravegherea cu personal din afara sistemului de învăţământ sunt doar două dintre propunerile făcute ieri de către reprezentanţii organizaţiei educaţionale EDU CER. Profesorii consideră că probele orale şi cele practice ale examenului de Bacalaureat sunt „total nerelevante“. De asemenea, ei cred că probele scrise ale examenului ar fi mult mai „veridice“ dacă ar fi de tip grilă, iar evaluarea grilei cu răspunsuri ar fi făcută imediat după terminarea probei."

- renunţarea la probele orale şi practice => MARE PROSTIE... ele sunt probele care ridică media de bac.
- probe scrise tip grilă => din nou... MARE PROSTIE. De exemplu... dacă la mate ai greşit un calcul şi rezultatul nu e bun, se puncta totuşi răspunsul... din moment ce ştii paşii rezolvării problemei. La grilă dacă nu e bun răspunsul, adios punct (chiar şi 0,25-ul acela contează)

04/09/08 10:49

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Vrei sa stii si o mai mare prostie??? Cand am dat eu bacul (demult de atunci,badeeee...:( ): examene orale FARA note, cele scrise - grila (in afara de romana...)
No, ce zici? :D

04/09/08 10:53

benny
membru

Ştiu, ştiu anul acela... acu 5 ani, parcă? sau mai mult?

04/09/08 10:55

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Mai, dar tu chiar ai dreptate ;)...

04/09/08 10:57

benny
membru

Oricum... fiecare generaţie de elevi suntem doar nişte cobai pentru tot felul de experimente şi metodologii noi şi schimbate... şi niciuna nu se dovedeşte a fi bună.

This is Romania (manie de a schimba mereu ceva)

04/09/08 11:01

fluflu
membru

benny a scris:

Foarte bine, măcar va fi un examen cât de cât corect.

sigur, tie ti-e usor sa vorbesti!voi macar ati putut sa va uitati peste ele si sa faceti numai din ele ,noi acum ce facem?o sa le facem pe ale voastre+pe alea de acu un an !

04/09/08 11:01

benny
membru

Ce-o să faceţi? O să învăţaţi materia!
Măcar aşa o să aveţi toţi note la fel de mici... nu va fi unu' care a fost mereu corigent la mate, şi să aibă 9,50 la mate la bac... :rolleyes:

04/09/08 11:04

fluflu
membru

benny a scris:

Măcar aşa o să aveţi toţi note la fel de mici...

mda

04/09/08 11:20

tamarta
membru

mda beNNy, tu te-ai vazut cu sacii in caruta si nu te mai afecteaza cu nimic.
poate ca asa nu vor avea altii note umflate, dar noi ce facem? ne trezim cine stie cu ce subiecte, ca poate le-o veni ideea sa le schimbe si structura..vor fi teste la prima vedere..si mie daca imi pica ceva pe care nu sunt foarte sigura deja ma pierd de tot si pot considera de la inceput pierdut acel examen. recunosc ca am inceput sa fiu destul de stresata, mai ales ca am nevoie de note mari..iar cum liceul meu este asa cum este si mediile n-au fost destul de mari, cred ca o sa raman pe acasa de la anul decat sa intru la nu stiu ce facultate care n-are nicio legatura cu ceea ce mi-as dori eu sa fac... sau mai ales daca nu pot pleca din Galati

04/09/08 15:30

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
intr-adevar, e cam aiurea pentru cei care sunt acum a12a. nici eu nu am fost scutit de experiente "placute" sa fie acceptate si rezolvari care nu erau bune, numa sa nu pice 70% din elevii de la liceele bune ale judetului...
dar acum, serios vorbind, fetelor o sa fie bine. daca voi va faceti datoria, stiti ca aveti niste Pile acolo sus.

04/09/08 16:57

fluflu
membru

sunshine a scris:

Hey fluflu, anomis [si toti cei care veti da bacul in 2009] ati citit ca la anul nu vor mai pune subiectele de bac pe internet? Daca nu, poate aruncati o privire aici.
Ce parere aveti?

eu acum am auzit ca in cele din urma se vor afisa...

17/09/08 18:43

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
S-a vorbit prea putin despre ceea ce pot face educatorii, pedagogii pentru elevi si studenti.

Utilitatea unui profesor in actualul sistem de invatamant nu depinde atat de mult de cantitatea cunostiintelor pe care le impartaseste altora, ci mai degraba de calitatea modelului de gandire pe care le imprima elevilor sai.

20/09/08 15:52

simona
membru

Si un exemplu, e profa mea de mate: e o imprastiata, si asa e si matematica pe care am invatat-o noi in astia patru ani de liceu. :rolleyes: Nu vreau sa ma gandesc la ce va insemna din punctul asta de vedere matematica la bac.

20/09/08 15:58

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 24    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la