TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Hard & Soft/Ajutor la calculator Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 ... 36
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
Exact asta vreau si eu sa fac. Sa-mi zici te rog Anto cum il faci pdf, ca eu nu stiu :D

03/12/11 21:46

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Primesc o prajitura? :D

http://www.pictureresize.org/online-ima ... erter.html

(de fapt 2 :D )

le : mda :D Bine ca ai fugit :D

Ultima modificare de edi.theraven (03/12/11 21:53)

03/12/11 21:48

Site web  
zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

RainSong a scris:

Exact asta vreau si eu sa fac. Sa-mi zici te rog Anto cum il faci pdf, ca eu nu stiu :D

orice document din calculator (nu doar imagini) il poti converti in format pdf folosind o imprimanta virtuala care listeaza pdf-uri in loc de hartie. O asemenea imprimanta este dopdf. O instalezi si apoi listezi documentul respectiv alegand imprimanta 'dopdf'.

Imprimanta ofera si posibilitatea de a lista pe o multitudine de formate, de la A4-A0.

03/12/11 21:54

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

zambezi a scris:

orice document din calculator (nu doar imagini) il poti converti in format pdf folosind o imprimanta virtuala care listeaza pdf-uri in loc de hartie. O asemenea imprimanta este dopdf. O instalezi si apoi listezi documentul respectiv alegand imprimanta 'dopdf'.

Imprimanta ofera si posibilitatea de a lista pe o multitudine de formate, de la A4-A0.

Da, am incercat azi si varianta asta. Eu vroiam sa modific un tabel pe care-l scanasem si nicidecum sa-l listez. 

RainSong a scris:

Uite, RainSong cum am facut. :)

Eu aveam instalat in calculator programul openoffice.org Am dat click dreapta pe imagine si am deschis-o cu acest program. Acolo are o optiune si anume poti sa-l salvezi in pdf. :)

Ai deja 3 variante. Eu le-am incercat pe toate 3. :D

Spor! Sa-mi zici, daca ti-a reusit. :)

edi.theraven a scris:

Primesc o prajitura? :D

http://www.pictureresize.org/online-ima ... erter.html

(de fapt 2 :D )

Nu pot sa-ti dau o prajitura, deoarece nu mi-ai dat link-ul cand te-am intrebat. :D Iti dau doar jumatate de praji'. :D

Ultima modificare de antonela (03/12/11 22:32)

03/12/11 22:30

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Singura varianta care imi trece prin cap este sa faci recunoastere de caractere (OCR) pe acel text, sa creezi un tabel pe care sa-l "reglezi" de mana cum trebuie sa arate si dupa aceea sa copiezi fiecare casuta cu mana. dureaza mai mult dar e cea mai eficienta varianta.

Mai poti incerca si cu Abbyy fine reader ( http://download.abbyy.com/?source=products primul de pe lista) daca ai o singura pagina. Dar daca textul scanat este sters slabe sanse.

PS: ce explicatii complicate dau. Se vede ca mi-am iesit din mana :D

04/12/11 01:48

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

antonela a scris:

Eu vroiam sa modific un tabel pe care-l scanasem si nicidecum sa-l listez.

aha. pentru asta este nevoie de program pentru recunoastere optica a caracterelor (OCR). Cel mai bun (asa cum a zis antevorbitorul) este Abbyy Fine Reader. Dar este destul de scump.

O varianta gratuita si bunicica ar fi Free Online OCR.

Copia scanata ar fi bine sa fie cat mai clara, alb-negru daca se poate.

La Recognition language:    alegi romana iar la Output format: alegi MS Excel. Apoi, click pe alegeti fisierul (documentul scanat), click Upload, click Recognize si daca totul e ok, click pe Download Output File, obtinand un document excel pe care iti recomand sa-l verifici integral.

04/12/11 14:19

Taby Fotbalista
membru

Inregistat: 25/12/11
CUM POT SA DOWNLOADEZ VIDEO CLIPURI DUPA YOUTUBE FARA PROGRAME PE GARTIS MP3 STIU DOWNLOAD DAR VIDEO STIU CA SE FACE CUNVA DE LA GOOGLE SA apara ceva akolo si de akolo downloadez care cum se face sa apara la google alea 3 culori intrun colt is rosu verde galben dar cum le fac sa apara si de akolo pot download video dar cu?

10/01/12 15:46

edi.theraven
membru

Obisnuieste'te sa scrii lizibil si ordonat.

http://www.ytconv.net/

10/01/12 15:56

Site web  
AndreeaD
membru

Inregistat: 09/02/12
se poate cu realplayer sau cu un add-on de la mozilla ;)

20/02/12 23:35

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Baieti, am o problema: cand deschid un filmulet de pe youtube mi se blocheaza totul si singurul lucru pe care pot sa il fac este sa dau restart manual. Stiti ce-i baiul?

09/03/12 18:45

antonela
Moderator

Dezinstaleaza mozilla si Adobe flash player si reinstaleaza-le.

Ultima modificare de antonela (09/03/12 19:15)

09/03/12 19:15

FiicaDeRege
membru

Dar nu folosesc mozilla. Pe Google Chrome imi face asa.

09/03/12 19:18

antonela
Moderator

E posibil sa ai virusi.

09/03/12 19:41

FiicaDeRege
membru

Nu era de la virusi, dar multumesc, anto. :)

09/03/12 23:20

antonela
Moderator

Ai reusit sa rezolvi problema?

09/03/12 23:23

march
membru

Inregistat: 27/02/12
mi-am luat un laptop si era promotie la magazin, zicea ca imi da o husa pentru el sau un mouse. husa nu mai avea, asa ca mi-a dat un mouse si a mers un timp, apoi imi scria: "USB driver nerecunoscut" sau ceva asemanator. Am mers la magazin si a zis ca am apasat de rotita si s-a dus intr-o parte. acasa a mai functionat vreo ora, doua, maxim dupa care, fara sa apas pe rotita iar a inceput si nu a mai mers. aveti vreo idee ce se intampla?
acuma iar imi mai mege un pic, dar cand dau de rotita nu-mi da paigina in jos, ci "se balbeie" intr-un fel (nu stiu cum sa ma exprim, sper sa intelegeti voi ).

Ultima modificare de march (30/03/12 22:47)

30/03/12 21:59

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
fa proba pe alt pc. cu acel mouse. si atunci stii daca e de la mouse sau e ceva din programe, d-astea.

30/03/12 22:17

march
membru

pai am incercat si a mers, numai rotita nu prea functiona, dar ce cred eu este ca daca il las vreo ora, doua merge si de-asta a mers.

31/03/12 16:02

march
membru

cealalta problema s-a rezolvat, dar am alta: am scris un mesaj (aici pe TC) acum cateva secunde si am apasat din greseala pe niste butoane( nici eu nu stiu pe care) si mi-a disparut. pot sa fac ceva sa-mi reapara?

Ultima modificare de march (12/04/12 11:04)

12/04/12 11:04

ultimul mohican
membru

da-i back, back la pagina, vezi daca merge. site-ul pastreaza mesajul. back pana ajungi in momentul in care scriai mesajul.

Ultima modificare de ultimul mohican (12/04/12 11:22)

12/04/12 11:22

march
membru

Mersi, cred ca este deja prea tarziu, m-am bagat pe altceva deja. Oricum am sa stiu in viitor (sper) :D :D :D

12/04/12 11:30

ultimul mohican
membru

da, nu stiu sa-ti explic in termeni tehnici, ideea e ca tc-ul pastreaza functia de back, de genul mie imi pica netul des, scriam un mesaj, hop nu mai aveam net, cand revenea, dadeam back la pagina si imi aparea mesajul cum il scriam in mom. respectiv.

12/04/12 11:39

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Eh, nu stiu daca m-am incadrat bine...azi dimineata mi a aparut blocat butonul de video call, la mess. Cum sa l deblochez?

03/05/12 11:59

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Ai un ciocan bun?

03/05/12 16:39

edi.theraven
membru

ce inseamna : s'a blocat mai exact? si pe ce messenger?

03/05/12 16:44

Site web  
Pagini: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 ... 36    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la