TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Filme/Recomandari de filme Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08

Oblio a scris:

Am nevoie de ceva recomandari cu efect impresionant dar educativ (spiritual vorbind) care sa se potriveasca baietilor mei de 12 si 7 ani.
Multumesc anticipat.

Daca copii tai sunt destul de receptivi iti recomand filmul The ultimate gift. Ii superb si are o morala uimitoare. Merita vazut si de tine si de ei, si de toti tinerii. Altele sincer sa fiu nu stiu mai bune decat cel al lui Zefirelli, fara sa fie abureala. Aaa.. mai este "The last sin eater'..super film despre jertfa lui Isus. dar trebuie sa le explici care-i faza.

06/06/11 22:47

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Multumesc Sword, voi incerca sa le procur cat mai curand.

11/06/11 16:34

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
filme pentru a pierde vremea cand va plictisiti [nu's neaparat geniale sau faine, acceptabile]:
the dilemma
because i said so
the chaperone
from prada to nada - asta este chiar fain :)
leap year - si asta
heartbreakers
a nanny for christmas
diary of a wimpy kid
remember me
big mommas like father like son
blind dating - si asta e tare dragut

27/07/11 20:21

savi0r
membru

Inregistat: 30/08/11
Pt cei pasionati de filme, ca mine, recomand top 250 realizat de imdb. In functie de ce genuri de filme va plac, le alegeti de acolo. Dintre toate am vazut cam in jur de 150, si majoritatea te impresioneaza, de-a dreptul.

31/08/11 18:39

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
De cand au luat X-Men:First Class si Thor nota 8 respectiv 7.3 nu prea mai am incredere in evaluarile imdb-ului. Nu zic ca sunt rele filmele astea dar nu sunt nici pe departe niste capodopere.

01/09/11 09:13

savi0r
membru

Inregistat: 30/08/11
Thor nu m-a impresionat nici pe mine. X-Men:First Class mi s-a parut bunicel. Eu personal ma uit in top 250 dupa distributie. Actorii buni s-au cam dus sau apar f rar in filme azi. :( SI mai ales la astea cu supereroi si care sunt "a 3-a parte", "a 4-a parte" au rating mare ca prind la publicul din ziua de azi, in mare parte la tineri. Efecte speciale, actiune, bubuituri peste tot, etc. Povestea si felul in care joaca actorii, modul in care este regizat filmul, etc. are prea putina importanta, din pacate.

01/09/11 14:18

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Fiddler on the Roof - 1971. Premiat cu 3 premii Oscar- pentru cea mai buna ecranizare, cea mai buna coloana sonora si cel mai bun sunet.

Un film de exceptie de mare valoare, genial, o capodopera. Un film despre traditie, dragoste si familie care surprinde nemaipomenit esenta/viata poporului evreu.

Actori foarte talentati(desi nu foarte cunoscuti), numerele muzicale absolut superbe, umor evreiesc de bun gust...merita vazut, il recomand cu caldura.

24/09/11 00:51

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Recomand : a saptea pecete link

Un film plin de simboluri, la fel cum a fost si Calauza. O alegorie a vietii si mortii. Un ragaz cerut celei din urma pentru a intelege cine este Dumnezeu, unde si, mai ales, daca exista. Un film foarte bun.

29/09/11 10:25

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Am vazut in sfarsit si eu Amazing grace - miercuri prima oara, joi a doua oara :)

http://www.youtube.com/watch?v=Q6Cv5P9H9qU

Mi-a placut interpretarea actorului principal, si nu numai.

18/11/11 22:45

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Recomand filmul Gifted Hands: The Ben Carson Story :trailer

Este vorba despre un baiat de culoare care a crescut fara tata si care la scoala era codasul clasei. Asta pana in ziua cand mama lui il trimite la biblioteca sa citeasca in fiecare zi carti. Cu pasi marunti dar siguri iese din tiparul 'codasului' si incepe sa iubesca cartea... de aici si dorinta de a invata mai mult si a ajunge medic. Iar astazi chiar este cel mai cunoscut medic neurochirurg din lume. Dr. Ben Carson este interpretat in film de renumitul actor Cuba Gooding Jr.

Recunosc ca nu am vazut filmul, insa am citit cartea, care este foarte buna. Intentionez sa vad filmul in vacanta de iarna. :)

04/12/11 15:00

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

antonela a scris:

Recomand filmul Gifted Hands: The Ben Carson Story :trailer
....
Recunosc ca nu am vazut filmul, insa am citit cartea, care este foarte buna. Intentionez sa vad filmul in vacanta de iarna. :)

Atunci de ce-l recomanzi :D ?

Chiar daca cred ca e cam slabut pe langa carte, il recomand si eu :)

04/12/11 18:00

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
""Legenda lui 1900"" ..mi-a placut foarte mult!

09/12/11 20:52

edi.theraven
membru

Stiu ca l'am mai recomandat odata :D Insa, mai ales din pricina transformarilor prin care am trecut si eu, am vazut acest film intr'o profunzime si mai mare. Cea mai fina paralela la divintitate si la credinta. Un film cu adevarat bun, nu numai prin prisma imaginilor, muzicii, a dialogurilor si a personajelor. Un film bun in totailtatea lui. Imi e teama sa zic asta, pentru ca foarte multe persoane carora le'am recomandat filmul au zis ca e o prostie si ca e foarte superficial :) Insa mie mi s'a parut cel mai profund film facut vreodata.
Este vorba despre Stalker, din 1979
Trailer1
Trailer2 (enable captions :D)

06/01/12 17:07

Site web  
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata! Alaturi de Fireproof si alte cateva, filmul Courageous chiar merita vazut! Si mai ales .. aplicat! Abia astept sa apara si in Romania. Il voi cumpara. Sustin asemenea lucrari, care fac o diferenta in lume! Domnul sa ii calauzeasca in realizarea si altor filme cel putin la fel de bune.

We were made to be courageous! :)

Cel mai nou film al celor de la Sherwood Pictures poate fi vizionat online cu subtitrare pe MovieSample.net

Pt mai multe detalii, puteti citi aici: http://peurmelepasilorlui.blogspot.com/ ... filme.html

12/01/12 02:06

antondan13
membru

Inregistat: 13/01/12
Sherlock Holmes 2 l-ati vazut vreunul ?

13/01/12 13:01

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
L-am vazut. E ok. Nu-ti pare rau de banii dati pe bilet dar nici nu e vreo revelatie.

13/01/12 13:19

Tanara crestina
membru

Sherwood Pictures Movies:

Facing the Giants
The flywheel
Fireproof
Courageous

14/01/12 20:05

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
A beautiful mind - film psihologic, deci aproape automat drama. Abia spre final am cautat si am vazut ca e inspirat din viata reala al unui laureat nobel. Eu cred ca astea trebe vazute fara sa te uiti intai la trailer si sa cauti descrierea, altfel isi pierd farmecul, deja aflii tot.
The silence of the lambs - eu il gasisem in topul de filme psihologice al unui blogger, dar defapt nu e prea psiho. E frumos, e premiat, dar pe mine nu m-a dat pe spate, ma asteptam sa se intample ceva mai interesant legat de criminalul ce era deja inchis. Are note mai mari decat primul, dar eu zic ca-i invers.

01/02/12 20:41

edi.theraven
membru

Le'am vazut pe ambele :) Sunt faine, dar beautiful mind e chiar frumos facut.

Din pacate, am vazut toate thrillerele psihologice iesite, chiar si cele de la festivaluri :D Nu mai au farmec, deja.

01/02/12 20:51

Site web  
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Am vazut Puss in Boots.De cand cu Shrek sunt fanul motanului simpatic, iar un film intreg numai cu el a fost pe gustul meu. :)

02/02/12 19:14

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Am vazut In Time.Ideea e chiar interesanta, actiunea se petrece undeva in viitor unde timpul inseamna la propriu bani, iar imbatranirea se opreste la 25 de ani.De aici incolo, ca sa supravietuisti, trebuie sa castigi timp, platile se fac cu timp.Cand se termina, te-ai dus.

Ultima modificare de jezzy (23/02/12 12:12)

23/02/12 12:06

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

jezzy a scris:

Am vazut In Time.Ideea e chiar interesanta, actiunea se petrece undeva in viitor unde timpul inseamna la propriu bani, iar imbatranirea se opreste la 25 de ani.De aici incolo, ca sa supravietuisti, trebuie sa castigi timp, platile se fac cu timp.Cand se termina, te-ai dus.

Fain film. Și mie mi-a plăcut ideea. Poate ne-ar face mai conștienți de importanța vieții..

The Help. E vorba de rasismul albilor față de negri, din perspectiva menajerelor ce lucrează în casele albilor. Un film destul de drăguț și nu extraordinar de complex. :)

Journey 2: The Mysterious Island . Are momente destul de funny, văzut 3D are efecte drăguțe, dar nu deosebit de spectaculoase.

Ultima modificare de Andreea (24/02/12 22:16)

24/02/12 22:14

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Un film nu neaparat cu mesaj crestin, dar bine facut: The Prestige. Unde intre doi prieteni iluzionisti se isca invidia si fiecare ajunge sa-l saboteze pe celalalt, in final.....vedeti voi. Un film cu final de neprevazut si cu o morala cat de cat. Merita vazut.
Aaa...sa nu uit de Empire of the Sun. Un film de Spielberg, destul de echilibrat. Nu sustine nici cauza Americii nici a Japoniei. Interesant de vazut.

Ultima modificare de Sword (27/02/12 22:04)

26/02/12 20:10

Tanara crestina
membru

jezzy a scris:

Andreea a scris:

Fain film. Și mie mi-a plăcut ideea. Poate ne-ar face mai conștienți de importanța vieții..

In primul rand, jezzy, multumesc de recomandare.

Ce am observat:
Oamenii dintotdeauna si-au dorit sa fie nemuritori si tineri. Inca viseaza la asta, uitand de faptul ca vom fi nemuritori si tineri, dar nu aici si oricum nu pt a trai in pacat.

Ce NU mi-a placut la film:
- promoveaza o gandire si o atitudine gen Darwin si Hitler
- evident ca nu putea lipsi promovarea sexului in afara casatoriei si cu persoane pe care le cunosti de foarte putin timp
- viata umana ( in special a saracilor ) este putin valoroasa
- o viata fara scop, esti viu si totusi nu traiesti; in cazul asta, sinuciderea este o optiune ( si ea fiind promovata )
[...] etc

Ce mi-a placut:
Mi-a reamintit cat de important e fiecare minut din timpul pe care l-am primit in dar. Mi-a ramas intiparit in cap ceva din film, cum scria pe geam ,,Don't waste my time .. " Si ma gandeam ca asa imi spune si Dumnezeu: ,,Ti-am dat in dar un anume timp, nu-l irosi pe lucruri fara de valoare. "
Acesta a fost si principalul motiv pt care m-am uitat la film: sa-mi reaminteasca faptul ca timpul e foarte pretios si trebuie ,,cheltuit" cu intelepciune.

29/02/12 01:05

edi.theraven
membru

Poate l'am mai recomandat, insa e arhicunoscut :)
Amelie : cum sa iubesti ca un copil :)
Vreau doar sa arat o faza, asa, in spiritul 1 martie :D

Amelie_01

Ultima modificare de edi.theraven (01/03/12 21:09)

01/03/12 21:09

Site web  
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la