TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Studiu biblic/Nelamuriri din Biblie Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 35
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

zambezi a scris:

un bogat nu va putea intra niciodată în Împărăţia Lui Dumnezeu (cel puţin aşa înţeleg eu admiţând că Isus nu glumea şi nici nu exagera).

cred ca se referea la bogati zgarciti ,ca nu Il deranjeaza pe Domnul daca omu are avutii ,sunt binecuvantari de la El .

Andreea ,eu nu cred ca i-a vazut nimeni .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

22/07/08 17:59

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
ce se poate intelege prin : "cand m-a rapit Duhul si m-a luat" [Ezechiel] ? Aceeasi faza ca la Domnul Isus ?

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

11/08/08 16:49

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

ce se poate intelege prin : "cand m-a rapit Duhul si m-a luat" [Ezechiel] ? Aceeasi faza ca la Domnul Isus ?

Nu doar aici se intalneste expresia asta. Si in F.A. 8:39, Biblia spune ca "Duhul Domnului a rapit pe Filip si famenul nu l-a mai vazut".
Inclin sa cred totusi ca situatia de care vorbeste Ezechiel se aseamana cu starea pe care o traieste si Ioan in Apocalipsa.
Cred ca expresia aceasta se refera la doua situatii:
1.este rapita persoana in intregime, asa cum se scrie in Faptele ;
2.rapirea implica doar o "calatorie in Duhul".

---------------------------
Oare ingerii mai joaca vreun rol in viata celui nascut din nou? sau umplerea cu Duhul Sfant este suficienta pentru o viata de biruinta? sau...ei sunt paznici trimisi de Dumnezeu pentru pericole care pot afecta doar viata biologica iar Duhul Sfant ne ajuta sa dam roada si sa tinem piept Diavolului?

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (18/09/08 19:03)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

18/09/08 18:37

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

mereu_alaturi_de_tine a scris:

Oare ingerii mai joaca vreun rol in viata celui nascut din nou?


Uite un verset:
Psalmii 34:7
"Îngerul Domnului tăbărăşte în jurul celor ce se tem de El, şi-i scapă din primejdie."


18/09/08 20:09

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Posibil să fie şi materială şi spirituală. Dar şi îngerii nu acţionează decât la cuvântul Domnului. Dacă Domnul îngăduie ca un copil de-al Său să treacă printr-o primejdie/încercare şi să nu iasă neapărat biruitor, asta e. Îngerii nu au ce se băga. Aşa văd eu situaţia.

18/09/08 20:19

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Poate ai dreptate...pana la urma important e rezultatul. Ingerii sunt doar niste mijloace.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

18/09/08 20:33

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Ingerii pot interveni atat material cat si spiritual. Singurul lucru impotriva caruia nu pot face nimic este firea pamanteasca.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

18/09/08 23:33

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
da, frumos a grait aici archangel

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

23/09/08 10:16

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
De ce in Apocalipsa incepand cu capitolul 2 vorbeste cate un inger dintr-o biserica?adica... ce biserici sunt acelea( Efes, Pergam...)? Si de ce se aseamana asa mult ce zic,dar totusi sunt pasaje diferite?

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

09/10/08 22:08

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

fluflu a scris:

De ce in Apocalipsa incepand cu capitolul 2 vorbeste cate un inger dintr-o biserica?adica... ce biserici sunt acelea( Efes, Pergam...)? Si de ce se aseamana asa mult ce zic,dar totusi sunt pasaje diferite?

exista un subiect despre asta, poate te ajuta un pic :

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=302


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/10/08 22:42

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
ah,mersi :) sigur ma ajuta :)

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

09/10/08 22:44

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Matei 18:10  Feriţi-vă să nu defăimaţi nici măcar pe unul din aceşti micuţi; căci vă spun că îngerii lor în ceruri văd pururea faţa Tatălui Meu care este în ceruri.
Voi ce parere aveti,fiecare persoana care se naste in lume,are un inger,(pazitor),sau aici se refera pasajul la altceva....


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

05/01/09 18:34

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Pai, la noi este si o rugaciune: "inger ingerasul meu, ce mi te-a dat Dumnezeu..."  Deci este, nu?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

05/01/09 19:09

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
OLD TRAIAN,
stiu rugaciunea la care tu te referi,insa eu ma refer strict la textul Biblic,daca dintr-un singur verset,putem trage concluzia ca exaista asa ceva,sau nu.
din referintele date sub verset,plauzibil ar mai fi: Psalmii 34:7
"Îngerul Domnului tăbărăşte în jurul celor ce se tem de El, şi-i scapă din primejdie."
dar aici se refera la un inger,pentru mai multe persoane,strict literar.


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

05/01/09 19:15

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Evrei 1:
13 Si caruia din ingeri i-a zis El vreodata: "Sezi la dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai asternut al picioarelor Tale"?
14 Nu sunt oare toti duhuri slujitoare trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

05/01/09 20:17

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
da...premisa de la care am inceput o  discutie cu cineva,era o faza dintr-un film,unde o persoana supranaturala,a luat persoana moarta si a dus-o cu sine...si de aici,am inceput sa ne intrebam,daca ingerul nostru este responsabil cu treaba asta dupa moartea noastra,la care nimeni nu mi-a dat dreptate ca am avea un inger.....
dupa versetul citat de tine Archangel,ar reiesi ca mai multi ingeri ne slujesc...eu inteleg din tot ce am citit,ca fiecare persoana are cel putin cativa ingeri care ne slujesc. :|


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

06/01/09 00:32

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Cu ce treaba sa fie responsabil ingerul dupa moartea noastra?

Si de ce ar trebui sa fie numai un inger care sa ne slujeasca? Si chiar daca ar fi numai unul poate fi acelasi mereu?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/01/09 08:32

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Sarah a scris:


stiu rugaciunea la care tu te referi,

Rugaciunea se refera la ingeras, ceva mic, pentru ca este pe intelesul copiiilor, si intr-un anumit context chiar aveau nevoie de o astfel de incurajare.


insa eu ma refer strict la textul Biblic,daca dintr-un singur verset,putem trage concluzia ca exaista asa ceva,sau nu.
din referintele date sub verset,plauzibil ar mai fi: Psalmii 34:7
"Îngerul Domnului tăbărăşte în jurul celor ce se tem de El, şi-i scapă din primejdie."
dar aici se refera la un inger,pentru mai multe persoane,strict literar.

Daca este un inger pentru mai multe persoane, strict literar, atunci spune-mi cum tabaraste?
Cred ca esti de acord ca in cazul acesta sensul cuvantului tabaraste este ca isi aseaza tabara. Daca ar fi sa luam in sens strict literar, atunci am face asemanare cu un conducator militar ce isi aseaza tabara. In cazul acesta nu este un inger, ci mai multi.
Daca insa este unul singur, atunci nu tabaraste in mod literal, ci este un mod de a vorbi al lui Dumnezeu, ca sa incurajeze, aratand ca in dificultati avem parte de protectia Sa(a lui Dumnezeu). Atunci nu se impune ca ingerul sa fie ceva sau cineva, ci este doar o garantie a protectiei credinciosilor."Din vanturi Iti faci soli, si din flacari de foc, slujitori." (Ps.104:4)
Tot Vechiul Testament vorbeste despre Ingerul Domnului, care a intervenit intr-un fel sau altul.

Este un exemplu cu o astfel de aratare.
" Pe cand Iosua era langa Ierihon, a ridicat ochii, si s-a uitat. Si iata un om statea in picioare inaintea lui, cu sabia scoasa din teaca in mana. Iosua s-a dus spre el, si i-a zis: "Esti dintre ai nostri sau dintre vrajmasii nostri?"
El a raspuns: "Nu, ci Eu sunt Capetenia ostirii Domnului, si acum am venit." Iosua s-a aruncat cu fata la pamant, s-a inchinat, si I-a zis: "Ce spune Domnul meu robului Sau?" "
(Iosua 24:13-14)

Intrebarea se ridica: cine-i cine-i armata pe care acest inger o conduce?
"Crezi ca n-as putea sa rog pe Tatal Meu, care Mi-ar pune indata la indemana mai mult de douasprezece legiuni de ingeri? (Mat.26:53) Cred ca stii in ce circumstante a spus asta.


Eu cred ca noi avem asigurata protectia lui Dumnezeu. Daca trebuie un inger sau o legiune, pentru ca sa fim protejati, exista. Insa eu nu cred ca noi cand ne nastem ni se distribuie un inger pentru garda pesonala, si cu atat mai putin cu care sa putem comunica atunci cand consideram noi ca este necesar. Noi nu-i rugam pe ingeri, ci ne rugam lui Dumnezeu. Nici Iisus nu a spus as porunci legiunilor de ingeri, ci a spus, Tatal imi poate trimite daca il rog.

Exista si tendinta de a crede ca ingerul nostru ne apartine, si au existat tendinte de a comunica cu lumea ingerilor, in mod eronat de altfel. Mai zice Biblia si despre inchinare la ingeri, in mod nmegativ, da' asta poti gasi .

+Archangel+ a scris:

Cu ce treaba sa fie responsabil ingerul dupa moartea noastra?

Pai, sa ne duca in sanul lui Avraam!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (06/01/09 09:16)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/01/09 09:12

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

OLD TRAIAN a scris:

Pai, sa ne duca in sanul lui Avraam!

Pai atunci ar fi interesant sa mentionam si vamile.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/ortodox/s ... uhului.htm


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/01/09 10:06

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Vrei sa joci pe muzica mea? :D

Ei, eu nu cred ca vamile sunt o realitate. Daca vei citi in scrierile lui Grigorie Dialogul, vei vedea ca invatatura lui se bazeaza pe izvoare seci.

El incearca sa talmaceasca scrierile altor parinti sau scriitori Bisericesti, si sa le suprapuna cumva peste afirmatiile apostolice, dar in opinia mea nu se potrivesc. De asemenea se bazeaza pe "experientele", unor oameni conisderati foarte credinciosi.
In parte sunt de acord cu scrierile Ieromonahului Serafim Rose, cand vorbeste despre ceea ce preceda imediat mortii, spunand ceva de genul: Un hindus stie ca merge in nirvana, un catolic vede purgatoriul, un protestant vede iadul si raiul, iar un ortodocs vede vamile; (asta in cazul mortii clinice, ca la asta se referea) pentru ca de moare putin mai mult e bun mort.

De ce au experiente asa de diferite cand adevarul e unul? Pentru ca fiecare e tributar invataturii avute in viata. De aceea eu cred ca tot ce putem sti cu adevarat despre ce urmeaza dupa moarte, si sigur, este ceea ce Biblia marturiseste.

Cred ca dupa ce murim ingerii nu mai pot sa influenteze destinul nostru, deja pecetluit din viata aceasta .

Ultima modificare de OLD TRAIAN (06/01/09 14:27)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/01/09 14:11

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

OLD TRAIAN a scris:

Vrei sa joci pe muzica mea? :D

Mai schimbam si noi ritmul. :D

Nici eu nu ma dau in vant dupa doctrina vamilor dar ai mentionat faptul ca ingerul ar putea sa ne duca in sanul lui Avraam. Bineinteles ca e doar o teorie, nicaieri in Biblie nu se afirma asa ceva. Nici despre calatoria spre sanul lui Avraam nici despre vami. Dar, putina cultura nu strica nimanui. :)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/01/09 14:50

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

+Archangel+ a scris:



Nici eu nu ma dau in vant dupa doctrina vamilor dar ai mentionat faptul ca ingerul ar putea sa ne duca in sanul lui Avraam. Bineinteles ca e doar o teorie, nicaieri in Biblie nu se afirma asa ceva. Nici despre calatoria spre sanul lui Avraam nici despre vami. Dar, putina cultura nu strica nimanui. :)


Ceva zice, numa' ca-i parabola!
"Cu vremea saracul a murit; si a fost dus de ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul, si l-au ingropat." (Luc.16:22)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/01/09 16:58

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
eu nu inteleg faza asta [a se vedea chestiile scrise inclinat] :

Matei la capitolul 15 a scris:

22. Si iata ca o femeie cananeanca, a venit din tinuturile acelea, si a inceput sa strige catre El: "Ai mila de mine, Doamne, Fiul lui David! Fiica-mea este muncita rau de un drac."
23. El nu i-a raspuns nici un cuvant. Si ucenicii Lui s-au apropiat si L-au rugat staruitor: "Da-i drumul, caci striga dupa noi."
24. Drept raspuns, El a zis: "Eu nu sunt trimis decat la oile pierdute ale casei lui Israel."
25. Dar ea a venit si I s-a inchinat, zicand: "Doamne, ajuta-mi!"
26. Drept raspuns, El i-a zis: "Nu este bine sa iei panea copiilor, si s-o arunci la catei!"
27. "Da, Doamne", a zis ea, "dar si cateii mananca faramiturile care cad de la masa stapanilor lor."
28. Atunci Isus i-a zis: "O, femeie, mare este credinta Ta; faca-ti-se cum voiesti." Si fiica ei s-a tamaduit chiar in ceasul acela.

de ce nu a vrut initial sa o vindece ?
si care e legatura intre faza cu cateii [care nu m.am prins ce inseamna] si credinta ?

Ultima modificare de RainSong (06/01/09 21:31)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

06/01/09 21:29

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

de ce nu a vrut initial sa o vindece ?
si care e legatura intre faza cu cateii [care nu m.am prins ce inseamna] si credinta ?

  Eu nu cred ca nu a vrut sa o vindece. Cred ca a vrut sa testeze reactia ei si poate a ucenicilor.
  Femeia era din partile Tirului si ale Sidonului. Adica fenicianca. [vezi si Marcu 7:25]. Fenicienii erau dusmanii poporului evreu. Femeia se pare ca stia ca nu are dreptul sa ceara ceva, dar ea indrazneste. Nu indrazneste pentru ca avea dreptul sa primeasca ceva, ci pentru ca avea incredere in calitatile Celui care oferea. Cam asa se intampla si cu cateii. Nu erau hraniti pentru ca meritau, ci deoarece masa stapanilor era "bogata".

[Nu stiu daca am fost prea explicita...]

Ultima modificare de MRU (06/01/09 22:15)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

06/01/09 22:12

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
alte faze :
La cina cea de taina ,dupa ce Domnul descopera clar tradatorul ,ucenicii raman pasivi ? Si Iuda oare mai ramane la cina ? [bun ,raspunsurile ar fi presupuneri]

In gradina Ghetsimani ,cand este prins Domnul ,de ce El i se adreseaza lui Iuda cu "prietene" ? [ma gandeam ca e continuarea ironica de la "plecaciune Tie, Invatatorule" ,dar nu cred ca se poate] .

Ultima modificare de RainSong (06/01/09 22:17)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

06/01/09 22:12

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 35    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net