TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Cum pot birui? Care este credinta perfecta? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
Sharonrose
membru

Locatie: moldova, Chisinau
Inregistat: 16/04/08
vreau sa stiu
care este secretul biruintei


_______________________________________
ferice de cei cu inima curata caci ei  vor vedea pe Dumnezeu

17/04/08 13:57

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
cam abstracta cerinta...iti raspund si eu abstract :) ...secretul biruintei ar fi sa fi imracat cu toata armatura lui DUmnezeu :D
zi putin mai explicit te rog cam la ce ai dori sa primesti raspuns


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

17/04/08 14:00

Site web  
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
asta ma intreb si eu de f.mult timp,astept sa vad gandurile celorlalti.

_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

17/04/08 20:07

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
da nu exista un secret al biuintei care odata ce-l descoperi ai biruit.....conditia biruintei e pocainta....nu e un secret gasesti in biblie specificat de multe ori care este conditia mantuirii....sau conditiile mantuirii

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

17/04/08 20:13

Site web  
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06
Eu cred că nu există un anumit secret.Există doar biruinţe în credinţă.De aceste biruinţe nu are parte toată lumea,ci doar cei ce au încredere deplină în Cel Preasfânt.Eu cred că acele aşa-zis secrete,nu sunt de fapt secrete,ci adevăruri cunoscute de toţi,respectate(împlinite) doar de unii...părerea mea :)

_______________________________________
His grace is enough!

17/04/08 21:40

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

sharonrose a scris:

care este secretul biruintei

La care biruinţă faci referire?


17/04/08 21:52

Site web  
Sharonrose
membru

Locatie: moldova, Chisinau
Inregistat: 16/04/08
vreau doar sa stiu care este calea pe care tre so parcurga un invingator

_______________________________________
ferice de cei cu inima curata caci ei  vor vedea pe Dumnezeu

18/04/08 09:47

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Poţi să dai un răspuns clar la o întrebare clară?

18/04/08 10:37

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Eu cred că toţi ne luptăm cât putem să ducem o viaţă biruitoare, să biruim ispitele .

Această luptă cu păcatul, luptă ce caracterizează viaţa unui credincios, este descrisă de Pavel şi în Romani capitolul 7.

"15.Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
16.Acum, dacă fac ce nu vreau, mărturisesc prin aceasta că Legea este bună.
17.Şi atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
18.Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pământească, pentru că, ce-i drept, am voinţa să fac binele, dar n-am puterea să-l fac.
19.Căci binele, pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul, pe care nu vreau să-l fac, iată ce fac!
20.Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
21.Găsesc dar în mine legea aceasta: când vreau să fac binele, răul este lipit de mine."


   Teoria o cam ştim cu toţii, dar practica ne omoară!!

   Din păcate, noi, creştinii, suntem mulţumiţi că păcatele ne sunt iertate şi că Isus ne pregăteşte un loc, dar cam stăm în neputinţa noastră şi aşteptăm să se termine totul, să vină răpirea!!
   
   Unul dintre scopurile noastre ar trebui să fie şi acela de a realiza ceva pentru Dumnezeu.  Dacă nu ne implicăm cât de cât în lucrarea Sa, stau şi mă întreb cât de reală ne este credinţa?!?!
   Eu cred că angajându-ne în lupta de a-i sprijini pe cei slabi şi răniţi, ne ridicăm şi pe noi şi...biruim!!


18/04/08 11:04

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
cred ca principala noastra misiune este evanghelizarea dar din pacate noi ne ocupam mai mult de noi decat de cei din lume

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

18/04/08 13:19

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Măi fraţilor, numai  mie mi se pare că aici se discută aiurea? Fiecare vorbeşte despre altă biruinţă. Despre alte idei. La grămadă, că merge.

Ei bine, în caz că n-aţi observat, topicul acesta mare sub care s-a postat aceaastă întrebare neclară din titlu, se numeşte "ce este păcatul".

Ori clarificaţi despre ce biruinţă se discută aici, ori o să închid acest topic.


18/04/08 14:06

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Sharonrose a scris:

care este secretul biruintei


Fiind la Ce este păcatul, am dedus că este vorba despre biruinţa asupra păcatului!!!

[Sau nu?? :rolleyes: ]


18/04/08 14:14

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
pai noi nu putem clarifica...cel/cea care a deschis topicul trebuie sa clarifice asta...daca as fi medium as spune eu ce asteapta...dar asa nu pot

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

18/04/08 14:16

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Păi asta e ideea. Vă rog aşteptaţi până clarifică ea desrpe ce este vorba.

18/04/08 15:16

Site web  
Sharonrose
membru

Locatie: moldova, Chisinau
Inregistat: 16/04/08
vad ca nu am fost prea explicita. Am dorit doar sa aflu parerea altor membri cum biruiesc ei in acest veac inselator si plin de capcane. Pentru ca sunt foarte multi asa numiti crestini dar cind "valurile incercarii" se abat inspre el, isi lasa aripile in jos si nu mai vrea sa lupte. asta e tot. Multumesc.

_______________________________________
ferice de cei cu inima curata caci ei  vor vedea pe Dumnezeu

22/04/08 12:40

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Înseamnă că răspunsul meu este admisibil!

22/04/08 12:46

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Tot nu zici despre biruinţa împotriva cui este vorba: păcatului, ispitei, firii, lenei, încercării prin prigoane, învăţăturilor false, laşităţii de a mărturisi pe Hristos etc.

Sunt aici mai multe topice care tratează astfel de lucruri. Tocmai de aceea te-am rugat să spui un lucru clar. Şi atunci o să vedem dacă poate fi dezbătut aici, sau a fost abordat deja în altă parte.

Ce-i aşa de greu să rosteşti o frază de genul: "cum biruiţi voi împotriva ispitei fumatului"? Sau "cum pot birui împotriva bârfei"?

Lucruri de acest gen. Dacă tu nu clarifici ce te interesează, noi ne lansăm în tot felul de explicaţii, pe divcerse teme despre care avem noi impresia că este vorba.

Şi atunci la ce ajungem?

Deja ai dat un imbold spre o deviere de la subiect, când ai spus că sunt foarte mulţi "aşa numiţi creştini". Există foarte multe topice care tratează "cum ar trebui să fie un creştin". de ce să deschidem unul nou pe aceeaşi temă?

Eu nu doresc să te critic, ci încerc să te determin să clarifici ce doreşti de fapt să discuţi aici.

Dacă fiecare cum vine, deschide un nou topic pe o aceeaşi idee, dar formulată cu cuvinte diferite, unde am ajunge?

Încă odată, nu urmăresc să-ţi fac instrucţie, dar dacă nu prezinţi pentru început o idee simplă, focalizată pe un singur lucru, pe care să o dezbatem aici, voi fi nevoit să şterg acest topic, pentru că este prea general şi asemănător cu alte topice.


22/04/08 12:55

Site web  
Sharonrose
membru

Locatie: moldova, Chisinau
Inregistat: 16/04/08
o.k cum poate un tinar sa biruiasca asupra ispitelor lumesti? vorbesc despre un tinar crestin.

_______________________________________
ferice de cei cu inima curata caci ei  vor vedea pe Dumnezeu

22/04/08 13:24

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Intrebare generala, raspuns general:

"Cum îşi va ţinea tînărul curată cărarea? Îndreptîndu-se după Cuvîntul Tău." Psalmul 119:9


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

22/04/08 13:40

   
blackangel20083
membru

Inregistat: 10/05/08
am si eu o intrebare... daca esti intr-adevar crestin si vrei sa ajuti, cum de poti face rau cu atata usurinta? cand pentru 5 minute de placere faci sa sufere pe  toti din jurul tau...e naivitate sau ipocrizie?:(
sper sa primesc un raspuns la ceea ce ma necajeste de ceva timp.


10/05/08 10:27

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

blackangel20083 a scris:

... daca esti intr-adevar crestin ... cum de poti face rau cu atata usurinta? cand pentru 5 minute de placere faci sa sufere pe  toti din jurul tau...


Eu aş spune aşa:

Romani 7:
18.Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pămîntească, pentrucă, ce-i drept, am voinţa să fac binele, dar n'am puterea să-l fac.
19.Căci binele, pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul, pe care nu vreau să-l fac, iacă ce fac!
20.Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
21.Găsesc dar în mine legea aceasta: cînd vreau să fac binele, răul este lipit de mine.
22.Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;
23.dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.
24.O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..

Şi aş încheia aşa:

1Corinteni 15:
57. Dar mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne dă biruinţa prin Domnul nostru Isus Hristos!

Ultima modificare de Magdy (10/05/08 14:06)


10/05/08 11:26

   
dianna
membru

Locatie: oradea
Inregistat: 15/04/08
Ii asa greu sa te pastrezi pe calea credintei cand vezi ca lumea ii tot mai rea, tot mai destrabalata... :(

_______________________________________
D-zeu este dragoste!

10/05/08 11:42

   
blackangel20083
membru

Inregistat: 10/05/08
aveti dreptate. ce sa zic?
dar atunci cand vrei chipurile sa te pocaiesti sa te botezi in alta religie, sa iei si familia dupa tine si dupa aceea sa preacurvesti zicand ca nu stii ce s-a intamplat cu tine,sa negi totul dupa cele intamplate, tot pocait te numesti?
raspunsurile voastre sunt un pic cam vagi...ma multumesc ca pot vorbi cu cei ce au adoptat aceeasi dogma religioasa cu cea care mi-a facut rau.sa inteleg de ce a facut-o si de ce nu am puterea s-o inteleg.
poate ma faceti voi sa inteleg ce-a fost in capul ei si sa ma ajutati sa trec peste durerea pricinuita:(


10/05/08 19:35

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
blackangel20083, a fi pocăit nu înseamnă că devii un om capabil să învingi orice ispită. Primim putere şi înţelepciune cum să ne ferim de ispite, dar depinde de noi dacă le şi folosim.

În Vechiul Testament, în cartea Osea 4:11 scrie "Curvia, vinul şi mustul iau minţile omului." În mod normal, ca să nu ne pierdem minţile, ar trebui să ne ferim de acestea trei!! În asta constă înţelepciunea.

Când Domnul Isus s-a înălţat la cer, ne-a promis că nu ne va lăsa singuri. Ne-a dat Duhul Sfânt ca Mângâietor şi Sfătuitor.
Ca şi creştini ar trebui să rămânem în Duhul, să ne lăsăm călăuziţi de El.
Suntem sfătuiţi, de asemenea, în Galateni 5:16 "umblaţi cîrmuiţi de Duhul, şi nu împliniţi poftele firii pămînteşti."

Galateni 5:19,20, 21 "Şi faptele firii pămînteşti sînt cunoscute, şi sînt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrînarea,închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mîniile, neînţelegerile, desbinările, certurile de partide,pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările, şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri, nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu."



blackangel20083 a scris:

...poate ma faceti voi sa inteleg ce-a fost in capul ei ...


Părerea mea e că nu a vegheat!!! S-a lăsat purtată de poftele firii pământeşti şi a căzut în păcat!!!


blackangel20083 a scris:

...si sa ma ajutati sa trec peste durerea pricinuita


Nu putem decât să ne rugăm pentru tine ca să Îl cunoşti pe Domnul, să rămâi lângă El şi El îţi va fi alinare!!!


10/05/08 21:57

   
blackangel20083
membru

Inregistat: 10/05/08
atunci cand vezi ca tot ea este cea care tine capul pe sus de parca nimic nu s-ar fi intamplat...si mai e si pocaita si a mai fost si prietena mea...nu stiu...uneori imi pare rau ca nu i-am tras o mama de bataie.asa ca sa ma tina minte. dar nu ma pretez la astfel de gesturi...
ce mi-a ramas este doar sa privesc nesimtirea afisata de ea si de barbatul ei care  mai si propovaduieste evanghelia (mai ales pe mess)fara nici o rusine ca si cum nimic nu s-a intamplat.
la fel mai marii bisericii lor.eu nu mai inteleg nimic. e ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...cu toate ca toti stiu ce a facut. sotul meu se caieste si imi ajunge...pe cand ea...voi nu puteti decat sa va rugati pt mine dar ceea ce vreau de la voi e sa-mi ziceti de ce a facut-o,daca ea a ales credinta asta doar pt ca  pleaca in Turcia sau in alte parti cu familia sau ca primeste ajutoare. eu sunt crestin ortodoxa, m-am nascut in religia asta, voi muri in religia asta. ma pot pocai si in religia mea, pot crede mult mai mult si in religia mea, fara sa spun ca sunt pocaita dar de fapt sa demonstrez contrariul. si inca o problema: credinta se poarta in suflet, nu in biserica, nu in religia pe care o adopti si mai mult decat atat in foloasele financiare pe care le ai de castigat...
nu stiu daca asta e adevarata cale dar atat timp cat nu faci rau si incerci sa iubesti asa cum vrei tu sa fii iubit cred ca te vei simti tu bine in primul rand  si vei fi placut si lui Dumnezeu. nu astept o razbunare, doar ca nu suport ipocrizia, prostia si minciuna.ce e gresit in asta?
nu vreau citate din biblie (care poate fi interpretata in diverse moduri) vreau doar un sfat de la cei care aveti o alta credinta, poate eu gresesc! vreau s-o inteleg de ce a facut-o.de rugat, ma rog fara s-o strig in gura mare, cred in Dumnezeu.ce sa fac?
sa ma duc in biserica ei si sa zic adevarul? toata lumea zice asta. e corect fata de toata lumea care stie ce a facut si pe care ea acum ii sfideaza din priviri, nu mai zic de fapte.


11/05/08 10:49

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net