TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Constiinta umana... Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
as vrea sa discutam aici despre constiinta....
ce este constiinta?....este ea vocea lui Dumnezeu sau mai degraba un produs al mediului in care traim?....

personal, eu cred ca este in mare parte un produs al mediului in care traim....

voi ce credeti, cum ati defini-o?...astept pareri argumentate.

14/07/05 19:54

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Dupa mine, constiinta este, mai mutl ca sigur, produsul mediului in care traim. a, da, si poate fi modelata.
cred ca de-aia o zis Pavel ca daca esti incredintat ca un lucru ii bun, atunci ii bun. si daca esti incredintata ca un lucru ii rau, dar il faci, pacatuiesti, pentru ca actionezi in dezacord cu constiina ta.

14/07/05 22:03

Site web  
prodeus
membru

Inregistat: 27/06/05
sigur. daca un terorist va fi indoctrinat ca face un lucru bun omorand orice pisica neagra, constiinta va fi aceea care ii va spune ca nu a facut un lucru bun lasand-o in viata dupa cateva ore de tortura...
am vazut prin multe carti capitolul constiinta pus la dovezi ale existentei lui Dumnezeu.. poate tine la altcineva. Dumnezeu a facut-o, insa nu e nimic supranatural in ea. De fapt, la cata psihologie speculez, cred ca se rezuma la un fel de proiectare a unor rezultate preliminarii a unor actiuni, cum sunt si gandurile. proiectari partiale si ceva mai dufuze in locuri speciale pe scoarta cerebrala. inchid ochii si imi imaginez rosu. dar eu de fapt nu vad rosu. de ce? pentru ca aceeasi senzatie e simulata in acelasi loc (aproximativ) al vederii de ganduri. presupun.

15/07/05 00:13

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
parerea mea este ca...Cineva a pus constiinta in noi....dar din cauza pacatelor si a lumii in care traim de multe ori ea este alterata....insa initial, la inceput lucrurile nu erau asa.....cand Dumnezeu a facut totul...:)

18/07/05 21:00

jla3_6alj90
membru

Inregistat: 18/03/05
cunosc cateva persoane care desi au facut rau ...ce mai mult se poate spune decat un simplu rau si vin la biserica si iau si cina ...oare ei sa fie lasati in voia mintii sale ?sa nu mai aiba mustrare de constiinta ?mai au vreo scapare ?cat ar trebui sa plateasca ptr a fi salvati ?

29/09/05 13:59

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
acuma, eu cred ca pentru a dobandi o constiinta cat de cat "crestina", trebuie s-o dezvolti asa. si cel mai bun indrumar moral pe care il are lumea deocamdata este Biblia...
plus ca numai omul ala si Dumnezeu stie daca ii impacat sau nu, deci pana la urma ii intre El si Dumnezeu toata chestia. Daca ii chiar atat de evident ca ii pe un drum gresit, probabil ca se poate aplica ce zicea Pavel, in cazuri de-astea.
mai bine sa ne uitam in curtile noastre.....

29/09/05 15:22

Site web  
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
Constiinta este un concept cu care in decursul timpului s-a jonglat foarte mult , astfel conceptul de "constiinta" paraseste domeniul filozofie,religie si apare  mai tarziu in psihologia sub o forma total schimbata fata de forma originara pe care o avea in religie, filozofie.Diferenta dintre forma originara si ceea prezenta , este data de (re)descoperirea omului , dar daca in trecut omul se cunoastea pe baza unor principii promovate de religie , in prezent omul se descopera pe sine pe baza informatiilor furnizate de psihologie, domeniu care  nu solidarizeaza cu nici o forma de religie.

Constiinta intr-adevar este indusa in structura individului de catre societate , mediu, de aici rezulta : fiecare societate are propria sa constiinta , fiecare individ integrat in societatea respectiva are constiinta societatii din care face parte .Exista societati in care "costiinta " (conceptul in sine) difera fundamental , acest lucru este datorat unui fapt destul de banal , fiecare civilizatie are propria sa imagine , in care sunt zidite elementele care o reprezinta , este necesar ca  in  cadrul civilizatiei europene crestinismul sa fie la mare inaltime , este logic ca in tarile arabe, constiinta sa fie  reglemntata de vechi norme juridice , care astazi par atat de absurde , in fond noi nu facem altceva decat sa surprindem un aspect al lucrului ,alt individ surprinde alt aspect al lucrului , de aici si diferenta atat de mare intre constiinta europeana(intemeiata pe Biblie) si constiinta popoarelor arabe (intemeiata pe coran).

Ultima modificare de Shilo (01/11/05 20:13)

24/10/05 14:24

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Constiinta este monitorul interior al sufletului care judeca tot ce facem, spunem sau gandim.Dar ea nu este intotdeauna demna de incredere, deoarece factorul critic este standardul dupa care se fac aceste judecati.
Cineva zicea ca orice constiinta seamana cu un ceas solar. In timpul zilei, cand soarele straluceste, cadranul solar arata orele cu destula acuratete. Dar cand lumina lunii sau lumina altor surse cade pe el, citirile nu mai sunt demne de incredere.
Acelasi lucru este adevarat in ceea ce priveste constiinta omului. Deoarece a fost intunecata de pacat, ea trebuie sa fie expusa luminii Cuvantului lui Dumnezeu si prelucrata de Duhul Sfant inainte ca sa ne poata spune ce e bine si ce e rau.

" O constiinta sfintita este soapta lui Dumnezeu in sufletul nostru".

Ultima modificare de april (05/11/05 14:26)

05/11/05 14:26

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu cred ca atunci cand tu ai pe duhul sfant in tine, cred ca este vocea lui Dz in om constiinta. Depinde de tot ceea ce esti. E important ce ai pus in mintea si in inima ta. Eu raman la definitia:"vocea lui Dz in om!"

Ultima modificare de Larisa (05/11/05 19:46)

05/11/05 19:43

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
asa ma gandeam si eu dar nu stiam cum sa pun in cuvinte, multumesc Larisa

09/11/05 00:51

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
cu placere, Doitili - si eu am invatat-o cu ani in urma de la altii!

09/11/05 00:54

Site web  
Shilo
membru

Constiinta este monitorul interior al sufletului care judeca tot ce facem, spunem sau gandim.Dar ea nu este intotdeauna demna de incredere, deoarece factorul critic este standardul dupa care se fac aceste judecati.

constiinta nu este o entitate , este doar locul unde sunt depozitate normele etice si morale pe care le consideram valabile. ratiunii ii revine sarcina de a consulta  constiinta , dar de nenumarate ori ratiunea trece peste  ceea ce ii transmite constiinta.Constiinta nu poate fii expresia univoca a binelui , exista societati in care vocea constiintei cere individului sa comita diverse actiuni care pentru constiinta noastra europeana sunt adevarate sacrilegii.

cred ca este vocea lui Dz in om constiinta.

Constiinta nu este vocea lui D-zeu in Om. Constiinta este expresia univoca a societatii in care  traim.

Ultima modificare de Shilo (16/11/05 17:07)

13/11/05 10:42

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Definitia unui indian :

Constiinta este un obiect triunghiular ascutit care locuieste in interiorul meu. Cand fac ceva rau, se invarte si imi produce mari dureri. Dar daca fac in continuare lucruri rele, obiectul se va rasuci atat de mult, incat colturile sale se vor toci si nu-mi vor mai produce nici o durere.

Alta definitie :

Constiinta este ca fluierul unui politist, care ne avertizeaza atunci cand trecem pe rosu. Multi, insa, au facut ca politistul sa inghita fluierul, pentru ca ei sa circule pe unde vor...

17/11/05 23:45

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
Cea mai aspra mustrare este "mustrarea de constiinta". John Ellis Large

Mustrarea de constiinta vine de la Dumnezeu. Peter Ustinov

Constiinta este acea voce care ne ajuta sa raminem "mici" chiar si atunci cind facem lucruri "mari".

Constiinta este "bine crescuta", de obicei nu vorbeste celor ce nu sunt gata sa o asculte. Samuel Butler

Constiinta si reputatia, merg mina in mina: de obicei un om cuo constiinta curata are un nume bun.

18/11/05 16:29

dave4jc
membru

daca constiinta este un produs al mediului in care traim, ce interpretare dam urmatorului verset?...ce inseamna "cuget" in contextul asta ?
"...şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se desvinovăţesc între ele." Romani 2:15

Ultima modificare de dave4jc (19/12/05 15:19)

19/12/05 15:19

Shilo
membru

?...ce inseamna "cuget" in contextul asta ?

cuget in textul de fata este constiinta mediului religios si a invaturilor religioase care prin activitatile fiintei religioase marturisesc crezul religios.

19/12/05 15:54

dave4jc
membru

merci Shilo de explicatie

mai am un verset "Orice lucru El îl face frumos la vremea lui; a pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei, măcarcă omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu."

"gandul vesniciei" stim la ce se refera, dar cum explicam "a pus in inima lor" ?....ce inseamna "inima" in acest context si ce inseamna ca Dumnezeu "a pus" ?

19/12/05 16:21

Shilo
membru

De la D-zeu noi primim Sufetul (scanteia divina) , acest lucru are impact asupra constiintei , chiar daca noi suntem constienti de fatalitatea vietii , in noi exista ceva care ne face sa speram la nemurire (sufletu;), inima in cazul de fata este este constiinta , ratiunea , gandurile vin din intelect nu din inima , Sufletul ne induce gandul nemuririi si in acelas timp ne face constienti de faptul ca fiecare  in parte  o sa sa dam socoteala pentru actiunile noastre .

Ultima modificare de Shilo (20/12/05 12:15)

20/12/05 12:12

Aleosha
membru

Inregistat: 28/08/06
si in noi exista ceva ..... diabolic..... nu-i asa Shilo?

28/08/06 14:36

fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
tot ce este in om este diabolic,...;

Ieremia, 17

9 "Inima este nespus de înşelătoare şi de deznădăjduit de rea; cine poate s-o cunoască? [Ieremia 17 ]

Romani, 6

11 Tot aşa şi voi înşivă, socotiţi-vă morţi faţă de păcat, şi vii pentru Dumnezeu, în Isus Hristos, Domnul nostru. 12 Deci, păcatul să nu mai domnească în trupul vostru muritor, şi să nu mai ascultaţi de poftele lui. 13 Să nu mai daţi în stăpânirea păcatului mădularele voastre, ca nişte unelte ale nelegiuirii; ci daţi-vă pe voi înşivă lui Dumnezeu, ca vii, din morţi cum eraţi; şi daţi lui Dumnezeu mădularele voastre, ca pe nişte unelte ale neprihănirii.

Romani, 8

6 Şi umblarea după lucrurile firii pământeşti, este moarte, pe când umblarea după lucrurile Duhului este viaţă şi pace. 7 Fiindcă umblarea după lucrurile firii pământeşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună. 8 Deci, cei ce sunt pământeşti, nu pot să placă lui Dumnezeu. 9 Voi însă nu mai sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui. [Romani 8 ]

28/08/06 17:23

Aleosha
membru

Fineas... daca tot ce este in noi este diabolic...... atunci...suntem o extenstie a diavolului? Intruparea sa? Si in momentul in care il alegem pe Dumnezeu.... de fapt diavolul din noi, adica diavolul (ca "noi" e identic cu diabolicul) se pocaieste? sau cum? Din versetele citate de tine....nu reiese ca "totul in noi este diabolic". Poate n-ai gasit cea mai fericita exprimare.

28/08/06 18:16

fineas
Exclus

8 Deci, cei ce sunt pământeşti, nu pot să placă lui Dumnezeu. 9 Voi însă nu mai sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi.

Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui. [Romani 8 ]

SCRIPTURA e foarte clara ,doar trebuie sa o intelegi,daca nu te nasti din nou ,esti mort spiritual desii traiesti fizic,tot ce vezi fizic traind de fapt este sortit mortii,adica diavolului!! TREBUIE SA TI SA DESCHIDA OCHII SPIRITUALI ,ca sa vezi lucrurile prin CREDINTA ,nu prin simtul firesc al realului!!

Ioan, 3

3 Drept răspuns, Isus i-a zis: "Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea ÃŽmpărăţia lui Dumnezeu." 4 Nicodim I-a zis: "Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale, şi să se nască?"

5 Isus i-a răspuns: "Adevărat, adevărat îţi spun, că, dacă nu se naşte

cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în ÃŽmpărăţia lui Dumnezeu.

Evrei, 11

1 Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. 2 Pentru că prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie.

3 Prin credinţă pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd. [Evrei 11 ]

2 Corinteni, 4

18 Pentru că noi nu ne uităm la lucrurile care se văd, ci la cele ce nu se văd; căci lucrurile care se văd, sunt trecătoare, pe când cele ce nu se văd, sunt veşnice.

1 Corinteni, 2

14 Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte.

15 Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuşi nu poate fi judecat de nimeni. 16 Căci "cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-I poată da învăţătură?" Noi însă avem gândul lui Hristos

28/08/06 18:28

Aleosha
membru

ok.... nu am spus nimic de nastere din nou/moarte spirituala/Imparatia lui Dumnezeu... credeam ca o sa-mi raspunzi la intrebari... Imi amintesti f tare de un mai vechi amic de-al meu, de pe alt forum... Scuza-mi interventia . Pax!

28/08/06 19:23

fineas
Exclus

totul este in legatura,daca nu te nasti din nou ,atunci ramai acelasi om firesc ,carnal,supus lui satan ,care are acces doar la dorintele carnale,ale firii ,de aceea am zis ca omul vechi nu are nici  o insusire divina in el ,totul e diabolic,sper ca m-am facut inteles.

nasterea din nou ,nu e doar o teorie teologica,ea trebuie sa devina o relitate prin SUPRANATURAL ,sa fi nascut din nou cu adevarat ,nu doar o imaginatie,sau o invatatura.

28/08/06 21:56

abisag
membru

Inregistat: 11/11/06
Ce parere aveti despre moralitate, in relatie cu constiinta? Este o chestie intrinseca omului, si care tine de natura noastra, de felul in care Dumnezeu ne-a creat, sau este tot o chestie indusa cultural?

Shilo a scris:

De la D-zeu noi primim Sufetul (scanteia divina) , acest lucru are impact asupra constiintei , chiar daca noi suntem constienti de fatalitatea vietii , in noi exista ceva care ne face sa speram la nemurire (sufletu;), inima in cazul de fata este este constiinta , ratiunea , gandurile vin din intelect nu din inima , Sufletul ne induce gandul nemuririi si in acelas timp ne face constienti de faptul ca fiecare  in parte  o sa sa dam socoteala pentru actiunile noastre .

Atunci cum intelegi Shilo versetul care spune ca "din inima omului ies gandurile rele....."?

11/11/06 14:26

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la