TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/"Lumina sfanta" de la Ierusalim Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Omule! Tu citesti ce scriu? De unde sa aiba lumanarea mea ( o am si acum - culmea - este catolica, pt. ca-l are pe Sf. Francisc pe ea) fosfor??? Pentru noi oamenii, da, este o minune. Scopul ei? Poate ca Divinitatea si-a ales singura ziua in care sa fie serbat sacrificiul ei.Depinde de noi daca vrem sau nu sa intelegem.Intre stima fata de Divin si orgoliul interpretarii calendarului, am ales ultima cale.

15/04/08 16:12

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Daca ti-o aprinzi singur si stai cu mana pe ea pun pariu ca tot nu simti arsura in timpul ala. Dar sa fii si afara seara la racoare. Si nu si-a ales divinitatea nimic in legatura cu o religie. Fiindca atunci toti ar fi in religia aia si ar practica chestia aia. Pe cand eu nu vad ca asa ceva sa fie posibil. Multi crestini autentici nu fac asta si nici nu ar face.

15/04/08 16:42

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
eudemonistul, să înţeleg că tu consideri această "lumină sfântă" ca o minune a lui Dumnezeu, autentică şi repetabilă?

Mă uimeşti. Conteşti atâtea lucruri, şi-l crezi taman pe acesta? Sigur n-ai dat userul şi parola la altcineva şi vă distraţi făcând cu rândul pe la topicurile astea, numai ca să vedeţi cum ne ofticaţi? Că nu te recunosc în aceste mesaje. Zău.

15/04/08 16:58

Site web  
Sword
membru

:D Asta ziceam si io.

15/04/08 17:01

eudemonistul
+

eudemonistul scris cu "e".Contest lucruri care merita contestate si cred ceea ce vad. Spre surpriza lui Sword am reincercat sa tin mana deasupra flacarii putin mai tarziu. Te asigur ca nu am putut-o face nici macar 3 secunde.E ceva rau sa crezi in ceea ce vezi?De ce nu faceti voi o excursie la Betleem si nu ne-am mai contrazice.Daca-ti inchipui ca apar biserica ortodoxa...te-nseli.Foarte multe i se pot reprosa. Foarte multe.

15/04/08 18:08

Sword
membru

De fapt cred ca ai reprosa tot ..in afar de asta? Stii ca la noi nu functioneaza faza cu...cred ceea ce vad?

15/04/08 19:09

filip
membru

eudemonistul a scris:

eudemonistul scris cu "e".

Scuze. Obişnuinţa de a începe propoziţiile cu literă mare. Am rectificat.

eudemonistul a scris:

Contest lucruri care merita contestate si cred ceea ce vad.

Există şi iluzii în lumea aceasta. Dar, fiecare crede ce vrea.

15/04/08 19:42

Site web  
eudemonistul
+

Sword, sunteti musulmani? Nu de alta dar ei cred ceea ce aud.
Totul e iluzie,filip. Il cred pe Ecclesiast, chiar daca mult inainte am citit acelasi lucru in "Cantecul Slujitorului".

15/04/08 21:02

filip
membru

eudemonistul a scris:

Totul e iluzie,filip.

Inclusiv această afirmaţie a ta?

15/04/08 21:38

Site web  
eudemonistul
+

Am spus:totul. Dincolo se spune "desertaciune". Ia-o cum vrei.

16/04/08 11:47

evilkind
membru

Inregistat: 30/10/07
pana la urma, eudemonistule, este sau nu? :D

18/04/08 23:14

eudemonistul
+

Ce?

19/04/08 12:02

StefanAndrei
membru

Inregistat: 02/06/08

Sword a scris:

Intotdeauna am banuit chestia asta cu asa zis-a "Lumina SAfanta" de la Ierusalim, de a fi un truc ptr. amagirea constienta a credinciosilor care sunt siguri ca este un semn divin special ptr. ortodoxie, unii crezand chiar ca prin asta se arata ca ea este ADEVARATA religie. De curand am primit un material prin care se explica ce si cum fac preotii ca sa aprinda lumanarile astea. Se impregneaza in fosfor si in contact cu aerul in 20 de min se aprind singure. Pacat ca nu pot pune aici materialul ca nu stiu cum, dar voi da un link pe youtube unde arata experimentul cu lumanarile. In materialul meu powerpoint explica mult mai multe si o sa le citez mai tarziu daca va intereseaza.
http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM

Am citit si eu materialul.
Obiectii:

1.  Fosforul a fost descoperit in 1669. Nu exista vreo dovada ca s-ar fi cunoscut fosforul alb inainte de sec. XVII. Primele chibrituri cu fosfor apar in sec. XIX.
Marturii despre Lumina Sfanta de la Ierusalim sunt din secolul VIII.
Afirmatia cum ca "Aceasta tehnica era cunoscuta si de magicienii caldeeni si de vechii greci" nu are baza istorica si stiintifica.

2.  Fosforul alb (care se autoaprinde) nu se gaseste ca atare in stare naturala. Din motive care cred eu, sunt evidente.
Citatul din Strabo se poate referi la orice, dar nu la fosfor.

3. Momentul aprinderii nu poate fi controlat.

4. Toate link -urile postate sunt la pagini in lb. rusa. Din pacate, nu prea multa lume stie limba rusa, deci acele marturii se pot pune sub semnul intrebarii.

De exemplu afirmatia: "un diacon nimerit in Templul Mormantului Sfant , cand, asa cum credea lumea, lumina sfanta coboara – a vazut cu oroare ca lumina este aprinsa de la o candela cu ulei – intelegand ca focul nu este deloc un miracol" mie mi se pare cel putin indoielnica.
Din cate stiu, Patriarhul intra singur in Sf. Mormant, si chiar mai mult, este perchezitionat si Sf. Mormant de asemeni controlat. Cum putea cineva sa nimereasca "din intamplare" in Sf. Mormant tocmai in acel moment?

5. Exista si marturiile celor care spun ca lumina nu arde in primele momente de la aprinderea ei (un minut?). Cine crede ca asa ceva este un fenomen ordinar, poate sa incerce.
De asemeni exista si marturii despre persoane cu o viata duhovniceasca, a caror lumanari s-au aprins singure, in acelasi mod cu cele care se aprind in interiorul Sf. Mormant.
Cine nu crede, de asemeni poate sa incerce. ;)

Marturii despre Lumina Sfanta

Marturia Patriarhului

"Imi gasesc drumul prin intuneric in camera interioara unde cad in genunchi. Aici spun anumite rugaciuni care ne-au fost transmise de-a lungul secolelor si dupa aceea astept. Cateodata astept cateva minute, dar in mod obisnuit minunea se intampla imediat dupa ce am spus rugaciunile.
Din mijlocul pietrei pe care a fost culcat Isus se revarsa o lumina nedefinita, in mod normal cu o tenta albastrie dar culoarea se poate schimba si lua multe nuante. Nu poate fi descrisa cu cuvinte omenesti. Lumina rasare din piatra ca si ceata care se ridica deasupra unui lac, piatra pare fi acoperita de un nor, dar este lumina.
Lumina se comporta diferit in fiecare an. Uneori acopera doar piatra, alteori lumineaza tot Mormantul, asa incat oamenii de afara vad Mormantul plin de lumina. Lumina nu arde!- niciodata nu mi-am ars barba in toti cei 16 ani de cand sunt Patriarh al Ierusalimului si am primit Focul Sfant. Lumina are alta consistenta, diferita de lumina focului care arde in candela.

La un moment dat Lumina se inalta si formeaza o coloana in care focul este de natura diferita, asa ca pot aprinde lumanarile mele de la ea. Dupa ce am primit flacara, ies si dau Focul intii Patriarhului Bisericii Ortodoxe Armene, apoi Patriarhului Copt si dupa aceea tuturor celor prezenti in Biserica."

In rest, afirmatii de genul "este o smecherie la mijloc" au existat dintotdeuna. Faptul ca n-au fost niciodata confirmate si trebuia inventata povestea cu "fosforul alb" in complemtaritate cu ele cred ca spune destule.

In definitiv, si pentru evrei, Hristos n-a inviat, ci trupul lui a fost furat din mormant. (Matei 28:13-15)

Ultima modificare de StefanAndrei (04/06/08 11:21)

04/06/08 11:14

filip
membru

Cam mult să tragi o paralelă între învierea Domnului şi alte experienţe. False sau adevărate. Ai grijă ce faci.

Cât despre descoperirea fosforului... Betonul a fost descoperit doar în (dau o cifră aiurea) secolul 18? Dar instrumentele de navigaţie? Dar atâtea lucruri care au fost descoperite de-abia de către deştepţii din secolele 18-20?

Nu mai vinde incertitudinile drept realităţi.

Dovezile care "nu există" e posibil ca doar să nu fi fost descoperite până acum. Asta nu ţi-a trecut prin cap?

Ultima modificare de filip (04/06/08 11:32)

04/06/08 11:31

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

StefanAndrei a scris:

Cine nu crede, de asemeni poate sa incerce. ;)

Eu unul am indoieli, cu privire la trambitatul miracol. Si stii de ce ? Pentru ca sa-l incerc, intuiesc rezultatul, iar sa cred, lipseste o afirmatie credibila!

Si daca am indoieli cu privire la acest afirmat miracol, insa cred cu fermitate orice afirmatie a Cuvantului lui Dumnezeu, crezi ca este o problema?

04/06/08 21:03

StefanAndrei
membru

filip a scris:

Cam mult să tragi o paralelă între învierea Domnului şi alte experienţe. False sau adevărate. Ai grijă ce faci.

Cât despre descoperirea fosforului... Betonul a fost descoperit doar în (dau o cifră aiurea) secolul 18? Dar instrumentele de navigaţie? Dar atâtea lucruri care au fost descoperite de-abia de către deştepţii din secolele 18-20?

Nu mai vinde incertitudinile drept realităţi.

Dovezile care "nu există" e posibil ca doar să nu fi fost descoperite până acum. Asta nu ţi-a trecut prin cap?

Daca te referi la fierbeton, intr-adevar e o descoperire recenta. Cimentul era cunoscut de romani (reteta lor a fost pierduta din pacate). Navigatia exista dinainte de Hristos.
Si in aceste directii exista dovezi stiintifice: istorice, arheologice.

A proclama faptul ca fosforul alb era cunoscut in nu stiu ce timpuri indeparte, pe motivul ca "de ce nu?", nu e o afirmatie stiintifica, ci una empirica.

Iar a trage concluzii cu pretentii de stiinta si adevar din afirmatii empirice, deja nu mai este stiinta si oricat de nobil ar parea scopul pentru care sunt facute aceste afirmatii, ele pica de la sine in fata cuiva care cauta sincer argumente adevarate si nu scuze pentru a respinge ceea ce altii deja resping apriori cu false argumente.

Pe scurt, nu ti se pare ridicol sa incerci sa demasti ceea ce crezi ca este o minciuna, cu alte minciuni? Daca poti sa o faci stiintific, e bine, daca trebuie sa impletesti stiinta cu presupuneri sau mai rau, cu minciuna nu mai este bine.

Pe urma nu te intrebi de ce nu se ramane la acuzatia cu "lampa ascunsa" si se incearca sa se construisca (false) baze stiintifice pentru o infractiune care poate nu exista? Eu vad in asta un strop de disperare, o tentativa de a da credibilitate unor afirmatii care se pare ca sunt mai putin credibile decat miracolul pe care il contesta.

Si putem sa mai punem problema si altfel: daca medicina moderna a reusit sa faca vindecari care pe timpul lui Hristos erau miracole, inseamna ca Hristos este un impostor?
Daca stiinta va dovedi ca se poate face aprinde o lumanare cu un scaparat din degete, inseamna neaparat ca miracolul focului de la Ierusalim este o pacaleala?

OLD TRAIAN a scris:

Eu unul am indoieli, cu privire la trambitatul miracol. Si stii de ce ? Pentru ca sa-l incerc, intuiesc rezultatul, iar sa cred, lipseste o afirmatie credibila!

Si daca am indoieli cu privire la acest afirmat miracol, insa cred cu fermitate orice afirmatie a Cuvantului lui Dumnezeu, crezi ca este o problema?

Desigur, fiecare din noi putem sa ne raportam la Scriptura, insa conteaza modul in care o facem si concluziile care le tragem de acolo, care pot sau nu pot fi de acord cu intentiile lui Dumnezeu.

Asa cum si diavolul cu rea intentie desigur a reusit cu Scriptura sa-L ispiteasca pe Hristos sa faca ceea ce nu trebuie, la fel si noi putem tot cu Scriptura sa gasim scuze pentru un mod de viata sau un crez care poate sa nu fie pe placul lui Dumnezeu.

Marturii exista suficinte, problema este daca suntem noi dispusi sa le dam credit.
Si de cele mai multe ori nu suntem dispusi, si asta nu pentru ca ne lipseste credinta, ci pentru ca deja avem una pe care astfel de intamplari o zdruncina.

Si daca tot vorbim de Scriptura, gasim si un exemplu arhicunoscut in directia asta: miracolele lui Hristos versus fariseii din vremea Lui.
Erau miracole evidente, mult mai evidente decat focul de la Ierusalim, fariseii si carturarii cunosteau pe cei vindecati, aveau marturii directe, verificabile, erau de fata cand se intamplau acelea si totusi nu credeau in ele!
De ce? Pentru ca vedeau pe Hristos ca fiind un om pacatos. De ce? Pentru ca ei se ghidau dupa un sistem de valori atribuit lui Dumnezeu, cu radacini in Scriptura lui Dumnezeu, dar din care Dumnezeu lipsea cu desavarsire.

Ultima modificare de StefanAndrei (05/06/08 15:43)

05/06/08 15:33

Sword
membru

Pe mine nu m-ar zdruncina un miracol...doar ca asta nu-l vad real. D-zeu nu ar lasa de la El o minune "exclusivista" doar ca sa umfle in pene o singura religie. Ptr. ca asta se intampla. "Doar noi", sau "doar la noi" este deja o ingamfare ieftina. Nu cred ca D-zeu ar alimenta asta...nu D-zeu pe care il stiu eu

05/06/08 15:55

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
nu te inteleg ... deci nu te-ar zdruncina o minune ? de care ? de a LUI ??? hmmmm... cred ca iti sar "balamalele" la primul "GEST" de al LUI !!!

Ultima modificare de giany (05/06/08 16:11)

05/06/08 16:08

StefanAndrei
membru

Sword a scris:

Pe mine nu m-ar zdruncina un miracol...doar ca asta nu-l vad real. D-zeu nu ar lasa de la El o minune "exclusivista" doar ca sa umfle in pene o singura religie. Ptr. ca asta se intampla. "Doar noi", sau "doar la noi" este deja o ingamfare ieftina. Nu cred ca D-zeu ar alimenta asta...nu D-zeu pe care il stiu eu

Scriptura n-a vorbit niciodata de faptul ca Dumnezeu ar fi "in mai multe religii". Aceasta este un concept nou, New Age, care tine de Noua Ordine Mondiala care se incearca a fi impusa de sus, dar nu de la Dumnezeu.

http://www.trilulilu.ro/mihaioana/c3cb92607269e5

06/06/08 10:31

Sword
membru

N-a zis niciodata dar ele erau dinainte de Hristos. Deci stie de ele. Si nu cred ca ar face abstractie. Ptr. ca pana la urma intr-un cult se intampla, nu in Biserica(totalitatea credinciosilor).

06/06/08 11:39

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Cu toate ca, iar supar pe multa lume , ii dau mai mult decat dreptate domnului Stefan Andrei.Daca era o minciuna lumea ar fi aflat de mult ca doar nu ortodoxii sunt majoritarii ci catolicii.Lumea crestina nu e condusa de ortodoxii ci de americanii protestanti si catolicism.La fel e si despre apa sfintita.

P.S. Iisus are grija de biserica lui pentru-ca ea este unica.Nu sunt mai multe bisericii si mai multe adevarurii.Acesta e un concept nou.

09/07/08 13:55

Sword
membru

Concept nou? Da 2000 de ani. Sunt mai multe religii, culte si organizatii, dar una singura este Biserica lui Hristos. Si asta nu este o religie anume.

09/07/08 19:08

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Da e religia crestina.Primii crestini au fost ortodoxii si catolicii care formau o singura biserica.Dar aceste nume au aparut dupa schizma.Episcopul de la Roma crezandu-se ce-l mai mare (infumurat) s-a separat de ceilalti.Sa nu uitam ca erezii au aparut imediat dupa inaltarea Domnului fiind trecute chiar in noul testament.Le putem numii pe acelea, drumuri care duc la Iisus si Dumnezeu?Din contra scriitorii scripturii noi testamentare ii renegheaza.Ne indruma chiar:feriti-va.Si feriti-va de cei care vin la voi.Cine sa vina la ei?Cei care nu erau hirotoniti adica cei care nu faceau parte din biserica dar care se inchipuiau ai lui Hristos.Vezi acei oamenii care au incercat sa scoata demonii din altii oameni dar care nu faceau parte din biserica(nu erau hirotoniti)si care demonul intrebandu-i: ai cui sunteti, ei nu au stiut sa raspunda.Caci ei nu erau ai nimanui neprimind hirotonirea de la nici un apostol.

Ultima modificare de bairstow (09/07/08 20:28)

09/07/08 20:26

filip
membru

bairstow a scris:

Cei care nu erau hirotoniti adica cei care nu faceau parte din biserica dar care se inchipuiau ai lui Hristos.[...]Caci ei nu erau ai nimanui neprimind hirotonirea de la nici un apostol.

Şi referinţele biblice sunt...

Ultima modificare de filip (09/07/08 21:46)

09/07/08 21:46

Site web  
Sword
membru

Bairstow...Nicidecum nu te poti dezlipi de religiile omenesti( stramosesti) si o noua gandire instaurata de Isus care nu are de-a face cu planurile omului si politicile lui, indiferent de domeniu. Crestini adevarati au fost SI IN ortotoxie si in catolicism, dar este gresit a spune ca una-i mai buna si alta-i mai rea. Nu religia a fost "adevarata" ci oamenii placuti Lui au fost cei adevarati. Si nu au fost adevarati toti dintr-o organizatie, ci au fost multi implinitori ai Cuvantului IN aceste organizatii. Mie mi se pare o diferenta..tie nu?

Ultima modificare de Sword (09/07/08 22:31)

09/07/08 22:29

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la