TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Dragoste la prima vedere? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Sa vedeti voi ce o sa fie dragostea dupa casatorie! Ce-i inainte de casatorie e doar abureala! Sa vezi cand incepi sa te bucuri de celalalt 24/24 ce fain e! O sa va distrati ca v-ati batut pe subiecte de genul asta! Dragostea este o decizie si atractia fizica e doar EMOTIE!

Ultima modificare de Larisa (02/11/05 22:19)

02/11/05 22:19

Site web  
simple
membru

Inregistat: 19/10/05
cum adica o decizie?

uita eu am incercat dibn rasputeri sa ma "indragostesc de un tip" si nu am reusit!Pur si simplu nu ma atragea! imi placea ca era pocait si respectuos dar cred ca totusi trebuie sa fie si o atractie dar nu ea sa fie baza.

05/11/05 21:39

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
daca privim la casatoriile din vechil testament vedem ca dragostea venea dupa casatorie si nu inainte, si nu stiu sau nu cred ca asta a fost vreo problema pt. ei sau ca au fost mai putin fericiti. Poate f. multi dintre noi "ne consumam" dragostea inainte de casatorie si ne pomenim ca dupa nu prea mai avem ce oferi celui cu care am ales sa ne petrecem restul vietii.

06/11/05 13:24

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
se poate "consuma dragostea",am mai auzit asta si la altii insa nu prea pot sa inteleg cum, atata timp cat eu stiu ca dragostea este ceva ce se cultiva, se maturizeaza, biblia spune ca va ajunge desavarsita.
mi se pare ca la mine lucrurile merg invers ca la altii.
nu cumva atractia fizica si pasiunea sunt cele care se consuma?

06/11/05 14:51

Larisa
membru

Eu cred ca atunci cand se consuma dragostea inseamna ca musti mai mult din ea si devine mai apetisanta, dar eu nu inteleg care este sensul negativ la care va referiti aici! Vreau sa inteleg si punctul vostru de vedere!

08/11/05 01:19

Site web  
doitili
membru

binenteles ca si eu am spus din ce am auzit la altii, mai precis de la un prof care a vb de viata de familie (caminul crestin) si relatiile care tre' sa le avem...

08/11/05 19:23

ionelcim
membru

da apropo de profesori imi amintesc de un prof de la faculta ce zicea ca "toata casnicia este ca o oala cu rahat si deasupra un strat cu miere, totul depinde de cum sti sa folosesti lingura, dc vrei sa fie dulce at tre sa iei tot cate putin, iar dc esti prea lacom si cobori mai adanc...."

12/11/05 00:47

pauli
membru

Inregistat: 16/11/05
"dragostea la prima vedere" e un fel de Zapaceala :)de multe ori dragostea adevarata poate fi usor confundata cu zapaceala.Zapaceala poate avea loc la prima vedere pe cand dragostea nu.... pt ca are nevoie sa se adanceasca. Parerea mea:)

16/11/05 13:27

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Nu exista dragoste la prima vedere, ci doar atractie...

16/11/05 18:07

doitili
membru

daca stiti definitia dragostei adevarate veti realiza ca asta nu poate fi la prima vedere (dragostea)

16/11/05 18:41

Larisa
membru

Definitia cea mai buna a dragostei o gasim in 1 Corinteni 13.

16/11/05 20:06

Site web  
ionelcim
membru

cred ca dc traim 1cor13, nu mai avem nici un fel de probleme cu prima si nici cu a doua vedere

19/11/05 00:06

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
wow. explica-te.

19/11/05 01:14

Site web  
ionelcim
membru

pai cum intelegi?

dragostea:
nu se lauda
nu se umfla de mandrie
nu cauta folosul sau

acopera totul
crede totul
nadajduieste totul
sufera totul

in conditile astea poti sa traiesti cu orice fiinta de pe Terra.

19/11/05 01:39

firepenthx
membru

Inregistat: 27/12/05
hey, it's all about diferentza dintre pasiune si dragoste
ceea ce zicem ca e dragoste la prima vedere, e pura pasiune.
dragostea asta la prima vedere se naste pe lok... dintr-o data, ajunge la apogeu, urmand apoi, ca, prin trecerea timpului sa scada treptat. de accea o unele relatzii variaza intre o seara si 2 ani... e imposibil sa iubesti o fata numai pt ca are ochi verzi sau un baiat numai pentru ca are un mini cooper S la 161 de cai cu jante pe 19''. pasiunea e ceva pur egoist imbracat in haina altruismului...
pe cand "pure love" nu se poate naste pur si simplu, dintr-o data. o vezi pe minunata Ea... si la inceput nu simtz mai nimik. insa pe masura ce cunosti din Ea, vrei mai mult, itz dai seama ca e puzzle-ul c trebuie sa te completeze. dragostea asta, creste day by day. de aceea vezi casnicii atata de solide dupa o jumatate de secol de existentza. dragostea sufera totul, rabda totul... dragostea e altruista! asta spune totul...

Ultima modificare de firepenthx (27/12/05 17:24)

27/12/05 17:17

ionelcim
membru

ai dreptate marius, parerea mea este ca la prima vedere poate fi vb de atractie, pofta, pasiune.
la prima vedere dragostea este abea semanata, dc pot sa spun asa, ca mai apoi ea sa creasca si sa-i lege pe cei doi asa ca nimic sa nu-i mai poata despartzi. nu degeaba in biblie dragostea este numita legatura desavarsirii.

30/12/05 18:47

firepenthx
membru

Inregistat: 27/12/05
...in zilele noastre putzini iubesc. exista putina dragoste. iar cum dz este dragoste, deducem ca oamenii nu au mult din dumnezeu in ei... asta ar fi ideea. cand il ai pe iisus in tine, iubesti adevarat...

30/12/05 20:31

cmiriam
membru

Inregistat: 07/01/06
Dragoste la prima vedere.. no way.. Pana la urma ce iubim cu adevarat la cel de langa noi? Ochii verzi sau parul saten? Iubim ceea ce se vede? Nu cumva iubirea se dedica sufletului, caracterului, personalitatii.. fiintei ca si intreg?
Cat din toate astea vezi la o prima vedere? Mult prea putin ca sa poti spune ca iubesti.
Cred ca ajungi sa iubesti in timp, cred ca dragostea e o alegere zilnica.. dar cred ca pe langa asta mai trebuie si o mica scanteie pe care maturitatea o poate tine mereu aprinsa... Nu stiu daca e suficient sa alegi sa iubesti.. eu am incercat si nu am reusit, desi cadrul era perfect. Poate am gresit eu..
Astept si parerile voastre ;)

07/01/06 02:19

Site web  
ionelcim
membru

cmiriam a scris:

dar cred ca pe langa asta mai trebuie si o mica scanteie pe care maturitatea o poate tine mereu aprinsa... Nu stiu daca e suficient sa alegi sa iubesti.. eu am incercat si nu am reusit, desi cadrul era perfect. Poate am gresit eu..
Astept si parerile voastre ;)

hmm...interesant pct de vedere, cu acea scantee chiar ca iti dau dreptate.
pt baietzi poate aceea scantee sa fie chiar ochii verzi sau parul saten, sau stiu eu ce, pentru fete......hmm as fi curios sa spunetzi voi, dar ceea ce cred eu despre "scanteile" astea este ca nu au nimic in comun cu dragostea din contra mie mi se pare ca ele hranesc eu-l. si pt ca mie imi place ceva la pers respectiva incep sa spun ca este dragoste...

07/01/06 16:04

doitili
membru

nu stiu daca poti ajunge direct la dragoste
ca sa ajungi sa iubesti o persoana tre' sa o cunosti.......... si inainte de a o cunoaste tre sa-ti placa ceva la ea, sa te atraga(capteze daca pot spune asa) ca sa o abordezi...... si etc

07/01/06 16:11

cmiriam
membru

Inregistat: 07/01/06

hmm as fi curios sa spunetzi voi, dar ceea ce cred eu despre "scanteile" astea este ca nu au nimic in comun cu dragostea din contra mie mi se pare ca ele hranesc eu-l. si pt ca mie imi place ceva la pers respectiva incep sa spun ca este dragoste...

1.ce zic eu despre scanteie? o vad ca pe o chimie interioara..ceva care ii leaga pe cei doi, nu stiu... as pune-o clar dupa calauzirea Dlui si dupa ratiune, dar pe langa astea eu zic ca tre sa fie si fluturasii aia din stomac ce se invart cand il/o vezi, sa nu mai existe altcineva pe lume pt tine... nu e neaparat atractie..e....???

2.scanteile hranesc eu-ul? daca ele se refera la infatisare.. maybe.. desi ceea ce e frumos pt mine pt o alta fata poate e urat... deci.. never know

07/01/06 16:17

Site web  
sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Ca sa ajungi sa iubesti o persoana trebuie mai intai sa o cunosti.
Nu cred ca daca ai vazut un tip pe strada si ai zis wow ce cute e poti vorbi de dragoste la prima vedere!

21/01/06 15:52

Larisa
membru

Cand ma gandesc la dragoste la prima vedere imi vin in minte versurile alea: "ochi-mi vad/inima cere"

22/01/06 00:13

Site web  
ionelcim
membru

ei si pana la urma cum este? focul dragostei se aprinde de la alte scantei?

22/01/06 14:11

Larisa
membru

Intortocheate sunt caile Domnului!

24/01/06 00:57

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la