TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Dragoste la prima vedere? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Era vorba de dragostea care se materializeaza in casatorie. Si da, te poti indragosti fara sa fi atras initial. Dar indragostirea de aceeasi persoana nu este eveniment unic si oricum era vb despre dragoste la prima vedere, deci cade varianta ta, april.

Ultima modificare de edi.theraven (20/07/10 07:45)


20/07/10 07:36

Site web  
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Dragoste la prima vedere .. cum zicea cineva, mai bine zis, infatuare la prima vedere. Dragostea adevarata se construieste in timp, nu o poti dobandi intr-un moment.

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

20/07/10 08:57

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Normal. Mi se pare imposibil ca, cum vezi pe cineva, sa iubesti. Dragostea nu poate fi decat adevarata. Insa poti, cum cunosti pe cineva, sa iti doresti sa o cunosti mai bine pe respectiva persoana.

20/07/10 08:59

Site web  
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Am folosit termenul ,,adevarata" pentru ca multi folosesc cuvantul Dragoste pentru a exprima ceva ce nu este.

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

20/07/10 09:01

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Dragostea adevarata.....respect, rabdare, atentie, tandrete ,romantism etc Sa faci persoana cealalta ca se simte in siguranta, sa nu mai ai nevoie de nimic pe langa faptul ca simti ca te iubeste si o iubesti....etc Totul impletit si venit de la Dumnezeu.

Ultima modificare de edi.theraven (20/07/10 09:52)


20/07/10 09:47

Site web  
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10
"Atat de  multi cred ca dragostea este cea care creste, dar ceea ce creste e cunoasterea, in vreme ce dragostea doar se largeste pentru a o cuprinde. Dragostea este doar invelisul cunoasterii" asta era un citat dintr`o carte pe care am citit`o nu demult. si mi se pare ca are perfecta dreptate intrucat nu poti iubi pe cineva fara sa`l cunosti. :D

20/07/10 12:58

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Christina a scris:

  si mi se pare ca are perfecta dreptate intrucat nu poti iubi pe cineva fara sa`l cunosti. :D

eu zic ca poti :D

cat de mult ar trebui sa cunosti pe cineva ca sa-l iubesti ? e vreodata de ajuns ? nu cred. de aceea dragostea nu ar trebui conditionata de cat cunosti sau nu ci ar trebui sa fie indiferent de [b]cat si mai ales de ceea ce cunosti. nu "pt ca" ci "in ciuda a". am mai scris si o voi mai scrie, pt. ca ma distreaza cand citesc de dragoste conditionata de cunoastere.

Nu inseamna ca nu-s pt cunoastere. Sunt pt ea dar nu conditionez dragostea de ea. Pot iubi inainte de a cunoaste, pot iubi in timp ce cunosc apoi pot continua sa iubesc in ciuda a ceea ce cunosc, pt ca nu tot ceea ce voi cunoaste va fi "demn" de iubire. Ori iubesc, ori nu iubesc, nu astept sa vad daca persoana "merita" sa fie iubita sau nu. Dragostea poate creste in paralel cu cunoasterea, indiferent de cunoastere.

Cat despre prima vedere, poate fi o atractie sau un inceput de dragoste romantica daca atractia exista, dar sa iubesti deja la prima vedere mi se pare cam repede.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/07/10 13:39

   
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10
si inainte sa cunosti, ce iubesti ? ce iubesti la o persoana daca nu o cunosti?
daca cunosti o persoana, poti sa o iubesti in ciuda defectelor sale.

prin dragoste la prima vedere eu inteleg ca tipul/tipa respetiv/a ti se pare o persoana interesanta care are stilul tau si de aceea crezi ca se potriveste cu tine. desigur, de multe ori te poti insela :D


20/07/10 14:07

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 23:14)


20/07/10 14:21

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Christina a scris:

si inainte sa cunosti, ce iubesti ? ce iubesti la o persoana daca nu o cunosti?
daca cunosti o persoana, poti sa o iubesti in ciuda defectelor sale.

iubesti persoana.

ahaa, vrei sa ii cunosti defectele ca s-o iubesti cu ele cu tot ? ce faci daca unele defecte nu apar ..."la timp" ?

homeless a scris:

Mi se pare putin ciudata afirmatia "dragostea e o decizie".
Eu o vad mai mult ca pe un impuls, directionat in mod inexplicabil catre o persoana careia ajungi sa ii accepti tabieturile si ifosele pe care in alte conditii nu  le-ai fi acceptat

Pai sa zicem ca incepe cu un impuls, dar impulsul ala nu tien toata viata. Trebuie mai mult. Cum zicea o vorba: alege ce iubesti apoi iubeste ce-ai ales. Sa mai zic ca uneori poti alege gresit tocmai pt ca iubesti pe cine nu trebuie ? Pt cate perosna putem avea.. impulsuri ?

homeless a scris:

Dragostea la prima vedere este doar o impresie. Una frumoasa.
Ajungi chiar sa idealizezi persoana respectiva, pt ca ea iti arata doar dintii frumosi din fata.

O impresie puternica, altfel nu ai ajunge asa repede, doar dupa o vedere, sa idealizezi persoana respectiva.

homeless a scris:

Cunoasterea nu inseamna neaparat largirea dragostei, dimpotriva..dupa ce ii vezi si coltii ascunsi din spate , atunci poti sa-ti dai seama de cat de puternice sunt sentimentele tale, poti sa-i accepti defectele?

Daca ii vezi la timp.


homeless a scris:

"Dragostea la prima vedere" este dragoste doar atunci cand, ulterior urmeaza si alte "vederi", si ajungi la acceptare prin cunoastere.

La acceptare poti ajunge inainte de cunoasterea ta, bazandu-te pe cunoasterea lui Dumnezeu. Cred ca este mai sigur asa.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/07/10 17:16

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Idealizarea persoanei de care te'ai indragostit si pe care o iubesti este, daca nu inevitabila, necesara. Daca nu poti trece peste anumite defecte (chiar daca obiectiv nimic si nimeni nu e perfect, subiectiv, pt ca o iubesti, trebuie sa fie) atunci dragostea (care trebuie sa fie suficienta) nu este dragostea prin  prisma careia poti idealiza pe celalalt.

Ultima modificare de edi.theraven (20/07/10 17:24)


20/07/10 17:22

Site web  
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 23:14)


20/07/10 19:18

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

homeless a scris:

Care relatie tinde sa fie mai durabila?
Cea in care a existat o scanteie din principiu,atractie la prima vedere... sau cea in care nu ai fost foarte surpins de aparentele persoanei dar dupa un timp, ai ajuns sa o cunosti si sa descoperi lucruri noi despre personalitatea ei, treptat ajungand s-o iubesti?

relatia dorita de Dumnezeu.

homeless a scris:

Dragoste la prima vedere sau cladita in timp?

Dragoste crescuta in timp, cu sau fara dragoste/atractie la prima vedere.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/07/10 19:28

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Se intelege gresit notiunea de "prima vedere". Poti sa intalnesti pe cineva, fara sa vezi. Sunt situatii si situatii. Poti sa te indragostesti de cineva cand observi ceva la ea si, chiar daca ai mai vazut persoana respectiva, tot cam la prima vedere este. Nu trebuie sa te impresioneze fizicul ca sa fie dragostea la prima vedere. Eu cred ca cea in care a existat o scanteie. Fiindca, de aceeasi persoana, cum te'a facut sa tresalti cand te'ai indragostit de ea, la un simplu gest, vorba etc te poti indragosti de mai multe ori. Pentru tine unele lucruri devin foarte importante, chiar daca pt altii sunt doar aparente. Nu cred ca exista "treptat". Asa a zis si mama si dupa 25 de ani de treptat d'asta a divortat. O persoana poate fi extraordinar de frumoasa, naturala, splendida cand o iubesti si cand esti indragostit de ea. O persoana este ea, si cu detaliile ce par superficiale. Bine, acuma depinde si ce "standarde" ai. Si, oricu, in general, dragostea trebuie impartasita intre cei 2 de la inceput. Fiindca, iubindu'te si ea, (cu adevarat, cum zicea tanara), renunta la orice masca (oricum, mi'ar fi greu sa ma indragostesc de cineva care poarta o masca) si devine ea, naturala. Fiindca, iubind si fiind iubita, nu are de ce sa se ascunda, fiindca stie ca iubirea poate acoperii totul si, iubindu'te, este curios sa te cunoasca si va fi incantat sa afle lucruri despre tine, sa impartasiti chestii etc. Persoana pe care o iubesti este speciala, este doar ea si restul lumii. Imi este foarte greu sa iubesti pe cineva pe care acum cateva saptamani nu il iubeai. Fiindca te vei obisnui cu o stare de cunoastere continua si dragostea adevarata nu isi mai avea rostul. Va fi cel mult, dragoste frateasca. Insa dorinta de cunoastere dupa ce te'ai indragostit, interesul, vine din dragoste, nu dragostea vine dupa ce cunosti fiecare lucuru depsre cineva. Deci, dragostea cladita in timp, adica toata viata in care a existat, la inceput, scanteia.

Ultima modificare de edi.theraven (20/07/10 19:43)


20/07/10 19:39

Site web  
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10

april a scris:

ahaa, vrei sa ii cunosti defectele ca s-o iubesti cu ele cu tot ? ce faci daca unele defecte nu apar ..."la timp" ?


nu ma gandeam la asta. desigur, cred ca sunt defecte care le descoperi doar mai tarziu. dar daca iubesti cred ca poti trece peste ele. dar cum sa iubesc pe cineva pe care nu il cunosc? daca iubesc pe cineva il iubesc pentru ceea ce este. dar daca nu il cunosc deloc nu pot sa il iubesc. nu pot spune ca m`am indragostit de cineva asa la prima vedere. probabil mi`a placut la persoana respectiva stilul de a se imbraca, felul de a vorbi etc. dar trebuie oricum sa o cunosc pe peroana cat de cat sa pot sa o iubesc. si cu cat o cunosc mai bine, pot sa o iubesc mai mult [sau sa o urasc mai mult :D]


20/07/10 20:51

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Eu cred in dragoste la prima vedere. Si sotul meu la fel.

Cel putin in cazul nostru a functionat. A fost...o experienta electrizanta.

Desigur unde apare eletricitatea, mai apar si scantei, dar altfel eu cred ca viata ar fi plictisitoare. :D

Ultima modificare de MRU (20/07/10 21:09)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

20/07/10 21:08

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Deci, neluand mot a mot expresia "prima vedere", da, exista dragoste la prima vadere, care sa apara ca o scanteie. Restul detaliilor nu cred ca isi au rostul aici.

20/07/10 21:09

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

homeless a scris:

Dragostea la prima vedere este doar o impresie. Una frumoasa.
:D
Imi place ca nu vrei sa ofensezi pe cineva, chiar atunci cand combati. :)


"Dragostea la prima vedere" este dragoste doar atunci cand, ulterior urmeaza si alte "vederi", si ajungi la acceptare prin cunoastere.

Asa este : doar atunci; dar este un inceput al dragostei, care poate fi si la prima vedere.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

20/07/10 21:14

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
CE simpatici sunteti :). Mai demult : MRU :

m3diator a scris:

care e parerea voastra in legatura cu acest subiect? exista sau nu dragoste
la prima vedere? (argumentari si experiente pro si contra)


Larisa a scris:

Ceea ce este considerata dragoste la prima vedere se poate numi atractie la prima vedere!


MRU a scris:

Exista o comunicare "bio-chimica". Dar aceasta poate fi doar "scanteia" care declanseaza dragostea.

Mai recent : edi :

crisstina a scris:

aici is deacord cu tine :) nu ii tot una sa cunosti si sa vezi  dar edi tu crezi ca poti iubi o persoana numa cand o vezi fara sa o cunosti?


edi.theraven a scris:

Niciodata.


edi.theraven a scris:

Mai degraba de indragostesi de comportamentul cuiva si felul de a fi decat cum arata. Daca si arata bine si are un comportament potrivit, asta e o exceptie, sau o combinatie preferata. D'aia zic ca dragostea la prima VEDERE e exceptie.

LE : inseamna ca afirmatia nu are valoare, daca se bazeaza pe un comportament subiectiv. Daca iubesti (cu adevarat) pe cineva, atunci poti vedea o fata ca fiind o zana, iniferent de pararea subiectiva a altuia. Poate doar sa iti atraga atentia la prima vedere, dar sa o iubesti cum o vezi, mi se pare imposibil.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/07/10 21:33

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Pai si cu ce m'am contrazis? Te indragostesti, apare scanteia in urma unui detaliu in comportament. Chiar daca stii persoana de mult timp, tot la prima vedere se cheama ca e. Doar daca iei expresia mot a mot, e imposibil. Adica sa iubesti o persoana cum o vezi. "La prima vedere" inseamna scanteia aia apare; te indragostesti cand iti atrage atentia ceva legat de comportament. Dupa cum vezi am scris cu caps "vedere" ca sa se stie ca ma refer literal la cuvantul cu pricina.


Uuuuuu mereu-tanar faci cinste :D Te cheama emanuel acum :D Bun venit.

Ultima modificare de edi.theraven (20/07/10 22:17)


20/07/10 21:43

Site web  
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

m3diator a scris:

care e parerea voastra in legatura cu acest subiect? exista sau nu dragoste la prima vedere? (argumentari si experiente pro si contra)


Din punctul meu de vedere, nu exista dragoste la prima vedere. Am sa argumentez in acest sens. O persoana crestina, care are o relatie solida cu Dumnezeu, in momentul in care intalneste acea persoana, simte de fapt in inima sa o confirmare a ceea ce Dumnezeu i-a spus, simte ca o poate iubi din toata inima. Cred ca depinde de fiecare cum percepe asta.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

01/11/11 10:43

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
nu e vorba de realtia cu Dumnezeu. sau nu cred eu. nu aici. indiferent de ce simte referitor la Dumnezeu. Dragoste la prima vedere. mult spus. pasiune la prima vedere. atractie la prima vedere. chiar sa placi persoana respectiva din toate punctele de vedere (atat cat ai cunoscut in 2 minuti 5 sau 30). dar dragoste adevarata nu. ca aceasta atractie poate duce mai tarziu spre iubire adevarata, asta e cu totul altceva. dar daca x sa zicem o vede pe alinuta, se indragostesc (intre ghilimele) la prima vedere, iar apoi se intampla ceva x pleaca in america de ex. si nu se mai vad deloc, nu-si vor simti lipsa unul altuia. poate doar o luna doua se va gandi unul sau celaltalt din cand in calnd la persoana respectiva.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/11/11 11:00

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
poate fi vb si de relatia cu Dumnezeu.

in rest, am mai fost eu de acord cu mohicanu ? sunt de data asta :)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

01/11/11 19:56

   
treblada
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 29/08/12
apropo dragoste la prima vedere...
un tanar foarte impresionat si exaltat ....
domnisoara credeti in dragoste la prima vedere?
domnisoara : nu nu cred deloc...
OK atunci mai vin si maine:)


30/08/12 04:09

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Pentru glume este alt topic.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

31/08/12 21:38

   
Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net