TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Dragoste la prima vedere? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

april a scris:

eu cred ca poti lua si decizia de a te indragosti

Daca tu poti face asta probabil ca se poate. Eu nu as putea sa iau o astfel de decizie.

epicx a scris:

Asa e, dar...credinta nu are nici o treaba cu simturile!

Asa e, dar... dragostea are treaba cu simturile!

18/03/10 10:30

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Oricum, treaba asta este de la caz la caz. E greu sa "desfaci" situatiile sa vezi exact cum s'a intamplat. In orice caz, decizia de a iubi pe cineva este a ta. Intragostirea este doar tasarea terenului, un fel de joc de'a soarecele si pisica inainte de decizia de a iubi persoana respeciva. Din punctul asta de vedere indragositrea este mai putin rationala, de stapanit dar si mai putin importanta daca decizia de dupa este negativa.

le : cred ca te poti indragosti de persoana pe care o iubesti de mai multe ori. De aceea cred ca indragostirea are o oarecare legatura cu "prospetimea". De aceea de la o varsta e cam greu sa te indragostesti si decizia de a iubi e mult mai rationala si "plata". De aia mi se pare tare "haios" cand vad scris "la bascalie" "indragosteala". In fine.

Ultima modificare de edi.theraven (18/03/10 10:54)

18/03/10 10:41

Site web  
epicx
membru

Inregistat: 12/02/10
Daca e sa vb de decizie, atunci cred ca in cazul acesta fiecare are de luat o decizie: daca sa se bazeaze pe forme, sau daca se bazeaza pe fond!

Cine citeste...sa inteleaga. :)

18/03/10 11:33

edi.theraven
membru

Pai bazandu'te pe fond iei decizia.

18/03/10 11:35

Site web  
epicx
membru

pai asta zic si eu, si d-asta ziceam ca materia n-ar trebui sa aiba prioritate in fata "fondului divin".

Spre exemplu, pricipiul enuntat de mereu-tanar, "ochii vad, inima cere", care este la moda, imi pare extrem de inselator, si asta pentru ca ochii se opresc la un chip care poate sa fie angelic, dar mai departe nu merg! Si in cazul asta, e de bun simt ca nu tre' sa te bazezi pe ei. E?

Ultima modificare de epicx (18/03/10 12:03)

18/03/10 11:41

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

epicx a scris:

Asa e, dar...credinta nu are nici o treaba cu simturile!

Ai dreptate. Credinta se bazeaza pe ce zice Dumnezeu.

Aici e problema: viata cu Dumnezeu, traspusa in orice coltisor al vietii noastre, inseamna o detasare, din punct de vedere al resurselor necesare, de orice este uman.

Daca vrei sa spui ca noi suntem creati de Dumnezeu, iar viata este o insumare a utilizarii sau nefolosirii resurselor puse la indemana noastra de Dumnezeu, iar ai dreptate.

Daca insa vrei sa spui ca noi suntem materie, dar materia nu este de folos in nici un fel, aici nu ai dreptate; spun asta pentru ca si materia asta asa "jegoasa" cum este, e tot creatia lui Dumnezeu! Si nu a creat Dumnezeu, materie pe care sa-si poata testa puterea de distrugere, nu a creat "carne de tun", ci a creat materia cu un scop innalt. Trebuie doar sa descifram proiectul lui Dumnezeu cu noi, si sa alegem implinirea lui.

Sau cum zicea o doamna desteapta o detasare de ... "orice este jegos si pragmatic".

Desteapta o fost. Cu caru' ! Dar nu din intelepciunea lui Dumnezeu a spus asta!

Suna foarte ciudat, nu?

Suna asa cum ai tastat!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/03/10 11:46)

18/03/10 11:44

edi.theraven
membru

Asta nu inseamna ca atractia fizica, pasiunea etc nu trebuie sa existe. Ca tot de un om ne indragostim. A te indragosti != a te indragosti la prima vedere.

Ultima modificare de edi.theraven (18/03/10 11:46)

18/03/10 11:45

Site web  
Old
Moderator

Inceputul dragostei poate fi la prima vedere.

Daca la prima vedere si la a doua si la a treia, o vezi pe muma-padurii, in mod sigur ca n-o sa te indragostesti, decat daca Dumnezeu iti spune ia-o pe ea de nevasta, si indragostestete, iar tu sa ai 100% disponibilitate spirituala.

Poate exista o asemenea exceptie, dar exceptiile nu fac regula, ci regula ramane ceea ce ar fi daca nu am avea aceste exceptii.

le:
Nu vreau sa fac afirmatia ca anumite fete sunt "muma-padurii", ci tine de perceptia noastra. Poate o fata pentru mine este muma-padurii, iar pentru altul o adevarata zana.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/03/10 11:53)

18/03/10 11:50

edi.theraven
membru

Mai degraba de indragostesi de comportamentul cuiva si felul de a fi decat cum arata. Daca si arata bine si are un comportament potrivit, asta e o exceptie, sau o combinatie preferata. D'aia zic ca dragostea la prima VEDERE e exceptie.

LE : inseamna ca afirmatia nu are valoare, daca se bazeaza pe un comportament subiectiv. Daca iubesti (cu adevarat) pe cineva, atunci poti vedea o fata ca fiind o zana, iniferent de pararea subiectiva a altuia. Poate doar sa iti atraga atentia la prima vedere, dar sa o iubesti cum o vezi, mi se pare imposibil.

Ultima modificare de edi.theraven (18/03/10 11:58)

18/03/10 11:53

Site web  
epicx
membru

OLD TRAIAN a scris:

Credinta se bazeaza pe ce zice Dumnezeu.

Asta mi se pare esentialul! In rest putem filozofa cat vrem , dar asta este esentialul, inclusiv in acest "domeniu" extrem de sensibil.

18/03/10 12:03

edi.theraven
membru

In acest domeniu extrem de sensibil conteaza si detaliile, mai ales cand am stabilit care e baza. Poti fi cel mai credincios, daca iubesti doar pe baza a credintei care va leaga, nu vad rostul.

18/03/10 12:05

Site web  
epicx
membru

Draga Edi, daca cineva pe lumea asta poate sa-ti indice o fata compatibila cu tine, atunci afla ca Acel Cineva este doar Creatorul! Sunt o groaza de nuaunte in caracterul uman, si chiar oamenii de stiinta spun ca suntem extrem de diferiti unii fata de altii. In acest "labirint" numai Creatorul iti poate da fiinta pereche! Cartea Proverbe o spune explicit.

Din celalalt sens privind, in acest labirint daca te bazezi pe "nisipuri miscatoare"(impresii personale, criterii etc etc), atunci ai toate sansele sa "o dai in bara".

Ultima modificare de epicx (18/03/10 12:13)

18/03/10 12:12

edi.theraven
membru

Da bun putem s'o lasam p'asta cu "cum iti arata Dumnezeu o fata"? Ca mi se pare total ireleventa. "Different people have different needs". Si sa ne intoarcem la dragostea la prima vedere.

editheraven a scris:

Poate doar sa iti atraga atentia la prima vedere, dar sa o iubesti cum o vezi, mi se pare imposibil.

18/03/10 12:16

Site web  
Old
Moderator

edi.theraven a scris:

Mai degraba de indragostesi de comportamentul cuiva si felul de a fi decat cum arata. Daca si arata bine si are un comportament potrivit, asta e o exceptie, sau o combinatie preferata. D'aia zic ca dragostea la prima VEDERE e exceptie.

Cred ca sunt mai multe aspecte, si n-as spune ca este exceptie, cum nu as spune nici ca este regula. Este mai degraba un fapt pe care il observam.
In plus eu n-as zice ca e exceptie, o fata daca este frumoasa e musai sa fie lepra? Cred ca nu putem merge asa departe cu afirmatiile, mai ales ca am zis ca e frumos ce-ti place, nu ce altii zic ca-i frumos.

Un prieten mi-a facut cunostinta cu o fata draguta. Chiar imi place tipa, si nu ma refer doar la frumusete cu la tot ce este ea. L-am intrebat: de ce mi-ai prezentat-o mie? De ce nu te-ai insurat cu ea?  A zis: nu stie sa gateasca. A gasit alta fata, (e e intr-o biserica evanghelica si el si ea) si s-a insurat repede. Fata cu care s-a insurat e simpatica si ea, nu prea iese din bucatarie, face mancare, apoi daca este destula mai face un fel; incepe apoi cu prajituri, si daca n-are 4 prajituri diferite la ea nu-i duminica.
L-am intrebat cum e insurat sa stiu si eu. A zis e bine, dar nu-mi place. Eu vreau sa merg la evanghelizare, dar sotia nu vine. Toata ziua e numai in bucatarie! Era necajit omu'. Nu i-am spus nimic, dar in sinea mea tot am zis ceva: "ai gasit ce ai cautat" :)

le:

anyone a scris:

Răule ! :rolleyes:

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/03/10 12:26)

18/03/10 12:19

edi.theraven
membru

Dragostea este totala, asupra cuiva, nu iubesti doar anumite lucruri. Ca nu e TV cu plasma si daca nu poti vedea filme 3d pe ea, treci pe alt raion. Sunt mai multe aspecte decat frumusetea. Ca nu faci reclame nu? Adica are mai multe "sanse" o fata frumoasa in ciuda comportamentului, decat o fata cu un comportament ales, draguta, dar care nu arata ca un fotomodel?

Ultima modificare de edi.theraven (18/03/10 12:25)

18/03/10 12:23

Site web  
epicx
membru

Edi, un om intelept (Paul Cornea) spunea ca tinerii, in general, cauta concepte. Spre deosebire de ei, batranii incep sa inteleaga si nuantele.

Nu vreau sa te jignesc cu nimic, dar nu poti merge in casatorie pe concepte! Sau pe retete..

PS: Morala intamplarii expuse de OLD (bratran), este ca poti cauta ce vrei, dar tocmai asta e problema. Ca noi nici nu stim ce vrem!

Si eu pot adauga multe exemple triste, si numai tarziu de acum 2 saptamani am fost socat, sa aflu despre un cuplu care "mergea bine", ca au inceput sa se certe!

Ultima modificare de epicx (18/03/10 12:33)

18/03/10 12:28

edi.theraven
membru

Tocmai, mai conteaza si alte lucruri. Fiecare are simturile proprii.

18/03/10 12:29

Site web  
Old
Moderator

epicx a scris:

Edi, un om intelept (Paul Cornea) spunea ca tinerii, in general, cauta concepte. Spre deosebire de ei, batranii incep sa inteleaga si nuantele.

Nu vreau sa te jignesc cu nimic, dar nu poti merge in casatorie pe concepte! Sau pe retete..

Adica, daca cineva vrea sa se casatoreasca bine trebuie sa astepte pana ajunge batran? :rolleyes:

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/03/10 12:30)

18/03/10 12:30

epicx
membru

Adica, sa nu procedeze asa: e bine sa ma indragostesc la prima vedere? Da sau ba? Daca da, de ce , daca nu de ce.

18/03/10 12:33

edi.theraven
membru

Mi se pare ca facem variatiuni pe aceeasi tema.
1. Nu vorbim de exceptii sau de reguli. Nu ai cum sa stii cum este in totalitate o fata, doar vazand'o si dupa aspectul fizic. Poate doar sa iti atraga atentia si aia sa fie inceputul dragostei. Poti spune ca te'ai indragostit la prima vedere dupa mult timp de la decizia de a o iubi (asta daca prezenta fetei ti'a atras atentia). O fata, insa, iti poate atrage atentia in mai multe moduri.
2. Ca om al lui Dumnezeu, iei decizii cu mintea si le faci cu inima (cu dragoste, pasiune, tandrete etc).
3. Nu exista concepte la fel cum nu exista retete sigure. Parerea mea, dar nu lucru de pus la bataie, ci e si convingerea mea.

Ultima modificare de edi.theraven (18/03/10 12:38)

18/03/10 12:36

Site web  
Old
Moderator

epicx a scris:

Adica, sa nu procedeze asa: e bine sa ma indragostesc la prima vedere? Da sau ba? Daca da, de ce , daca nu de ce.

E bine sa se indragosteasca atunci cand dragostea vine singura! Nu sa stea pana poate sa priceapa toate detaliile de care ai vorbit.

@edi sunt de acord cu punctele expuse.(nu cu punctele ci cu continutul lor)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/03/10 12:40)

18/03/10 12:37

edi.theraven
membru

Legat de dragostea la prima vedere nu vad ce ar mai fi de spus.

18/03/10 12:41

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

simple a scris:

atractia fizica NU E DRAGOSTE!
dragostea creste dealungul timpului; dragostea se invata prin modelarea unuia si a celuilalt si prin renuntarea la sine pentru celalalt.Toate astea nu cred ca pot aparea la prima vedere!

Nu e dragoste in toate detaliile ei, dar oare nu implica dragoste? Pai atunci cand un tanar sau o tanara vede o persoana de sex opus si-i place, oare ei se gandesc la o relatie pasagera, sau la o relatie pe care ar vrea s-o construiasca?

Ultima modificare de mereu-tanar (19/07/10 22:05)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

19/07/10 22:04

edi.theraven
membru

Pe de alta parte imi pare imposibil sa iubesti pe cineva de care nu esti atras fizic. Cu atat mai putin sa fi indragostit de persoana respectiva.

"atractia fizica NU E DRAGOSTE!" toti stim asta.

Ultima modificare de edi.theraven (19/07/10 22:12)

19/07/10 22:08

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
dragostea este de mai multe feluri.

atractia fizica poate fi parte din dragostea eros.

poti iubi pe cineva de care nu esti atras fizic cu alt fel de dragoste ( filio, storge, agape ).

te poti indragosti de cineva si daca nu esti initial atras fizic de persoana respectiva.

19/07/10 23:13

Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la