TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Dragoste la prima vedere? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14
edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Asta e mai mult cu aspectul fizic, cred, dragostea la prima vedere. Exista, insa, dragoste la prima cunoastere, daca pot spune asa :D

16/03/10 07:31

Site web  
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
eu cred ca nu exista dragoste la prima vedere... poti sa simpatizezi o fata ,un baiat prima data cand il vezi dar sigur nu l-ai si iubit cand l-ai vazut ,cred ca ii si atractie fizica (poate sa fie fata/baiatul frumosi),si dupa ce ii cunsoti mai bine iti dai seamna ca ii ceea ce ai crezut la incetut cand ai (l-ai) cunoscut dar bineintele ca exista  si  oameni care de la inceput iti faci o parere buna cand  ai cunoscut-o.

16/03/10 11:14

edi.theraven
membru

Cred ca una e sa cunosti una e sa vezi. De obicei ochii sunt inselatori.

16/03/10 11:16

Site web  
crisstina
membru

aici is deacord cu tine :) nu ii tot una sa cunosti si sa vezi  dar edi tu crezi ca poti iubi o persoana numa cand o vezi fara sa o cunosti?

16/03/10 11:25

edi.theraven
membru

Niciodata.

16/03/10 11:26

Site web  
crisstina
membru

asa cred si eu... dragostea ,iubirea se capata in timp dupa ce cunosti persoana mai bine :)

16/03/10 11:29

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

crisstina a scris:

eu cred ca nu exista dragoste la prima vedere... poti sa simpatizezi o fata ,un baiat prima data cand il vezi dar sigur nu l-ai si iubit cand l-ai vazut ,cred ca ii si atractie fizica ,si dupa ce ii cunsoti mai bine iti dai seamna ca ii ceea ce ai crezut la incetut cand ai (l-ai) cunoscut..

nici eu nu cred in dragoste la prima vedere, pe mine nu m-a atras neaparat infatisarea baiatului pentru ca stiu ca nu cu frumusete exterioara se cladeste si intretine o relatie, mi-a placut si felul lui, am stat cateva ore si relativ am avut ceva timp. Bun ,dupaia am ajuns sa-l stiu putin mai bine si nu sunt asa incantata, nu-i ce mi-as fi dorit. [acuma daca tra sa definesc ce vreau, nu stiu ,voi afla cand va fi]

Insa, cum zicea edi, cred ca sunt si cazuri de dragoste la prima cunoastere, dar prima cunoastere sa dureze ceva ore, poate zile, in vreo tabara, nu "ceau .. pa" si gata. [asta e cazul prietenei mele ,a stat vreo 3-4 zile acolo unde era si baiatul]

Ultima modificare de RainSong (16/03/10 11:29)

16/03/10 11:29

crisstina
membru

da la prima cunostere ar mai merge ,ca asa sa stai de vorba cu persoana 2-3 zile ,o saptamana sa vezi ce ii poarta capu :))

Ultima modificare de crisstina (16/03/10 11:34)

16/03/10 11:34

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Ochii nu sunt chiar atat de inselatori. Chipul uman spune multe despre caracterul unui om.

16/03/10 11:37

edi.theraven
membru

Suna urat ce ii poate capul :D Oricum devii atent la o persoana cand deja iti atrage atentia. (comportament, felul de a vorbi, gandi etc).

Ultima modificare de edi.theraven (16/03/10 11:44)

16/03/10 11:38

Site web  
crisstina
membru

stiu ca suna mai ciudat dar asa mio venit sa scriu

16/03/10 11:46

epicx
membru

Inregistat: 12/02/10

+Archangel+ a scris:

Ochii nu sunt chiar atat de inselatori. Chipul uman spune multe despre caracterul unui om.

Poate sa-ti spuna multe, inclusiv chestiuni neadevarate. Si atunci e vai si amar..

16/03/10 17:11

edi.theraven
membru

Ba sunt. A incepe sa iubesti/a te indragosti de cineva e o decizie me care o iei tu, nu ochii tai.

16/03/10 17:14

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

edi.theraven a scris:

A incepe sa iubesti/a te indragosti de cineva e o decizie me care o iei tu, nu ochii tai.

uneori ochii iau aceasta decizie.

16/03/10 17:38

edi.theraven
membru

Daca te indragostesti cu ochii, inseamna ca iubesti la persoana aceea doar ce vezi cu ochii.

16/03/10 17:41

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

april a scris:

...uneori ochii iau aceasta decizie.

Ochii vad, inima...cere. ;)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

16/03/10 19:17

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

edi.theraven a scris:

Daca te indragostesti cu ochii, inseamna ca iubesti la persoana aceea doar ce vezi cu ochii.

Nu. Daca te indragostesti cu ochii, inseamna ca esti om. Atata timp cat nu cunosti o persoana cu adevarat, si inima ta nu s-a indragostit de acea persoana, ci doar a vazut-o, poti spune despre o indragosteala a ochilor.

16/03/10 22:01

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

+Archangel+ a scris:

in ultima vreme sunt in gand cu multe persoane :))
Chiar aseara asteptam sa adorm si ma gandeam eu cat de aiurea e faptul ca ni s-a dat un anumit chip, pe nu stiu ce criteriu, chip care de multe ori nu arata ce ar vrea sufletul sa arate. Si tocmai, unii sunt asa frumosi si au un suflet monstruos, altii mai putin frumosi si au un suflet de inger. Si noi, oameni slabi si frustrati, ne luam dupa aparente si cautam frumusetea exterioara, ne place sa o privim ,sa o admiram si sa ii laudam pe cei care sunt frumosi - pe ce baza, ai ei vreun merit ca-s asa?
Cred ca toata faza cu infatisarea este o cursa si toti ne prindem in ea pana sa invatam ce conteaza cu adevarat. Prin asta nu neg ca la viitorul/viitoarea trebe sa iti placa exteriorul, dar ideea e ca cei frumosi au oarecum mai multe sanse.
   In alta ordine de idei ,nu sunt deloc de acord cu afirmatiile tale.

16/03/10 22:03

edi.theraven
membru

anomis a scris:

Nu. Daca te indragostesti cu ochii, inseamna ca esti om. Atata timp cat nu cunosti o persoana cu adevarat, si inima ta nu s-a indragostit de acea persoana, ci doar a vazut-o, poti spune despre o indragosteala a ochilor.

Pai si unde e diferenta fata de ce am zis eu? A te indragosti e procesul prin care incepi sa iubesti. Deci afirmatiile sunt egale. Reformulez : si eu cred si mi se pare fireasca ca dragostea sa apara cand cunosti o persoana pentru prima data , intr'un anumit context. Dar nu literar : la prima vedere, oricum, oriunde.

Ultima modificare de edi.theraven (16/03/10 22:23)

16/03/10 22:06

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

epicx a scris:

Poate sa-ti spuna multe, inclusiv chestiuni neadevarate.

Ca orice alt simt. Asta nu inseamna ca nu te mai folosesti de niciunul din simturi.

edi.theraven a scris:

A incepe sa iubesti/a te indragosti de cineva e o decizie me care o iei tu, nu ochii tai.

Edi, dragostea nu e un script pe care daca vrei sa-l rulezi ii dai Run daca nu, nu. Iar ochii nu au vointa proprie. Nu poti lua decizia de a te indragosti. Aceasta se intampla fie ca vrei fie ca nu vrei. Eventual poti lua decizia de a nu mai fi indragostit de cineva.

17/03/10 12:15

Tiana
membru

Inregistat: 25/01/10
Cred ca atractia se intampla fie ca vrei fie ca nu vrei.Iar in urma deciziilor te indragostesti,iubesti si asa mai departe.

Ultima modificare de Tiana (17/03/10 12:27)

17/03/10 12:25

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Edi, dragostea nu e un script pe care daca vrei sa-l rulezi ii dai Run daca nu, nu. Iar ochii nu au vointa proprie. Nu poti lua decizia de a te indragosti. Aceasta se intampla fie ca vrei fie ca nu vrei. Eventual poti lua decizia de a nu mai fi indragostit de cineva.

eu cred ca poti lua si decizia de a te indragosti :)

17/03/10 14:05

epicx
membru

+Archangel+ a scris:

Ca orice alt simt. Asta nu inseamna ca nu te mai folosesti de niciunul din simturi.

Asa e, dar...credinta nu are nici o treaba cu simturile! Aici e problema: viata cu Dumnezeu, traspusa in orice coltisor al vietii noastre, inseamna o detasare, din punct de vedere al resurselor necesare, de orice este uman. Sau cum zicea o doamna desteapta o detasare de ... "orice este jegos si pragmatic".

Suna foarte ciudat, nu?

17/03/10 15:03

yacko
membru

Inregistat: 03/01/10
epix,

Detasarea de viata materiala (includ aici si experientele carnii, adica simturile) a fost baza invataturii manicheilor. Filozofia aceasta a adus multe erezii in biserica primara. Acum nu inteleg ce vrei sa spui prin lucrurile jegoase. Daca te referi la abateri si morale, sunt de acord. Dar ce vrei sa spui prin lucrurile pragmatice?

17/03/10 17:25

epicx
membru

eu ma refeream la resursele, sau la premisele care trebuie sa stea la baza vietii de credinta. Materia ("jegos si pragmatic") n-ar  trebui, in viziunea mea, sa aiba vreun loc intre aceste premise,ci cel credicios ar trebui sa-si traga toate resursele de viata (intelepciune, calauzire, sfat etc) strict din Dumnezeu.

Daca ar fi sa aplicam la subiectul nostru,atunci tanarul n-ar trebui sa se bazeze in "alegerea" lui (a se observa ghilimelele!) pe materie (fata, corp bla bla bla) ci pe ce-i spune Dumnezeu.

PS: n-am auzit de manichei si nici de curentul pe care l-ai raspandit ei. N-am nici o treaba in privinta asta..

17/03/10 17:35

Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la