TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Cei doi batrani de la Zidul Plangerii Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
KoJack
membru

Inregistat: 29/02/08
In Biblie scrie ca la sfarsitul lumii ... dupa Rapire vor aparea 2 batrani care vor sufla cu foc si prin care se vor pocai multi oameni, in special evrei... astept comentarii la acest subiect ... :P

KJ.

01/04/08 21:45

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Eu am auzit doua teorii. Una adventista care sustine ca cei doi martori sunt Vechiul si Noul Testament (Legea si Harul) iar cealalta ca cei doi vor fi Ilie si Enoh deoarece ei n-au gustat moartea si fiecare om trebuie sa moara (Evrei 9:27).

02/04/08 09:10

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
eu cred ca cei doi batrani de la zidul Plangerii sunt Enoh si Ilie

04/04/08 11:00

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

mototey a scris:

eu cred ca cei doi batrani de la zidul Plangerii sunt Enoh si Ilie

Si tu crezi adica, pentru ca exact inaintea ta a scris Archangel acelasi lucru ;) .

Si eu cred la fel .

04/04/08 18:17

+Archangel+
Moderator

Nu e acelasi lucru. Eu doar am prezentat teoriile. mototey e sigur, eu inca am rezerve si pastrez subiectul deschis.

04/04/08 20:30

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
Si eu tind sa cred ca cei doi sunt Ilie si Enoh.

08/04/08 01:55

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

gabitzu.sb a scris:

In Biblie scrie ca la sfarsitul lumii ... dupa Rapire vor aparea 2 batrani care vor sufla cu foc si prin care se vor pocai multi oameni, in special evrei... astept comentarii la acest subiect ... :P

Apocalips 11. Nu scrie ca vor aparea dupa rapire. Nu sunt batrani, ci martori. Nu scrie nici ca se vor pocai multi oameni, cu atat mai putin evrei.

Ca ar fi Ilie si Enoh e pura speculatie si dupa cate vad fara nici un indiciu/temei scriptural. Identitatea in profetii e greu de determinat inainte de desfasurarea evenimentelor.

Pentru mine constituie o continua surpriza fiecare instanta in care cineva zice "eu cred ca..." fara sa stie de ce crede asa ceva sau ce fundament are acel crez...

08/04/08 05:18

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Klaudiu a scris:

Ca ar fi Ilie si Enoh e pura speculatie si dupa cate vad fara nici un indiciu/temei scriptural. Identitatea in profetii e greu de determinat inainte de desfasurarea evenimentelor.

Pentru mine constituie o continua surpriza fiecare instanta in care cineva zice "eu cred ca..." fara sa stie de ce crede asa ceva sau ce fundament are acel crez...

S-a zis de ce ar fi ei, pentru ca nu au murit fizic. Ti se pare un "fundament" insuficient? Dar uimeste-ne tu cu ce crezi, si mai ales cu fundamentul acelui crez .

08/04/08 07:27

+Archangel+
Moderator

Klaudiu, fundamentul l-am dat chiar eu mai sus (Evrei 9:27). Avand in vedere ca Biblia spune ca fiecarui om ii este randuit sa moara o singura data atunci si Enoh si Ilie trebuie sa moara. Nu e un fundament 100% credibil dar e un punct de plecare.

08/04/08 10:33

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
sunt de acord cu Archangel...  pentru ca fiecarui om ii este randuit sa moara o singura data, iar mai apoi va veni judecata... Enoh si Ilie sunt singurii oameni care inca nu au murit, ei au fost rapiti la cer... deci, si ei trebuie sa moare... de aceea tind sa cred ca ei doi sunt cei doi martori de la zidul plangerii :)

08/04/08 13:49

Site web  
Klaudiu
membru

S-a zis de ce ar fi ei, pentru ca nu au murit fizic. Ti se pare un "fundament" insuficient?

Da, mi se pare un fundament insuficient, atata vreme cat nicaieri nu vad vreo sugestie in Apoc 11 ca acesti doi martori sunt doi oameni care n-au murit niciodata. Legatura asta - ca martorii ar fi doi indivizi care n-au murit - pur si simplu nu exista. De aia am zis ca nu exista un fundament. In paranteza fie spus, cand apocalipsa spune "doi martori" nu inseamna neaparat ca sunt literalment doi, ca doar stim ca apocalipsa vorbeste in simboluri (dupa cum nici cei 144.000 din cap 14 nu inseamna neaparat ca sunt literalmente 144.000, si dupa cum nici cei zece oameni din Zaharia (8 parca) care vor apuca de poala unui iudeu nu sunt literalmente 10, si nici iudeul nu e unul singur).

Dar uimeste-ne tu cu ce crezi, si mai ales cu fundamentul acelui crez .

Pur si simplu habar n-am cine sunt cei doi martori. N-am cum sa stiu acum. Dupa cate stiu eu, dezvaluirea identitatii unui personaj profetic are loc dupa sau in timpul consumarii profetiei, nu inainte. Deci nu am nici un fundament pentru a-mi forma o parere.

PS: cei doi martori n-au nimic in comun nici cu zidul plangerii dupa cum vrea sa sugereze subiectul...

08/04/08 16:46

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Dar ti-ai format o parere..nihilista ca de obicei. Negi ceva ce nu stii. Las-o sa fie macar ca idee. Nu trebuie s-o distrugi doar ca n-o intelegi. Cand se va intampla in realitate atunci vom stii, dar dupa tine ar trebui sa inchidem forumul ca nu intelegem oricum mai nimic, iar ideile nu au nici un rost. Relativizezi totul si faci din toate DOAR lucruri cu inteles spiritual. 144000 de ex poate insemna 12 semintii ori 12000 din fiecare= 144000. De ce sa nu fie? Crezi ca n-au inteles decat spiritual toate? In apocalipsa scrie ca pe fiecare poarta a Imparatiei este scris numele unuia dintre apostoli. De ce 12 apostoli? Sunt un numar real. De ce 12 semintii? Toate au o logica, dar se imbina logica naturala cu cea supranaturala. Si asa cum crezi tu ca Israel reprezinta DOAR Biserica....afla ca exista si ca popor si inca unul ales la care noi am fost "altoiti"
Nu vezi decat ce vrei sa vezi....Ai grija ca D-zeu n-o revelat niciodata tot adevarul unuia singur...nici macar unui cult.

Ultima modificare de Sword (08/04/08 17:10)

08/04/08 17:08

Klaudiu
membru

Sword a scris:

Dar ti-ai format o parere..nihilista ca de obicei.

Iti multumesc pentru aprecieri. Ar fi prea mult daca te-as ruga sa-mi explici ce este o "parere nihilista"? Si pt ca zici "ca de obicei", te-as ruga sa-mi indici unde anume mai exprim asemenea opinii "nihiliste". Mersi.

Negi ceva ce nu stii.

Imi pare rau si de data asta, dar se pare ca nu ai citit cu atentie ce-am scris. N-am negat absolut nimic. Te-as ruga sa mai citesti odata.

Las-o sa fie macar ca idee.

Sunt un pic mai tare de cap, nu inteleg. Ce inseamna "s-o las"? Am luat ceva de la cineva? De asemenea, ai putea te rog sa-mi ingadui sa-mi exprim opiniile? Multumesc anticipat.

Nu trebuie s-o distrugi doar ca n-o intelegi.

Idem ca mai sus. Ce am distrus si cum?

Cand se va intampla in realitate atunci vom stii, dar dupa tine ar trebui sa inchidem forumul ca nu intelegem oricum mai nimic, iar ideile nu au nici un rost.

Imi pare rau daca asa ai inteles, dar imi atribui niste idei straine de mine. Am putea sa nu discutam despre noi insine ci despre subiectul de fatza? Mutumesc.

Relativizezi totul si faci din toate DOAR lucruri cu inteles spiritual. 144000 de ex poate insemna 12 semintii ori 12000 din fiecare= 144000. De ce sa nu fie?

Imi pare din nou rau, ai putea sa-mi indici unde anume spun ca 144000 nu este un numar literal? Cat despre lucruri spirituale/simbolice, da, Apocalipsa vorbeste in mare masura in simboluri.

Crezi ca n-au inteles decat spiritual toate?

Te rog sa fii specific si-ti voi raspunde. 

In apocalipsa scrie ca pe fiecare poarta a Imparatiei este scris numele unuia dintre apostoli. De ce 12 apostoli? Sunt un numar real.

Desigur, toate numerele sunt reale, nici unul nu e imaginar. Si 144.000 e un numar real.

De ce 12 semintii? Toate au o logica, dar se imbina logica naturala cu cea supranaturala.

Imi pare rau dar numarul 12 nu are o logica naturala ci supranaturala - pentru ca Dumnezeu a vrut sa fie 12 semintii, 12 apostoli, etc.

Si asa cum crezi tu ca Israel reprezinta DOAR Biserica....afla ca exista si ca popor si inca unul ales la care noi am fost "altoiti"

Multumesc pentru informatie Sword. Israelul carnal a fost popor ales, nu mai este. Daca vrei sa discutam despre asta te invit pe "Diverse" unde ti-am indicat deja.

Nu vezi decat ce vrei sa vezi....Ai grija ca D-zeu n-o revelat niciodata tot adevarul unuia singur...nici macar unui cult.

Multumesc pentru atentionare. Eu nu vad decat ce scrie Scriptura, altceva nu mai intereseaza. Sa n-o dam pe culte. Generalizarile n-au nici un rost. Daca te nemultumeste vreo idee prezentata de mine, combate-o cu argumente scripturale te rog. Multumesc.

Ultima modificare de Klaudiu (09/04/08 04:29)

09/04/08 04:18

Sword
membru

DAca ai vorbi in argumente scripturale ar fi bine. Dar biblia se interpreteaza. Si tu o faci foarte bine intr-un stil propriu. Nu ma apuc acum sa caut in tot ce-ai scris sa-ti dau fazele in care negi partile fizice (sau cum sa le zic?) despre care scrie in biblie. Relativizare? Citeste-ti postul dinainte..este plin de "nu neaparat". Oi vedea eu prost...

09/04/08 15:37

Klaudiu
membru

Sword a scris:

DAca ai vorbi in argumente scripturale ar fi bine.

Asta am facut pana acum.

Relativizare? Citeste-ti postul dinainte..este plin de "nu neaparat". Oi vedea eu prost...

Ca e vorba de literalmente doi martori si 144 de mii pe muntele Sion este intr-adevar relativ, de vreme ce exista posibilitatea ca aceste numere sa fie simbolice. Daca insisti impotriva acestei relativitati sustinand ca ele sunt numere literale, te invit s-o demonstrezi. Daca nu poti elimina posibilitatea simbolica inseamna ca e relativ. E chiar foarte simplu.

10/04/08 03:37

Sword
membru

Exista posibilitatea sa fie altceva...nu pot spune ca am descoperit absolutul adevar. Dar am ideea asta si o pretuiesc mai mult decat o chestie care poate fi si-si. Am ceva concret. Daca nu va fi asa voi accepta realiatea atunci cand va veni vremea. Pana atunci nu-mi place sa las totul la..."ce-o fi, o fi". Cat despre ideile tale nu prea pot spune ca sunt de acord.

10/04/08 15:16

Klaudiu
membru

Sword a scris:

Exista posibilitatea sa fie altceva...nu pot spune ca am descoperit absolutul adevar. Dar am ideea asta si o pretuiesc mai mult decat o chestie care poate fi si-si. Am ceva concret.

Ai ceva concret insa n-ai certitudinea ca gandesti corect. Eu o am.

Daca nu va fi asa voi accepta realiatea atunci cand va veni vremea.

Eu tocmai asta incerc sa evit, sa ajung sa vad ca am crezut gresit. Si de ce as fi crezut gresit? Pentru ca asa m-a invatat Scriptura? Nu, ci pentru ca asa am vrut eu sa cred de capul meu.

Pana atunci nu-mi place sa las totul la..."ce-o fi, o fi".

Vezi, asta-i o diferenta majora intre noi doi. Eu nu adopt idei in functie de ce-mi place si ce nu, ci las Scriptura sa ma invete. Acolo unde Scriptura nu e categorica nu pot fi nici eu, si nu exclud variantele posibile pentru ca nu am cum. Cine ma autorizeaza pe mine sa decid de capul meu? Nu degeaba zice Pavel "invatati sa nu treceti peste ce este scris" (1 Corinteni 4:6). Si asta e valabil nu doar vizavi de acest subiect al celor doi martori, ci in cazul oricarui aspect doctrinal - inclusiv discutia despre anticrist.

Ultima modificare de Klaudiu (11/04/08 01:36)

11/04/08 01:34

Sword
membru

Dimpotriva. Si eu am ceva concret in care cred si culmea ii ca esti cam singur in interpretarile tale. Ai grija sa nu fii inselat de tine insuti. Din cate mi-ai zis tu sunt toate interpretariin stilul tau propriu ti-am mai zis. Nu-s scripturale.

11/04/08 08:02

Klaudiu
membru

Dimpotriva. Si eu am ceva concret in care cred si culmea ii ca esti cam singur in interpretarile tale.

Te rog sa mai citesti odata ce-am zis. Am zis ca ai ceva concret, asa ca nu vad de ce spui "Dimpotriva, si eu am ceva concret in care cred".

Cat despre faptul ca as fi "cam singur" in interpretarile mele, din pacate abordezi problema dintr-un unghi cat se poate de gresit: reiese ca tu crezi ceva pt. ca e opinie populara. Rezulta ca Isus n-ar fi fost Mesia in secolul I pentru ca evreii necredinciosi erau mult mai multi decat crestinii. E corect? Nu e, si deci nici rationamentul tau.

Din cate mi-ai zis tu sunt toate interpretariin stilul tau propriu ti-am mai zis. Nu-s scripturale.

Nu sunt in stil propriu, sunt ceea ce spun Scripturile insele. Ca interpretarile nu ar fi scripturale este inca o afirmatie pe care o faci fara sa aduci nici cea mai mica dovada scripturala. Simpla repetare nu o va face adevarata. Te invit ca ori de cate ori faci vreo afirmatie de genul asta, sa vii si cu sustinere biblica. Altfel nu mai are rost sa-ti raspund, ca deja schimbul asta de replici seamana cu un joc de ping-pong.

12/04/08 03:31

Sword
membru

Sunt in stilul tau propriu "dupa scriptura". Ai impresia ca numai tie iti vorbeste Scriptura? Faptul ca majoritatea crestinilor(nu evreii) cred asa este ptr. mine un lucru folositor. Daca as fi singular in interpretare mi-as fi pus probleme daca nu cumva o iau pe langa.

14/04/08 12:11

bluestar3
membru

Inregistat: 09/08/08

gabitzu.sb a scris:

La care text din Biblia faci referire?

10/08/08 00:23

+Archangel+
Moderator

Apocalipsa 11:3-13

11/08/08 12:58

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07

+Archangel+ a scris:

Apocalipsa 11:3-13

Sincer Arch ma pufneste rasul.Unde se scrie ca se vor pocai multi oameni, in special evrei... ?Si de ce dupa rapire?Daca ei se suie la cer inseamna ca si ceilalti credinciosi se urca?Sau deducem treaba asta?Vad ca nu scrie nimik de ceilalti, ci doar ca cei 2 se urca la cer.Daca scria urcandu-se la cer odata cu cei credinciosi mai intelegeam.De ce se mantuiesc evreii in special dupa acest eveniment chiar nu inteleg.

11/08/08 21:22

+Archangel+
Moderator

Nu se urca si ceilalti credinciosi pentru ca Rapirea a avut deja loc.

12/08/08 01:40

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Deci are loc rapirea, vin cei 2 batrani(?) care predica Cuvantul Lui Dumnezeu.Defapt le explica Necrestinilor si crestinilor apostaziati de ce au disparut ceilalti.Nu inteleg de ce lumea nu se pocaieste cand are loc rapirea?Nu inteleg de ce se pocaieste lumea cand cei 2 batrani se ridica la cer? Adica nu s-au pocait cand s-au ridicat milioane la cer dar acum cu cei 2 se intorc la Dumnezeu.
De unde sti ca rapirea are loc inainte fata de aceasta rapire a celor 2?
Citind Noul Testament prima data nu m-am gandit niciodata ca la sfarsit crestinii vor fi scutiti de acel evenimente finale.
Desigur nu stiam de crestinii pocaiti ca exista.Noii crestini, asa cum arata orice carte ortodoxa, sunt invatati sa primeasca: un Iisus iubitor care ii scuteste de orice efort,si o biserica unde se duce "bine" .Iar Iisus la sfarsit i-ti promite si o rapire ca nu cumva sa suferim pentru el.Desigur acesti pocaiti nu sunt ca primi crestini, sau mai bine zis primii crestinii care i-si dadeau viata pentru Iisus nu meritau cinstea acestor pocaiti.
Halal lectie de morala Arch.
Revin cu o intrebare pentru un raspuns :Unde se scrie ca se vor pocai multi oameni, in special evrei dupa ridicarea celor 2?

12/08/08 09:52

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la