TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Hip Hop spiritual Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 7
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
ok....priveste putin din afara: o lume muzicala de cacao, versuri scrise la kilogram care indeamna doar la sex drog si bani...o lume muzicala asa cum e dar foarte ascultata cu foarte mult succes....la un moment dat apar niste ciudati (ciudati din cauza versurilor despre Dumnezeu), arunca cu rahat in "eroii" baietilor de cartier si se anunta mai profesionisti decat ei.oare veti avea credibilitate?...oare nu ar trebui sa asteptati eticheta de "profesionisti" pusa de ascultatori?...pentru mine ati fi doar niste copii cu idei reformatoare ca orice tanar care crede ca poate schimba singur toata lumea dar cand mai creste putin realizeaza ca lumea nu se schimba asa usor prin niste vorbe...daca El e cu voi (si eu cred ca e) eu zic ca va lucra si daca va promovati doar muzica la radio, televiziune, concerte etc...inca odata zic ca e doar parerea mea
oricum tot ce va pot ura este multa bafta si tineti-o tot asa cu aparitiile tv(poate si mai bine :) )

14/04/08 16:34

Site web  
mototey
membru

Inregistat: 11/12/06

s3raia a scris:

Daca nu va place, nu ascultati Dunamis....dar nu mai vb`iti in Numele Lui!!! Ka nu isi God face playlistul la winamp dupa parerile voastre alterate de religiozitate...si nici nu`mi dicteaza sa ma imbrac dupa standardele voastre...ka El e Duh si Adevar...nu Duh si Datina....oke?! Toti ziceti "Nu vreau sa judec..." si apoi direct judecatzi, barfitzi si defaimatzi. Ma cunoasteti vreunul personal, ca sa puteti vb`i de viatza mea si de relatia mea cu Dumnezeu...? sa nu va treziti vb`ind impotriva lucrarii Duhului Sfant...ka nu e bin....Asa as vrea sa imi pun pe masa cu voi inimile....sa ne judecam....sa vedem care ce inima are pt God...si kat facem fiecare pt Imparatzie...cata puritate traim...etc. Eu is exact kum is...nu am schimbat adidasii cu ciokatele...sau trikou Roca Wear pe costum. Fac ce stiu mai bine pt El...ce e cu descrierea de pe myband...ascultati vreuna din acele trupe si va oftika...eu sunt impotriva acestei industrii muzikale pervertite...si militez pt una noua...crestina? E gresit? E visul meu si al Lui Dumnezeu.

Archangel...ce sa zik. A fost fain la Marutza...am vb fain ku el si inainte de emisiune...la atins marturia noastra...la miscat...d`aia ai vazut ka odata cu noi....sa schimbat si tonusul emisiunii...a  de venit serioasa...Ce sa zik...i`a plkut si melodia. I`am dat albumul si sper sa`l asculte.
La Antena 1 voiau sa mergem impreuna ku la familia ca sa ilustreze extremele in rap...ka si mesaj.
Pt aia plini de dubii....va astept la noi la concert....sa auziti si sa vedetzi Cuvantul Lui God in actiune!!!
Gbu all!!!

S3raia!

Domnul sa va binecuvinteze fratilor pentru tot ceea ce faceti pentru El si sa va dea putere sa iesiti biruitori din orice atac primit de la oameni... Domnul Dumnezeu a pus in voi talanti si vrea sa ii puneti in slujire... sunt atatia care stau in banci si comenteaza(in special de muzica rap)... dar voi, voi sunteti niste tineri deosebiti/speciali... prima melodie de-a voastra pe care am auzit-o a fost din partea lui gabitzu.sb... cred ca de pe telefonul lui... mi-a placut foarte mult... ma bucur ca Dumnezeu v-a dat curajul sa spuneti lucrurilor pe nume... sa spuneti totul pe fata... sunt multi care stiu adevarul si se prefac ca nu il stiu... sunt lucruri urate, rele, porcoase, pe care de multe ori le trecem cu vederea... sa nu dati inapoi niciodata... Dumnezeu va vrea sa continuati lupta aceasta pe care ati inceput-o pentru El... cu siguranta ca daca veti fa aproape de El si Il veti lauda din toata inima, cum stiti voi mai bine, El va va binecuvanta cu si mai multa putere... copii de pe strazi au nevoie de mantuire... eu, care nu ii cunosc prea bine, care nu stiu felul lor de a trai, care nu stiu ce gandesc, automat nu stiu cum sa ii abordez... nu stiu felul in care trebuie sa le vorbesc despre Dumnezeu... dor voi stiti, si pentru asta ii multumesc lui Dumnezeu... ca a ridicat slujitori tocmai din placerile lumii acesteia si carora le-a dat puterea de a vesti evanghelia si altora... ma rog pentru voi ca Domnul sa va intareasca si sa va binecuvinteze cu tot ceea ce aveti lipsa si nevoie... "Pace si respect!"

14/04/08 17:16

Site web  
gabi
membru

ehe....uite ca au venit si laudele mai arch :)) ...cu varf si indesat :)

14/04/08 19:25

Site web  
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

+Archangel+ a scris:

Pai poate ar vrea si ei sa stie ca sunt apreciati ca doar nu canta la pereti. Nu zic ca nu au si ei bubele lor dar rezultatele lor depasesc cu mult defectele pe care le au si pe care oricare om le are in fond. Nu vreau sa-i iau in brate dar cred ca merita mult mai mult decat numai "critica" noastra. Cine nu-si apreciaza valorile nu le merita.

De "cintat" ar fii bine si la pereti s-o faca,daca ar face-o asa cum se cuvine .Filipeni 1 :27 "Numai, purtati-va intr-un chip vrednic de Evanghelie..."Cit despre rezultate, da-mi voie sa ma indoiesc de calitatea lor.

Ei propovaduiesc o evanghelie a indulgentei ,a nonconformisului,a libertinajului fara masura , a extravagantei etc.Deci ce rezultate poate avea o astfel de propovaduire, decit ceva de fatada ,ceva care nu te tine prea mult ,ceva care nu-ti schimba inima, doar renunti la cateva obiceiuri.Romani 12:2 "Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia , ci sa va prefaceti, prin innoirea mintii voastre,ca sa puteti deosebi bine voia lui Dumnezeu cea : buna ,placuta si desavirsita"

Valorile de care ai pomenit (eu n-am descoperit nici una)daca intr-adevar, sint considerate ca adevarate valorii si de Dumnezeu ,ar trebui sa simt si eu ceva binefacator cind ascult o melodie de-a lor .Pentru ca ei zic ca au Duhul Sfint ,dar trebuie sa se simta ca muzica lor este inspirata de ceva sfint.

Cu parere de rau, spun ca, eu cind am ascultat muzica lor , n-am simtit nimic altceva decit o mare, mare superficialitate si tupeu.Degeaba va amagiti ,cum ca oamenii aud de Domnul prin muzica lor ,dupa cite am remarcat, genul asta al lor de muzica pune intr-o lumina foarte proasta credinta noastra.

Imi propusesem sa nu mai dezbat acest subiect, dar m-a intrigat importanta pe care o afiseaza acest om,si nonsalanta cu care judeca si acuza pe cei care nu gusta "muzica"lor.

Imi doresc din toata inima sa nu mai scriu la acest subiect.
Marcu 6:11 "Si, daca in vreun loc nu va vor primi, si nu va vor asculta,sa plecati de acolo, si sa scuturati indata praful de supt picioarele voastre ca marturie pentru ei."

Eu am sa plec da la acest subiect nu si de pe forum ;)

14/04/08 22:46

gabi
membru

mno usurel...u ai o problema...defapt mai multe...dar una dintre ele este ca nu apreciezid e fel muzica rap crestina...e cum crezi tu ca poti sa-i zchimbi pe baietii de cartier...cu ovidiu liteanu, puiu Chirpici sau alti melancolici care nu i fac sa se regaseasca in versuri?....nici gand...."Cu Iudeii, m-am facut ca un Iudeu, ca sa castig pe Iudei"....e ia te uite c si Pavel se modela dupa cei pe care incerca sa-i castige....doar noi trebuie sa stam intre 4 ziduri frumos zugravite, cu scaune comode, sistememd e sonorizare scumpe si aer conditionat, iar cei care doresc sa mearga in rai sa se modeleze dupa noi ca nu avem de gad sa ne lasam datinile primite de la mosu prin viu grai inainte sa-i cante popa, nu?

14/04/08 23:13

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Crezi ca-i pasa de baietii de cartier? Dupa ea n-au decat sa crape in Iad daca nu vor sa asculte corale. :rolleyes:

In sfarsit a aparut pe youtube interviul baietilor de la Dunamis dat lui Maruta la Happy Hour:
http://youtube.com/watch?v=B4iAiXx0MyI

14/04/08 23:42

mototey
membru

mie imi place cum canta DuNaMiS...:D:D:D

15/04/08 10:12

Site web  
+Archangel+
Moderator

Pai tu crezi ca de amatori ii cheama si ProTv-ul si Antena1? :D

15/04/08 10:18

mototey
membru

nu sunt amatori:D:D:D... ai dreptate Archangel... ei iubesc ceea ce fac si pun pasiune pentru muzica lor... de aceea Dumnezeu le da succes... :)

15/04/08 10:25

Site web  
+Archangel+
Moderator

Cat de adevarat e versetul "Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele tari". Un fost alcoolic si drogat (s3raia) a ajuns sa predice in fata unei audiente pe care n-a avut-o nicio emisiune pe teme spirituale. Happy Hour, in 10.04, a avut cel mai mare rating in intervalul ei orar (rating 2,5).

15/04/08 11:07

mototey
membru

ce pot sa mai zic... Slava Domnului!

15/04/08 11:10

Site web  
irlanda
membru

Cit de adevarate sint versetele:"Nu orisicine imi zice :Doamne ,Doamne! va intra in imparatia cerurilor,ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri."

"Multi Imi vor zice in ziua aceea Doamne,Doamne!N-am proorocit noi in Numele Tau?N-am scos noi draci in Numele Tau?Si n-am facut noi multe minuni in Numele tau?"

"Atunci le voi spune curat:Niciodata nu v-am cunoscut;departati-va de la Mine ,voi toti care lucrati faradelege" Matei 7:21,22,23.

Cind pretinzi ca faci lucrarea Domnului, trebuie sa fii cu mare bagare de seama.
Cind vorbesti de Dumnezeu ,si-L prezinti pe  Dumnezeu oamenilor, iti asumi o mare raspundere.Oameni carora le vorbesti de Dumnezeu trebuie sa-L vada , sa-L cunoasca prin tine,prin vorbele tale ,prin purtarea ta ,prin gindirea ta.

Ce fel de dumnezeu au vazut cei care l-au ascultat, si l-au vizionat pe seraia?
Un dumnezeu in pas cu moda muzicii,un dumnezeu usor de urmat, daca nu te droghezi si nu ucizi,un dumnezeu pentru care nu trebuie sa renunti la prea multe din libertatile tale ,un dumnezeu care si-a dat fiul sa moara ca noi sa nu ne deosebim cu nimic de lume...

Te mirai de ratingul care l-a avut interventia lor ...Oameni sint curiosi cind aud de rapp"spiritual",suna ciudat si neadevarat.Asa ca au vrut sa vada o noua minune sub cer.Dar n-ai de unde sa stii ce reactie a avut in rindul telespectatorilor aparitia lor.

Eu am auzit unele pareri a celor care au vizionat(oameni necredinciosi) si efectiv erau luati in deridere si automat este luata in deridere si credinta noastra.

15/04/08 22:59

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Cind pretinzi ca faci lucrarea Domnului, trebuie sa fii cu mare bagare de seama.

Amin!!!

irlanda a scris:

Cind vorbesti de Dumnezeu ,si-L prezinti pe  Dumnezeu oamenilor, iti asumi o mare raspundere.Oameni carora le vorbesti de Dumnezeu trebuie sa-L vada , sa-L cunoasca prin tine,prin vorbele tale ,prin purtarea ta ,prin gindirea ta.

Si tu ce stii despre s3raia sau boboc din ce ai enumerat mai sus? Sau doar iti dai cu parerea?

irlanda a scris:

Ce fel de dumnezeu au vazut cei care l-au ascultat, si l-au vizionat pe seraia?
[...]un dumnezeu pentru care nu trebuie sa renunti la prea multe din libertatile tale[...]

Veti cunoaste Adevarul si Adevarul va va face liberi.

irlanda a scris:

Te mirai de ratingul care l-a avut interventia lor

Nu Dunamis a facut rating-ul. ProTV-ul e aproape intotdeauna pe primul loc. Ceea ce am vrut sa zic e ca au fost invitati la o emisiune cu rating mare si foarte multi oameni au putut sa-i vada si sa-i asculte.

irlanda a scris:

Eu am auzit unele pareri a celor care au vizionat(oameni necredinciosi) si efectiv erau luati in deridere si automat este luata in deridere si credinta noastra.

Sa-nteleg ca tu cand ai vorbit oamenilor de Isus (daca ai facut-o) nu ai fost niciodata luata in deradere. Atunci te felicit pentru succesele tale.

Fapte 5:38,39 a scris:

Si acum eu va spun: "Nu mai necajiti pe oamenii acestia, si lasati-i in pace! Daca incercarea sau lucrarea aceasta este de la oameni, se va nimici; dar daca este de la Dumnezeu, n-o veti putea nimici. Sa nu va pomeniti ca luptati impotriva lui Dumnezeu."

16/04/08 09:33

irlanda
membru

Ca si persoane ,despre seraia si boboc, prea multe nu am cum sa stiu ,si nu ma intereseaza.Dar ce au vorbit, si atitudinea lor ,mi-a spus destule.Eu ma leg de tupeul pe care-l au ei, numind ceea ce fac ei ,ca si  fiind ceva crestin,ceva de inspiratie divina.

Treaba lor, sa faca ce-i taie capul, si ce nu-i taie capul ,sa se dea in stamba pe la oricare post tv.,dar sa nu-si puna eticheta de mari crestini misionari care sint in lucrarea Domnului Galateni1;7"Nu doar ca este o alta Evanghelie; dar sint unii oameni care va tulbura, si voiesc sa rastoarne Evanghelia lui Hristos"

Efeseni 5:10,11"Cercetati ce este placut inaintea Domnului si nu luati deloc parte la lucrarile neroditoare ale intunericului ba inca mai degraba osinditi-le"

Nu-mi face nici o placere sa ma contrazic atit, dar nici nu pot sa stau prea linistita ,cind vad cum se coboarta tot mai jos stacheta nivelului de traire la care am fost chemati.

Si eu sint tanara, si-mi place muzica fff.mult dar nu pot sa accept o astfel de muzica care in primul rand, nici macar nu suna a muzica ,si care denigreaza atit de mult menirea noastra pe pamintul acesta.

Filipeni3:12,13,14,15,16:"Nu ca am cistigat premiul sau ca am si ajuns desavirsit dar alerg inainte,cautind sa-l apuc,intrucit si eu am fost apucat de Hristos"

"Fratilor , eu nu cred ca l-am apucat inca;dar fac un singur lucru:uitind ce este in urma mea si aruncindu-ma spre ce este inainte,alerg spre tinta ,pentru premiul chemarii ceresti a lui Dumnezeu, in Hristos Isus "

"Gindul acesta ,dar, sa ne insoteascape toti care sintem desavirsiti;si ,daca in vreo privinta sinteti de alta parere, Dumnezeu va va lumina si in aceasta privinta"

Ultima modificare de irlanda (16/04/08 22:30)

16/04/08 21:37

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Galateni1;7"Nu doar ca este o alta Evanghelie; dar sint unii oameni care va tulbura, si voiesc sa rastoarne Evanghelia lui Hristos"

O alta Evanghelie?!?!?! Cred ca vorbesti despre altceva. Sau, mai degraba, tu nu cunosti Evanghelia. Asta ar explica multe, intr-adevar.

16/04/08 21:49

irlanda
membru

Da ,prin ceea ce fac ei, prezinta cu totul altceva decit ce prezinta adevarata Evanghelie .Poate nu este versetul prea potrivit desi, nu cred lucrul asta ,eu asta am vrut sa spun.

Poate nu cunosc Evanghelia, la un nivel asa de ridicat ca tine,dar ma straduiesc s-o cunosc tot mai mult.

Si tu daca stii asa de bine la ce-ti foloseste daca n-o iplinesti?

Domnul cu tine,mult prea indraznetule si atotstiutorule domn Archangel!

Ultima modificare de irlanda (16/04/08 22:05)

16/04/08 22:03

+Archangel+
Moderator

Totusi eu nu mi-am permis indrazneala sa vorbesc impotriva Duhului Sfant!

16/04/08 22:04

irlanda
membru

"Si oricine nu se hraneste decit cu lapte,nu este obisnuit cu cuvintul despre neprihanire,caci este un prunc"

"Dar hrana tare este pentru oamenii mari;pentru aceia a caror judecata s-a desprins,prin intrebuintare,sa deosebeasca binele si raul"Evrei5:13,14.

Eu n-am vorbit impotriva Duhului Sfint .Si cu asta, sper sa ma pot abtine de la orice alta discutie pe tema asta.

Ultima modificare de irlanda (16/04/08 22:13)

16/04/08 22:12

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
draga irlanda, indemnul meu este sa nu te mai agiti atat, iti face rau. si eu mi-am pus unele semne de intrebare... dar am zis ca judecata nu este a mea, este a lui Dumnezeu. sunt altii care fac de rusine numele de crestin intr-un mod evident.
ca exemplu: mie nu imi plac manelele. si cunosc tingani care canta lui Dumnezeu prin niste melodii care zici ca sunt manele.
Apostolul Pavel a spus (parafrazez): ma fac grec cu grecul, iudeu cu iudeul etc. ca sa-i castig pentru Dumnezeu.
Hip-Hopul spiritual NU se adreseaza crestinilor in mod special, ci celor ce nu Il cunosc. Pt ca la urma urmei, au mesaj de evanghelizare, nu?
sunt oameni care nu sunt de acord cu rockul crestin. aceeasi poveste! si pt orice gen de muzica.
Dumnezeu a pus toate gusturile in noi. Si in Geneza scrie ca tot ce facuse Dumnezeu era bun, nu?

:)

16/04/08 22:42

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Corect, mouse :D

17/04/08 00:03

gabi
membru

Dumnezeu a pus toate gusturile in noi? daca mie imi place un gend e muzica...sau un stil de imbracaminte, sau un stil de masini...sau etc...acestea sunt puse de Dumnezeu in mine?...refuz total sa cred asta
gusturile ti le formezi in  urma educatiei, anturajului, stilului tau de viata si odata cu schimbarea stilului d eviataa iti schimbi si gusturile...sau Dunmnezeu sta cu o cutie de cipuri langa tine si din cand in cand extrage cate unul si ti-l inlocuiste pe cel vechi?in cazul gusturilor e vorba de liberul arbitru

a si inca ceva...e mult prea mult sa adaptezi in cazul acesta versetul din genesa...si daca vrei s-o adaptezi in cazul oamenilor ei uite ca prin capitolul 6 Dumnezeu vede ca inima oamenilor era indreptata doar spre rau...si mai mult I-a parut rau ca a facut pe om...e deci e foarte trasa de coada folosirea versetului din genesa

17/04/08 00:30

Site web  
+Archangel+
Moderator

Despre ce verset din Geneza vorbesti???

17/04/08 01:01

shoricel
membru

Genesa 6:6

17/04/08 01:04

gabi
membru

shoricel a scris:

Dumnezeu a pus toate gusturile in noi. Si in Geneza scrie ca tot ce facuse Dumnezeu era bun, nu?

:)

despre versetul acesta ziceam eu genesa 1:31....verset care a fost scris inainte de  facerea omului...inaite de ziua de odihna....dar prietenul nostru soarec :D la infundat aici si in cazul oamenilor

Ultima modificare de gabi_aron (17/04/08 06:44)

17/04/08 06:41

Site web  
shoricel
membru

gabi_aron a scris:

I-a parut rau ca a facut pe om

shoricel a scris:

Genesa 6:6

m-am referit la cuvintele bold-uite de tine ;) am crezut ca de astea intreaba Archi :)

Ultima modificare de shoricel (17/04/08 20:39)

17/04/08 20:38

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 7    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la