TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cum spui unei persoane ca nu vrei sa fii cu ea ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Wof!:D Eu niciodata nu aveam curaj; intotdeauna apelam sa oo fac prin telefon, numai sa nu ii spun ca ma desparte de el asa, fata in fata. Ce ticaloasa mai eram :D

12/09/08 23:53

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
cred ca cel mai bun mod de a spune cuiva ca nu vrei sa fii cu el/ea...est sa-i spui : "Nu vreau sa fiu cu tine :d"...hai ma...nu asa direct, dar idea sa iasa bine in evidenta.Cred si continui sa cred in cheia relatiilor care e comunicarea. Cred ca poti sa spui totul fara sa ranesti daca spui cu dragoste (agape).Nu are rost sa mergi pe ocolite si sa dai apa la moara fara rost

Ultima modificare de simple (21/12/08 23:25)

21/12/08 23:24

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

dodo86 a scris:

LASAMA TU IN PACE !!!!! :D :D :D ( ps. fraza trebuie urlata :D )

dodo.. hai ca m-ai facut sa rad...insa comicul situatiei ca uneori ,,solutia" propusa de tine a fosst folosita de cateva fete asupra unor baieti insistenti.. gen  ani de zile sa nu le lase in pace..

22/12/08 01:02

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
am auzit de un refuz intamplat real:
doi dupa ce au stabilit prima lor intalnire pe IRC.(intr-o statie de troleibuz)
ea ajunsese prima si la un moment dat observandu-l ii face entuziasmata din mana si-i zice:
-Hei, eu sunt!
El trecand pe langa ea ii arunca o fraza scurta:
-Taci din gura ca esti ur**a si pr***ta!

PS: Sa nu faceti la fel!!!

22/12/08 01:38

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
In ziua de astazi se poarta mesajele pe internet desi eu cred ca sunt josnice. Demonstreaza faptul ca tu nu ai curaj sa spui ce gandesti. Poti sa-i spui ca scopurile nu sunt comune. Trebuie sa fim sinceri si directi. Bineinteles ca unul dintre parteneri va avea de suferit, dar mai bine acum decat mai tarziu. Nu fi co-dependent. Fa-ti curaj sa iesi din carapace si sa spui ce gandesti.

Black-panther, exemplul dat de tine ma duce cu gandul la experientele clasice care au loc zi de zi in care el alege imaginea unui tip bine facut sau a unui actor si tipa face la fel, iar cand cei doi se intalnesc nici nu ma indoiesc ca schimbul de replici e cel descris de tine. Nu ne place sa fim transparenti pentru ca ne temem sa nu fim alungati. Ne asteptam ca el sa fie Fat-Frumos cu mot in frunte si ea Ileana-Cozanzeana.

22/12/08 02:11

Site web  
climbonmountain
membru

Inregistat: 13/12/08
....trist dar adevarat :(...nush eu cred ca cel mai  bn ai putea sai zici...uite nush am impresia ca nu ne potrivim......si prefer sa fiu sincera....si binenteles asta trebe spusa fata in fata si frumos cu DUHUL BLANDETII...cu siguranta el va intelege...chiar daca nui va pica bn si poate ca o vreme ii va fi cam greu sa mai vb cu tine...si inca cv...mai stiu cupluri asa sau ma rog baiat si fata in care fata i-a zis la baiat ca nu vrea o relatie cu el...totul bn si frumos...el a inteles chiar daca ia fost mai greu...si urmatoarele zile dupa "conversatia lor"...fata radea de zir cu celelalte fete la tineret,,,chiar daca nu de el...dar el normal vazand-o asa a crezut...trebe avut grija si la comportamentu nostru de dupa conversatie...sa sti cum ne comportam fata de aceea persoana si in preajma acelei persoane,, pt ca totusi ea sufera si noi nici al 9 lea cer sa nu fim de prezenta cu ea...bn acuma nu exagerez nici sa fim ca la inmormantare...dar cred ca cuvantul cel mai potrivit ar fi respect...sa avem respect fata de sentimentele acelei persoane...:)

28/12/08 15:45

hopeful
membru

Inregistat: 30/05/07
si daca nu ii spui? ... ci doar o faci sa inteleaga ca nu prea aveti chestii in comun si ca nu va potriviti... functioneaza :)

29/12/08 23:40

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
la unii da,la altii nu ;)

29/12/08 23:41

abelusca
membru

Inregistat: 20/03/08
De obicei functioneaza cand nu il bagi in seama...spui motivul ca esti busy momentan ..ca ai avut ceva treaba ..ca nu stiu ce ...de obicei are efect si in felul acesta ii dai seama clar ca nu aveti ceva in comnun si nu te mai baga in seama ...eu nu am facut chestia  asta dar au facut fetele cu mine chestia pe pielea mea ..are efect...asa cum zice si Fluflu...la mine a mers la unii,depinde

30/12/08 00:49

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Tanara crestina a scris:

dodo86 a scris:

LASAMA TU IN PACE !!!!! :D :D :D ( ps. fraza trebuie urlata :D )

dodo.. hai ca m-ai facut sa rad...insa comicul situatiei ca uneori ,,solutia" propusa de tine a fosst folosita de cateva fete asupra unor baieti insistenti.. gen  ani de zile sa nu le lase in pace..

Ti s-a intamplat? :D :D :D

30/12/08 07:08

just a dream
membru

Inregistat: 07/07/11
Si mie mi s-a intamplat sa fiu pusa in asemenea situati...si ma simteam asa de ciudat...incercam sa fiu cat mai suptila si fix atuncea o dadeam in bara;;)

07/07/11 11:57

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
[scuze ca inviu un thread vechi] Eu zic ca, atunci cand cineva chiar te place si vrea sa fie cu tine, nu prea mai e atent la subtilitati si asteapta un raspuns pe bune. Care trebuie dat cat mai repede. :D Ori asta, ori nu mai vb cu persoana respectiva. Numai sa nu continui sa vb sau sa te vezi cu omul si sa speri ca isi da seama ca nu are nici o sansa. Nu de alta, dar nu e drept. Raspunsul trebuie dat ori prin vorbe, ori prin tacere. Dar daca alegi tacerea, tacere sa fie :D

le : de ce zic asta, pentru ca nedorind sa clarifici situatia si dai sperante degeaba celuilalt in ideea ca timpul va rezolva asta pt tine, il vei pierde sigur de prieten. Intr'adevar, daca ii spui asta direct si cat mai repede, veti ramane amici si el va suferi cel mult o zi, doua, trei. Dar daca amani chestia asta, nu numai ca il vei pierde definitiv si il vei face sa isi schimbe parerea (obiectiva) despre tine, si daca omiti sa clarifici situatia (o luna, 2, 3) cam faci pireu nervii si creierii celuilalt.

Ultima modificare de edi.theraven (04/09/11 22:11)

04/09/11 21:45

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Asta e modul de gandire al unui baiat. El afla prin cuvinte. O fata de cele mai multe ori spune prin fapte. O alta fata ar intelege dar cum e vorba de un baiat ea se mira de ce baiatul nu intelege.

05/09/11 10:32

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Eu inteleg ca suntem diferiti samd dar, cred totusi ca baiatul ar cam trebui sa sa-si dea seama de intentiile fetei, intr-o anumita masura.Trebuie sa simta cumva "conexiunea".

05/09/11 10:37

edi.theraven
membru

Depinde. Comunici ceva prin fapte cand deja ai o baza de comunicare cu tipul respectiv. (nu reiau experienta mea). Asa ca, oricat de buna comunicatoare prin gesturi te'ai crede, singurul mod prin care ii poti spune, prin gesturi, unui baiat ca nu vrei sa fi cu el este chiar lipsa gesturilor fata de el. No talking, no seeing, no nothing. Asta daca esti o frioacoasa si nu ai tupeul sa ii zici in fata. Si, ca o comparatie, sa nu fii "caldicel". Adica, stii, mai vb cu el si ma mai vad cu el dar poate isi da seama ca nu vreau sa fiu cu el. Asa ceva, nu. Fii barbata si rezolva tu situatia. Nu te mira daca, doar prin a evita subiectul, tipul nu se prinde. Tacerea e cel mai bun raspuns cand vrei sa nu fii cu cineva. Dar daca e tacere, tacere sa fie.

Ultima modificare de edi.theraven (05/09/11 10:42)

05/09/11 10:39

Site web  
FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Dar exista momente in care nu stii exact daca vrei sau nu o relatie cu cineva, iar dupa o anumita perioada te decizi. Nu inseamna ca ma joc cu sentimentele lui, ci pur si simplu nu am un raspuns la momentul respectiv.

05/09/11 16:36

edi.theraven
membru

Ideal ar fi sa'i zici asta. Si si mai ideal ar fi ca acea anumita perioada sa nu se lungeasca 3-4 luni. Adica poti sa nu fi pregatita pt relatie nici intr'un an, ma refer sa nu lungesti perioada in care el ar cam trebui sa afle asta.

Ultima modificare de edi.theraven (05/09/11 16:40)

05/09/11 16:38

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Trebuie sa simta cumva "conexiunea".

Tu poti sa asculti vreun post de radio fara aparat radio? Ei bine, noi nu avem "aparat radio".

05/09/11 16:48

edi.theraven
membru

Nu te baza niciodata pe ce crezi ca receptioneaza sau nu tipul dintr'un comportament ambiguu.

05/09/11 16:57

Site web  
FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08

edi.theraven a scris:

Ideal ar fi sa'i zici asta. Si si mai ideal ar fi ca acea anumita perioada sa nu se lungeasca 3-4 luni. Adica poti sa nu fi pregatita pt relatie nici intr'un an, ma refer sa nu lungesti perioada in care el ar cam trebui sa afle asta.

Am inteles. Multumesc, edi! :)

ps: multumesc si pt raspunsul de la "Hard&soft"; cred ca am uitat sa zic. Imi cer scuze.

le: cand refuzi pe cineva, cum e mai bine: sa ii spui si motivul/motivele sau nu?

Ultima modificare de FiicaDeRege (05/09/11 17:18)

05/09/11 17:14

edi.theraven
membru

Doar daca esti cu altcineva. Asta mi se pare important ca motiv. Mai ales pentru cel cu care esti. Sa stie tipul ca tu esti cu altcineva. Mi s'ar parea nedrept pentru tipul cu care esti sa nu spui asta celui ce te place.

le : in rest, cel putin eu, personal, consider bun orice alt motiv. Doar daca, pentru linstea ta persoanala, vrei sa dai motivul real. Oricum, "nu" este "nu" in orice mod l'ai spune, deci, motivul nu prea mi se pare important. Poate sunt eu prea ignorant si nepasator. Dar asta doar daca nu esti deja cu altcineva :D

Ultima modificare de edi.theraven (05/09/11 18:27)

05/09/11 18:19

Site web  
summer
membru

Inregistat: 24/06/11
Ce priceput esti tu la acest subiect :)

05/09/11 18:38

edi.theraven
membru

Ironia nu'si are locul cand e vb de inima si sentimentele cuiva la mijloc :D

05/09/11 18:39

Site web  
summer
membru

Inregistat: 24/06/11
Ok, nu am spus-o sub forma de ironie si nici nu am avut intentia sa te ranesc. Scuze.

05/09/11 18:42

edi.theraven
membru

Atunci e ok, stai linistita :D Tocmai am iesit dintr'o perioada naspa. Scuze daca a sunat aiurea, nu am vrut :)

05/09/11 18:44

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la