TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/" El" al meu.../ "Ea" a mea... Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Tanara crestina a scris:

Shoricel, nu ca ii iau apararea tipului, dar daca ea i-a zis ca are darul celibatului nu era normal ca el sa renunte pentru ca a vrut sa-i respecte dorinta?

una e sa renunti si sa astepti fata, alta e sa renunti si sa zici "next" :) clar ca a facut bine ca i-a respectat dorinta, dar ar fi putut sa inceapa (sau sa continue) sa se cunoasca in calitate de amici (si astfel nu i-ar fi incalcat nici dorinta) sau sa o astepte. ;)

PS: eu cred (si din mesajul ei reiese) ca era o impresie (sau mai degraba dorinta) de moment afirmatia cu darul celibatului. de fapt, asta vroia sa zica "momentan nu vreau nici o relatie, nu ma simt in stare". mai departe, cum a procedat baiatul si din ce motive de s-a casatorit cu alta fata nu stiu, asa ca nu ma pot pronunta. nu il acuz, afirm doar ca pentru simplutza noastra Dumnezeu are ceva mai bun :)

Ultima modificare de shoricel (08/12/08 19:40)

08/12/08 19:34

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

shoricel a scris:

una e sa renunti si sa astepti fata,  ;)

mi se pare mie sau te-ai contrazis?

08/12/08 19:39

shoricel
membru

una e sa renunti la a incepe o relatie la momentul acela cu ea si sa astepti fata, am vrut sa zic :) n-am fost suficient de explicit, my mistake :P

08/12/08 19:45

simple
membru

Inregistat: 19/10/05

shoricel a scris:

mai departe, cum a procedat baiatul si din ce motive de s-a casatorit cu alta fata nu stiu, asa ca nu ma pot pronunta. nu il acuz, afirm doar ca pentru simplutza noastra Dumnezeu are ceva mai bun :)

;) ce incurajare.Si da...daca vroia sa inteleaga intelegea ca a fost o fraza spusa in graba (nu era in urma unei discutii serioase)Si acum tind sa cred si eu ca m-am inselat si nu era el acel "el" pe care fiecare persoana il astepta;M-am bucurat mult ca am putut discuta cu voi si sfaturile si parerile voastre mi-au fost de folos in aranjarea gandurilor ;)

Ultima modificare de simple (08/12/08 20:19)

08/12/08 20:18

nikku
membru

Inregistat: 26/11/08

simple a scris:

M-am bucurat mult ca am putut discuta cu voi si sfaturile si parerile voastre mi-au fost de folos in aranjarea gandurilor ;)

Sper ca nu te gandesti deja sa pleci de pe aici, ca mie asa imi suna :)
Fii tare si crede in Dumnezeu, zi doar "next"!

Ultima modificare de nikku (08/12/08 20:33)

08/12/08 20:32

simple
membru

nuuuu!V-am regasit...nu mai scapati de mine numa daca ma iexcludeti (ups :d off-topic :d )

08/12/08 20:51

shoricel
membru

simple a scris:

... Si da...daca vroia sa inteleaga intelegea ca a fost o fraza spusa in graba (nu era in urma unei discutii serioase) Si acum tind sa cred si eu ca m-am inselat si nu era el acel "el" pe care fiecare persoana il astepta

pfff... cu atat mai mult cu cat nu a initiat o discutie serioasa (tind sa cred ca avea cunostinta oarecum de starea ta) pe masura importantei subiectului (temei)...
gandeste-te ca Dumnezeu are ceva mai bun pentru tine. o persoana care sa poata trece de un "nu" nesigur al tau. mie mi se pare ca baiatul ala nu a trecut nici macar de minim... (si repet ca nu il acuz, acest minim este in contextul potrivirii cu tine).

simple a scris:

M-am bucurat mult ca am putut discuta cu voi si sfaturile si parerile voastre mi-au fost de folos in aranjarea gandurilor ;)

si noi ne-am bucurat.. si inca ne bucuram (cel putin eu) :D :P

simple a scris:

nuuuu!V-am regasit...nu mai scapati de mine numa daca ma iexcludeti (ups :d off-topic :d )

esti binevenita :)

PS: nikku e devina de offtopic, tu esti noua :P :D

Ultima modificare de shoricel (08/12/08 21:07)

08/12/08 20:58

nikku
membru

Inregistat: 26/11/08

shoricel a scris:

PS: nikku e devina de offtopic, tu esti noua :P :D

Imi fac mea culpa :) Offf, iara offtopic :D

08/12/08 21:22

simple
membru

La pagina a 2- a la acest subiect de vorbea despre scrierea unor scrisori imaginare care un el/ea imaginar.Eu am o scrisoare pentru un sot...care la vremea cuvenita o va primi.Dar pana atunci...sper sa va placa.

Dragul meu,
Te-am asteptat de atāta timp, iar azi, cand esti aici, imi pare ca traiesc un vis...cel mai frumos vis.
Totdeauna am crezut in vise.De multe ori ele imi dadeau puterea de a inainta printre bucatile de tristeti din viata aceasta.Dar tu nu faci parte din niciunul din visele mele, fiindca tu faci parte din visul Tatalui meu pentru mine.Da, L-am lasat pe El sa te faureasca fiindca El ma cunoste cel mai bine...si sunt sigura ca a facut o opera de arta.
Nu-ti cer sa-mi faci viata usoara, ci te rog sa-mi fi alaturi in greutatile ei; sa pot sa-mi asez capul pe umarul tau si sa plāng atunci cand intristarile ma coplesesc.Vreau sa fii acela cu care sa pot impartasi bucuriile, si-mi doresc sa-ti pot desena un zambet pe buze de cate ori ma vei zari in fata ta.
Stiu ca de multe ori nu va fii usor, dar cand ingrijorarile dau tārcoale du-ma pe genunchi, acolo unde e singurul Ajutor.Cand greul luptelor se apropie, tu sa fii cel care imi sustine mainile sper cer, iar eu doresc sa fac la fel.
Doresc sa te iubesc la fel de mult ca azi si in ziua cand nu vom mai fi decat doi batranei carunti, pe o banca, intr-un  parc.Dar dragostea dintre noi doresc sa fie acea dragoste despre care spunea asa de frumos Antoine de St Exupery : "Dragostea nu inseamna sa-l sorbi mereu din ochi e celalalt, ci imreuna sa privesti cu el in aceeasi directie" Da, dorinta mea este sa pot sa te insotesc pe drumul catre Dumnezeu.

Cu toata dragostea mea rezervata tie
Logodnica ta

20/12/08 19:59

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
simple de ce mi-ai aratat-o acum ? :))))    sa o citesc sau mai astept ? :P

ps: sorry, nu m-am putut abtine :D

later...fain :)

Ultima modificare de daniel-l (20/12/08 20:07)

20/12/08 20:04

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
foarte faina simple ,fericit va fi sotul tau :)

daniel-l :D :D :D te bate nevasta ,ii arat eu ce prostii vorbesti tu

Ultima modificare de RainSong (20/12/08 20:12)

20/12/08 20:11

shoricel
membru

simple a scris:

La pagina a 2- a la acest subiect de vorbea despre scrierea unor scrisori imaginare care un el/ea imaginar.Eu am o scrisoare pentru un sot...care la vremea cuvenita o va primi.Dar pana atunci...sper sa va placa.

...Doresc sa te iubesc la fel de mult ca azi si in ziua cand nu vom mai fi decat doi batranei carunti, pe o banca, intr-un  parc.....

da-mi voie sa fac o remarca: e bine sa iti doresti sa il iubesti mai mult ca in prima zi. mi-a zis o persoana ca isi doreste ca nu ziua nuntii sa fie cea mai frumoasa zi din viata ei, pentru ca altfel ar fi trist. ci fiecare zi ce trece sa fie mai frumoasa decat precedenta. prima zi/ziua nuntii (nu e acceasi dar in comparatie cu firul vietii se apropie) nu este decat inceputul fericirii ce va urma. ;) unele persoane nu cred asta, dar ele nu fac decat sa aplice ceea ce cred in viata lor... :|

PS: te indemn calduros sa nu eziti sa iti largesti orizonturile visului tau. se poate si mai bine ;) eu am visat si inca visez cu ochii deschisi in ceea ce priveste relatia de iubire ce o voi avea cu viitoarea mea sotie... stiu ca Dumnezeu are un plan maret cu vietile noastre (a mea si a EI) si cu cat visez mai mult cu atat imi va da mai mult, deoarece Dumnezeu este onorat cand crezi ca poate face minuni cu viata ta. unele persoane imi spun ca ma cam insel, si o sa dau cu capul de sus la proba contrarie... dar asta ramane de vazut, asta ca sa se cinvinga singure si sa nu mai ma strofoc sa le conving (nu ca as putea :D) ;)

Ultima modificare de shoricel (21/12/08 02:22)

21/12/08 02:19

simple
membru

shoricel a scris:

da-mi voie sa fac o remarca: e bine sa iti doresti sa il iubesti mai mult ca in prima zi. mi-a zis o persoana ca isi doreste ca nu ziua nuntii sa fie cea mai frumoasa zi din viata ei, pentru ca altfel ar fi trist. ci fiecare zi ce trece sa fie mai frumoasa decat precedenta. prima zi/ziua nuntii (nu e acceasi dar in comparatie cu firul vietii se apropie) nu este decat inceputul fericirii ce va urma. ;) unele persoane nu cred asta, dar ele nu fac decat sa aplice ceea ce cred in viata lor... :|

initial am scris : Imi doresc sa te iubesc cu fiecare zi mai mult pana in ziua cand vom fii doi batranei...dar am modificat fiindca cred ca dragostea este une singura...apoi cu timpul se intareste, se face mai rezistenta...iar in ziua in care El al meu va primi aceasta scrisoare ...sigur il voi iubi tare tare.Dra ai tu drepatate...idealul e ca dragostea sa creasca ;)

Dar nu am inteles ce ai vrut sa spui prin "largeste-ti orizonturile"? :d chiar nu m-am prins

21/12/08 18:55

shoricel
membru

simple a scris:

Dar nu am inteles ce ai vrut sa spui prin "largeste-ti orizonturile"? :d chiar nu m-am prins

sa continui sa visezi la baiatul care se aliniaza principiilor care le-a pus Dumnezeu in inima ta ;) vei vedea ca EL face minuni ;) numa stai bine inradacinata in principiile ce ti le-a dat... asta e unul din secrete in ziua de azi. tineretul duce lipsa acuta de principii sau pe principii care sa le tina. ;) sau altfel spus (din alt punct de vedere) nu te lasa dusa de val ;)

Ultima modificare de shoricel (21/12/08 23:56)

21/12/08 23:54

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Simple,foarte simpla si frumoasa scrisoarea ta. :)
Mi-a placut mult cu ai incheiat: "cu toata dragostea mea rezervata tie"
Frumos...

shoricel a scris:

te indemn calduros sa nu eziti sa iti largesti orizonturile visului tau. se poate si mai bine ...
si cu cat visez mai mult cu atat imi va da mai mult, deoarece Dumnezeu este onorat cand crezi ca poate face minuni cu viata ta.

De multe ori visele noastre se dovedesc pana la urma ca sant departe de realitate.Se afla in subconstientul nostru, si se alimenteaza din imaginatia noastra.

Exista tendinta sa ne facem  din vise propriul nostru paradis, o lume in care se ne  refugiem.Cel putin asa se intampla in cazul meu.

Dar am experimentat ca atunci cand am visat cel mai mult, si cel mai frumos ,nu s-a ales nimic de aceste vise, si a trebuit sa dau piept cu o realitate total opusa fata de ce asteptam sau visam sa se intample.

Eu cred ca e mai bine sa nu visezi atat de mult(desi e greu sa nu visezi frumos), si sa tintesti asa de sus,si poate realitatea sa depaseasca visele nu prea frumoase si marete,decat sa visezi si traiesti in acele vise si in cele din urma sa se aleaga praful de ele.

Ultima modificare de irlanda (23/12/08 11:51)

23/12/08 11:48

Tanara crestina
membru

shoricel a scris:

sa continui sa visezi la baiatul care se aliniaza principiilor care le-a pus Dumnezeu in inima ta ;) vei vedea ca EL face minuni ;) numa stai bine inradacinata in principiile ce ti le-a dat... asta e unul din secrete in ziua de azi. tineretul duce lipsa acuta de principii sau pe principii care sa le tina. ;) sau altfel spus (din alt punct de vedere) nu te lasa dusa de val ;)

Dumnezeu poate face lucruri mari ,trebuie sa ai doar credinta!!

23/12/08 11:53

irlanda
membru

Tanara crestina a scris:

Dumnezeu poate face lucruri mari ,trebuie sa ai doar credinta!!

Sa ai credinta ca visele ti se vor implini?
Nu cred ca aici e vorba de credinta,sau doar de credinta.

23/12/08 12:09

simple
membru

Eu cred ca pentru a nu mai fii dezamagit, trebuie sa nu_ mai visezi visele tale...ci sa visezi visul Sau pentru tine.Ce inseamna pentru mine asta...nu ma mai uit in jur tot cu intrebarea oare el o fi? Ci stiu ca Domnul mi-a dat principii dupa Cuvantul Sau si precis ca mi le-a dat ca sa le mentin.Si daca El doreste ca eu sa am o familie...la vremea cuvenita va trimiten pe un "EL" care sa le respecte, care sa aibe aceleasi ambitii ca mine.Daca mai apare cate unul care imi da de inteles ca ii place putin de mine...il compar cu ceea ce Domnul a pus in inima mea...nu ma mai avant cu capul inainte ca intr-o anumita "iepoca" :p
Nu cred in predestinare...ci in compatibilitate.Adica ca Dumnezeu a creat pesrsoane care se completa reciproc (facute sa se inteleaga)Fiindca El ne-a dat posibilitatea de a face alegeri, ceea ce implica alegeri gresite.Iar daca sa ziceam ca "el" a ales gresit...asta implica ca "ea" sa nu mai se poata casatori?

Ultima modificare de simple (23/12/08 13:16)

23/12/08 13:15

shoricel
membru

irlanda a scris:

De multe ori visele noastre se dovedesc pana la urma ca sant departe de realitate.Se afla in subconstientul nostru, si se alimenteaza din imaginatia noastra.

Exista tendinta sa ne facem  din vise propriul nostru paradis, o lume in care se ne  refugiem.Cel putin asa se intampla in cazul meu.

Dar am experimentat ca atunci cand am visat cel mai mult, si cel mai frumos ,nu s-a ales nimic de aceste vise, si a trebuit sa dau piept cu o realitate total opusa fata de ce asteptam sau visam sa se intample.

Eu cred ca e mai bine sa nu visezi atat de mult(desi e greu sa nu visezi frumos), si sa tintesti asa de sus,si poate realitatea sa depaseasca visele nu prea frumoase si marete,decat sa visezi si traiesti in acele vise si in cele din urma sa se aleaga praful de ele.

shoricel a scris:

...sa continui sa visezi la baiatul care se aliniaza principiilor pe care le-a pus Dumnezeu in inima ta ;)...

Ultima modificare de shoricel (23/12/08 14:28)

23/12/08 14:27

irlanda
membru

Nu, shoricel, cand ai avut o dorinta,un vis,un ideal si nu s-a implinit, iti este foarte greu daca nu chiar imposibil s-o iei de la capat cu visarile.

Pentru ca te gandesti ca asa cum nu ti-ai vazut visul implinit o data, se poate sa nu ti se implineasca nici a doua oara,nici a treia oara...

Si se poate vorbi la modul general,orice fel de vis,nu neaparat un vis legat de un "el" sau o "ea"

In ce ma priveste,acum prefer sa ma ia prin surprindere implinirea unui vis "nevisat",decat sa nazuiesc cele mai frumoase si marete vise si sa nu raman cu nimic din aceasta nazuinta.
Mai bine sa-mi doresc si sa visez putin si sa primesc acel putin,decat sa doresc si sa visez mult si frumos si sa nu primesc nimic.

24/12/08 01:30

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Asa am gandit si eu recent... dar cineva ma invatat sa visez mult sa cerem cu indrezneala, frica e cea mai mare lupta pentru un crestin si rabdarea e alta lupta.(V-as spune ce am cerut de la Domnul recent si mia raspuns intrun fel dar daca as zice, uni credeti ca sunt nebun sau o sa cad o pricina de poticnire dar sa zicem ca am fost foarte indraznet, inainte eram multumit sa fiu si calcat in picioare sa fiu presh pentru El dar acuma... mia deschis mintea cineva mai mult si indraznesc sa cer mai mult in Numele Lui Isus ca El sa isi proslaveasca Numele Lui.)
Dar una sa visam noi ceva si Domnul are alt ceva mai bun in plan, eu cred ca nu pot sa imaginez, asa ca traieste pentru moment si aproapete de Domnul restu vine.

Nu va fie frica sa cereti dar sa avem grija ce cerem ca sa fie dupa voia Lui, e greu sa visezi asta si asta, recent cel mai mult e sa proslavesc Numele Lui dar e periculos caci asta ma poate duce in eroare sa fac doar pentru mine... de aia traim pe moment si Domnul ne aduce pe cineva sau ceva in mod extraordinar daca ne incredem in El, nu trebuie noi sa fugim... noi sa fugim la Domnul si El ne da restu.

24/12/08 02:02

shoricel
membru

irlanda a scris:

Nu, shoricel, cand ai avut o dorinta,un vis,un ideal si nu s-a implinit, iti este foarte greu daca nu chiar imposibil s-o iei de la capat cu visarile.

este oare posibil sa esueze visul daca era conform principiilor puse de Dumnezeu in tine, fara sa grabesti lucrurile in vre-un fel? eu personal nu cred ca Dumnezeu te amageste la inceput ca apoi sa lase sa se duca totul de rapa...
dar mi s-a intamplat de multe ori, mai ales in ultima perioada, sa cred cu tarie, sau mai degraba sa nu cred cu tarie un lucru si sa ma conving pe pielea mea ca lucrurile stau altfel. este un subiect delicat si intervin foarte multi factori care determina cursul lucrurilor...

24/12/08 03:05

Tanara crestina
membru

irlanda a scris:

eu sunt de acord cu tine insa nu vreau sa cobor standardele la care ma astept de la mine si de la el..

24/12/08 09:35

Iosua19
membru

Inregistat: 23/12/08
Si eu am trecut nu de mult printr-o perioada in care visele mele s-au spulberat...si a fost foarte greu sa depasesc momentul.
Dar stiti ceva: ATUNCI CAND VISELE TI SE SPULBERA DUMNEZEU ITI OFERA CEVA MULT MAI MARET. Merita sa te increzi in Dumnezeu ca El va lucra si in privinta partenerului de viata. Si daca am invata ceva din perioada asta, este urmatorul lucru: Increde-te in Dumnezeu pentru ca voia lui e buna, placuta si desavarsita.Am invatat sa imi gasesc refugiul in El si sa ma apropiu mai mult de El, sa imi cladesc viata mea si relatiile mele pe Stanca:Isus Hristos!!!

Asa ca nu fiti dezamagiti pentru ca voia voastra nu e voia lui Dumnezeu. Lasati-L pe EL sa lucreze la timpul potrivit si astfel veti avea biruinta.

24/12/08 09:47

irlanda
membru

shoricel a scris:

este oare posibil sa esueze visul daca era conform principiilor puse de Dumnezeu in tine, fara sa grabesti lucrurile in vre-un fel? eu personal nu cred ca Dumnezeu te amageste la inceput ca apoi sa lase sa se duca totul de rapa...

Nu stiu...

Tanara crestina a scris:

eu sunt de acord cu tine insa nu vreau sa cobor standardele la care ma astept de la mine si de la el..

Standardele pe care le astepti de la tine,sa nu le cobori,dar cred ca daca standardele pe care le astepti de la el sant prea inalte,sant de vis,ar trebui coborate putin.
Adica ,daca ar fi sa astept pe cel care sa corespunda intru totul pricipiilor,standardelor,dorintelor mele... cred ca as astepta in zadar,poate nici nu exista o persoana cum mi-o imaginez eu sa fie.

Iosua19 a scris:

Asa ca nu fiti dezamagiti pentru ca voia voastra nu e voia lui Dumnezeu.

Ba sa fim foarte dezamagiti, daca voia nostra nu a fost doar a noastra,ci a fost si a Domnului.

24/12/08 14:48

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la