TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/" El" al meu.../ "Ea" a mea... Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Asa e...daca nu esti matur intr-o relatie (indiferent de tipul ei) mai mult strici, decat construiesti!

Ultima modificare de UnderZero (20/05/08 20:13)

20/05/08 20:12

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
"Ea" a petrecut multe ore, saptamni, ani cu gandul la "el".S-a rugat si a asteptat.Dupa un anumit timp a reusit sa puna si un nume pe acel "el".Da...era fericita fiindca stia ca "el" exista, si ca intr-o zi vor fii foarte fericiti impreuna.Era singurul "el" cu care se vedea inaintand spre altar si iesind la iarba verde cu copii.Dar...multe s-au intamplat.Au trecut 3 ani in care greutatile vietii au batut la geam.Ani,o boala cronica, distanta...vise naruite...oare "el" va putea sa treaca peste toate acestea si sa ma iubeasca? Da...el a putut...dar in momentul in care el a venit...visul parea atat de frumos ca "ea" nu a vut curajul sa-l infrunte.Atat de mult a asteptat acest moment...si uite ca a stricat totul.Visul s-a prabusit...oare exista un alt "el"...sau trebuie sa ma las de visat?

06/12/08 16:44

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Trebuie sa te lasi de visat si sa Il lasi pe El sa viseze prin tine. Asa am invatat eu.
Eu unu cred si sper ca Domnul sa imi da un jumatate care sa facem plinu in rugaciune si o viata dupa voia Lui ca sa facem tot dupa placul Lui, eu stiu ca El stie mai bine de aia numai visez nustiu la ce nevasta sau in fine.
Oricum Domnul ne aduce persoana dreapta pentru noi prin semne si minuni, nici nu ma ingrijorez de asta si nici tu nu ar trebui ca El e viu si lucra mai ceva de putem noi ca finte mici sa intelegem si sa asteptam.

Edit: Nici nu sti poate Doamne a ales pe mine sau oricine sa fim singuri si sa avem o viata doar cu El. El stie si doar cu timpul sa aflam anumite lucruri.

Ultima modificare de livu2day (06/12/08 17:59)

06/12/08 17:58

simple
membru

pai intrebarea mea prin povestea de mai sus daca ai citit-o cu atentie, e "oare, exista doar un "el" sau sunt mai multe persoane pe pamant cu care esti "compatibil" si Dumnezeu te calauzeste pentru a-i intalni...sau este numai unul, iar daca ai pierdut trenu...la calugarie:))

06/12/08 21:04

livu2day
membru

Exista doar un El, Avraam si multi alesi a-Lui Domnul a avut doar o persoana alesa speciala pentru ei dar ei a stricat anumite binecuvintari prin acestea fapte.
Dar nu e bine sa te gandesti la de astea caci Domnul stie, daca e randuit de El sa fi calugarie bravo (nu sunt fan de calogarie, cred daca iti dai viata Lui mergi si propavaduiesti Cuvantul Lui si te faci o lumina prin lume). Oricum fiecare are jumatatea Lui dar depinde daca e randuit de Domnul sa fi cu ea sau el(avem doar o jumatate), depinde planul Lui.

06/12/08 21:09

nikku
membru

Inregistat: 26/11/08
laura_emma, aici ar trebui sa ne spui daca tu crezi in predestinare sau nu... Daca  da, inseamna ca e unul singur si, daca ti-e scris, il vei intalni sigur; daca nu, vei mai gasi oameni compatibili cu personalitatea ta si, cine stie, unul poate fi acel "EL" cautat de tine...

livu2day a scris:

Oricum fiecare are jumatatea Lui dar depinde daca e randuit de Domnul sa fi cu ea sau el(avem doar o jumatate), depinde planul Lui.

Deci, Liviu, tu crezi in predestinarea omului, fapt spre care inclin si eu :)

Ultima modificare de nikku (06/12/08 21:12)

06/12/08 21:10

livu2day
membru

Da El stie totul, am fost ales inainte sa fiu existat. El stie totul mai bine si totul in detali.
La Iov e zice cit de mici suntem, mai ceva special ca noi finte asa de mici nu putem intelege lucruri cu adevarat despre El. De aceea ma incred si merg dupa voia Lui si sa ma ajute sa fac aceastea in fiecare clipa :D

06/12/08 21:28

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

laura_emma a scris:

"Ea" a petrecut multe ore, saptamni, ani cu gandul la "el".S-a rugat si a asteptat.Dupa un anumit timp a reusit sa puna si un nume pe acel "el".Da...era fericita fiindca stia ca "el" exista, si ca intr-o zi vor fii foarte fericiti impreuna.Era singurul "el" cu care se vedea inaintand spre altar si iesind la iarba verde cu copii.Dar...multe s-au intamplat.Au trecut 3 ani in care greutatile vietii au batut la geam.Ani,o boala cronica, distanta...vise naruite...oare "el" va putea sa treaca peste toate acestea si sa ma iubeasca? Da...el a putut...dar in momentul in care el a venit...visul parea atat de frumos ca "ea" nu a vut curajul sa-l infrunte.Atat de mult a asteptat acest moment...si uite ca a stricat totul.Visul s-a prabusit...oare exista un alt "el"...sau trebuie sa ma las de visat?

nu stiu ce intelegi tu prin "visul s-a prabusit". poate disperarea, sau neputinta de a te ierta pe tine insuti te face sa crezi asta. de multe ori lupta se duce la nivelul mintii... si e atat de apriga incat uneori te face sa crezi ca nu mai e scapare, ca nu mai sunt sanse. dar... ranile se pot vindeca. jertfa Sa, si harul Sau sunt atat de mari... dar ce le poate impiedica este insasi persoana Ta. neacceptarea, neiertarea de sine, vinovatia... te fac sa vezi realitatea distorsionat... te fac sa crezi ca nu se poate... sa limitezi puterea Sa, involuntar. ti-am spus astea in cazul in care pur si simplu ai ezitat/calcat stramb atunci cand "el" a venit... si din nehotararea/greseala ta l-ai indepartat. probabil ca a depasit puterea ta de intelegere minunea ce-ti statea inaintea ochilor :)
are Einstein un citat care imi place foarte mult pt ca are multa dreptate: "Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza".
eu, in dreptul meu, cred ca este o singura persoana care a fost creata special pentru mine. cat despre tine, nu stiu... depinde mai mult de ce simti in inima ta, de incredintare. eu incredintarea asta o am :) daca calc stramb si o pierd irevocabil (se casatoreste cu altcineva sau ceva de genul) chiar nu vreau sa stiu ce ar urma mai departe. e unua din putinele situatii in care nu sunt precaut, si nu ma gandesc dinainte "ce as face daca...".
daca vrei sa detaliezi ce inseamna pentru tine "visul s-a prabusit" ar fi fain. dar, numai daca vrei sau poti. e o exprimare destul de vaga, nu spune ceva concret. :)

Ultima modificare de shoricel (06/12/08 23:36)

06/12/08 23:32

livu2day
membru

Oricum daca Domnul are persoana aceea shoricel pentru tine sau pentru noi, nu o sa ai doar o sansa ca o iei. Daca sa distrus ce ai crezut ca trebuia sa mai incerci caci nu sa se lasa cineva usor dar alt Cineva intotdeuana isi face dreaptatea Lui sau inseamna ca nu a fost sa fie.
Domnul nu sa lasa asa la esecuri.
Cred ca te gandesti la fel la gandul ala, de aceea fara grija lasa grija la El si o sa lucre ;)

Ultima modificare de livu2day (07/12/08 03:54)

07/12/08 03:50

shoricel
membru

livu2day a scris:

Oricum daca Domnul are persoana aceea shoricel pentru tine sau pentru noi, nu o sa ai doar o sansa ca o iei. Daca sa distrus ce ai crezut ca trebuia sa mai incerci caci nu sa se lasa cineva usor dar alt Cineva intotdeuana isi face dreaptatea Lui sau inseamna ca nu a fost sa fie.

liviu, astea sunt chestii teoretice. astfel de idei aveam si eu... pana m-am lovit de realitate. socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. teretic e usor de spus nu te lasa batut sau altceva. dar cand infrunti problema pe viu... e cu totul altceva. apar indoileli, apar probleme si circumstante pe care nu le-ai luat in calcul in socoteala de acasa, si parca datele problemei se schimba radical si uneori trebuie sa regandesti toata problema pe loc. intr-adevar, nu trebuie sa te lasi batut, ci sa lupti si sa ai credinta, de acord. dar... oare este acelasi lucru cand esti in situatia respectiva si din cauza circumstantelor ti-e asa greu sa aplici anumite chestii, mai greu decat de obicei? in fiecare circumstanta Dumnezeu ne-a dat intelepciunea de a gandi lucrurile, de a alege cum sa reactionam. una este sa vorbesti despre o situatie la rece, privind de pe margine, si alta este sa vorbesti despre aceeasi situatie din mijlocul ei. o sa iti spui destul de des "dar la asta nu ma asteptam", "la asta nu m-am gandit".

PS: iarta-ma, dar ultima parte a citatului chiar nu am inteles-o... folosesti o romana... care nu prea e romana. incearca sa faci mai putine dezacorduri, sau macar sa scrii forma corecta a cuvintelor... e chinuitor/obositor asa :D

07/12/08 14:07

livu2day
membru

Am zis daca persoana data de Domnul nu sa poate pierde usor, Domnul nu lasa planul Lui sa fie pierdut daca randuieste. Daca sa pierdut ceva nu a fost sa fie, asta ce am zis.
Sper sa fie mai de inteles asta. Doar am zis ca persoana aia alesa de El ar sta cu tine si daca ar fi paralizat prin orice cruce a-Lui, nu se poate duce la gol asa de usor.

07/12/08 14:39

nikku
membru

Shoricel, mai sus ziceai ca esti precaut in majoritatea situatiilor. Deci sa inteleg ca ai un anumit plan pentru fiecare situatie. Dar mai jos zici ca, atunci cand cobori in "realitate", e altceva intotdeauna si asa cred si eu ca este.
Cum aplici un plan prestabilit la o situatie reala?

07/12/08 14:55

shoricel
membru

imi cer scuze, am uitat sa specific ca ma refeream la subiectul asta (pe care l-a adus laura_emma in discutie). nu am experimentat ceea ce a descris ea, dar am realizat ca unele lucruri nu sunt asa cum mi le inchipuiam ;)

nikku a scris:

Shoricel, mai sus ziceai ca esti precaut in majoritatea situatiilor.

completez si aici ceva: majoritatea situatiilor care depind de mine :)

Ultima modificare de shoricel (07/12/08 15:46)

07/12/08 15:44

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Daca sa zicem, ai primi acea persoana pe care tu o crezi de la Domnul. Dar persoana aia, nu ti se potriveste deloc. Dar stii ca e de la Domnul. Va certati intr-una, nimic parca nu e asa cum te asteptai... Care iti vor fi gandurile in acele momente?

07/12/08 22:17

shoricel
membru

nu cred ca Dumnezeu mi-ar da o persoana cu care nu ma inteleg si ma cert intr-una.
dar, am inteles unde bati. in asemenea circumstante (pt ca stiu ca exista) problema nu e la Dumnezeu, ci la mine, nu sunt eu pregatit. schimbarea trebuie in dreptul meu. si... din pct asta de vedere, ar fi mai bine sa primesti persoana cand esti pregatit sa o primesti.

07/12/08 22:47

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Ma refer si la faptul ca lucrul asta, cu "e de la Domnul" e o siguranta pe care foarte putini oameni pot spune ca o au. Nu te poti baza pe idealizarea asta ca exista undeva, cineva acolo, doar pentru tine. E superb, dar vine realitatea si te trazneste. Eu sunt 50%, 50%. E un fapt asupra caruia nu ma pot decide. Sunt de acord cu teoria ca exista mai multe persoane cu care te potrivesti, dar atunci vine intrebarea: bun, si daca te intalnesti cu doua dintre persoanele potrivite, in acelasi timp, ce faci, dai cu zarul? Si, si cealalta teorie e valabila in cazurile in care s-a intamplat, nu in cele in care nu s-a intamplat. Adica, nu poti sa stai si sa astepti sa vina cineva, care sa aiba o pancarta deasupra capului, si pe care sa scrie:"Rezervat doar pentru tine".

07/12/08 22:53

shoricel
membru

anomis a scris:

Ma refer si la faptul ca lucrul asta, cu "e de la Domnul" e o siguranta pe care foarte putini oameni pot spune ca o au. Nu te poti baza pe idealizarea asta ca exista undeva, cineva acolo, doar pentru tine. E superb, dar vine realitatea si te trazneste.

anomisuco, "e de la Domnul" poate fi interpretat in multe feluri. 1. Dumnezeu iti vorbeste direct inimii, si esti convins pana la ultima celula din trupul tau ca e de la El 2. prin faptul ca va intelegeti (chestie care inclusa in 1, asta e chiar indispensabila - sa va intelegeti) si aveti pace sa incepeti relatia 3. prin proorocii si alte chestii, etc. iti vorbeste cum poti tu sa asculti, conform incredintarilor si relatiei cu El ;)
si, da, e superb sa te bazezi pe "idealizarea" ca exista cineva acolo ceat doar pentru tine. de asta am tinut si ma tin strans (pana vine clipa cand primesc raspunsul si nu mai e nevoie sa cred ca am deja real) si nu m-a traznit deloc. dar, asta este in dreptul meu, incredintarea mea. nu vorbesc decat in numele meu. si nu contest ce ai zis tu mai departe in mesaj, dar te contrazic in faptul ca nu e idealizare, cel putin pt mine, ci e realitate ;)

anomis a scris:

Eu sunt 50%, 50%. E un fapt asupra caruia nu ma pot decide. Sunt de acord cu teoria ca exista mai multe persoane cu care te potrivesti, dar atunci vine intrebarea: bun, si daca te intalnesti cu doua dintre persoanele potrivite, in acelasi timp...

nu sunt de acord cu teoria ca exista mai multe persoane cu care ma potrivesc. (repet, vb doar in dreptul meu) eu cu UNA singura imi pot petrece restul vietii alaturi ca sa o pot iubi cum simt si sa ma iubeasca cum simt (aparent suna egoist, insa nu stii cum iubesc. dar atunci cand se va materializa situatia o sa o rog sa spuna ea ;) )

Ultima modificare de shoricel (07/12/08 23:09)

07/12/08 23:08

simple
membru

shoricel a scris:

nu stiu ce intelegi tu prin "visul s-a prabusit". poate disperarea, sau neputinta de a te ierta pe tine insuti te face sa crezi asta. de multe ori lupta se duce la nivelul mintii...

daca vrei sa detaliezi ce inseamna pentru tine "visul s-a prabusit" ar fi fain. dar, numai daca vrei sau poti. e o exprimare destul de vaga, nu spune ceva concret. :)

o sa dezvolt...da...s-a prabusit definitiv, tipul e s-a casatorit:).Simteam ca el e singura persoana capabila sa ma iubeasca asa cum sunt, sa treaca peste defectele mele si sa ma completeze.Dar a fost un moment in viata mea cand am trecut printr-o perioada mai dificila si chiar nu mai aveam capul la "maritis".Si a venit o zi asa pe neasteptate cand el a venit spre mine.Nu stiam cum sa reactionez...iar (asta e specific mie) atunci am reactionat exact contrariu a ceea ce imi doream.Si...i-am spus ca am darul celibatului:))Asta intr-un fel si ca sa ma protejez pe mine si sa nu reānvi sentimente adormite.Si da...omul a inteles, iar cum el nu mai avea timp sa astepte sa-mi ia altcineva acest "dar" imaginar...a plecat...iar eu l-am lasat sa plece...mda...asta sunt eu ;)

07/12/08 23:38

shoricel
membru

simple a scris:

o sa dezvolt...da...s-a prabusit definitiv, tipul e s-a casatorit:).Simteam ca el e singura persoana capabila sa ma iubeasca asa cum sunt, sa treaca peste defectele mele si sa ma completeze.Dar a fost un moment in viata mea cand am trecut printr-o perioada mai dificila si chiar nu mai aveam capul la "maritis".Si a venit o zi asa pe neasteptate cand el a venit spre mine.Nu stiam cum sa reactionez...iar (asta e specific mie) atunci am reactionat exact contrariu a ceea ce imi doream.Si...i-am spus ca am darul celibatului:))Asta intr-un fel si ca sa ma protejez pe mine si sa nu reānvi sentimente adormite.Si da...omul a inteles, iar cum el nu mai avea timp sa astepte sa-mi ia altcineva acest "dar" imaginar...a plecat...iar eu l-am lasat sa plece...mda...asta sunt eu ;)

simple, in primul rand nu exista "nu mai avea timp sa astepte". in schimb exista "nu a vrut sa astepte" ori "nu a avut chef sa astepte". personal, cred ca persoana pregatita tie nu ti-o poate lua nimeni altcineva, nici sa faca tumbe atat timp cat tu te-ai rugat si ai postit... nu ai nici o vina ca te-a prins intr-o perioada nasoala. pare ciudat ce iti spun, dar daca "nu mai avea timp sa astepte" inseamna ca nu te merita. da, nu te merita. un barbat cu adevarat matur asteapta.
eu cred ca nu e capatul asta. nu stiu exact ce ai simtit si ce simti (in ce mod) dar cred ca Dumnezeu stia ca se va intampla asta dinainte sa intemeieze lumea. daca s-a casatorit insemna ca nu era pentru tine. simple, Dumnezeu are ceva mai bun pentru tine. CREDE! iti spun cu mana pe inima ca cred ca El are ceva mai bun pentru tine ;) nu deznadajdui, tine-te bine de lucrul asta si El iti va arata puterea Sa.
si, ca sa te incurajez si mai tare, mie imi place foarte mult exemplu lui David si a Bat-sebei. (asa cred ca se scrie). in ciuda faptului ca ei au nascut pe Solomon din preacurvie, el a fost cel mai intelept om care a existat si probabil va exista vreodata pe pamant. [deci Dumnezeu are puterea sa intoarca complet o situatie dezastruoasa in modul Sau unic, in favoarea celor ce Il iubesc :) ] Cazul tau este mult diferit fata de asta pentru ca tu nu ai facut greseala pacatuind. eu consider ca nici nu ai gresit prea tare. cu ranile si perioadele mai putin frumoase nu e de joaca, si sunt ferm convins ca Dumnezeu nu te condamna cu nimic pentru ca ai reactionat asa. si nu trebuie sa iti fie capul la maritis ca sa incepi sa construiesti o relatie cu el. puteti, si de fapt e f recomandat, sa incepeti cu o amicitie. pentru ca asa s-ar fi construit o relatia puternica. mai intai iti era alaturi ca sa treci peste, sa te simti protejata, sa te simti in siguranta, sa iti castige increderea, si apoi lucrurile curgeau de la sine.
si, ma intreb... cum era singurul care avea puterea sa te iubeasca asa cum esti si sa treaca peste defectele tale cand el nu a acceptat faptul ca l-ai refuzat (nu s-a oprit la gandul ca o sa te astepte) si a zis "next"? el prin asta practic a demonstrat opusul, a picat testul din prima. dragostea acopera totul, sufera totul, nadajduieste totul, indura totul...
sunt sigur ca exista detalii pe care nu le stiu. dar vreau sa iti mai spun un lucru, de fapt sa repet :D Dumnezeu are ceva mai bun pentru tine! :)

Ultima modificare de shoricel (08/12/08 01:17)

08/12/08 01:12

livu2day
membru

Amin shoricel.

08/12/08 01:20

nikku
membru

Shoricel, ramai un idealist :D
Zici ca e o singura persoana potrivita pentru tine... De acord pana aici.
Dar ce se intampla daca Domnul o ia acasa la El dupa un anumit timp? Ce se intampla cu cei care se recasatoresc? Fac bine?
Simple: daca mi-ar spune fata ca are "darul celibatului", as crede-o pe cuvant daca as simti ca nu minte :D

08/12/08 11:35

shoricel
membru

biblia spune ca daca esti tanar si iti moare sotul/sotia e ok sa te recasatoresti... e un caz special ;)

08/12/08 11:47

simple
membru

nikku a scris:

Simple: daca mi-ar spune fata ca are "darul celibatului", as crede-o pe cuvant daca as simti ca nu minte :D

Mda...pai daca si adauga cu vorba fapta...pana la urma iese adevar ;)
Multumesc shoricel de incurajari...poate m-am inselat eu crezand ce el e "el".Mai sunt si altii care au fost convinsi ca o anumita persoana este pentru ei...si s-au inselat?

Ultima modificare de simple (08/12/08 15:21)

08/12/08 15:19

livu2day
membru

"Simple" una e ce simti tu sau noi, pentru ca noi simtirele noastre sunt dupa firea paminteasca si una de la Domnul. Noi putem avea multe iluzi si de astea credem ca ar trebuia sa fie dar nu a fost sa fie, sti de ce? Pentru ca el sa dus si sa insurat, daca nu sa insura inseamna ca a fost. Fiecare persoana are doar 1 persoana alesa pentru ei.
De darul celibatul ai zis asa ca el sa se lupte pentru tine, ce sa zic baiat nu a fost pentru tine. Cine ar lasa pe persoana care ar trebui sa fie pentru tine ales/a asa de usor... nu cred ca ai acel "dar" daca acuma intrebi si iti pare rau. Daca aveai acel dar nu iti parea rau sau ceva si tot speri ca mai este cineva acolo ales pentru tine.
Cum a zis shoricel, e cineva mai bine pentru tine eu cred ca Domnul a ales. Plus poate persoana aceea o sa lupte pentru tine cand vine timpul nu o sa fuga si nu sa lasa pierdut.

@nikku: Nu cred ca fac bine sa se casatoresc din nou, daca Domnul deja ia dat persoana alesa. Dar daca persoana aceea nu isi poate abtine control mai bine sa isi ia o nevasta sau sot ca sa nu cad in pacat si sa piarda mantuirea din cauza aceea. Plus cand te casatoresti o sa fie mai greu sa te apropi de El ca o sa fie mult piedici, zice sa iti faci jugul la tinerete in Bible :)

08/12/08 15:21

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Shoricel, nu ca ii iau apararea tipului, dar daca ea i-a zis ca are darul celibatului nu era normal ca el sa renunte pentru ca a vrut sa-i respecte dorinta?

08/12/08 19:23

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la