TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Invatamantul romanesc Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
poate ca asa au cazut de acord comitetul parintilor, sa-i dea atentie de 8 martie :D

08/03/11 22:47

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
In primul rand, mi se pare de prost gust si sa dai bani la profesor, dar si sa primesti (ca si profesor). Eu, una, nu as putea primi...

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

08/03/11 22:57

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

emma_mada a scris:

Din cate obsesrv eu, multi dintre profesori si-au pierdut demnitatea :(. Nu inteleg cum de isi permit sa primeasca bani de la elevi!

Din pacate, cu demnitatea nu prea iti poti hrani si imbraca copiii.

emma_mada a scris:

de ce ne mai plangem de coruptie?

Ne plangem doar atunci cand nu serveste intereselor noastre.

09/03/11 09:12

emma_mada
membru

+Archangel+ a scris:

Ne plangem doar atunci cand nu serveste intereselor noastre.

Gresesti, generalizand ;)

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

09/03/11 10:16

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Procentul celorlalti e atat e mic incat intra in marja de eroare.

09/03/11 11:19

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
vi-am zis cat e bursa la medii peste 9.5?
    215 lei! si nici macar atat pt ca taie multe zile. E bataie de joc dat fiind faptul ca la unele materii e bucurie sa treci, 8-9 deja e sarbatoare.

apropo, caut facultate de pedagogie la distanta. Stiti cumva? [dar nu spiru haret :D]

Ultima modificare de RainSong (12/04/11 15:28)

12/04/11 15:27

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
La noi bursa aia e 300 de lei.Din auzite stiu si eu...:P
Apropo de  pedagogie, te referi la Facultatea de Stiintele Educatiei(de unde poti sa iesi educator/invatator) sau la modulul pedagogic care se face mana-n mana cu facultatea(iesi profesor in invatamantul preuniversitar)?
Daca e a doua varianta, aia am facut si eu si cam la distanta e.Nu m-am dus decat de 2 ori pe an la examen, si aia mai mult din complezenta:D.Anul asta cica trebuia sa facem si practica la liceu, da' cine are timp de asa ceva?Oricum nu vreau sa lucrez in invatamant.
Dar cine stie, poate nu-i peste tot asa lejer.

12/04/11 17:38

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

RainSong a scris:

215 lei! si nici macar atat pt ca taie multe zile. E bataie de joc dat fiind faptul ca la unele materii e bucurie sa treci, 8-9 deja e sarbatoare.

apropo, caut facultate de pedagogie la distanta. Stiti cumva? [dar nu spiru haret :D]
Rain e saracacioasa bursa voastra :P...eu luam mai mult si cu media 8 :D

De ce nu-ti place la poli ?...e fain sa inveti mult si sa iei 5 sau sa ai restante :rolleyes:

Colegii mei au facut practica la liceu..cel putin o parte din ei :P (nu i-am intrebat pe toti:P).

14/04/11 09:00

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09

RainSong a scris:

215 lei!

Asa putin? :D
La noi la facultate,peste 9.50 e 400 de lei :)

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

14/04/11 18:13

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
nu imi faceti in ciuda :( Pana si ungurii si oltenii ne iau, e bai mare :D..  Sunt tare dezamagita de timisoara ca centru universitar, taxele sunt foarte mari si bursele nu le simti, plus ca e cel mai scump oras de locuit.

22/04/11 19:51

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

RainSong a scris:

nu imi faceti in ciuda :( Pana si ungurii si oltenii ne iau, e bai mare :D..  Sunt tare dezamagita de timisoara ca centru universitar, taxele sunt foarte mari si bursele nu le simti, plus ca e cel mai scump oras de locuit.

Si Clujul e scump, dar macar se dau si burseca atare. La noi iei 200 lei pt medii de peste 8.00

16/05/11 15:51

emma_mada
membru

RainSong a scris:

Pana si ungurii si oltenii ne iau, e bai mare :D

Adica tu pui ungurii si oltenii in aceasi oala?? :D

16/05/11 21:41

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ieri am avut sedinta cu parintii, desi Sami a fost doar 7 zile la gradi, m-am prezentat si eu.

Asa m-a mancat limba. Din perlele doamnei:"e foarte grav ca un copil de 3 ani sa nu stie sa umble cu un caiet special", "se vede cu cine se lucreaza acasa"(se referea la colorat, "daca lipseste mai mult de 2 saptamani consecutiv nu mai poate recupera"...Pfoi...abia m-am abtinut. Totusi vorbim de colorat, pictat si lucru manual. Zici ca le preda algoritmi. :rolleyes:

Nu mai intru in detalii dar e mare lucru ca sa fii cadru didactic si sa vezi in fiecare unicitatea lui, sa-i descoperi calitatile, etc...Am senzatia ca suntem ca-n patul lui Procust...

11/10/13 11:39

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Nu inteleg graba asta. Pana la varsta de 6 ani, cand merge la scoala, copilul are timp sa se familiarizeze cu caietul tip.

Sa nu bagi in seama ce zice d-na educatoare. Este timp pentru toate! Rabdare si intelepciune trebuie!

12/10/13 10:05

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la