TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Homosexualitate / lesbianism Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 11 12 13 14
mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13

Oblio a scris:

Ca tu, din pacate si mohi care ti-a picat in plasa pentru ca urmareste acelasi tel (sa starneasca slabiciunile cuiva anume) acuzati fara nici o baza ci chiar in contrast cu ce sustinem noi, dovedeste atat lipsa bunelor intentii cat si o moralitate precara, departe de cea cu care va laudati.

Mohi,  esti sigur ca nu esti cu piatra in mana gata sa te ei la intrecere cu Del? Daca nu-i vizezi pe crestini la gramada ca Del ci pe cineva anume nu schimba postura in care te afli.

ce tel urmaresc eu?

oblio in plasa lui delmoniko am picat? n-as crede, dar ie democratie tu intelegi ce vrei.

discutam de homosexualitate si discutia s-a extins umpic la atitudinea crestinilor fata de ei.

oblio ti se pare ca am vizat-o pe irlanda? ca banuiesc ca nu ti se pare ca am vizat-o pe roxana sau pe fiica....hmmm poate ai dreptate poate n-ai.

delmoniko, nu cre'ca te banuieste nimeni ca iesti clona mea. io e pe aci de ceva vreme si nu suport clonele. evident nici eu nu te cunosc si o sa ma contrazic cu tine oricand ma vei deranja cu ceva. daca cineva crede ca suntem "mana-n mana" ie treaba lui.

Ultima modificare de mohicanul (16/05/13 13:08)

16/05/13 13:07

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Oblio, daca nu sunt de acord cu 3 crestini (adica tu, Old si April) dovedeste lipsa bunele mele intentii si o moralitate precara?
In plus, acesti trei crestini nu mi-au demonstrat nimic. Tu macar ai mai raspuns, Oblio s-a rezumat la a fragmenta discutia, iar April se comporta ca un sef de plantatie in anumite privinte.
M-am laudat cu moralitatea mea? Nici macar nu am asa ceva. Am spus ca am un set de valori morale, invatate din familie, societate, etc.

aaa...Irlanda, frumoasa tara, urat utilizator. Stie circa doua cuvinte - mictioneaza si expectoreaza. E ca o pisica fara gheare, nu face rau nimanui, doar urla noaptea pe sub balcoane. Cand ma cer eu cu ea, bunii crestini ii ia apararea, desi nici tiganii nu vorbesc asa frumos la usa cortului.

Nevermind, nu e vorba de voi, nici de Irlanda macar. E vorba de atitudinea fata de gay. Hai sa revenim on topic.
Eu zic ca e etic si moral sa fii lesbi, dar nu si gay. De ce?

16/05/13 13:28

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Delmoniko a scris:

M-am laudat cu moralitatea mea? Nici macar nu am asa ceva. Am spus ca am un set de valori morale, invatate din familie, societate, etc..... E vorba de atitudinea fata de gay. Hai sa revenim on topic.
Eu zic ca e etic si moral sa fii lesbi, dar nu si gay. De ce?

De vreme ce nu ai o moralitate atunci nu poti stii ce-i moral si ce-i imoral.

Ce spune societatea? E relativism moral. Adica : "ce astazi unul zice, maine altul o dezice."

In cazul asta este irelevant daca tu consideri ca e moral pentru cine e lesbi dar nu e moral pentru cine e gay. Afirmatia asta poate doar sa spuna ca tu esti fata, iar in cazul asta nu esti de acord cu gay sau nu ai avea cum sa fi gay nici daca ai vrea.

Cu toate astea, pentru tine nu are nici o insemnatate morala.
Nu poti spune daca este moral sau nu ci doar daca e legal.

16/05/13 19:06

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

delmoniko a scris:

Am spus foarte clar - nu suport cenzura, fie ea politica, religioasa, sau de alta natura.

Obisnuieste-te baietel, pentru ca impertinenta si mitocania duse la extrema, sfidand bunul simt si omenia, nu vor primi decat o aspra dar benefica si inevitabila cenzura.

delmoniko a scris:

Daca e biblic sau nu, se pare ca nu intereseaza pe nimeni. Nici pe guvernanti si nici masele. Altfel nu ar exista o lege care sa permita asta, nu?

Ba tocmai ca intereseaza. Ca daca nu interesa pe nimeni ce spune Biblia nici nu era nevoie sa se dea permisie prin lege la asa ceva.

delmoniko a scris:

Faptul ca e alcoolic, drogat, gay (le-ai pus in ordinea asta de parca ar fii un viciu sa fii gay) nu-i ia nimic din umanitate.

"Fără Dumnezeu, omul răm├óne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri, şi merge spre nicăieri."(Petre Tutea)

delmoniko a scris:

Scopul si destinatia mea finala aici e sa inteleg structurile mentale care determina religiozitatea fara argumente si acceptarea ei.

Cand o sa fii capabil sa ne spui matale, argumentand pertinent nu facand bascalie si insultand, ceea ce pretinzi ca intelegi si accepti atunci sa ai pretentia sa intelegi si pe altii. Nici tu nu stii cine esti, de unde vii si incotro mergi si ai pretentia sa ne intelegi pe noi?

delmoniko a scris:

Esti prea indoctrinata pentru a sustine o pomelica.

Tu esti prea lipsit de umanitate sa poti intelege ce inseamna de fapt umanitatea. Cat despre polemica...mi-ar fi jena in locul tau sa pomenesc de ea la ce prestatie de dihor turmentat ai aici cu fiecare replica.

delmoniko a scris:

Nu mi-ai aratat dovezi, nici macar argumente.

Dovezi tale si argumentele unde sint? Imoralitatea ridicata la rang de virtute a omenirii? Nu putem lua in calcul asa ceva.

delmoniko a scris:

aaa...Irlanda, frumoasa tara, urat utilizator. Stie circa doua cuvinte - mictioneaza si expectoreaza.

Asta pentru ca doar la atat se rezuma activitatea ta pe acest forum. Asta-i dulcea limba romaneasca....

Ultima modificare de irlanda (16/05/13 19:35)

16/05/13 19:20

Delmoniko
Exclus

Irlanda, pas, probabil ti s-a ars mancarea pe aragaz. Data viitoare abtine-te sa mai comentezi daca nu vrei sa te fac sa plangi.
Old, care-i "morala" aici? Voi pretindeti ca sunteti morali. Eu nu. Sunt mai boem de fel, imi permit. Nu alerg cu steagul pe sus sa ma vada toata lumea cat de moral si virtuos sunt.
Cum poti fi moral in privinta asta? Aruncand cu citate?

16/05/13 19:32

irlanda
membru

delmoniko a scris:

Irlanda, pas, probabil ti s-a ars mancarea pe aragaz. Data viitoare abtine-te sa mai comentezi daca nu vrei sa te fac sa plangi.

Macar imaginatie iti mai da ceva putere si curaj, asa-i?

16/05/13 19:35

Old
Moderator

Delmoniko a scris:

... probabil ti s-a ars mancarea pe aragaz.

Mai devreme credeam ca esti fata. Acuma am impresia ca vii cu atitudine misogina. Sper ca ma insel in privinta asta.

Old, care-i "morala" aici? Voi pretindeti ca sunteti morali. Eu nu. Sunt mai boem de fel, imi permit. Nu alerg cu steagul pe sus sa ma vada toata lumea cat de moral si virtuos sunt.
Cum poti fi moral in privinta asta? Aruncand cu citate?

Ma tem ca tu nu poti sa vezi moralitatea pentru ca nu vaci diferenta intre moral si imoral.

16/05/13 19:41

Delmoniko
Exclus

Pisi, focul arde, stiai? Vrei sa te arzi cu orice pret, nu? Deschide un topic si o facem acolo. Aici ai lasat prea mult miros de oli.

Cum stii ca nu fac diferenta asta? Apreciind dpdp biblic, nu? Alt instrument de masura?

Ultima modificare de Delmoniko (16/05/13 19:45)

16/05/13 19:44

irlanda
membru

delmoniko a scris:

Pisi, focul arde, stiai? Vrei sa te arzi cu orice pret, nu? Deschide un topic si o facem acolo. Aici ai lasat prea mult miros de oli.

Mi se arde mancare pe aragaz, nu-mi permit sa imi pierd timpul deschizand topice si aruncand margaritare porcilor debusolati...

delmoniko a scris:

Cum stii ca nu fac diferenta asta? Apreciind dpdp biblic, nu? Alt instrument de masura?

Din anecdotele lui Micea Badea, e ok pentru tine ca si instrument de masura?

16/05/13 19:54

Delmoniko
Exclus

Deci esti genul ala de gospodina constipata?
Sau esti ca babele alea la biserica care se mira de ce mi-am pus piercing?
Old, sunt combinatia perfecta - o fata misogina. Iar barbatii nu-s misogini, femei ca Irlanda ii fac sa fie asa :)

16/05/13 19:58

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Ca stapan de plantatie ce sunt, iti dau o pauza. O poti folosi stand la soare, din partea mea, pe alta plantatie.

Si pt cand vei citi, nu se merita sa fac polemica doar de dragul polemicii sau de dragul tau. Si nu are nicio legatura cu indoctrinarea etc. Discut cu cei cu care am ce discuta.

reveniti la subiect, va rog, si nu va mai lasati antrenati in discutii nefolositoare.

16/05/13 23:04

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Si ce ma deranjeaza cel mai tare este ipocrizia. Adica pot accepta ca doi barbati sunt sot si sot (pot accepta omul in sine, nu ideea.) Dupa care adopta un copil conceput pe cale normala (deca era ceva relativ, se puteau concepe copii barbat+barbat = love). Adica sunt oameni care se insoara si cu personaje de jocuri video. Asta nu e un argument. Daca esti gay fii pana la capat. Daca la un cuplu hetero dragostea include, biologic, la un moment dat si procreerea si la un cuplu gay nu este posibila, asta e. Be open minded si accepta asta. Atata ipocrizie.....

02/07/15 18:09

Site web  
Old
Moderator

păi, edi,
Dacă cineva coboară in mocirlă atat de jos incat ajunge să practice homosexualitatea, e mare minune ca e si ipocrit?
Păi, păcatele se tin de mana intre ele.
Daca moralitatea sexuală e relativă, de ce nu ar fi relativa vinovăția pentru duplicitate?

02/07/15 23:20

Pagini: 1 ... 11 12 13 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la