TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Biblia si cartile Bibliei/Faptele Apostolilor Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
charisma
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 14/01/08
e parere aveti despre aceasta carte?sunteti de acord cu ceea ce zic ortodocsii-ca este istorie?sau credeti ca ce sa intamplat acolo se poate intampla si in ziua de azi?

_______________________________________
"I`ll never know how much it costed to see my sins upon the cross"

15/01/08 00:32

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

charisma a scris:

sunteti de acord cu ceea ce zic ortodocsii-ca este istorie?sau credeti ca ce sa intamplat acolo se poate intampla si in ziua de azi?

sunt si eu ortodox.
cred ca este si istorie. adica vreau sa spun ca este o istorie pe bune, nu este regizat...
nu doar ca se poate intampla ci se si intampla, ce zici? se vesteste crestinismul in india si in china...
si nu doar atat.
tu ce crezi?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

18/01/08 18:36

   
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Eu una cred ca aceasta carte nu este una doar istorica...e adevatat si ce spune OLD TRAIAN dar eu cred ca aceasa carte e mai mult decat atat.Cred ca aceasta carte arata o viata de credinta adevarata,asa cum vrea Dumnezeu de la noi.Acest lucru se datoreaza in mare parte faptului ca multi din cei care se regasesc aici au trait alaturi de Domnulu sau cel putin toti cunosteau evenimentele care au fost in timp ce Domnul Isus a trait pe pamant.Si sa nu uitam ca Duhul sfant abia fusese oferit oamenilor.

_______________________________________
Haide sa zambim! Gata? 1,2,3 siiii....

19/02/08 16:07

Site web  
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
eu cred ca aceasta carte inca se mai scrie prin vietile noastre, ale crestinilor... si noi suntem niste apostoli ai lui Hristos... doar ne numic crestini(urmasi ai lui Hristos)... faptele apostolilor... o carte destul de interesanta.. :)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

01/02/09 11:45

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Cartea a fost scrisa de Luca ,in jurul anului 62 .
Mi se pare ca prea se centreaza in jurul lui Pavel ..
Dar e interesanta ,arata puterea lui Dumnezeu prin intermediul oamenilor [ma refer aici la minunile facute de apostoli] .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

08/02/09 22:03

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

RainSong a scris:

Cartea a fost scrisa de Luca ,in jurul anului 62 .
Mi se pare ca prea se centreaza in jurul lui Pavel ...


eu cred ca se centrea za in jurul Bisericii, observand slujirea celor mai proeminenti dinte credinciosii de atunci. Desigur in a doua jumatate a cartii(jumatatea mai mare :D ) il vedem des pe apostolul Pavel si lucrarea sa in echipa, dar in prima parte il vedem ca lider de baza pe Petru.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/02/09 08:46)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/09 08:46

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
mda... sa fi fost la intamplare faptul ca el s-a invoit cand a fost uciderea lui Stefan si pur si simplu el a stat doar sa pazeasca hainele?... iar la un capitol distanta(cap 9) ne este aratata convertirea lui... ce imi place mie la Saul-Pavel este ca el se tinea foarte tare de ceea ce credea, persecutandu-i pe crestini... dupa convertire a inceput sa vesteasca planul de mantuire al lui Dumnezeu pentru omenire... si nu i-a fost frica de moarte... de ce spun asta?(Romani 14:8)... :)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

09/02/09 11:28

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

Cartea a fost scrisa de Luca ,in jurul anului 62 .
Mi se pare ca prea se centreaza in jurul lui Pavel ..
.

Am citit ieri ca de fapt n-ar trebui asa intitulata, ci Faptele Duhului Sfant. :)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

20/02/09 08:19

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

mototey a scris:

mda... sa fi fost la intamplare faptul ca el s-a invoit cand a fost uciderea lui Stefan si pur si simplu el a stat doar sa pazeasca hainele?... iar la un capitol distanta(cap 9) ne este aratata convertirea lui... ce imi place mie la Saul-Pavel este ca el se tinea foarte tare de ceea ce credea, persecutandu-i pe crestini... dupa convertire a inceput sa vesteasca planul de mantuire al lui Dumnezeu pentru omenire... si nu i-a fost frica de moarte... de ce spun asta?(Romani 14:8)... :)

de ce zici asta timotei?  crezi ca Saul avea o "calitate" de inversunare in credinta si pur si simplu Dumnezeu a vazut asta la el si  s-a indurat de el si i-a aratat calea cea buna?


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

20/02/09 15:44

   
maryus
membru

Locatie: LINZ : AUSTRIA
Inregistat: 19/02/09

MRU a scris:


RainSong a scris:

Cartea a fost scrisa de Luca ,in jurul anului 62 .
Mi se pare ca prea se centreaza in jurul lui Pavel ..
.

Am citit ieri ca de fapt n-ar trebui asa intitulata, ci Faptele Duhului Sfant. :)


MRU sunt si eu de aceeasi parere ,cred ca ai dreptate , dar cred ca este si exemplul de urmat si pentru noi astazi


_______________________________________
crede-ma ca te cred !!!

26/02/09 11:58

   
belinda
membru

Locatie: pe aripile vantului....:D
Inregistat: 13/11/08
Cartea "Faptele Apostolilor" descrie ce a continuat sa faca Isus dupa inaltarea Lui,prin Duhul Sfant in sau prin ucenicii Lui in Biserica primara.

Ultima modificare de belinda (25/08/09 17:45)


_______________________________________
"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

18/08/09 13:04

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06

mikhael a scris:


mototey a scris:

mda... sa fi fost la intamplare faptul ca el s-a invoit cand a fost uciderea lui Stefan si pur si simplu el a stat doar sa pazeasca hainele?... iar la un capitol distanta(cap 9) ne este aratata convertirea lui... ce imi place mie la Saul-Pavel este ca el se tinea foarte tare de ceea ce credea, persecutandu-i pe crestini... dupa convertire a inceput sa vesteasca planul de mantuire al lui Dumnezeu pentru omenire... si nu i-a fost frica de moarte... de ce spun asta?(Romani 14:8)... :)

de ce zici asta timotei?  crezi ca Saul avea o "calitate" de inversunare in credinta si pur si simplu Dumnezeu a vazut asta la el si  s-a indurat de el si i-a aratat calea cea buna?


Avea si o calitate pentru ca pazea cu ravna datinile si randuielile 'batranesti'(referire la faptul cand spune ca daca mantuirea s-ar fi putut castiga prin fapte, el ar fi ocupat un loc de frunte). Dar mai mult decat atat, el spune ca doar harul lui Dumnezeu este cel care l-a schimbat. Si, in umilinta el spune ca cel mai pacatos este el. Dumnezeu s-a indurat de el si i-a aratat calea cea buna :)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/08/09 08:36

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
E o chestie ce mi se pare interesanta la cartea Faptele Apostolilor, aceea ca la sfarsit nu are cuvantu Amin, asa cum au toate cartile noului testament la sfarsit! Sa nu se fi incheiat scrierea si de aceea nu este amin?
Mai este o exceptie: epistola lui Iacov, care nu se incheie ci se opreste si se pare ca lipseste sau s-a pierdut cu voia sau fara de voie o parte a cartii.
In cazul cartii Faptele oare se lasa sa se inteleaga ca faptele Bisericii continua, asa cum s-a mai sugerat?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

05/09/09 22:07

   
tavybr
membru

Locatie: romania
Inregistat: 30/05/10
Si eu cred ca noi avem datoria sa scriem urmatoarele capitole din Fapte. O biserica din America avea numele: Fapte apostolilor 29

01/06/10 22:54

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
NUmele si-l pot lua, numai sa li se potriveasca.
Si eu am auzit de o biserica, cica "biserica camicaze", dar nu stiu cata dedicare au.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

01/06/10 23:43

   
dhannyella
membru

Locatie: Cluj :)
Inregistat: 06/06/09
Daca citesti cartea Faptele Apostolilor iti poti da seama ca in viata ucenicilor chiar a fost produsa o mare schimbare dupa coborarea Duhului Sfant,ei devenind foarte curajosi in vestirea Cuvantului.Eu cred ca si noi ar trebui sa le urmam exemplul,adica cel putin,mie mi se pare ca prea putin mai spunem si altora despre Domnul,ne simtim noi bine in biserica noastra si altii...

_______________________________________
"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

02/06/10 09:53

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06

MRU a scris:


RainSong a scris:

Cartea a fost scrisa de Luca ,in jurul anului 62 .
Mi se pare ca prea se centreaza in jurul lui Pavel ..
.

Am citit ieri ca de fapt n-ar trebui asa intitulata, ci Faptele Duhului Sfant. :)


Si eu am citit lucrul acesta saptamana trecuta. Si dreptate are:). Duhul Sfant a lucrat cu desavarsire printre cei care au fost pusi la dispozitia lui Dumnezeu. De fap, toate realizarile prezentate in cartea Faptele Apostolilor, au fost conduse de Duhul Sfant al lui Dumnezeu. Faptele Apostolilor, prin Duhul Sfant. :)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/07/10 08:34

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Pai nu toate realizarile din Biblie au fost conduse de Duhul Sfant?

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

30/07/10 10:22

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
Intrebarea ta e cu doua taisuri. Daca spun da, ai putea spune nu pentru ca au fost atatea realizari negative, sau... faptele fariseilor(pe care Domnul Isus le condamna)... acestea nu, nu au fost conduse de Duhul Sfant. Intr'adevar, realizarile bune/pozitive, dupa voia lui Dumnezeu(atat din Vechiul Testament, cat si din Noul Testament) au fost conduse de Duhul Sfant. Dar, in legatura cu numele cartii, s'a spus ca se poate spune fara nici un fel de problema 'Faptele Duhului Sfant'.

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/07/10 15:06

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

+Archangel+ a scris:

Pai nu toate realizarile din Biblie au fost conduse de Duhul Sfant?

Pote se refera la faptul ca in cartea asta abunda charisma, nu?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/08/12 12:16

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net