TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Dupa moarte... Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
SwingAndSway
membru

Locatie: Timisoara, Romania
Inregistat: 13/01/08
filip, nu stiu daca e ok subiectu. poti sa il schimbi, sa il stergi, cum doresti. :) nu ma intereseaza asa mult asta cat discutia aia despre moarte si inviere.

in biblie nu sunt multe detalii despre evenimentele de dupa moarte. dar m-am gandit ca poate va intereseaza parerile apropiatilor vostri.


_______________________________________
Strive not to be a success, but rather to be of value.

13/01/08 15:31

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
daca e de sters ,il sterge april.de ce filip?ha!!el e ocupat cu o ghicitoare...

ps:eu stiu ca dupa moarte ma duc undeva unde e fooooooooarte frumoooosss!! :D :D

Ultima modificare de fluflu (13/01/08 17:25)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

13/01/08 17:25

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

SwingAndSway a scris:

in biblie nu sunt multe detalii despre evenimentele de dupa moarte. dar m-am gandit ca poate va intereseaza parerile apropiatilor vostri.


Te considaram apropiatul nostru: spune-ti parerea.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

03/04/08 09:08

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
in biblie sunt multe detalii, dar sunt ascunse bine, se vorbeste mult metaforic despre asta dar se zicesi clar....ar fi fain daca parerile tale ar avea fundament biblic ;)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/04/08 09:11

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Cartea lui Iov si Psalmii vorbesc despre moarte ca fiind un somn in care va intra persoana decedata; aceasta se va trezi la viata la venirea Domnului isus(a doua oara).

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

02/10/08 10:35

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
In toata cultura iudaica moartea este vazuta ca un somn iar nu ca o vietuire superioara. Daca moartea ar fi o forma de viata mai avansata, care ar fi rolul invierii?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/10/08 10:39)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/10/08 10:39

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Buna accentuare, Traian!

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

02/10/08 10:48

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
De-acord cu Traian si Norkis. Si Isus privea lucrurile astfel. Dupa ce moare Lazar, Isus spune ca el doarme si ca El il va trezi; la inceput discipolii inteleg gresit aceste cuvinte, crezand ca intr-adevar e vorba de un somn literalmente. Insa Isus le spune apoi pe fatza: Lazar a murit; trezirea din acest somn al mortii inseamna inviere.

Ultima modificare de Klaudiu (02/10/08 16:00)


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

02/10/08 16:00

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Invierea este acea forma avansata a vietii...sau implinirea ei. Moartea este un fel de repaos, trecere, poarta si alte lucruri descrise simbolic. Stiti ca dupa moarte oamenii se trezesc instant la judecata? Este un gand pe care l-am meditat mult timp. Sa-l argumentez acum. Dincolo nu exista timp nu? Iar moartea este o stare de repaos total(inconstienta). Deci nu conteaza cat timp(pamantesc) dureaza de la data mortii unei persoane pana la venirea Domnului si invierea tuturor. Fiindca cel mort nu va fi constient de durata "somnului" el va deschide ochii in momentul invierii si va avea impresia ca n-a durat decat o clipita de la moarte la inviere. Nu stiu daca am explicat bine...dar este o idee meditata personal. Puteti sa spuneti daca vedeti altfel..

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

02/10/08 17:19

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Dar aunci de unde vine teoria nemuririi sufletului?

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

02/10/08 17:20

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

Sword a scris:

Invierea este acea forma avansata a vietii...sau implinirea ei. Moartea este un fel de repaos, trecere, poarta si alte lucruri descrise simbolic. Stiti ca dupa moarte oamenii se trezesc instant la judecata? Este un gand pe care l-am meditat mult timp. Sa-l argumentez acum. Dincolo nu exista timp nu? Iar moartea este o stare de repaos total(inconstienta). Deci nu conteaza cat timp(pamantesc) dureaza de la data mortii unei persoane pana la venirea Domnului si invierea tuturor. Fiindca cel mort nu va fi constient de durata "somnului" el va deschide ochii in momentul invierii si va avea impresia ca n-a durat decat o clipita de la moarte la inviere. Nu stiu daca am explicat bine...dar este o idee meditata personal. Puteti sa spuneti daca vedeti altfel..


Sword, ai explicat destul de concis. Interesanta coincidenta, este exact ce gandeam si eu!


Norkis a scris:

Dar aunci de unde vine teoria nemuririi sufletului?

Din filozofia greaca a trecut in traditie. In Biblie, sufletul e muritor toata ziua.


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

02/10/08 17:25

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Eu n-am spus ca-i muritor sufletul. Am zis ca trece printr-o perioada de "somn" sau "inconstienta" pana cand se trezeste la noua viata ptr. totdeauna. Asta implica nemurirea. El nu moare niciodata decat in sensul de despartire vesnica de D-zeu. Chiar si atunci vietuieste cumva(ca sa nu o numesc viata) desi sufera vesnic.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

02/10/08 18:27

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
Intr-adevar n-ai spus ca sufletul e muritor. Dar Biblia o spune. Nu a devenit Adam un suflet viu (ge 2:7)? Sufletul e creat, si orice creatie moare. Marturia Scripturii e covarsitoare: sufletul moare, el este strapuns cu sabia, Leviticul interzice preotilor sa se atinga de suflete moarte (adica de cadavre), Saul ucide toate sufletele din casa lui Abiatar, etc etc etc.

Pe scurt, compara Ezechiel 18:20 cu Romani 6:23.


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

02/10/08 18:48

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
trebuie sa ii dau dreptate lui klaudiu.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

02/10/08 18:52

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
"suflet viu" adica om in trup care are viata.
"sa se atinga de suflete moarte (adica de cadavre)" sau "Saul ucide toate sufletele din casa lui Abiatar" se refera in ambele si-n multe altele la trupurile celor omorati..."Nu va temeti de cei ce pot ucide trupurile voastre.." Cuvantul suflet este de foarte multe ori folosit in sens de creatura, fiinta, etc.."Este si el un suflet viu.." clar ca se refera la cineva anume si nu la sufletul lui. Sufletul in sens de spirit nu va muri niciodata desi cum am mai specificat mort va fi in afara lui D-zeu adica in iad. Dar va trai si va suferi despartirea de El.
Mai este si faza de moarte transfiguratoare pomenita de Isus in pilda cu samanta care daca nu cade pe pamant si nu moare nu va da rod. Aici este vorba despre inviere. Si scopul sfarsitului vietii dat de Isus este nu moartea ci invierea(tot a noastra, nu o reincarnare). Ma repet: Moartea este o stare de trecere sau de repaos pana la inviere. Doar trupul moare si putrezeste, spiritului dandu-i-se un trup ceresc(vezi ce spune Pavel) si o noua viata acolo unde-i El

Ultima modificare de Sword (02/10/08 19:53)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

02/10/08 19:48

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
Exact, asta inseamna suflet: persoana, omul intreg.



Cuvantul suflet este de foarte multe ori folosit in sens de creatura, fiinta, etc.."Este si el un suflet viu.." clar ca se refera la cineva anume si nu la sufletul lui.

Care suflet al lui daca el e sufletul?



Sufletul in sens de spirit nu va muri niciodata

Sufletul nu e folosit niciodata in sens de spirit. Iar spiritul nu traieste. El nu este cineva ci ceva - forta lui Dumnezeu care intretine viata in orice creatura. Si pentru ca Dumnezeu l-a dat, este spiritul lui - a nu se confunda cu Duhul Sfant. Noi nu suntem spiritul lui Dumnezeu. Noi nu am existat sub nici o alta forma inainte de a ne naste.

Iar Pavel nu spune ca "spiritului dandu-i-se un trup ceresc". "Samantei" care moare i se da un trup la inviere. (Ioan 12:24)

Ultima modificare de Klaudiu (02/10/08 20:04)


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

02/10/08 19:59

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Sunteti invitati si la  : http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=197

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/10/08 21:15

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
April, mersi de invitatie :) Threadul are 5 pagini, te referi la un post anume?

_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

02/10/08 21:47

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Klaudiu a scris:

April, mersi de invitatie :) Threadul are 5 pagini, te referi la un post anume?

Ma refer la tema ;) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/10/08 22:06

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Este foarte important ce spune Klaudiu-acest fapt clarifica mult ce se intampla cu acele duhuri rele care se prefac a fi sufletele mortilor aparand si vorbid unor oameni. Trai intr-o era spiritista in care, daca oamenii ar cunoaste cu adevarat care este adevaratul sadiu al mortii, nu s-ar lasa usor induplecati de "atihristi" si alte prefacatorii.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

02/10/08 22:15

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
In ce priveste "somnul" mortului si eu am o conceptie asemanatoare cu Sword. Insa ma "sacaie" un verset din Apocalipsa unde zice despre niste martiri care cer razbunare si li se spune sa astepte pana se va implini numarul lor. Dupa mine acestia nu par deloc adormiti.

Mai avem inca o problema: Locuinta mortilor (Seol). Daca sufletul moare o data cu trupul atunci Seolul pentru ce mai e?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/10/08 08:50

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
1 Corinteni 15:36  Nebun ce eşti! Ce semeni tu, nu înviază, dacă nu moare mai întâi.
37  Şi când semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un grăunte, cum se întâmplă: fie de grâu, fie de altă sămânţă.
38  Apoi Dumnezeu îi dă un trup, după cum voieşte; şi fiecărei seminţe îi dă un trup al ei.
39  Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul păsărilor, altul al peştilor.
40  Tot aşa, sunt trupuri cereşti şi trupuri pământeşti; dar alta este strălucirea trupurilor cereşti şi alta a trupurilor pământeşti.
41  Alta este strălucirea soarelui, alta strălucirea lunii şi alta este strălucirea stelelor; chiar o stea se deosebeşte în strălucire de altă stea.
42  Aşa este şi învierea morţilor. Trupul este semănat în putrezire şi înviază în neputrezire;
43  este semănat în ocară şi înviază în slavă; este semănat în neputinţă şi înviază în putere.
44  Este semănat trup firesc şi înviază trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este şi un trup duhovnicesc.
45  De aceea este scris: „Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu.” Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viaţă.
46  Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.
47  Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.

Si mai departe cititi voi... Ideea este clara despre ce se-ntampla dupa moarte. M-ag gandit ca am citat destul de mult despre asta, asa ca partea cu suferinta o s-o citez alta data, fiind clar de o viata dincolo...nemuritoare.
Asa-i Norkis: Oamenii sunt inselati de demoni cand merg la spiritisti fiindca judecata si invierea inca n-o venit. Ideea de trecere rapida ptr. cei morti la judecata este acel timp de inconstienta intre moartea fizica si inviere, timpul fiind 0. Ptr. ei nu trece mult timp pana la inviere, dar ptr. cei ce traiesc exista timpul.


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

03/10/08 09:55

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
ok.Dar atunci de ce biserica catolica si cea ortodoxa spune ca cei morti vegheaza asupra celor vii?Si chiar mijlocesc pentru ei?

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 10:32

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Poate ne raspunde Traian sau bairstow. :)

As vrea sa scriu si versetele din Apocalipsa care ii prezinta pe cei morti ca fiind activi.

Apocalipsa 6:
9  Când a rupt Mielul pecetea a cincia, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră junghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi din pricina mărturisirii, pe care o ţinuseră.
10  Ei strigau cu glas tare, şi ziceau: "Până când, stăpâne, Tu, care eşti sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?"
11  Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă, şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi al fraţilor lor, care aveau să fie omorâţi ca şi ei.

De asemenea, cand a fost schimbarea la Fata au fost prezenti si Ilie si Moise. Si inca nu s-a rezolvat problema daca Saul a chemat din morti pe Samuel sau era "altcineva". Pentru ca Biblia spune ca era Samuel.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/10/08 11:36

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Interesant de citit si luca 16:19-31 pilda cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar...bogatula fost dus in locuinta mortilor iar Lazar in sanul lui Avraam. Si asta in vreme ce fratii bogatului inca traiau pe pamant

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 11:42

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net