TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Lauda si inchinarea Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Jesus Inside
membru

Inregistat: 15/11/05
gfod..cand am zis 'inchinare mai profunda' m-am gandit la 'fatada' din unele biserici...unde canti doar ca toata lumea canta(si recunosc ca si mie mi s-a intamplat)..a..si mai e ceva la care m-am gandit...la exprimarea sentimentelor

Galateni 2:20

17/11/05 15:30

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Aha, deci tu percepi inchinarea profunda ca o manifestare puternica a sentimentelor, in primul rand in interior(sic!), si, de preferabil in exterior. Ce altceva mai inseamna "inchinarea profunda" in conceptia ta??

17/11/05 22:40

Site web  
Jesus Inside
membru

Inregistat: 15/11/05
bine...dar nu se rezuma totul la sentimentele noastre...ci ţine si de starea de reverenta, fata de Domnul , in momentul inchinarii..
nu stiu ce vrei sa insinuezi ,....dar te rog sa ma corectezi daca gresesc..poate ca gresesc dar daca este asa spune-mi tu ce intelegi prin inchinare mai profunda

Galateni 2:20

17/11/05 22:52

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu experimentez un lucru interesant acum: mergem la biserica anglicana, dar sa zic ca inteleg 80% din program, adica din ce se zice acolo si eu acuma invat sa ma inchin in ciuda faptului ca nu prea imi place imnul, ca nu prea inteleg versurile, ca mi-e greu sa inteleg pe cel care il inlocuieste pe pastorul nostru ca vb de parca are galuste in gura, invat sa nu ma mai inchin tinanad cont de sentimentele mele, invat sa fiu in prezenta Domnului si uneori sa ma gandesc la versurile imnului pentru ca muzica nu-mi misca deloc piciorul. Sunt trup si suflet sa absorb totul ca un burete. Uneori de la atata concentrare ma doare capul, dar in urmatoarea duminica sunt in aceeasi biserica la aceeasi ora. Asa-i cand esti un bebe si ceilalalti te vor, te vad deja un adult!

Ultima modificare de Larisa (18/11/05 01:47)

18/11/05 01:45

Site web  
hogeron
membru

Inregistat: 09/11/05
Larisa,
Ma bucur ca intalnesc  o anglicana romana.
Ce fel de biserica anglicana frecventezi-evanghelica, anglo-catolica, liberala(ultima nu cred sa fie)?
Si mie imi place anglicanismul si "The Book of Common Prayer", "The English Hymnal" etc.

18/11/05 06:39

joesatri
membru

Inregistat: 29/07/05
Cum zicea si mates... inchinarea e un act de vointa.
O problema mare in biserici (cel putin la noi in biserica.. ) e ca oamenii asteapta "ceva" sa se inchine.. asteapta o atfmosfera..

De multe ori imi dau seama ca primele cantari sunt doar "introducerea", si abia de la a 3-a sau a 4-a cantare incep cu adevarat sa se inchine. (am incercat si sa incep direct cu a 3-a cantare si n-o mers :))

Daca mergi la biserica dupa o saptamana incarcata de intalniri cu Dumnezeu in fiecare zi... atunci sigur o sa te inchini.
Aici intervine si sfintenia..  sa poti ridica maini curate..

Concluzia mea e ca.. nu poti pretinde sa-L simti pe Dumnezeu in fiecare Duminica in timpul inchinarii daca in timpul saptamanii nu ti-ai facut timp pentru El.

18/11/05 08:54

joesatri
membru

Eu sincer cred ca celor de la Decean le place ceea ce canta, si in panorama muzicii romanesti crestine, sunt destul de originali.
Nu spun ca nu sunt si trupe comerciale in romania, insa Decean are o calitate foarte acceptabila, si nu ii vad ca o trupa "comerciala".

18/11/05 11:48

joesatri
membru

Eu sunt sigur ca o sa scoata si ceva compus de ei, si "drumul meu" imi place mult de tot :)

18/11/05 13:02

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Mai, Decean au FOST tari cu Deschide Cartea, singurul lor album care ma unge intr-adevar la sufletzel. Restul....nu ma bag in filosofia lor despre muzica crestna contemporana. Ei si Domnul. si noi.

19/11/05 00:50

Site web  
Larisa
membru

hogeron a scris:

Ce fel de biserica anglicana frecventezi-evanghelica, anglo-catolica, liberala(ultima nu cred sa fie)?
Si mie imi place anglicanismul si "The Book of Common Prayer", "The English Hymnal" etc.

Eu frecventez biserica anglicana caristmatica. Stii e interesant ca foarte multe imnuri le stiu de la biserica baptista la care am mers cand eram bighidoaica. Dz lucreaza cand intr-un fel, cand intr-altul. Am mers odata la o nunta si la un moment dat pastorul a zis:"Sper ca nu ati venit la nunta ci la biserica!" Ups. Aici m-a prins cu matza in sac! Daca mergi la biserica cu asteptarea ca Dz sa-ti vorbeasca tot programul va fi parca pentru tine!

19/11/05 02:49

Site web  
hogeron
membru

Ce-i "bighidoaica"?
Nu stiu daca te intereseaza, da fiind la SEATTLE poti gasi la "Tower Records", care cred c-o exista si pe-acolo, "The New English Hymnal", o colectie de vreo 20 de cd-uri care contine cam toate imnurile din cartea omonima, inregistrate in diferite catedrale si biserici din Anglia. Au Aparut la "Priory Records", daca-mi amintesc. Eu am cumparat vreo 3-4.
Mai sint 4 cd-uri f.faina, de la "Hyperion", aparute in colectia "The English Hymn".

19/11/05 04:01

Larisa
membru

Bighidoaica e pustoaica. E un regionalism din banat. E un copilas crescut un pic mai mare. Merci pentru informatii!

Ultima modificare de Larisa (19/11/05 19:40)

19/11/05 19:39

Site web  
hogeron
membru

No, ca la noi in Crishana zicem "prunca".

19/11/05 22:32

mates
membru

Inregistat: 29/03/05
cand am zis de muzica romaneasca, si de cea straina, vroiam sa zic ca "lauda si inchinare" nu e un stil de muzica, ca traduc piese, ca nu, ca-s originali, ca nu, treaba lor, pentru mine asta nu valoreaza asa mult cum valoreaza pentru altii, pana la urma e mai important sa fii un inchinator adevarat dincolo de muzica si creativitate, DAR sa nu dam la o parte astea doua...

21/11/05 10:15

Site web  
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
Lauda si inchinar .
Intre sumbritatea comunismului si liberalismul democratiei.
Laudati pe Domnul!Laudatil cu chimvale sunatoare, laudati-L cu chimvale zanganitoare! Tot ce are suflare sa lude pe Domnul. ( PS. 150)
    In inchinarea prin cantar,a crestinului roman, se simte uneori o oarecare apasare si cel mai mult o simt stainii care vin in Romania si care nu au fost subjugati de un sistem politica care sa le ceara socoteala pentru ori ce micscare pe plan spiritual. Ciudat este faptul ca aceasta apasare se simte si in inchinarea tinerilor care nu au prins sistemul comunism. De ce? Cred ca batranii crestini au influentat inchinarea acestora. Ei cer sa se cante fara instrumente prea multe si cantari cat mai lente cu titlu” cantari care sa nu legene trupul”. Asta pentru ca multi ani ei au cantat in surdina, neavand libertatea sa cante si sa Il lude pe Dumnezeu in mod deschis ci trebuiau sa o faca pe ascuns, iar mesajul cantarilor era de multe ori apasator si plin de setea de libertate, iar acum cand o au se intoarc la acelasi stil sumbru. Este timiditatea acelui copil care toata viata lui nu a avut o paine intreaga iar cand o primeste nu stie ce sa fac, parca ii este frica, s-a obisnuit cu foamea. Richar si Sabina Wrumbrand cand au scapat de ani de inchisoare si de saracia din Romania au plecat in America. Acolo li s-a oferit tot confortul, dar Richar a intrebat daca Dumnezeu nu s-ar supara in cazul in care ei ar accepta acel comfort. Sabina l-a linistit dand exemplu pe toti oamenii ce sunt departe de Dumnezeu si totusi au acest comfort, ei de cu nu l-ar avea. De multe ori imi vine sa strig in Bisericile in care se intalneste aceasta apasare in inchinare:” Hei suntem liberi haideti sa strigam cat putem, sa ne bucuram, sa auda si alti cantarea si bucuria noastra.”
    Consider ca muzica este unul dintre cele mai mari daruri pe care
Dumnezeu l-a daruit omului. Omul a impletit muzica cu tot ce a facut. Acesta pentru ca este limitat isi alege un stil de muzica si apoi isi pune intrebarea care este stilul Lui Dumnezeu. Din egoism si invidie tot el isi da raspunsul si anume ca stilul Lui Dumnezeu trebuie sa fie cel pe care el l-a adoptat. Dar nu se gandeste ca Dumnezeu nu este la fel de limitat ca si omul, ca El nu are nevoie de un stil anume si ca nu poate fi cuprins intr-un stil .
Daca omul ar intelege acest lucru si ar accepta si alte feluri de inchinare si daca s-ar trezi si ar constientiza ca este liber alt fel ar arata inchinarea lui. Nu trebuie sa se vada influenta dusmanului nostru in inchinarea noastra. Sclavii si prizonierii dovedeau celor ce ii asupreau ca sufletele lor sunt libere prin cantarea lor plina de viata. 

Dar mai este o problema, de fapt o alta extrema. Extrema dreapta, in care tinerii pun accentul pe instrumentalul cantarilor si uita esenta si anume o inima a inchinarii si cuvintele care trebuie sa ne ajute in inchinarea noastra. Este ca si cum am arunca ciocolata si am pastra ambalajul.
    Daca am imbina seriozitatea si reverenta celor mai in varsta si libertatea pe care o au tinerii in inchinarea lor atunci cred ca am beneficia de unul dintre frumoasele daruri pe care Dumnezeu l-a dat omenirii.   

amin ;))

Ultima modificare de vaxaly (23/12/05 17:49)

23/12/05 12:06

Site web  
klauddyou
+

Inregistat: 23/12/05
Muzica de lauda si inchinare nu trebuie sa-ti atinga doar inima. Ea trebuie sa te aduca intr-o stare de constienta referitoare la cine este Cel cu care ai de a face si la cine esti tu. In viziunea lui Isaia, ingerii cantau despre sfintenia Domnului si asta l-a facut sa recunoasca starea lui de om cu buza necurate. Apostolul Pavel spune ca inchinarea prin rugaciune si cantare trebuie sa fie una echilibrata: si cu duhul, si cu mintea.
Acum, cu titlul de observatie, ma intreb cata inchinare reala este atunci cand se repeta la infinit "Tu esti cel mai minunat"? Stiu ca unii vor sari ca arsi, dar asta nu-mi va arat decat ca stiu la ce ma refer si ca se simt cu musca pe caciula...
Fratilor si surorilor, sa nu ne multumim cu incantatii in loc de muzica de lauda si inchinare. Stiu ca va suna ca o judecata, dar este un semnal de alarma: cand nu ne mai dam seama ca aberatii gramaticale, care injosec limba romana, sunt folosite in astfel de gaselnite muzicale, atunci trebuie sa ne intrebam seris daca nu e ceva in neregula cu noi. Eu provin dintr-o biserica teribil de legalista si imi dau seama ca e foarte bine ca am avut de a face cu influenta asta. Stiti de ce tin fratii in varsta, plini de zel fata de mostenirea inaintasilor, la stilul vechi? Pentru ca ei pot intelege, pot digera, pot "cuprinde" (daca imi dati voie) ceea ce se canta.
Sper ca am fost inteles corect.
Apropo, domnule vaxaly, in Biblia mea nu exista Psalmul 151. Te rog sa rectifici referinta. Multumesc!
Sa fiti sanatosi!
C

23/12/05 15:46

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
nici in Biblia mea nu exista ps 151. (greseala de scriere - era ora 3am cand se facea acel articol)... dar la fratii nostri ortodoxi exista si psalmul asta!

23/12/05 17:50

Site web  
T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

este trist ca din ce in ce mai multe biserici renunta la corul lor pentru o trupa de lauda. numitima mai old fashion, dar mie imi place mai mult sa aud un cor decat cativa tipi care stau in fata si se zbenguie.

Trist este faptul ca mai exista acest mod de a gandi. Exprimarea de mai sus este o dovada de intoleranta si lipsa de consideratie pentru cei ce gandesc sau simt altfel decat persoana in cauza. Personal nu consider ca ar trebui eliminat corul, desi nu imi place de nici o culoare, ci doar ca ar trebui "impletit" cu trupele de inchinare. Nu suntem toti la fel, dar personalitatea fiecaruia trebuie implinita.

04/02/06 14:16

Site web  
Larisa
membru

Corul robilor! La fel cum ne inchinam pe muzica celor din trupa de lauda si inchinare la fel putem sa ne inchinam si pe cantarile corului. Inchinarea nu tine de muzica. Noi ne inchinam cu inima noastra. In inchinare nu este vorba despre noi ci este vorba despre cine este Dz.

05/02/06 03:28

Site web  
stefana
membru

Inregistat: 18/02/06
Larisa imi place cum ai scris despre inchinare.Sunt de partea ta,am aceleasi pareri si vreau sa spun ca,intr-adevar,cand Isus e in inima,inchinarea vine de la sine,natural,fara fortare,din dragoste.Ca e cor,sau trupa,sau solist,asta e altceva,totul este ca in "spatele" celui ce canta,sa fie o viata traita pentru El.

Ultima modificare de stefana (18/02/06 22:14)

18/02/06 22:11

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Good point, stefana.

20/02/06 17:04

Site web  
Lee...
membru

Inregistat: 28/04/06

silvia a scris:

nu am zis ca nu trebuie sa traiesti ce canti! dar eu nu ma refeream doar la cantece ci la inchinare! nu trebuie sa asteptam sa simtim si apoi sa ne inchinam si daca vom face asta atunci inchinarea ar deveni un mod de viata  deci vom trai ce cantam! nu?
trebuie sa intelegem un lucru! inchinareanu e numai pentru Duminica la Biserica, e trebuie sa devina un stil de viata! incercati si veti vedea cat de binecuvantati veti fi! puneti la incercare Cuvantul Domnului!

total de acord cu ce spui... inchinarea este un mod de viata... asta traiesc de o luna incoace...si fara sa-mi impun eu asta.
        doar am zis "nu" compromisului si Isus a inceput sa-Si faca treaba...si simt duhul din mine cum tanjeste tot timpul sa fie in partasie cu Sf Treime... repet, fara sa-mi impun asta...e-asa minunat...
        stiu ca urmeaza lucruri mult mai mari...
        Thanks Jesus!!!

28/04/06 14:36

Site web  
Delia
membru

Inregistat: 30/12/06
muzica=maxim de suflet in minim de materie, deci
muzica+acceptarea calauzirii Duhului Sfant=un timp de lauda si inchinare reusit...dar vreau sa repet...lauda si inchinarea nu e un program de o ora...e un mod de a trai...asta cred eu...asta imi doresc eu...asta incerc eu...

30/12/06 12:19

GabiB
membru

Inregistat: 09/07/05
Cred ca inchinare nu sta in muzica, ci inchinarea sta intr-o inima franta care aduce lauda lui Dumnezeu si care e gata sa se lase umpluta de Duhul Sfant.Muzica are partea ei in inchinare, versurile au partea lor in muzica, dar asta nu e tot.Sa nu uitam rugaciunea si inima deschisa.Adevarata inchinare este in duh si adevar. Ioan 4:23-24 "Dar vine ceasul si acum a si venit cand inchinarorii adevarati se vor inchina TAtalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal.Dumnezey este Duh; si cine se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si in adevar."

09/01/07 15:21

Site web  
ThousandFootKrutch
membru

Inregistat: 08/04/07
muziik are o mare parte dintro inima franta....si depine si de ce fel de om esthi....

10/04/07 12:46

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la