TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Lauda si inchinarea Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Gabi, hai sa-ti zic ca astazi am fost la o biserica anglicana(liturgica) carismatica. A fost fantastic cum oamenii aia au reusit sa pastreze ideea de liturghie si sa o impleteasca cu cantari contemporane. Nu s-au cantat numai piese contemporane. Ceea ce vreau sa spun este ca se poate si altfel. Ma bucur ca esti nationalist. Tine-o tot asa!
P.S. Doamne fereste sa copiati tot ce este in Vest!

Ultima modificare de Larisa (19/09/05 02:51)

19/09/05 02:50

Site web  
andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
si mie imi plac corururile dar nu am nimic impotriva unei trupe atata timp cat pune psiune in ceea ce face

19/09/05 14:38

scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
P.S. Doamne fereste sa copiati tot ce este in Vest.
La ce anume te referi Larisa, la muzica in general la liturghii, s-au la obiceiuri?????

20/09/05 14:44

Larisa
membru

Mariana, Gabi zicea:"nu-mi plac deloc "expansionistii" laudei si inchinarii. de obicei se trece la stilul asta doar pentru ca asa-i moda, si asa-s bisericile "libere". cred ca ar trebui sa se orienteze fiecare pastor, in functie de context, in privinta stilului de muzica din biserica lui, Mi-ar parea rau sa mergem tot asa mai departe, copiind pana la ultimul detaliu crestinismul vestic." Nu zic ca ce este aici e totul rau, dar ma refer la motivatia cu care se fac lucrurile. Am discutat cu cineva care zicea ca folosesc trupe de lauda si inchinare in biserca pentru a starni emotii, pentru a crea o anumita atmosfera. Deci lucrurile astea se fac constient in unele locuri. Ce sa mai zic de modul in care vii la biserica sau motivul pentru care vii. Cea mai tare faza a fost cand am vazut-o pe o tipa ca statea la biserica si impletea! Si din cate mi s-a zis nu ar fi singura biserica unde femeile impletesc.

20/09/05 20:16

Site web  
joesatri
membru

Inregistat: 29/07/05

silvia a scris:

ai perfecat dreptate Larisa nu muzica trebuie sa ne sensiblizeze inimile ci versurile!

Asta inseamna ca.. nu ma pot inchina lui D-zeu cu o melodie instrumentala ?
Muzica inseamna FOARTE MULT in timpul inchinare in biserica (IMHO).

Poti avea niste versuri extraordinare, daca muzica zgarie, nu se mai aud versurile.
Pe mine personal ma sensibilizeaza muzica.

Fiti liberi in inchinare... if the Son has set you free.. you are free indeed..
Daca nu te-a eliberat El.. nu poti fi liber...

23/09/05 12:25

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Ok, scuzati-ma, dar s-a strecurat un fel de aberatie pe aici. daca nu muzica iti sensibilizeaza inima pentru ce mai canti? serios, nu inteleg. luati fratilor in tmpul laudei si inchinarii o carte de-a lui Ioanide sau ce vreti voi si recitati pana va sensibilizeaza inima.
    Ok, acuma o sa spuneti ca nu am inteles ce ati vrut sa spuneti. Ba da, am inteles - cum am inteles eu?  - muzica ar fi suportul pentru mesaj, deci mesajul conteaza cel mai mult. dar totusi, sa nu subestimati puterea muziciii !! cine stie cum s-o foloseasca, detine o arma puternica!

(muzica se canta pentru ca asa a simtit omul ca poate sa-si exteriorizeze sentimentele. muzica face parte din om. asta ii o conceptie cat se poate de veche, si nu poti s-o ignori, oricat de spiritual esti)

23/09/05 16:29

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ok...am asteptat destul de mult ca sa-mi spun si eu parerea....

Primul lucru pe care trebuie sa'l intelegem este ca muzica ( melodia ) cat si versurile pe care le cantam vin de la Dumnezeu. Muzica de calitate si inspirata de Dumnezeu sensibilizeaza omul, il schimba in bine.
      Acum o mica marturisire si apoi vreau sa va rog pe toti sa'mi raspundeti la mai multe intrebari.
     De cand am inceput sa ascult muzica contemporana-  stiti f bine la ce ma refer....si inclusiv toate genurile rock, hip-hop,  etc....in varianta crestina, viata mea s'a schimbat .
       Exista putine melodii care mi'au schimbat viata in bine ( m'au ajutat in cresterea mea spirituala) - putine in comparatie cu multitudinea melodiilor crestine ce apartin artistilor  romani si de alte nationalitati . Dar ce am observat eu este ca din momentul in care aceasta muzica a patruns tot mai mult in viata mea si am inceput sa o ascult mai des timpul meu de rugaciune s'a redus, timpul meu de studiu s'a redus, am devenit mai individualista....si am inceput sa cant mult mai rar.....decat inainte...si nu simteam acelasi har.
     Cand mergeam la biserica....si cantam o cantare cu ceilalti coristi ....corect si dadeam tot ce aveam mai bun in noi, cand terminam imi venea sa plang....si imi dadeam seama ca Dumnezeu ma cerceteaza...si nu simteam nevoia sa sar sau sa ma manifest in acest fel...acasa muzica ma facea sa bat ritmul ...sau sa fac orice altceva...dar nu ma facea sa plang...sa ma gandesc la Dumnezeu....sau macar sa simt .... de multe ori simteam ca'i goala ( specific din nou ma refer la muzica contemporana in engleza si romana, si nu la toata- cu mici exceptii )
      cam asta am vrut sa  va zic, si acum intrebarile ...
Cum iti influenteaza viata muzica pe care o asculti?
Te rogi mai mult?
Iubesti mai mult?
citesti mai mult Biblia?
....

astept raspunsuri si fiti sinceri si cu voi si cu mine si cu Dumnezeu !!!

God bless you

23/09/05 22:22

Larisa
membru

Anca, eu am un palmares foarte bogat in ceea ce priveste muzica "pocaiasca" pentru ca m-am nascut intr-o familie de crestini dupa Evanghelie, m-am botezat la baptisti unde am cantat in cor, am fost membra in biserica penticostal carismatica unde am cantat in trupa de lauda si inchinare si acuma merg la o biserica anglicana carismatica care are si piese liturgice pe langa alea contemporane. Personal mie nu-mi plac piesele alea in care am impresia ca cineva rage, cu toate zgomotele alea scoase din gat. Iacs. Pe mine nu ma zidesc piesele astea. Nu imi misca nici piciorul si nici nu intru in prezenta lui Dz. Eu traiesc pentru a canta. Imi place sa ascult piese in engleza, dar mai linistite care imi vorbesc. In momentul cand ascult muzica care ma zideste eu ma rog mai mult si sunt plina de bucurie si de pace pe care le impartasesc cu celilalti. O data cu varsta te mai asezi in ceea ce priveste stilul de muzica pe care il asculti si te cred cand zici ca o piesa de la cor iti inalta sufletul pentru ca am trecut si eu pe acolo. Si aici mi-am luat CD-uri cu piese vechi care ma fac sa plang si sa ma gandesc la Dz mai mult decat m-ar face o piesa contemporana. Nu e ciudat?

Ultima modificare de Larisa (24/09/05 01:21)

24/09/05 01:18

Site web  
gfod
membru

Exista o varietate extraodinara de muzica, facuta special pentru gusturile diferite ale fiecaruia. Daca observi ca stilul asta de muzica nu-ti "prieste", lasa-l in pace. Cred ca functioneaza foarte mult conceputl asta la noi: "asta se asculta, asta ascult si eu". Intocmai, cam ce se asculta acuma ii muzica comerciala, pentru ca, in mare, ii facuta sa se vanda. mai ales in romania, tara in care, ca si artist, nu prea-ti permiti sa canti chiar ce vrei, si de placere, din pacate.
       Muzica mai este facuta sa fie ascultata in diferite stari - si tu ti-o alegi in functie de starea in care esti, sau pe care vrei sa o ai.
       Muzica iti rapeste din timp atata vreme cat tu ii oferi posibilitatea.

25/09/05 15:01

Site web  
joesatri
membru

Inregistat: 29/07/05
Nu stiu cum intelegeti voi muzica.. eu o vad ca si o arta, si arta are doua scopuri:
1. De a-L slavi pe D-zeu. (scopul primordial)
2. De a face placere omului, atata timp cat nu depaseste limta moralitatii. (scopul secundar)

Atata timp cat muzica indeplineste unul din aceste doua scoupuri, e buna.
Cum spunea si gfod, nu lua ce iau altii, ia ce-i *pentru tine*.

Evident, ceea ce trebuie sa cauti e sa-i dai slava lui D-zeu prin muzica, insa El ne-a creat sa avem viata, si viata din abundenta. Nu-i nici un pacat daca asculti o melodie buna (nu imorala), chiar daca iti face piciorul sa se miste.

26/09/05 11:48

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05

gfod a scris:

Intocmai, cam ce se asculta acuma ii muzica comerciala, pentru ca, in mare, ii facuta sa se vanda. mai ales in romania, tara in care, ca si artist, nu prea-ti permiti sa canti chiar ce vrei, si de placere, din pacate. 

asa e....oricum , nu prea ascult muzica in romana :D

gfod a scris:

Muzica mai este facuta sa fie ascultata in diferite stari - si tu ti-o alegi in functie de starea in care esti, sau pe care vrei sa o ai.

cu asta sunt de acord :)....si am experimentat lucrul acesta recent ;)

Ultima modificare de anca4j (26/09/05 12:00)

26/09/05 11:59

Larisa
membru

Ma distreaza ca romanii atunci cand sunt in tara asculta muzica straina! Sa vezi ce fel de muzica asculti cand pleci din tara - romaneasca de toate genurile, numai romaneasca sa fie! Muzica te inalta sau te coboara, iti poate alimenta starea de spirit - melancolie, tristete sau dimpotriva te poate scoate de acolo - v. muzica alegro. Santaj psihologic este muzica din punctul meu de vedere!

27/09/05 00:23

Site web  
brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
"Santaj psihologic este muzica din punctul meu de vedere!", oare sa fie muzica un santaj? eu cred ca nu poti pune cuvantul santaj langa Dumnezeu, cu alte cuvinte daca Domnul e prezent in acea muzica(daca ii aduce onoare Lui) nu are cum sa fie santaj pt. ca Domnul nu santajaza ci altcineva care inceraca sa ne atraga atentia de la Dumnezeu si de la lucrurile placute Lui!

01/10/05 23:58

gfod
membru

Dumnezeu nu santajeaza. oamenii da.

03/10/05 01:00

Site web  
Link^^
membru

Inregistat: 29/06/05
hehe si inca cat...

15/10/05 13:24

Site web  
andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
asa e oamenii santajeaza dar asta e lume in care traim

15/10/05 14:54

Hemisim
membru

Inregistat: 17/10/05
My two cents on the issue... :)

Muzica religioasă din bisericile evanghelice române la începutul secolului XXI se poate defini prin existenţa a cel puţin două curente muzicale: cel al stilului tradiţional şi cel modern, cunoscut sub denumirea de „laudă şi închinare”. În multe dintre biserici, aceste două curente au dat şi încă dau naştere la conflicte.
Mulţi creştini rostesc astăzi apăsat: „Trebuie să ne întoarcem la muzica din vechime, la cântările cele vechi!” Alţii, poate la fel de mulţi, pretind că trebuie să adoptăm muzica actuală, cu impact asupra ascultătorilor, îndeosebi a celor tineri, şi cu o eficienţă dovedită, zic ei, în lucrarea de evanghelizare din zilele noastre.   
Ce înseamnă, totuşi, muzica religioasă din vechime, tradiţională? În Biserica Primară, muzica a fost modelată de influenţe greceşti, siriene şi evreieşti. Muzica grecească era în principal monofonică şi e posibil ca apostolul Pavel să fi avut aceasta în vedere când le-a scris corintenilor: „Când vă adunaţi laolaltă, dacă unul din voi are o cântare…” 1 Corinteni 14:26). Apoi, în decursul timpului, muzica gregoriană a stat la baza întregii muzici religioase din Europa Apuseană, ca mijloc de plecare pentru orice construcţie sonoră destinată cântării vocale polifonice. Istoria a păstrat pentru Reformă privilegiul reintroducerii cântării comune în biserică. Jan Hus a fost deschizătorul de drum care a alcătuit, în limba boemiană, cea dintâi carte de cântări pentru creştini. Reformatorul german Martin Luther, el însuşi un muzician, a fost de părere că muzica poate deveni un instrument misionar foarte puternic pentru răspândirea mesajului Evangheliei. El a scris cel puţin 37 de cântece, cel mai cunoscut dintre ele fiind "Cetate tare-i Dumnezeu". Este îndeobşte cunoscut că, în dorinţa de a traduce Biblia latină în germana vorbită de popor, Martin Luther a colindat pieţele şi a cules cuvintele cele mai simple din vorbirea cotidiană. Nu la fel de cunoscut însă este faptul că acelaşi Luther a căutat să "răscumpere" piese muzicale de mare circulaţie, ataşând texte creştine unor melodii foarte "populare". Charles Wesley a folosit în adunările sale câteva melodii preluate din tavernele şi sălile de operă ale Londrei. John Calvin a angajat doi compozitori seculari ai zilei pentru a-şi pune teologia pe muzică. Cântecele apărute în mişcarea reformată au direcţionat închinarea spre Hristos, nu spre fecioara Maria, cum se întâmplase până atunci în liturghiile medievale şi au înlocuit cântul gregorian bărbătesc din limba latină cu cântări comune cântate în limba oamenilor din biserica respectivă. Se cânta în biserică, în familie, în ateliere, la munca câmpului, în şcoli, etc. Muzica era mijloc de comuniune cu Dumnezeu, era mijloc de exprimare a pocăinţei, mijloc de încurajare la luptă, de glorificare a lui Dumnezeu, de înălţare spirituală. De la Reformă încoace, muzica bisericească a căutat să urmărească mişcările muzicale contemporane şi continuă să reprezinte o parte foarte importantă din serviciile de închinare ale bisericilor. De la Reformă şi până în ziua de azi, mulţi compozitori creştini au întregit patrimoniul muzicii religioase protestante şi evanghelice prin cântece de o nepreţuită valoare. Printre cei mai cunoscuţi autori de cântece tradiţionale putem aminti pe: Fanny Crosby (1820 – 1915), poeta şi compozitoarea oarbă ce a compus peste 9.000 de cântece („Blessed Assurance – Ce fericire, îl am pe Isus”, „He hideth my soul – El m-a ocrotit” etc.), Ira D. Sankey (1840 – 1908), cântăreţul ce l-a însoţit pe Moody în misiunile lui de evanghelizare, iar în România contribuţia unor compozitori precum Nicolae Moldoveanu este incontestabilă.
Cântarea modernă, de laudă şi închinare, îşi are originile în ţările scandinave, în anii ’60-’70 ai secolului trecut. Ca şi unele cântece tradiţionale, armonia ei a fost influenţată de muzica seculară a acelor vremuri, în speţă curentele rock’n’roll şi hippie.
În vremea de azi, cântarea de laudă şi închinare a pătruns puternic în bisericile noastre, în unele cazuri ajungând chiar să înlocuiască cântarea tradiţională. E bine cunoscut faptul că tineretul este înclinat mai mult spre cântările moderne, în timp ce cei de vârsta a doua şi a treia preferă cântările tradiţionale. Lucrul acesta duce deseori la vechiul „conflict între generaţii”, conflict care, teoretic, nu ar trebui să existe în Biserica lui Dumnezeu.
Faptul că acea cântare de laudă şi închinare tinde să ia locul cântecului tradiţional este benefic sau nu? La urma urmei, tot ceea ce spune Biblia despre închinare este că ea trebuie făcută „în Duh şi în adevăr”. Consider că, în biserică, muzica reprezintă un mijloc de comuniune a omului cu Dumnezeu, aşadar mesajul ei este cel mai important din punct de vedere spiritual. Mesajul cântării este cel ce ne apropie de Dumnezeu, cel ce edifică biserica şi cel care înalţă spiritual. De aceea, muzica trebuie să fie în armonie cu mesajul pentru ca acesta să-şi atingă scopul. Cântarea tradiţională are, în general, un mesaj bine definit şi structurat pe diferite subiecte (în multe cazuri având surse de inspiraţie versete sau pasaje biblice), armonia ei ajutând de multe ori la imprimarea acestuia în inima celui ce o cântă. Armonia cântării tradiţionale îl îndeamnă pe cântăreţ sau ascultător la o cercetare lăuntrică mai profundă, raportat la mesajul cântat. Cântarea de laudă şi închinare are ritmul mai bine pronunţat, însă mesajul ei poate fi la fel de profund (deşi, privită superficial, s-ar putea spune că nu e aşa), mai ales considerând muzica bisericească drept mijloc de glorificare a lui Dumnezeu.
În mod cert, şi cântecele tradiţionale şi cele contemporane (vorbind strict de cântece, şi nu de conceptul de închinare adiacent!) îşi vor atinge scopul lor de cântări bisericeşti dacă inima celor ce le cântă este receptivă. Felul în care cântă o biserică spune foarte mult despre starea spirituală a ei. Nu neapărat genul de muzică practicat, ci starea inimii celor care cântă, atitudinea şi angajamentul lor în cântare. Închinarea „în duh şi în adevăr” nu face referire la stilul muzical, ci la genul de închinători plăcuţi Domnului. Biblia spune: „cântaţi şi aduceţi din toată inima laudă Domnului”. (Efes. 5:19) Un rol deosebit de important în această privinţă îl au cei ce conduc biserica în momentele de închinare prin cântare. Ei pot face ca o cântare, de orice fel ar fi ea, să atingă auditoriul şi să-l motiveze spre o deschidere şi o relaţie mai apropiată cu Dumnezeu. Consider că în bisericile evanghelice româneşti din vremea de azi, cântarea tradiţională şi cea de tip laudă şi închinare pot coexista în armonie (şi trebuie să coexiste astfel, pentru unitatea bisericii), atât timp cât principiile divine referitoare la închinare sunt aplicate şi respectate. Un tânăr, dacă este duhovnicesc, poate accepta fără obiecţiuni cântarea tradiţională ca reprezentând mesajul lui Dumnezeu pentru inima sa, iar un vârstnic care este spiritual se poate bucura în aceeaşi măsură de o cântare de laudă şi închinare, intonată spre gloria lui Dumnezeu şi nu pentru relaxarea atmosferei în biserică.
În concluzie, cântarea bisericească, tradiţională sau contemporană, trebuie să slujească în primul rând pentru edificarea bisericii, pentru aducerea auditoriului într-o stare de cercetare lăuntrică şi implicit într-o relaţie mai apropiată cu Dumnezeu.

17/10/05 20:46

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
cat e copiere? nu stiu....dar imi place sa cred ca este ceva autentic cand e vorba de inchi8nare mai libera...nu-mi place sa fiu extremista si sa intrec o anumita limita, dar pur si simplu sunt momente in care vreau sa sar si eu in sus ca sa arat cat de fericita sunt....Cineva te-a facut asa....:) nu pot tine inside, asa ca dau afara....oricum e super fain sentimentul.......:)

16/11/05 08:30

Jesus Inside
membru

Inregistat: 15/11/05
Amin Joy...si eu simt asta cateodata dar vezi...daca faci asa ceva la noi in biserica s-ar putea sa sperie batranii bisericii si sa sfarsesti la comitet...:d

Ultima modificare de Jesus Inside (16/11/05 16:13)

Galateni 2:20

16/11/05 11:51

lauryka
membru

Inregistat: 15/03/05
asa e jesus inside ...daca te apuci sa sari intr-o biserica dea sta traditionala  s-ar putea sa aj si mai rau...:))...cert este ca daca intr-adevar simti asta poti sa gasesti o biserica mai libera si unde este ok sa te manifesti asa..

16/11/05 15:33

Jesus Inside
membru

Inregistat: 15/11/05
Este adevarat ceea ce imi spui Lauryka dar cred ca nu asta ar trebui sa fie scopul ...ci daca tinerii din ziua de azi simt ca trebuie sa se manifeste altfel ...si asta se intampla(..pt ca din ce in ce mai multi tineri vor sa exprime ceea ce simt) ..părerea mea este ca daca orice gen nou de muzica a starnit controverse intre crestini ...dupa care chiar au fost miscati de acel gen atunci ar trebui sa introducem si o inchinare mai profunda renuntand la traditionalism...

Galateni 2:20

16/11/05 16:19

gfod
membru

Ce inseamna "inchinarea mai profunda"???

16/11/05 16:58

Site web  
Larisa
membru

Nu stiu daca ati auzit versurile astea crestine:
"Daca aleluia prea tare ai strigat/ Esti chemat la comitet si intrebat/Daca esti sigur pe ceea ce ce simti/ Daca nu, sora si frate, fiti va rog cuminti!"
sau
"Caci pantoful cei cu cui nu-i pe placul Domnului"
sau
" Cocul tau cel mare nu incape-n adunare"
Ce sa mai zici de astfel de versuri care se afla pe unele casete care circula la ora actuala in Ro in lumea pocaiasca?

17/11/05 01:53

Site web  
mates
membru

Inregistat: 29/03/05
HA HA HA HA ... "Ai grija gura mica ce vorbesti!" :D

"Lauda si Inchinare" nu e nici una din urmatoarele:
- liturghie (ci e o viata, dupa cum tot zice Silvia)
- stil de muzica (am facut noi un stil de muzica pentru lauda si inchinare dar nu are stil, are o multitudine de stiluri)
- moda (a fost dintotdeauna numai ca in forme diferite)

"Lauda si Inchinare" :
- nu se face in baza unor sentimente (daca ar fi asa am face-o foarte rar)
- nu se face doar in anumite circumstante
- e o atitudine, o decizie.

"Lauda si Inchinare":
- Are legatura mare cu MULTUMIREA
- Se poate face cu ajutorul mai multor unelte:
     - muzica
     - bani
     - rugaciune     
     - dans
     - batut din palme
     - alte lucruri

Astea-s cateva lucruri care eu inteleg prin lauda si inchinare, asta e un subiect nelimitat cu forme diferite. Fiecare generatie isi pune amprenta stilului de muzica in "Lauda si Inchinare". Acum 20 de ani se foloseau cel mai mult suflatoarele (tompete, saxofon, tombon), acum 15 ani predomina chitara acustica, acum 10 ani pianul electric si chitara electrica pe "clean", de 5 ani pana in prezent se shimba treburile si se folosesc tot mai mult chitarile electrice cu efect  distortion (un fel de distortion, over drive), cu toba si bassul care se impun foarte mult ... Asta e cand vorbim de muzica "Lauda si inchinare" ...

Daca vreti sa vedeti ca "Lauda si inchinare" nu e un stil de muzica, comparati urmatoarele trupe si albume:

Hillsong - Touching Heaven, Changing Earth (din 98 cred - Australia)
United - Look to You (din 2004 - Australia)
Sonic Flood - This Generation (din 2005 cred, ascultati chiar piesa "this generation" - USA)
Christian City Youth - No longer I (2005 Australia - Ceva intre United, Sonic Flood si Reliant K)

Aici am zis de muzica straina, dar si in muzica Romaneasca e o evolutie si o amprenta a generatiei "urmatoare"... Comparati Omega de cand eram noi mici si 321 si Decean ...

Va rog din suflet nu va luati de ce am zis ca nu am chef sa ma ma justific atat la fiecare cuvand ca oricum NU EU va pot schimba gandirea ...
:)

Salutare!

17/11/05 11:35

Site web  
gfod
membru

:D eu tac.

17/11/05 12:38

Site web  
Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la