TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Lauda si inchinarea Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
DaniCrisan
membru

Inregistat: 22/06/05
Deschid acest subiect pentru ca Dumnezeu m-a chemat sa slujesc in acest domeniu frumos dar foarte sensibil al Bisericii. Cred ca Dumnezeu ne-a creat pentru lauda Lui, scopul nostru final este de a ajunge in cer alaturi de nenumaratele creaturi duhovnicesti si de a ne petrece vesnicia laudand si inaltand Numele Dumnezeului nostru.

Cred ca lauda si inchinarea nu se rezuma doar la timpul petrecut in biserica duminica, sau la timpul nostru de rugaciune singuri in intimitate cu El. Cred ca viata noastra, cuprinzand fiecare aspect al ei, trebuie sa devina o lauda la adresa lui Dumnezeu, o inchinare reala inaintea Celui care ne-a creat.

Muzica este limbajul inimii, trezeste in noi sentimente si trairi extraordinare. De aceea cred ca prin intermediul muzicii putem aduce viata noastra inaintea lui Dumnezeu alaturi de sentimente, convingeri, experiente, mult mai usor, mai deschis. Dumnezeu a creat muzica in ceruri si a desemnat pe unul din cei mai importanti ingeri sa fie "seful" acestui departament, ceea ce denota importanta majora pe care Dumnezeu o acorda muzicii.

O melodie poate induce sentimente de pace, bucurie, liniste, adorare, multumire sau dimpotriva durere, constrangere, frustrare, violenta. Este o arma puternica pe care am primit-o si se pare ca nu prea stim sa ne folosim de ea de cele mai multe ori. Am incercat de-a lungul timpului sa definesc "Lauda si Inchinarea", sa o cuprind intre 2 limite clare, dar se pare ca aceasta cuprinde si inconjoara viata noastra. La urma urmei asta vom face o vesnicie inaintea lui Dumnezeu, deci nu cred ca are limite ...

22/06/05 16:03

crazee_sara
membru

Inregistat: 13/06/05
sorry da` nu cred ca`i vorba de sentimente.sau nu la toata lumea.

23/06/05 17:21

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
sentimentele te pot duce in eroare! ... ladua si inchinarea e fffff importanta in viata bisericii; in viata fiecaruia ! dar sa nu ne limitam la ce "simtit" ci sa vrem sa traim mai aproape de Dumnezeu prin inchinare prin lauda!

<><

24/06/05 03:05

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
lauda si inchinarea duce dincolo de sentimente, dar are si sentimente...! :)

24/06/05 10:35

joy
membru

ah, da....si tb sa fie ceva permanent, nu doar la bise...!

24/06/05 10:36

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
AMIN .. joy.... bine zis, nu numai la biserica ci si acasa!!!

26/06/05 16:56

Site web  
DaniCrisan
membru

Inregistat: 22/06/05
muzica este doar unul din motoarele timpului de lauda si inchinare din biserica. lauda si inchinarea nu se rezuma la sentimente, nu am spus niciodata acest lucru (pentru cei care au catalogat scurt si la obiect cele scrise mai sus). Muzica este unul din cele mai importante aspecte din acel timp de inchinare, de aceea cred ca ar trebui sa acordam acestui subiect mai multa seriozitate. In afara de acest aspect, am cateva intrebari si mi-ar face mare placere daca am discuta pe marginea lor.

In primul rand (referindu-ne strict la acel timp de inchinare din biserica), Cum definiti un timp de lauda si inchinare reusit? Care sunt conditiile care trebuie indeplinite pentru a fi satisfacuti sau impliniti dupa incheierea acestui timp?

Sunt oameni care nu pun emotiile si sentimentele pe primul loc. Sunt altii care o fac. Raspunsul vostru va fi in functie de nevoile si experienta fiecaruia. As vrea sa discutam pe tema asta. Help me out.

02/07/05 00:01

Sami:N
membru

Inregistat: 26/07/05
Un timp de lauda si inchinare reusit este cel in care Duhul Sfant a fost prezent.
Dincolo de muzica, dincolo de atmosfera creata de cei care se ocupa de inchinarea!
Un timp de lauda si inchinare reusit este atunci cand tu intri in prezenta lui Dumnezeu. Asta nu tine de calitatea muzicii de stilul muzical, ci tine de relatia ta cu Tatal tau!

Daca nu esti dispus sa intri in prezenta Lui, inchinarea pt. tine ca individ este un esec.

Legat de sentimente, fratilor, suntem fiinte emotionale, si Dumnezeu vrea ca toate sentimentele noastre sa fie la picioarele Lui. Daca nu simti dragostea pt. Dumnezeu, si daca nu simti dragostea lui pt. tine dupa timpul si in timpul de inchinare, inchinarea a fost un esec. Problema este doar la tine, in viata ta de inchinator de zi cu zi.

Dumnezeu sa ne ajute sa avem o viata de inchinare in toata plinatatea ei.

Fiti binecuvantati!

26/07/05 02:01

Site web  
joy
membru

sunt de acord cu Sami....:)

26/07/05 13:15

joesatri
membru

Inregistat: 29/07/05
"Reusita" (daca pot spune asa) timpului de inchinare de duminica e direct proportionala cu timpul petrecut cu D-zeu in timpul saptamanii.

Daca in timpul saptamanii nici macar n-ai deschis Biblia... sa nu te astepti ca Duminica sa se coboare cerul.. (nu spun ca e imposibil).

Cel mai important in inchinare e atitudinea cu care vii ...
Sa vii la biserica cu "chef" de incinare..

04/08/05 11:13

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Stii ce e mai naspa? Ca am ajuns sa consideram lauda si inchinarea ca fiind un moment al programului din biserica. Uitam ca inchinarea ar trebui sa fie un stil de viata. Eu pledez pentru momentul ala de lauda si inchinare in biserica. Am cantat in trupa din Suceava si vreau sa zic ca e important cum faci lucrurile si cu ce scop vii la biserica. Intotdeauna atitudinea de asteptare cu care am venit la biserica duminica dimineata si seara la rugaciune a fost onorata de Dumnezeu. Haideti sa ne inchinam lui Dumnezeu 7 zile pe saptamana si atunci o sa se vada o diferenta in biserica!

08/09/05 21:36

Site web  
brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
Inchinarea  e ceva ce te apropie de Dumnezeu daca te inchini cu o inima curata Lui! sa uiti de eul din tine si sa te gandesti doar la Domnul! lauda si inchinarea este un stil de viata pentru crestini, sau cel putin ar trebui sa fie!

lauda si inchinarea este pusa inaintea mesajului. de ce? pentruca ea pregateste inimile noatre, le sensibilizeaza,le deschide catre Cuvant! deci e foarte importanta si in urma ei poti sfarsi schimbat...

unii zic ca tre sa i se inchine Domnului atunci cand simt, dar nu e asa, Domnului trebuie sa i te inchini si sa-L lauzi pentruca merita! nu trebuie sa simti, incepe sa i te inchini si sa-L lauzi si apoi vei simti iubirea si puterea Lui in viata ta si apoi vezi cat de sus poti visa impreuna cu El!

11/09/05 22:45

scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Frumos si adevarat ai scris Silvia:"unii zic ca tre sa i se inchine Domnului atunci cand simt, dar nu e asa, Domnului trebuie sa i te inchini si sa-L lauzi pentruca merita! nu trebuie sa simti, incepe sa i te inchini si sa-L lauzi si apoi vei simti iubirea si puterea Lui in viata ta si apoi vezi cat de sus poti visa impreuna cu El".

Pot face o completare????

Acelasi lucru pe mine personal m-a ajutat si in domeniul rugaciunii. Spuneam ca este bine sa ma rog atunci cand simt, dar nu cred ca era dintr-o perspectiva corecta. Ca si om daca ma bazez numai pe simtiri in domeniul spiritual s-ar putea sa nu dovedesc maturitate. Deci concluzionez ca in toate domeniile spirituale este bine sa aplicam aceasta metoda, spun eu, citat Silvia:"Domnului trebuie sa i te inchini si sa-L lauzi pentruca merita! nu trebuie sa simti, incepe sa i te inchini si sa-L lauzi si apoi vei simti iubirea si puterea Lui in viata ta si apoi vezi cat de sus poti visa impreuna cu El".

12/09/05 11:52

brightsky
membru

completarile sunt bine venite oricand,scalcom!

"ca si om daca ma bazez numai pe simtiri in domeniul spiritual s-ar putea sa nu dovedesc maturitate", asa e! suntem oameni si avem simtiri, emoti starea noastra de spirit ni se poate schimba intr-o clipa; trebuie sa ii urmam exemplul Domnului, El nu a vindecat si a facut minuni atunci cand a simtit ci atunci cand a fost nevoie! si apostolii la fel au facut! cu alte cuvinte ei nu au asteptat ca sa simta ceva, nu au zis "stai sa-mi pregatesc starea de spirit si apoi voi face" ci daca au vazut ca e nevoie de ceva au facut si punct.
asat ar trebiu sa facem si noi in orice domeniu!

ce ar fi sa-L laudam pe Domnul in orice vreme sau "stare de spirit" nu numai atunci cand ni se intampla ceva minunat! asta i-I va aduce bucurie si Domnul NU va ezita sa ne binecuvinteze pt. ca am ales sa-L laudam in orice vreme!

12/09/05 18:56

andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
asa e DOMUL merita toate laudele.
dar atunci cand... canti  trebuie sa si traiesti ceea ce canti!

13/09/05 12:09

Link^^
membru

Inregistat: 29/06/05
daca vrei sa traiesti mai intai trebuie sa canti! nu? Hai sa-I dam Lui toata lauda si inchinarea

Ultima modificare de Link^^ (13/09/05 16:02)

13/09/05 15:47

Site web  
Link^^
membru

Domnul merita toata lauda

Ultima modificare de Link^^ (13/09/05 16:00)

13/09/05 15:52

Site web  
brightsky
membru

nu am zis ca nu trebuie sa traiesti ce canti! dar eu nu ma refeream doar la cantece ci la inchinare! nu trebuie sa asteptam sa simtim si apoi sa ne inchinam si daca vom face asta atunci inchinarea ar deveni un mod de viata  deci vom trai ce cantam! nu?
trebuie sa intelegem un lucru! inchinareanu e numai pentru Duminica la Biserica, e trebuie sa devina un stil de viata! incercati si veti vedea cat de binecuvantati veti fi! puneti la incercare Cuvantul Domnului!

13/09/05 21:03

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Ce inseamna "inchinarea trebuie sa fie un stil de viata?" - si cum pui tu in aplicare principiul asta?

13/09/05 23:19

Site web  
brightsky
membru

cum pun eu in aplicare? pai nu e prea greu! incerc sa tin o relatie cu Domnul tot timpul! atunci cand merg pe strada si sunt singura in gandul meu ori vb. cu El ori cant sau meditez la ceva. incerc sa nu-mi aduc aminte doar Duminica de El si eventual si seara inainte de culcare ci incerc sa i-I descopar voia in ORICE lucru si sa o si aplic. nu reusesc tot timpul asta e clar dar incerc!

incerc sa pastrez o relatie cu Domnul si in orice lucru sa-L las pe Domnul sa conduca. inchinarea nu inseamna numai cantari (cel putin pt. mine) si incet incet Domnul ma ajutat ca inchinarea sa devina un mod de viata.

nu stiu ce altceva sa-ti mai spun,sper ca te-am lamurit macar un pic pt. ca mi-e destul de greu sa explic prin scris, mi-ar trebui pagini intregi si nu cred ca e nimeni dispus sa citeasca atata :)  !

14/09/05 14:20

gfod
membru

ok, vroiam sa fiu sigur ca stii:D

14/09/05 22:16

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
A te inchina, inseamna literal a te pleaca. Ma intreb de cate ori trecem pe langa lucrurile minunate pe care Dumnezeu le-a facut pentru noi fara sa ne plecam si sa spunem un:"multumesc frumos". In general cand se discuta despre inchinare imediat omul contemporan se gandeste la un stil de muzica.
Silvia, nu uita ca muzica este cea mai buna arma pentru santajul psihologic. Nu muzica ar trebuie sa ne sensibilizeze inimile ci versurile! Nu stiu daca a fost pusa lauda si inchinarea la inceputul programului ca sa ne sensibilizeze si sa ne deschida catre Cuvant. De cele mai multe ori inainte de Cuvant oamenii cam ies din biserica. Nu am auzit nici o data ideea asta la noi in biserica. Deci probabil ca face parte din "sfantul sablon" al bisericilor autonome. De ce nu am avea lauda si inchinare inainte de a pleca de la biserica?

14/09/05 23:27

Site web  
brightsky
membru

Gfod sa sti ca facem parte din aceiasi echipa, echipa Domnului! si nu am spus nimic ce nu am si experimentat si nimic care sa nu fie dupa Cuvantul Domnului!

ai perfecat dreptate Larisa nu muzica trebuie sa ne sensiblizeze inimile ci versurile!nici nu am spus altceva, am zis lauda si inchinarea ( si asta cuprinde si versuri dar nu numai).

eu cred ca Duhul Sfant lucreaza in timpul laudei si inchinari dinaintea mesajului si ca pregateste inimile noastre pt. Cuvantul Domnului! nu cred ca face parte din "sfantul sablon" sau ca e traditie. Suntem diferiti si gandim diferit asa ca no ofense!

16/09/05 14:54

Link^^
membru

este trist ca din ce in ce mai multe biserici renunta la corul lor pentru o trupa de lauda. numitima mai old fashion, dar mie imi place mai mult sa aud un cor decat cativa tipi care stau in fata si se zbenguie.

17/09/05 23:28

Site web  
gfod
membru

link, sunt foarte de acord cu tine. nu-mi plac deloc "expansionistii" laudei si inchinarii. de obicei se trece la stilul asta doar pentru ca asa-i moda, si asa-s bisericile "libere". cred ca ar trebui sa se orienteze fiecare pastor, in functie de context, in privinta stilului de muzica din biserica lui, Mi-ar parea rau sa mergem tot asa mai departe, copiind pana la ultimul detaliu crestinismul vestic.
       iertati-ma, dar am devenit foarte nationalist cand ii vorba de chestii de-astea.

18/09/05 22:57

Site web  
Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la