TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre si pentru noi, forumistii/Amintiri din copilarie : ) Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Sau poate ai fost prea cuminte :P

05/02/08 20:45

bornagain
membru

Inregistat: 03/05/07
aaa.. in locul tau n-as spune astfel de lucruri sfinte :D

05/02/08 20:47

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
nici eu nu as spune astfel de lucruri,jezzy :P

Ultima modificare de flory (05/02/08 20:57)

05/02/08 20:57

cami
membru

pai daca nu ai fost la doctor nici sa te consulte de unde sti ca nici el nu are ce sa-ti faca? ;) ia fai totusi o vizita ca tare cuminte nu cred sa fi fost :D

Ultima modificare de flory (05/02/08 21:42)

05/02/08 21:42

bornagain
membru

eh.. am fost la doctor de zeci de ori.., dar nu ptr. memorie. se mai intampla.
da` de unde ai stiut ca n-am fost cuminte? :D

06/02/08 08:50

cami
membru

atunci ar fi cazul sa te duci la doctor pt. memorie :D
eh,de unde am stiut...banuiam si eu asa,un fel de intuitie,cred  ;) poate o sa ma duc si eu candva la doctor ca acum nu mai imi amintesc mai nimic... :( bine,asta deocamdata,ca peste o ora cine stie... :D

06/02/08 09:32

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
dragute amintirile voastre din copilarie...

sa zic si eu una... :D nu mai stiu cati ani aveam, cred ca vreo 2-3.. na, si aveam un obicei, cand mergeam la cineva si avea sonerie, mie-mi trebuia neaparat sa sun eu. Nici nu ajungeam bine la usa, ca eu strigam in gura mare: "ciang-ciuuung" - si atunci ai mei stiau ca vreau la sonerie, si ma ridicau in brate ca sa apas eu butonul...  Asa de satisfacut eram ca eu am sunat.. :) Dar sa vedeti ce dezamagit eram, cand nu mergea soneria.

Sa va mai spun una, ca mi-am adus acum de-aminte... Parintii mei in primii 8 ani de casnicie au stau in chirie la bloc. Deci pot sa spun ca cei 7 ani de-acasa i-am petrecut la bloc, cu copiii din vecini... Poate unii stiti, poate nu stiti ca eu sunt maghiar 100%, deci prima limba pe care am vorbit a fost maghiara. Romana am invatat-o pe-afara pe la bloc. Imi povesteau parintii mei, ca ma jucam  in nisip in spatele blocului, si tot incercam sa le explic la prietenii mei ceva despre masina de pompieri, dar nu imi aminteam (sau nu stiam) cuvantul. In momente din astea dadeam o fuga pana sus, imi intrebam parintii in maghiara cum se spune in romaneste la masina de pompieri. Ei imi spuneam, eu fugeam jos, si le povesteam mai departe... si tot asa, cand nu stiam un cuvant, fugeam sus. Bine ca stateam doar la etajul 1 ;) ;)

06/02/08 10:08

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
"ciang-ciuuung" ?!?!:) :) :) sigur esti maghiar 100%? nu ai si ceva neamuri prin...China?:) :D :D

Ultima modificare de fluflu (06/02/08 11:45)

06/02/08 11:45

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

fluflu a scris:

"ciang-ciuuung"  nu ai si ceva neamuri prin...China?:)

:D :D :D :D :D :D

06/02/08 11:48

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
:D :D :D imitam sunetul soneriei :D :D :D

06/02/08 11:49

cami
membru

si se pare ca iti iesea destul de bine :D

06/02/08 12:12

fluflu
membru

mi-am amintit de o faza tare :D aveam vreo 8 ani, eram noi-veniti in bloc si eram mica stateam cam mult singura acasa si...nu stiu ce m-a apucat dar stiu ca mergeam pe balcon su ziare si luam cate o pagina, ii dadeam foc iar apoi o aruncam de la etaj(locuiesc la etajul 7) si ea cobora, frumos...si cred ca imi placea sa vad. mai rau era ca...partea arsa ajungea ...in balcoanele vecinilor(ooooooops). va dati seama sa te trezesti cu hartii arse in balcon. o fi rezistat ei cat o rezistat da tot m-o parat la ai mei in cele din urma: ) :) :) apoi m-am calmat.

09/02/08 19:07

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Cand eram mica imi aduc aminte ca intr-o zi una din surorile mele era incaltata cu o pereche de sandalute cu talpa velina si se dadea pe "gheata" prin casa pe mocheta pana la venit cu urechea de marginea oglinzii pe care o aveam pe hol si si-a rupt urechea. Atunci ca sa acoperim prostia i-am bandajat urechea cu hartie igienica si i-am pus un caciuloi in cap si am pus-o la culcare. Noroc ca ai mei au venit repede acasa si au dus-o la spital cu viteza luminii si era sa-i calce si o masina, dar culmea ironiei e ca urechea se prinde singura la loc. Doctorul i-a zis surorii mele ca daca sta cuminte ii da un iepuras adevarat (ei ii placeau tare mult iepurasii) asa ca ea nu a scos nici un sunet, dar nici iepuras nu a mai vazut. De atunci nu s-a mai dat nimeni pe "gheata" in casa.

De fiecare data cand ne supara cineva cand ieseam la joaca ii ziceam: "lasa ca vine tata meu si iti face urechile ca la magar!" Fugeau saracii pustani ...

10/02/08 05:51

Site web  
bornagain
membru

imi aminti mai inainte ceva cand fusai prin bucatarie si vrusai sa scriu dar uitai.. :|
aa, imi aminti altceva.. eram la gradinita si atunci era timpul ptr. somn, era o gradinita particulara, condusa de niste oameni pocaiti, si nah, ma durea stomacul si am facut pe mine... si mirosea, mama.. :| , si m-am ridicat,i-am cerut voie la d-na educatoare sa ma lase la toaleta.. mi-a dat vreo cateva dar m-a lasat pana la urma. si la baie nu era hartie igienica si m-am sters cu un prosop :D
apoi amintirile astea sunt mai recente,.. dar avand in vedere ca sunt tot copil, atunci merge.. eram la colindat cu vreo 25 de tineri de la bise. si vreo 20 am fost in spate intr-o masina papuc.. cand punea o frana toti unii peste altii, cand lua o curba, tot la fel.. ne dadeam jos ametiti ca vai de noi.. apoi sapt. trecuta un baiat din grupul de tineri " aa, uite aici e" ( o fata avea nevoie de nu stiu ce.. noi eram la ping-pong ) si se duce el cu  viteza cu capul inainte si buff... da cu capu` intr-un dulap =))

Ultima modificare de bornagain (12/02/08 11:25)

12/02/08 11:23

fluflu
membru

da voi...astia mai tineret, tineti minte cand au aparut jucariile numite TAMAGOCI si aveau cam 3 animale de care trebuia sa ai grija?vaaaai ce imi placea.dupa vreun an a aparut si cu oameni.eu tot imprumutam asa pentru o saptamana de la o prietena ca ai mei nu imi mai cumparau inca unu.si c eimi mai placea:il duceam la munca, cumparam chestii...apai cand se mai si indragostea de o fata era si mai si :) :) flori, cadouri apoi nunta...si cred ca mai incolo nu stiu :ori nu mai il aveam ,ori a murit, ori...am uitat :)

dar yoyo ati avut? :D al meu era rosu...

12/02/08 14:55

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
bornagain, văd că tu ai ce ai cu "noroacele"... :D

12/02/08 21:23

Site web  
bornagain
membru

acum nah, nu stiu.. ori eu le caut ori ele pe mine :D

13/02/08 09:18

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Tocmai am văzut la ştiri cum nişte băieţi se "distrau" aruncând cu pietre într-un tren care era în mers. Şi au lovit o biată femeie!! :(
Şi mi-am adus aminte de o boacănă de-a mea:

Amintiri din copilărie
                                           by Magdy

14. Când eram mică, mă piteam pe balcon şi aruncam cu cartofi în oameni!!! :D
    Da' n-am lovit pe nimeni aşa serios!! Că nu prea nimeream!!

[Mamăăă, ce cafteală mi-am mai luat!! :D :D :D ]
[Sper să nu citească pe-aici Rebeca, atunci când va fi mai măricică! Nu de alta, dar să nu-i vină idei!! :D ]

Ultima modificare de Magdy (27/02/08 14:01)

27/02/08 13:55

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
numa atat ??? :D:D:D ... de la mine de la et 9 ploua cu cartofi, rosii, ceapa, ciorbe, alte mancaruri, apa la greu cu punga si cu bidoane stropeam ... :D:D:D ... mai blocam si babe in  lift ... era super ... si nu mi-am luat bataie ca ai mei nu stiau ... faceam concurs cine arunca mai departe de bloc... super tare era ...

Ultima modificare de giany_v (27/02/08 14:02)

27/02/08 14:01

Magdy
membru

Dar cum Dumnezeu nu doarme.. :D :D :D, eram prin PLOIEŞTI (să vezi că iar sare Archangel ca ars :D :D ), acum câţiva ani , şi m-am pomenit cu...ouă peste spate!!! Cineva le arunca de la balcoane!!! M-am uitat să văd cine arunca şi erau nişte băieţi-adolescenţi, care probabil se plictiseau!! ;)

27/02/08 14:04

Magdy
membru

giany_v a scris:

...de la mine de la et 9 ploua cu cartofi, rosii, ceapa, ciorbe, alte mancaruri, apa la greu cu punga si cu bidoane stropeam ....

Aoleu, giany, bine că nu locuiesc în Braşov!!! :rolleyes:
Mă da' periculos ai mai fost!!!! :D
Pericol public! ;)

27/02/08 14:09

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
dar nu eram singur ... mai eram cu fratele meu cu sora mea si cu vecinii, uneori si cu colegi de scoala ... singur nu cred ca avrea vreun farmec ...

27/02/08 14:12

bornagain
membru

giany_v a scris:

numa atat ??? :D:D:D ... de la mine de la et 9 ploua cu cartofi, rosii, ceapa, ciorbe, alte mancaruri, apa la greu cu punga si cu bidoane stropeam ... :D:D:D ... mai blocam si babe in  lift ... era super ... si nu mi-am luat bataie ca ai mei nu stiau ... faceam concurs cine arunca mai departe de bloc... super tare era ...

clar , ce era acolo :)

28/02/08 08:38

bornagain
membru

am o amintire ce " ma tot bantuie" de cateva zile si pe care vreau s-o impartasesc cu voi dar o tot uit.. si pana atunci.. eram in clasa a 8-a. .si nu stiu ce au facut colegii dar au dat cu asa de la clasa jos. mai exact a picat pe ei :D , dar au facut ei cumva si au rezolvat problema

si mai era tot in a 8-a.. cand proful ne daduse drumul mai devreme cu 5 min. ptr. ca trebuia sa plece.. si unul din baieti a dat cu o sticla de 0,5 pe geam, pe jumatate plina; si dupa 5 min. vin in clasa 2 tipi furiosi sa ma bata pe mine : " tu dadusi ma cu sticla pe geam?"  eu: " nu"..
" atunci cine? ca il lovisi pe fiu-meu in cap" ( avea peste 20 de ani acel fiu al lui :D , si era ditamai omu`) pe de-o parte il compatimeam, dar pe de alta parte nu mai puteam de ras.. si nu eram singurul :D

Ultima modificare de bornagain (02/03/08 08:27)

02/03/08 08:25

Magdy
membru

Amintiri din copilărie
              by Magdy

15.Îmi aduc aminte cu câtă mândrie am acceptat cravata de pionier al patriei! :D
   Eram în clasa a doua, iar fata din clasa a patra care m-a făcut pionier avea un păr roşcat, înfoiat ca al Tinei Turner. ;)
Şi mi-a mai "spânzurat" şi şnurul ăla roşu de la umăr la buzunarul cămăşii mele de şcolăriţă! :D
   Nici nu am vrut să-mi mai car ghizdănelul în ziua aceea, ca să nu-mi şifonez cumva cravata! :D

05/03/08 22:49

Pagini:  1 2 3 4 5 6 7    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la