TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre si pentru noi, forumistii/Amintiri din copilarie : ) Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 7
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Titlul spune totul :D
Abia astept sa ma amuz pe seama voastra :D:D


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

06/01/08 16:05

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
iiii fain topic.imi place :D

euuu pot sa va spun ca eram in clasa a3-a si abia mutat in oras si scoala noua.aveam uniforma aia alb-albastru in carouri si ca sa fac impresie vreo cateva saptamani asa am fost.aveam si ciorapi albi, ce mai-o eleva de toata frumusetea.si...intro zi veneam sper casa:un drum de 10 minute, si imi iau la revedere de la colega de drum -mai aveam doar catia pasi pana la blocul meu- cand ea incepe sa rada.o intreb ce are si atunci observ cu stupoare ca uniforma imi era ridicata in spate si mi se vedea funduletzul cu ciorapii albi de numa :D :D din cauza ghiozdanului cred-cum l-am pus in spate fustita s-a ridicat si nah...toata aleea asa am mers.cred ca lumea asa se amuza pe seama mea :) :) :) ...bine ca aveam numai 10 ani.de mi s-ar intampla acuma chestii din astea cred k as intra in pamant de rusine :D


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

06/01/08 16:23

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Imi reiau mesajul :D :

cand eram mica si eram singurica acasa, mergeam pe scara ( ca locuiam la etajul 1 al unei case) si incepeam sa fac galagie cu pantofii/papucii de la usa, ca si cum ar cobori cineva scara cu ei, in eventualitatea ca era cineva jos, la usa, sa auda ca sunt mai multe persoane ( adulte ) acasa :P . O data cred ca am facut atata galagie, ca l-am trezit pe unchiul meu care locuia la parter , de mi-a fost frica o perioada sa dau ochii cu el :P . Cred ca nu am stiut ca e acasa, altfel as fi renuntat la galagie in ziua aia ;) . Doar era el acasa :D


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

06/01/08 16:33

   
marius traian
membru

Locatie: antwerpen, belgium
Inregistat: 31/01/07
am multe amintiri din copilarie, dar cea mai simpatica si mai folositoare in acelas timp a fost ,,o bataie pe care am primito la varsta de 6 anisori de la sora mea pentru ca am luat o tigara stinsa de pe strada si m-am facut ca o fumez,, parta rea a batai afost ca ma cam durut!!! iar partea buna e ca nici macar sa incerc sa ma gandesc ca voi fuma, nu am incercat de atunci incoace...

06/01/08 17:06

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eheeei, drajii moşului, io-mi amintesc că pe când eram io copil o ieşit Noe din Arcă...

06/01/08 17:43

Site web  
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
aham..sigur...
ceea ce cred eu este ca tu de mic ai avut cosmaruri cu fete ;)

pai... eu mi-as putea face abonament aici :D cine ma cunoaste stie ca nu stau locului nici macar un minut.
pentru inceput... aveam vreo 10 ani, eram la tara. abia ajunsesem si eu. m-am imbracat cu niste haine mai bune, pentru ca trebuia sa plecam in vizite.inainte am vrut sa  ma plimb cu bicicleta, desi abia plouase... cand sa cobor de la deal la vale a sarit lantul de la bicicleta. nu stiam cum sa ma opresc, din fata venea o caruta cu 2 cai...asa ca am ales sa intru in şanţ. parca nu era de ajuns ca şanţul era plin de noroi, mi-am si rupt pantalonii....


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

06/01/08 20:05

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
loooooooool....
cred ca aveam vreo 6 ani,si veriosrii mei,tot cam pe-acolo,eram o gasca... Am mers cu ai nostri la prasit,si cum era caldura mare,se gandesc ei sa ne trimita acasa dupa o damigena de 5 litri,sa aiba mai multa apa...zis si facut. Primesc instructiunile,si acasa,luam noi damigeana unde punea mama compot de struguri,de 50 l,ca era grea goala s-o urnesti din loc,o rostogolim la fantana,o umplem cu apa,ce sa o mai putem misca...rastrunam din apa,in ideea ca o sa punem de la o fantana din apropiere de gradina unde praseau...si incepem la rostogolot damigeana pe ulita,ca se tot minuna lumea cand ne vedea...ajunsi la fantana cu pricina,incepem noi la umplut damigeana,cand apare tata...cineva care trecuse pe langa noi,ii anuntase ce isprava facem,saracu cred ca ii treceau prin cap multe idei de atitudini,dar ne-a aprecitat pentru efortul depus,si ne-a explicat cu dragoste diferenta dintre 5 si 50 l. Si azi radeam cand ne amintim de efortul depus..........


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

11/01/08 01:57

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
mi-am amintit inca o faza tare.eu nu prea imi aduc aminte dar ai mei asa zic ca eu asa am facut.deci...
aveam vreo 6 ani si eram singura acasa.mama si tata lucrau la aceeasi banca.si banca era in fata blocului putin mai la stanga-deci foarte aproape.si...am vazut un tantar mare pe tavan si l-am sunat pe tata la lucru sa vina sa imi omoare tantarul ca mie mi-e frica de el.si tata saracu ce sa faca?o venit :))


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

11/01/08 13:08

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Sarah a scris:

ne-a explicat cu dragoste diferenta dintre 5 si 50 l...........

Nici nu ştiai cât poate cântări un zero...


11/01/08 14:34

Site web  
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
abia zilele astea mi-am dat seama ca as putea sa scriu si eu o carte cu "Amintiri din copilarie", nu numai Creanga...

nu mai stiu exact cati ani aveam.oricum, cred ca 5, ca la 6 ani m-am mutat...
ma uitasem la un film care a cam lasat urme in mintea mea in seara aia...am stat mult timp dupa ce a stins mama lumina si m-am gandit la acele animale care tot alergau prin padure pe care le vazusem in film. ma uitam pe geam si nu prea aveam stare. mai aveam 3 frati mai mici asa ca a trebuit sa stau cat de cat linistita. Pana la urma am reusit sa adorm, dar am avut un cosmar, in care tot felul de animale si de monstri ma urmareau si credeam ca vroiau sa ma manance si am vrut sa sar intr-o prapastie ca sa scap...si am sarit, prin somn, din pat, direct cu capu in olitza de noapte... acum va imaginati ca nu am avut un gust tocmai placut dupa acel cosmar si ca i-am trezit pe toti, care au tinut un concert pana dimineata....


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

11/01/08 15:46

   
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Ne pregateam sa mergem la Brasov :D la bunici, rude, prieteni :D si masina era in fata blocului, dar mie mi-era groaza sa stau singura in masina si ai mei m-au lasat sa ma uit la masina :) cateva minute... timp in care ei duceau bagajele jos :).... si noah la un moment dat m-am plictisit :) si am inceput sa ma plimb :)... am lasat masina nesupravegheata ... si normal ai mei au venit imediat dar eu ma plimbam pe la alte blocuri... m-a gasit o fata mai mare ca mine si m-a repatriat :))... da stiu ca pfuuai... nu suportam sa stau nici macar 2 secunde singura in masina :P... nu ca acum :))

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

11/01/08 16:08

   
bornagain
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 03/05/07
una din amintirile recente e de acum 2 sapt. aproape.. eram la pitesti, impreuna cu alti 60 de tineri.. o parte din craiova, altii din pitesti, altii din alte parti.. am petrecut revelionul impreuna, si era amuzant sa vezi cum unul cate unul pica de pe scaun de somn, de oboseala.. si cadeau pe spate la cel mult 5 minute.. si baietii de la " mixer" au dat drumul la niste muzica Hillsong " break free" ptr. k oamenii sa se trezeasca si chiar asa a fost si mi s-a parut interesant sa observ asta :)

_______________________________________
"God is most glorified in us when we are most satisfied in Him" John Piper

11/01/08 17:55

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

tamarta4jc a scris:

si am sarit, prin somn, din pat, direct cu capu in olitza de noapte... acum va imaginati ca nu am avut un gust tocmai placut dupa acel cosmar si ca i-am trezit pe toti, care au tinut un concert pana dimineata....

....olitza era plina ?:)))



a scris:

razvy16_bornagain]una din amintirile recente e de acum 2 sapt. aproape

pai mai razvan, amintirile din copliarie,sunt din copilarie, nu de acu doua saptamani... :)

Ultima modificare de fluflu (11/01/08 18:10)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

11/01/08 18:08

   
bornagain
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 03/05/07

fluflu a scris:

pai mai razvan, amintirile din copliarie,sunt din copilarie, nu de acu doua saptamani... :)

:D avand in vedere k sunt tot copil.. cred ca e okay sa spun si ce s-a intamplat acum 2 sapt.


_______________________________________
"God is most glorified in us when we are most satisfied in Him" John Piper

11/01/08 18:24

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Amintiri din copilarie
                   by Magdy

1.  Imi aduc aminte ca atunci cand aveam vreo 4ani(mi-aduc aminte ca nu eram la scoala si abia mergeam la camin.Pe vremea mea se mergea la camin,dupa cresa),am avut un vis foarte frumos:eram intr-o gradina cu multi pomi infloriti,si plangeam ingenunchiata langa...mormantul bunicii mele din partea tatalui.(Bunica mea a murit cand aveam 2 ani.Si nu mi-o mai aminteam.Ea a fost PRIMA din familie care s-a intors la Domnul!In urma rugaciunilor ei s-au intors copiii,dupa cateva zeci de ani.)
    A venit un inger frumos cu aripi mari;trupul ii era acoperit cu un fel de roba alba lunga pana la picioare.
    M-a luat in brate si  mi-a spus ca ma duce la bunica mea.
    M-am linistit instantaneu.
    Si m-am lasat dusa! :)

Este singurul vis care nu mi s-a sters din memorie,din acea perioada a vietii mele!!!Si-mi aduc aminte de el cu placere.


2.   Cand mergeam la gradinita,impreuna cu sora mea,cu un an mai mare decat mine,imi placea la nebunie sa ...deschid portile oamenilor si sa...fug!!!
     Imi mai placea(tot la acea varsta :D )sa ...intarat cainii cu un bat,prin gard!!! :D :D :D (asta pana m-a fugarit unul odata....)

3.   Cand eram copil eram mai...rotofeie!!! :D :D (Slava Domnului ca la adolescenta m-a mai "ajustat"!!!)Iar la intreceri,in spatele blocului,intotdeauna ajungeam ultima!!!Si ma ofticam!!!!Iar tata statea pe balcon si striga:"Hai,Magda!"Degeaba,ca tot ultima ajungeam.Si-atunci tata m-a invatat ce sa fac:cand ne apropiem de destinatie ,sa ma intorc repede,sa fiu eu prima!!! :D :D :D Dar zvarlugele alea slabe,m-ajungeau!!! :D

Alte amintiri...altadata!!!
Mai las si pe altii!!!

PS.Mama,ce pionier(a)eram!!!! :D :D :D


11/01/08 21:37

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Mă, io când eram mic odată, parcă-mi amintesc că miam zis: "io o să mă fac mare!" Şi de-atunci tot aştept...

11/01/08 21:54

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Filip. a scris:

Mă, io când eram mic odată, parcă-mi amintesc că miam zis: "io o să mă fac mare!" Şi de-atunci tot aştept...


:D :D


11/01/08 22:02

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

Filip. a scris:

Mă, io când eram mic odată, parcă-mi amintesc că miam zis: "io o să mă fac mare!" Şi de-atunci tot aştept...



asteapa draga, asteapta.va veni si vremea ta :D :D :D


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

11/01/08 22:08

   
bornagain
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 03/05/07

fluflu a scris:

asteapa draga, asteapta.va veni si vremea ta :D :D :D

:)) lol , mda, asa e. ..


_______________________________________
"God is most glorified in us when we are most satisfied in Him" John Piper

11/01/08 22:24

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Ma, da' voi ati fost chiar cuminti in copilarie.
Eu odata am tuns-o pe sora-mea in timp ce dormea :P Eu tocmai ma lovisem la cap( asta e alta poveste) si ca sa curete bine rana, doctorii au decis sa ma tunda.Bine, m-au tuns doar in locul ala, dar mi-au stricat frumusetea de podoaba capilara.Si ca sora-mea sa nu fie invidioasa, in timp ce dormea am aranjat-o putin... :)

P.S. Cand eram mica eu voiam sa devin marinar.Din nefericire, nu mi-am implinit visul, dar mi s-a explicat ca nu am ce regreta, pentru ca oricum sunt dusa cu pluta!

Ultima modificare de jezzy (12/01/08 11:36)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

12/01/08 11:36

   
think.pink.with.jesus
membru

Locatie: Radauti Romania
Inregistat: 12/01/08
ohh..:))...era grupul Speranta la noi la bise`..:D..si am mers sa duc un bilet in fata ..la amvon..iar, cand m`am intors..am cazut in fata..in genunchi...
a fost...super rusinos..toti radeau de mine...credeau ca sunt mica si nu imi dadeam seama..dar nu era asa..:D..am patit`o :))


_______________________________________
...just..a Pink Butterfly in Jesus`s hands...

12/01/08 15:47

   
bornagain
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 03/05/07
filip si visurile lui :)), mai stiu eu vreo cativa asa ziceau.. nu cred k-a fost kiar asa, insa orikum, parafrazat, s-ar fi " tradus" : " eu knd o sa fiu mare o sa zbor cu avionul,singur", iar apoi la primul zbor erau un primul pom :)) , desigur, in viatza, dar cu mandria ranita

Ultima modificare de razvy16_bornagain (12/01/08 16:01)


_______________________________________
"God is most glorified in us when we are most satisfied in Him" John Piper

12/01/08 16:01

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Mie imi placea sa merg la verisoara mea care era de o varsta cu mine ( 10 ani) . :) si de obicei mergeam pe scurtatura.(era o carare intre rîu si gard)..
Si cum mergeam asa pasiva numai ce vad ca ma alearga un caine de toata frumusetea : un ciobanesc  :D . drumul era abrupt si era plin de urzici..in timp ce alergam toata m-am urzicat si mi-am julit genunchii :D am cazut si am simtit ca nu mai pot..gata eram.. asteptam sa ma inhate cu inima cat un purice si cand colo cainele trece pe langa mine.. nici nu m-a bagat in seama :D el de fapt alerga dupa un alt caine care era dincolo de gard si pe care eu nu l-am observat din cauza tensiunii :D :D


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

12/01/08 16:50

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

jezzy a scris:

Ma, da' voi ati fost chiar cuminti in copilarie.
Eu odata am tuns-o pe sora-mea in timp ce dormea :P


pe mine tata ma amenintza cu din astea ca lasam par in toata casa cand eram mai mica.zici ca faceam intentionat...cum sa nu.cu ce eram de vina daca parul meu foarte des isi reinoia firele de par foarte repede??...:rolleyes:


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

12/01/08 20:12

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

mihaella a scris:

si pe care eu nu l-am observat din cauza tensiunii :D :D

Gardul era deci electrificat?


12/01/08 20:19

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net