TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Superficialitatea...sau crestin "de suprafata" Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 8
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Chiar... as vrea sa aflu si eu acele argumente biblice "consistente". Magdy, poate ne dai si noua link-ul ca pe TC cu siguranta nu le-am vazut. ;)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/04/08 22:40

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Voi nu mai ştiţi ce scrieţi, măi?? :D ))

Păi în pagina 4, fiecare aţi venit cu argumente biblice pentru a vă susţine cauza!!! Şi tu, şi Sword, şi Gabi_aron!!!


08/04/08 22:49

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
de sters

Ultima modificare de gabi_aron (09/04/08 22:22)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/04/08 22:54

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Magdy, breaking news: eu cu gabi si cu sword suntem in aceeasi tabara (cu mici diferente de nuanta). ;)
Eu as vrea sa aflu argumentele biblice ale celorlalti.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/04/08 22:56

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
de sters

Ultima modificare de gabi_aron (09/04/08 22:22)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/04/08 22:57

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

+Archangel+ a scris:

....cu mici diferente de nuanta). ;)...


Apăi micile astea iscă războaie!!! ;)


08/04/08 23:02

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

+Archangel+ a scris:

Magdy, breaking news: eu cu gabi si cu sword suntem in aceeasi tabara (cu mici diferente de nuanta). ;)
Eu as vrea sa aflu argumentele biblice ale celorlalti.



Multe din argumentele voastre le-ati scos din context si le-ati facut pretext.Eu sint din cealalta tabara ,si spre rusinea mea ,nu cunosc argumente biblice ,dar asta nu inseamna ca nu exista, sau ca ce am afirmat nu este si adevarat.


08/04/08 23:04

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
de sters

Ultima modificare de gabi_aron (09/04/08 22:23)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/04/08 23:07

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
....şi uite-aşa începe (iarăşi :rolleyes: ) războiul!!!

08/04/08 23:08

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

gabi_aron a scris:

vai de mine....le-am scos din context?...daca vrei iti scriu un psalm intreg despre lauda...am luat doar versete pt a fi mai usor de scris ;)



Nu ma refeream la contextul literar.Exprimarea mea ,este asa de complicata de nu ma fac inteleasa decit daca dau mai multe explicatii?Cred ca ar trebui sa o mai raresc ca vad ca sint greu de inteles!


08/04/08 23:11

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
de sters

Ultima modificare de gabi_aron (09/04/08 22:23)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/04/08 23:17

Site web  
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Deranjul este foarte mare atunci cind trebuie sa explici cuiva asa ironic ca tine, si consider ca nu se merita ,oricum nu pui prea mare pret decit pe ceea ce iti gidila tie "auzul".

Eu chiar nu am fost deloc ironica in afirmatia mea .Este o afirmatie cit se poate de sincera .Asa ca ,nu mai astepta nici o explicatie ,du-te si te culca .Somn usor!


08/04/08 23:24

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
de sters

Ultima modificare de gabi_aron (09/04/08 22:23)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/04/08 23:30

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

irlanda a scris:

spre rusinea mea ,nu cunosc argumente biblice ,dar asta nu inseamna ca nu exista, sau ca ce am afirmat nu este si adevarat.

Deci tu vorbesti pe baza unor versete despre care banuiesti ca exista sau care trebuie sa existe din moment ce tu crezi ceea ce crezi. Asta-i tare nene. Cu asemenea logica nu am cum sa ma pun. Tu deschizi drumul spre noi metode de exegeza. :D :D :D


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/04/08 23:37

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
de sters

Ultima modificare de gabi_aron (09/04/08 22:23)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/04/08 23:38

Site web  
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Cred, chiar daca nu am argumente.Asta e logica mea .Nu cum ai spus tu ca:pentru ca eu cred ceea ce cred, obligatoriu trebuie sa existe si argumente.Dar, asa cum am spus, exprimarea mea este greoaie si  gresit inteleasa.

Si pentru ca nu vreau sa fac la fiecare afirmatie, teoria chibritului, promit ca voi incerca sa ma abtin in a-mi mai scrie parerile .

Sper sa si reusesc.


09/04/08 01:21

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Irlanda, fii liniştită, că cei cu care ai intrat în dialog, cunosc deja versete pe care unii sau alţii le folosesc pentru a argumenta ideea că închinarea ar trebui să fie şi ceva sobru.

Însă, problema cea mai mare, pe care ei o atacă, ar fi folosirea cuvântului "numai", adică să spui că închinarea trebuie să fie "numai ceva sobru".

Eu, din câte am înţeles despre Dumnezeu până acum, cred că El este atât un Dumnezeu al sobrietăţii, cât şi unul al exuberanţei. Şi dacă nu ar fi aşa, probabil că nu s-ar găsi oameni care să se identifice cu aceste două aspecte pozitive ale personalităţii Sale.

Insă dacă unul dintre aspecte se potriveşte mai bine cu caracterul nostru personal, ar fi mai bine să ne ocupăm de cultivarea relaţiei personale, pe această bază, cu El. Şi să afirmăm această caracter, fără a ne teme că şă alţii vor afirma altceva. Numai ar fi bine să nu privim ca ceva necurat opinia celorlalţi, atâta timp cât au extras-o ca şi noi, din Scriptură.

Poate vei ajunge şi tu odată la o concluzie a îngăduinţei faţă de ce nu este aşa cum ştii, sau aşa cum crezi că este mai bine. Dacă măcar acest lucru se va întâmpla în viaţa ta, eu consider că ai ieşit în câştig din urma periplului tău pe acest forum.

Nu-ţi fie teamă să-ţi exprimi opiniile, însă încearcă să nu te frămânţi prea tare dacă alţii nu sunt de acord cu tine, şi şteg pe jos cu ceea ce ai spus. Pentru că atâta timp cât ştii în inima ta că ai doza ta de dreptate în ceea ce ai spus, acel luru nu ţi-l poate lua niemni.

Şi nu te lua nici după victorii aparente, că mulţi apreciază şi cântăresc lucrurile nu după câtă gargară face unul sau altul aici, sau după ce perdea de fum lansează. Aşa că nu e nevoie să te repeţi, sau să ţii neapărat să arăţi că ai dreptate.

Cine te apreciază, te apreciază. Cine nu, nu-l poţi tu schimba. Aşa că, dacă ai lansat o sămânţă, încredinţează-o Domnului, şi lasă-L pe El să o facă să crească. Şi dacă sămânţa e de la El, ea va creşte indiferent cât spumegă alţii, iar dacă nu, mai bine să moară, decât să o tot cocoloşeşti şi să te chinui tu să creşti o buruiană.

Aşa că, dacă ai ceva de semănat, continuă să semeni, atâta timp cât o faci cu bun simţ şi cu măsură (ca să nu-i răneşti pe alţii) şi fără prea multă agitaţie (ca să nu-ţi faci rău ţie însăţi). Sper să înţelegi ce vreau să zic.


09/04/08 08:08

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Corect. Subscriu. :)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

09/04/08 12:43

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Subbscriu si eu. Si ca sa ma explic la cuvantul "fortat" folosit in ideea despre inchinarea mai activa: Ma refeream ca te poti simti "fortat" cand ti se spune si aproape impune ca suntem liberi si trebuie sa batem din palme si sa fim mai activi in inchinare. Cand ii vezi pe majoritatea ca percuteaza la asta te simti prost ca numai tu sa stai inchis in gandurile tale. Asa ca incepi si tu sa te comporti ca majoritatea. Eu am experimentat asta. Si bati din palme si te chinui sa afisezi un zambet doar ca ceilalti sa nu te ia cu dulcegarii sau prea multa compatimire. Nu stiu daca m-am explicat bine. Cred ca ma intelegeti.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

09/04/08 15:19

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
...am reusit sa citesc si eu afirmatiile si spun sincer ca sunt dezamagit, poate nu m-am facut inteles sau poate nu au vrut unii sa inteleaga ca nu le sar in cap cu ce e pacat si ce nu. Nu am avut timp sa intru pe Tc asa ca spun acum ce vroiam sa stiu :  simtiti voi ca laudati / nu prin toate schemele pe care le faceti?

Parerea mea e ca sunt exagerate unele manifestari. Un mic exemplu: In Tabara Nationala am vazut cateva persoane care dansau in timp ce laudau sau isi aratau bucuria ( spun ei ) pe Dumnezeu, ma refer la  miscari de trup sau buric sau fund sau mai stiu eu cum le-o zice ca nu m-a interesat oricum cu greu am reusit sa imi iau gandul de la....pacat.
 
   Fiecare sa isi raspunda lui la intrebare totusi daca cineva crede ca e bine sa danseze si pentru placerea lui poate sa spuna, chiar daca nu ne dam seama pe moment noi invatam foarte mult din parerile celor din jur. Fiti binecuvantati si Domnul sa ne lumineze pe toti !

Ultima modificare de daniel-l (09/04/08 21:34)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

09/04/08 21:32

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Asta spuneam si eu ca este periculos in inchinarea foarte libera. Ca se ajunge sa nu se mai faca diferenta dintre puterea watts-ilor si Duh Sfant, dintre bun simt si vulgar, dintre libertate si libertinaj, dintre extaz spiritual si extaz hormonal. Se cade usor in toate greselile astea de-asta zic eu ca-i bine sa cautam inainte intelepciunea sa nu patim ca aia de pe youtube care rad de nebuni pe jos si-si dau palmi peste fund una la alta. Dar nu sunt deloc impotriva bucuriei manifestate prin trup, dar cu simt de raspundere, nici la imbracamintea mai libera, dar cu simt de raspundere...etc. Toate sa fie facute cu intelepciune si dragoste

Ultima modificare de Sword (09/04/08 22:00)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

09/04/08 22:00

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Corect, numai ca aceste probleme apar la orice fel de stil de inchinare.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

10/04/08 10:35

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Spun mai ales la carismatici fiindca la ei este un mod specific care-i caracterizeaza...libertatea...bineinteles ca in toate cultele se intampla abateri de la Telul propus.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

10/04/08 15:10

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
Mă bag şi eu ca musca-n lapte... Nu ştiam unde să postez ceea ce voi posta aici... Cred că aici merge cel mai bine.
Am citit un editorial, adică o scrisoare a lui Vladimir Pustan către Ţon. Doi pastori, toată lumea a auzit de ei. M-a şocat de-a dreptul! Limbajul, faptul că aruncă cu noroi... Nu ştiu ce temelii are, de vorbeşte aşa... Oricum, m-a dezamăgit foarte tare, a scris chiar naşpa. Link către scrisoare


Păi de aşa păstori are nevoie România?? Daţi-vă şi voi cu părerea... Eu nu am cuvinte...

Ultima modificare de benny (26/04/08 00:57)

_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

26/04/08 00:55

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Citind scrisoarea, mi-am intarit impresia pe care mi-am format-o despre acest om, Vladimir Pustan, in urma ascultarii unor  predici .Si anume :eu l-am perceput pe acest om ,ca fiind un om foarte firesc,cum de altfel este si atitudinea si gindirea lui ,care se desprind din scrisoare.

Limbajul, este intr-adevar dezolant.

Ultima modificare de irlanda (26/04/08 01:10)


26/04/08 01:10

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 8    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net