TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Maltratarea animalelor Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
hey_tu
membru

Inregistat: 19/10/07
S-a dezbatut intens  la televizor si  in parlament  adoptarea legii  pentru  infiintarea politiei animalelor....pentru ca prea  multe  animale sunt  omorate si  maltratate.. cand  vad asemenea oameni ma enervez.. acei  oameni ar trebui sa fie  inchisi  in  cele  mai intunecate inchisori  si mai inspaimantatoare...
Cum sa le faci asa ceva unor animale? doar sunt si  ele  fiinte... mananca ca  noi... beau apa ca  noi... dorm  ca noi... se inbolnavesc  ca  noi.. sufera ca noi.. au acelesi drepturi ca  noi dar  putin diferite...
Am  mai tras si eu  mata de coada  cand eram  mic....:), dar nici in asa  hal  incat sa omor  un animal... in  alte  tari, in America de exemplu, daca  omori un animal sau  maltratezi  primesti  ani  grei  de inchisoare.. platesti  o  amenda., si iti ia  si animalele...   credeti  ca se va adopta legea asta  in  Romania? eu  cred ca  nu; ca parlamentarii  nostri sunt  prea lenesi...

Ultima modificare de MRU (24/05/09 20:19)

25/10/07 12:29

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
hey_tu...!!!??? unde ai invatat sa scrii ???
daca stii sa citesti vezi poate inveti si sa scrii ... adica citeste ce ai scris si corecteaza mesajul.

25/10/07 12:57

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Haide mai giany ca nu esti tu moderatorul.Ce te scandalizezi asa? E ok sa-i atragi atentia, dar in DRAGOSTE.

Si revenind la subiect, cred ca acele persoane nu au suflet daca pot sa maltrateze animalele. Si ele sunt create de D-zeu si au suflet.
In VT D-zeu spunea ca animalele pentru jertfa nu aveau voie sa fie jertfite in laptele maicii lor, deci, aceasta arata ca nu avem voie sa ne batem joc de animale. Sunt unele lucruri care tin si de ratiune, pe care, din pacate, unii  nu o prea au.....

25/10/07 13:22

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
lara ... nu ma cunosti nu te cunosc si nici pe hey_tu nu il cunosc ... de unde stii tu ca nu a fost in dragoste??? :):):)
io am invatat sa predau lectii ... am fost sef si stiu ca daca il iei cu usurelu pe om invata mai greu .

on topic... nu sunt de acord cu maltratarea animalelor.

Ultima modificare de giany_v (25/10/07 14:27)

25/10/07 14:22

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
si mie mi se pare crud.pe pro tv tot mai multe cazuri de maltraratare a animalelor vad... si eu sper sa se ia in considerare toate semnaturile din acea petitie despre care vorbeste si hey_tu .

vezi april,cineva ori mi-a  citit gandurile ori...a vazut incurcarea de ieri :D:D:D

25/10/07 14:26

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
Cred ca e necesara o lege in privinta asta,insa nici chiar asa cum e aici,domle ajung sa fie mai importante ca oamenii,tre sa te porti cu ele ca si cu propriul copil.Nu sunt de-acord cu maltratarea animalelor,insa nu mi se pare corect sa adopti caini,pisici etc,si copiii strazii sau saracii din intreaga lume,sa traiasca in niste conditii mai mizere ca un animal. In fine,lumea in ziua de azi e tot pe dos,numa ce e necesar nu se face.

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

26/10/07 04:42

hey_tu
membru

mda  scuze  dar eu  sant  mereu  pe  graba  cand  scriu... ce  vrei  sa faci.. deja  lumea sa obisnuit  cu  mine.. cu  scrisu  meu  "infect" cam  asta  este....pe  viitor  incerc sa  nu  ma  mai  grabesc

26/10/07 14:27

hey_tu
membru

.. speram  sa se dea  mai  repede  acea  lege.. care  le ar  face  viata  animalelor  mai usoara... ca  saracele  nu  stiu  cat  o sa mai indure si ele..   
asemenea  cruzime din  partea  noastra... asta e  romania.....ce sa faci.... cand e  vorba de  animale  sau de alceva nu se revolva.. asa  si  cu  caini maidanezi  nu s-a  rezolvat nimic.. acasa  am si  eu un  caine,  pisici... si  as  mai  lua daca  m-ar  lasa  parintii..... hai sa ne  punem in locu  animalelor: oare  cum  o  fi???  ce simt  ele cand le  batem si  le chinuim? 
nu  stie  nimeni... doar ele stiu ce  inseamna si ce indura:( :(

26/10/07 14:34

lara
membru

Inregistat: 03/12/06

giany_v a scris:

lara ... nu ma cunosti nu te cunosc si nici pe hey_tu nu il cunosc ... de unde stii tu ca nu a fost in dragoste??? :):):)

Din semnele tale de punctuatie :) .

26/10/07 14:41

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Nu gasesc nici un sens in maltratarea animalelor, mai ales ca ele nu se pot apara.
Cred ca ar fi foarte bune niste legi aspre pentru pedepsirea celor care nu respecta drepturile animalelor.

26/10/07 15:23

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Daca animalele se deosebesc de noi prin faptul ca nu au ratiune nu inseamna ca ei nu concep durerea la fel ca si noi. Maltratarea animalelor mi se pare un fapt josnic si crud.

26/10/07 16:53

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
apropo de animale si eu le iubesc f mult iar intr-o zi m-am intrecut pe mine insami: m-am luat de niste hingheri si le-am cerut autorizatie pt ca stiam ce se fac cainilor care sunt colectati din judetul nostru.... si s-a uitat fff urat la mine.... oricum eu nu suport sa vad ca cineva sufera nici om nici animal...asa ca actionez... cand mi se da ocazia....

27/12/07 12:58

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Iooooiiii,tanara crestina,trebuia sa lasi oamenii(=hingherii) sa-si faca treaba!!!!Ca doar nu-i omoara!Ii duc la un loc de odihna! :D :D
Inseamna ca nu-ti este teama de caini! :D

PS.Imi plac animalele,insa nu atat de mult incat sa...opresc hingherii!!! ;)

Ultima modificare de Magdy (09/01/08 15:55)

09/01/08 15:31

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
magduta...drama mea ...esti o dulce ca intotdeauna!

10/01/08 14:35

Magdy
membru

Stiu! :D Stiu ;)

10/01/08 17:09

bornagain
membru

Inregistat: 03/05/07
eu sunt membru la animapro, si toata ziua primesc mesaje " alt caz de maltratare.." o sa fie mult mai bine ptr. animale cand o sa se infiinteze politia animalelor, iar cei care le maltrateaza sa fie trasi la rspundere ptr. ca asta merita. sunt si ele suflete creeate de Domnul, asa ca..

Ultima modificare de razvy16_bornagain (13/01/08 14:08)

13/01/08 14:08

SwingAndSway
membru

Inregistat: 13/01/08
Dumnezeu ii va trage la raspundere pe cei ce distrug creatia Lui, chiar si animalele care nu au devenit mancare, cu toate ca aomenii au fost creati vegetarieni, dar aia e partea a doua....

13/01/08 15:05

bornagain
membru

eu daca o sa ajung vreodata in china ori tailanda ori mai stiu eu.. :D n-o sa mananc pisici ori caini.

13/01/08 15:16

Magdy
membru

off-topic:Sigur ca nu!!! :D
Cand te-o razbi o foame chinezeasca....prin China...sa vezi ce-o sa te-nfigi in primul restaurant...traditional!!!! :D :D

13/01/08 15:26

SwingAndSway
membru

Inregistat: 13/01/08
chiar daca e off-topic, magdy, daca ai caracter, nu o sa-ti incalci principiile nici daca esti fata in fata cu moartea.

13/01/08 15:37

bornagain
membru

Magdy a scris:

off-topic:Sigur ca nu!!! :D
Cand te-o razbi o foame chinezeasca....prin China...sa vezi ce-o sa te-nfigi in primul restaurant...traditional!!!! :D :D

nu serios? :) nu as vrea sa fiu pus fata-n fata cu situatia, dar sunt convins ca nu as manca carnea animalelor ce le-am enumerat si altele cateva.. chiar de-ar fi sa mor de foame daca asta ar fi voia Domnului ptr. mine.

13/01/08 16:41

Magdy
membru

SwingAndSway a scris:

chiar daca e off-topic, magdy, daca ai caracter, nu o sa-ti incalci principiile nici daca esti fata in fata cu moartea.

Stii,e o vorba romaneasca:"nu spune hop,pana nu sari groapa!" :)

14/01/08 07:36

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Cine se scoală de dimineaţă... se ocupă de animale...

Poate asta ar trebui scrisă la proverbe. Da' nu strică nici aici. ;)

14/01/08 08:08

Site web  
Magdy
membru

Cineva trebuie "sacrificat",nu? ;)

14/01/08 08:11

bornagain
membru

Magdy a scris:

Stii,e o vorba romaneasca:"nu spune hop,pana nu sari groapa!" :)

chiar si daca poti trece pe un pod ?:D

14/01/08 09:17

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la