TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Semnul fiarei Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 13
alex:)
membru

Locatie: Satu-Mare,Romania
Inregistat: 28/10/06
as vrea sa vad parerile voastre in legatura cu semnul fiarei...
va fi un semn "fizic"(poate fi vazut cu ochii fizici?)  sau ar trebui sa spiritualizam acest semn?
astept parerile voastre...Domnul sa va binecuvanteze pe toti!!!:D

Ultima modificare de alex:) (23/10/07 16:26)


_______________________________________
"M-am plans ca nu aveam incaltaminte pana cand am intalnit un om care nu avea picioare"-un vechi proverb indian

23/10/07 16:26

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Semnul va fi probabil vizibil si vor fi probabil codurile de bare.Lumea saturandu-se de toate aceste secte care strica viata omului vor ajunge sa renege crestinismul si orice urma religie.Cum desfintam crestinismul ca sa aratam ca el este fals?Cel mai simplu prin numarul 666 .Aratati voi o metoda mai buna...

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

20/01/08 13:19

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

bairstow a scris:

Semnul va fi probabil vizibil si vor fi probabil codurile de bare.

este o idee interesanta chestia cu codurile de bare. s-ar putea sa fie si altceva. ceea ce este cert cred eu este ca nu ne culcam linistiti si ne trezim marcati(cu semnul fiarei)
cert este ca il primim in mod constient; parerea mea...


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/01/08 16:58

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
da, si eu cred la fel... si dupa cum evolueaza tehnologia, imi imaginez ca va fi eventual un microcip implantat undeva sub piele, cu ajutorul caruia o sa ti se poata scana identitatea oriunde, si poate va fi un fel de cheie de intrare in anumite locuri, stiu eu, banci, magazine etc.

Vremuri grele vor fi...


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

20/01/08 17:08

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

_benny_ a scris:

Vremuri grele vor fi...

asa cred si eu dar semnul nu il vom accepta instantaneu, ci in tim vom construi postamentul pentru primirea lui. cred ca o materie prima la acest postament este compromisul cu pacatul, de orice fel ar fi.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/01/08 17:28

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Am vazut intr-un film mai demult, legat de asta.Bine, mi s-a parut cam lipsit de imaginatie regizorul ala.Era un semn ceva de genu'
                      OOO
                      | | |
                      OOO
daca mai tin minte bine.Si majoritatea il aveau pe frunte, se vedea asa ca un tatuaj.Apai nu stiu cine si-ar pune asa ceva pe frunte.E inestetic, in primul rand... :D

Ultima modificare de jezzy (20/01/08 21:10)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

20/01/08 21:09

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
o sa gaseasca unul mai 'sic'

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

21/01/08 12:09

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Cand antihrist va zice ca acest semn este al lui Dumnezeu nu va mai conta estetica.Adventisti il asteptau pe Iisus in 1844 dar eu stiam ca prima data va veni antihristul.Daca venea antihristul nu l-ar fi adorat?Antihristul se va pune bine cu toti numai sa insele lumea, ne zic sfinti parinti...Si pt iehovisti antihristul e o necunoscuta...Iisus a revenit(invizibil)deja???:)))) dupa ei.

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

21/01/08 22:24

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

bairstow a scris:

Cand antihrist va zice ca acest semn este al lui Dumnezeu nu va mai conta estetica.Adventisti il asteptau pe Iisus in 1844 dar eu stiam ca prima data va veni antihristul.Daca venea antihristul nu l-ar fi adorat?Antihristul se va pune bine cu toti numai sa insele lumea, ne zic sfinti parinti...Si pt iehovisti antihristul e o necunoscuta...Iisus a revenit(invizibil)deja???:)))) dupa ei.


cand anticrist va zice ca este semnul lui Dumnezeu tu va trebui sa stii ca nu este. Iisus spunea:"...nu merg deloc dupa un strain ; ci fug de el, pentru ca nu cunosc glasul strainilor."EV.Ioan cap.10 vers.5

in ce priveste amagirile altora, nu au fost doar ei,adventistii si martorii, ci si altii,... este bine sa tinem cont , cu multa vigilenta spirituala, ca sa nu fim inselati. Noi nu asteptam in nici un fel venirea anticristului, desi va veni, totusi noi asteptam revenirea lui Hristos Domnul. Biblia ne spune ca inainte de Ziua Domnului vine apostazia, si deconspirarea anticristului, apoi aparitia si victoria lui Hristos Domnul.(Epistola 2 Tesaloniceni cap.2 vers3-8)
Esecul adventistilor si al martorilor nu trebuie sa ne bucure, dar nici sa ne lase indiferenti, pentru ca este pericol mare. daca ei l-au asteptat pe Iisus sa apara, chiar in mod gresit, atunci ce se intampla cu noi daca nu il asteptam in nici un fel?

Cred ca ai dreptate cand faci afirmatia:<<Antihristul se va pune bine cu toti numai sa insele lumea, ne zic sfinti parinti...>>, dar o spune Biblia;  va reusi  insa sa se puna bine doar cu acei "...care n-au primit dragostea adevarata ca sa fie mantuiti" (ep.2 Tesal.cap.2 vers.10)
Asadar noi putem scapa de pacaleala asta. OK


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

21/01/08 23:18

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Dragilor, daca n-ati aflat inca, microcipul a fost inventat si implantat in peste 1000 persoane pe tot globul (mai cu seama bogatilor acestei lumi pt a evita rapirile si etc etc).
Este facut de firma Motorola si Mondex (ceva de genu). Am o aplicatie care explica ce si cum....Este exact cum scrie in Biblie: se implanteaza pe mana dreapta sau pe frunte.


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

22/01/08 08:23

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06

OLD TRAIAN a scris:


asa cred si eu dar semnul nu il vom accepta instantaneu, ci in tim vom construi postamentul pentru primirea lui. cred ca o materie prima la acest postament este compromisul cu pacatul, de orice fel ar fi.

Pai normal ca nu instantaneu. Inca de cati ani se punea stampila daca mergeai la discoteca? Pt cei care si-au pus astfel de stampile implantarea unui microcip e ceva normal....In Austria deja se practica o altfel de stampila care este invizibila.Tot ce trebuie sa faci e sa treci cu mana la un scanner si astfel nu mai e nevoie nici macar de paznic.


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

22/01/08 08:30

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

lara a scris:

Dragilor, daca n-ati aflat inca, microcipul a fost inventat si implantat in peste 1000 persoane pe tot globul (mai cu seama bogatilor acestei lumi pt a evita rapirile si etc etc).
...se implanteaza pe mana dreapta sau pe frunte.

daca nu sunt si bogati in fapte bune, este clar ca nu o sa aiba a face cu rapirea Bisericii.

chestia cu microcipul este interesanta, am aflat ceva cum ca se poate pune numai pe frunte sau pe mana dreapta, pt. ca foloseste ca energie temperatura corpului si doar in aceste locuri temperatura este mai constanta, cica... (nu stiu prea mult despre asta)

am citit cu mult in urma, cand au inceput sa se utilizeze carduri, calugarii din atos au zis HOPA, este semnul fiarei.

este cert ca va fosi tehnica cea mai avansata in acel moment

si poate nu va fi unitar din punc de vedere tehnic, ci va fi divers, asa ma gandesc.

cred ca aceeasi tehnica va fi folosita si in alte domenii. de ce? ca sa fie mai usor de acceptat. e o logica pe care merg, si simpla presupunere. Daca eu cumpar ceva de la tine si iti dau o bacnota de 76 lei o iei de buna? asa cred ca falsul va veni in locul a ceva adevarat.

dar nu stiu tot. caut

Ultima modificare de OLD TRAIAN (22/01/08 10:17)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

22/01/08 10:12

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Eu tind sa cred totusi ca nu e chiar asa de simplu, ar insemna sa ne creada prea tampiti, pe noi crestinii.

Cred ca va fi ceva voluntar, dar nu va fi atat de usor sa ne dam seama, cum e cu microcipul asta.


22/01/08 10:55

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
E posibil sa fie si usor! Daca Rapirea vine inainte de implantarea semnului nu ar ma avea cine sa tipe.

Un alt fapt interesant e ca semnul acela reprezinta si acceptarea inchinarii fata de Antihrist (a dumnezeirii lui).


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

22/01/08 14:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Ste.fan a scris:

Eu tind sa cred totusi ca nu e chiar asa de simplu, ar insemna sa ne creada prea tampiti, pe noi crestinii.

Cred ca va fi ceva voluntar, dar nu va fi atat de usor sa ne dam seama, cum e cu microcipul asta.


Unii chiar cred ca noi crestinii suntem redusi, sau cel putin cred ca avem putina carte!!

Daca unu' si-a pus microcip si apoi isi da seama ca este un semn ce nu l-a dorit, il vom vedea disperat si vom zice: nu puneti microcip, ca-i de rau.

Oricare ar fi este primit voluntar. Nu vom fi obligati; adica nu se pune cu forta. Nu suntem legati de maini si de picioare ca sa ni-l puna, sau doi ne tin , unu il implanteaza,  dar se poate intr-un fel sa fim constransi, sau conditionati.(Ex.  -daca nu esti membru de partid(PCR) nu poti fi maistru la Uzina Automobile Pitesti, etc)
Sunt convins ca semnul nu se adreseaza direct crestinilor, ci intai celor ce sunt fideli antihristului, antihristul isi marcheaza credinciosii lui si in mod complementar oferta este facuta crestinilor autentici; dar si aceasta este ca o chemare sub sceptrul sau.
Adeptii antihristului vor vedea semnul ca un privilegiu. La fel si dezertorii crestini, sau crestinii apostati. Poate chiar mai mult:va fi si un semn al inchinarii aduse lui antihrist cum spune +Archangel+

(Cunosteam pe vremea lui Ceausescu o doamna, incepuse sa frecventeze adunarile martorilor lui Jehova, si avea un loc de munca bun. I s-a spus ca nu poate pastra locul de munca, daca merge la pocaiti, ca atunci nu prea faceau oamnenii deosebire. ea s-a conformat si a putut pastra serviciul. Nu consideram un lucru bun ca mergea la martori, dar am intrebat-o din curiozitate de ce a renuntat? Pentru serviciu? A spus: " am 4 copii, cu ce sa-i tin daca ma da afara"?)

E un mecanism intreg, si cred ca cei ce primesc semnul sunt pregatiti cu mult timp inainte.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (22/01/08 18:58)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

22/01/08 18:53

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Cam asta zice Biblia despre vremea aceea:

Apocalipsa 13:7-9  Şi i s-a dat stăpânire peste orice seminţie, peste orice norod, peste orice limbă şi peste orice neam. Şi toţi locuitorii pământului i se vor închina, toţi aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieţii Mielului, care a fost junghiat. Cine are urechi, să audă!
Apocalipsa 13:16,17  Şi a făcut ca toţi: mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte, şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

22/01/08 19:36

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
eu cred ca va fi obligatoriu un astfel de semn,insa imi doresc mult,la vremea aceea,sa fim cu Domnul acasa,pentru ca va fi o vreme destul de grea,si putini sunt cei ce vor birui.Pentru ca acum ne lepadam de Domnul,in chestii majoare,pentru niste chestii minore,si cand  nu ai o pasiune pentru Domnul,ci crezi ca El e iertator si plin de bunatate,poti face ce vrei,cel mai simplu e sa mergi tot cu sloganul asta,indiferent despre ce e vorba.

_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

22/01/08 21:07

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Exista o intrebare retorica: "Sa pacatuim mereu ca sa se inmulteasca harul?" Ap. Pavel
Raspunsul trebuie sa insemne fapte, nu vorbe...


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

22/01/08 22:58

   
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
Ceea ce afirma partea a treia a documentarului Zeitgeist confirma ceea ce spune Biblia despre "Zilele din urma". Va invit sa urmariti si voi acest documentar si sa fiti constienti de tendintele economine, sociale, politice ale zilelor noastre... inceputul zilelelor din urma. Prima parte e o incercare de discreditare a lui Isus Christos, puteti sari peste ea. Link pentru vizionare online.

26/01/08 15:33

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Oare de ce am avut tot timpul impresia ca semnul fiarei va fi introdus dupa rapire? Scrie in Biblie asa ceva sau m-a mintit cineva?

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

28/01/08 16:27

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Nu stim. Poate ne spui de cand ai avut acea "impresie".

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

28/01/08 19:41

   
nina+
membru

Locatie: arad, ro
Inregistat: 10/06/07
Va fi obligatoriu pt ca sa vinzi si sa cumperi; mai departe, vedeti si decideti.
http://verichip.xhost.ro/index.html


OLD TRAIAN a scris:

Cred ca ai dreptate cand faci afirmatia:<<Antihristul se va pune bine cu toti numai sa insele lumea, ne zic sfinti parinti...>>, dar o spune Biblia;  va reusi  insa sa se puna bine doar cu acei "...care n-au primit dragostea adevarata ca sa fie mantuiti" (ep.2 Tesal.cap.2 vers.10)
Asadar noi putem scapa de pacaleala asta. OK

Asta e mangaierea, ca Dumnezeu ne pazeste pentru ca sa nu fim inselati.

Ultima modificare de nina+ (09/02/08 18:56)


_______________________________________
"Macar ca zici ca nu-L vezi, totusi, pricina ta este inaintea Lui: asteapta-L!" Iov 35.14

09/02/08 18:55

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
In primul rand antihrist va ucide pe cei care nu i se vor inchina.Dupa acea va aparea si semnul 666 ca sa fie sigur ca toata lumea i se va inchina lui.La inceput se va da mantuitorul acestei lumi si nu va obliga lumea pe nimeni cu forta.Aratand ca e Dumnezeu el va putea sa faca orice:Dumnezeu ii distruge pe cei rai.Bisericile false il vor proclama Mesia fiul lui Dumnezeu dar o mare parte isi vor da seama ca ele mint adica aceia care au inima curata in mod deosebit.Totusi uni vor fi inselatii...

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

17/02/08 11:40

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
e prea simplu bairstow... multi se vor putea feri daca e numai atat ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

18/02/08 10:25

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
Eu cred, ca va fi un fel de tatuaj cu insemnul 666 ...

_______________________________________
Semnat...

KJ.

10/03/08 21:00

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 13    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net