TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Balaam Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
Balaam era un om care dacă blestema pe cineva, acel cineva era blestemat de Dumnezeu, iar dacă binecuvânta pe cineva atunci, acel cineva, era binecuvântat şi de Dumnezeu.

Balaam era omul căruia Dumnezeu îi vorbea:

Numeri 22 a scris:

20  Dumnezeu a venit la Balaam în timpul nopţii, şi i-a zis: „Fiindcă oamenii aceştia au venit să te cheme, scoală-te, şi du-te cu ei; dar să faci numai ce-ţi voi spune.”

21  Balaam s-a sculat dimineaţa, a pus şaua pe măgăriţă, şi a plecat cu căpeteniile lui Moab.

22  Dumnezeu S-a aprins de mânie, pentru că plecase. Şi Îngerul Domnului S-a aşezat în drum, ca să i se împotrivească. Balaam era călare pe măgăriţa lui, şi cei doi slujitori ai lui erau cu el.

Oamenii aceia l-au chemat pe Balaam să vină cu ei şi să blesteme un popor pe care Dumnezeu îl binecuvântase.

Dumnezeu, la insistenţele lui Balaam, îi dă voie să meargă cu ei dar apoi El s-a aprins de mânie pentru că plecase. De ce?

03/10/07 21:06

zambezi
membru

Cel care se opune omului nu este Dumnezeu, ci dorinţele egoiste ale omului. Acestea îl acuză şi îi stau împotrivă.

Dumnezeu a spus ”Da” lui Balaam, deoarece el vroia numai acest răspuns. Acest lucru nu înseamnă că Dumnezeu a fost de acord cu cererea omului. I-a dat ceea ce şi-a dorit cel mai mult, un ”Da”.

Ce nu ştia acel om era faptul că Binecuvântarea (Iubirea) Lui Dumnezeu nu poate fi călcată în picioare de nimeni, niciodată.

Ultima modificare de zambezi (09/01/08 02:39)

01/12/07 13:08

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

zambezi a scris:

Dumnezeu, la insistenţele lui Balaam, îi dă voie să meargă cu ei dar apoi El s-a aprins de mânie pentru că plecase. De ce?

Eu cred ca Dumnezeu doar a vrut sa vada pana unde merge.

Uneori si pe noi ne lasa de capul nostru, daca tot insistam sa-i cerem lucruri care stim clar ca nu au cum sa primeasca "verde" de la El.

Cred ca cel mai cumplit lucru e sa-ti cauti "portite de scapare" pentru a fi si cu Dumnezeu, dar si cum vrei tu.Sa ne amagim ca Dumnezeu iarta,  intelege, etc. Astea sunt soaptele diavolului .

Sa nu ne mintim constiinta, daca vrem ca El sa ne vorbeasca. Nimic nu e mai trist decat sa crezi ca esti in planul Lui Dumnezeu si El sa se fi departat de tine.

Cazul lui Balaam imi aminteste de imparatul Saul.

Haideti sa fim intelepti si sa invatam din greselile altora.

21/05/09 12:37

zambezi
membru

MRU a scris:

Eu cred ca Dumnezeu doar a vrut sa vada pana unde merge.

Dumnezeu știa dinainte până unde va merge Balaam. Probabil, cel care ar fi trebuit să vadă până unde putea merge, era omul căruia El îi vorbea.

MRU a scris:

Cred ca cel mai cumplit lucru e sa-ti cauti "portite de scapare" pentru a fi si cu Dumnezeu, dar si cum vrei tu.

Ce este mai trist, e faptul că acele "portițe de scăpare" se deschid în hăuri de care devii conștient doar când realizezi că nu te mai oprești din cădere.

MRU a scris:

Sa ne amagim ca Dumnezeu iarta,  intelege, etc. Astea sunt soaptele diavolului .

(Adevărul este că nu am înțeles niciodată iertarea cerută în mod specific, prin nominalizare, înainte de a comite greșeala care o reclamă.)

MRU a scris:

Sa nu ne mintim constiinta, daca vrem ca El sa ne vorbeasca. Nimic nu e mai trist decat sa crezi ca esti in planul Lui Dumnezeu si El sa se fi departat de tine.

Ai surprins un bun punct de vedere aici, deoarece Balaam știa că merge să facă un lucru rău (să blesteme) și totuși nu s-a sfiit să-L implice pe Dumnezeu, dovedind îndepărtarea de El.

MRU a scris:

Cazul lui Balaam imi aminteste de imparatul Saul.

Mie, de David și uneori, doar uneori, de mine. ;)

Ultima modificare de zambezi (21/05/09 18:29)

21/05/09 18:28

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08

zambezi a scris:

Cred ca e interesant versetul 13 din cap 22: "Balaam s-a sculat dimineaţa, şi a zis căpeteniilor lui Balac: „Duceţi-vă înapoi în ţara voastră, căci Domnul nu vrea să mă lase să merg cu voi." Suna ca si cum Balaam ar fi vrut, dar Domnul nu Il lasa. Asa cum a zis si MRU, el a cautat sa aiba acoperire la planurile sale. Stia ca Dumnezeu spusese "nu", dar le-a spus celor care au venit dupa el ca Il va mai intreba o data pe Domnul. Ca si cum El s-ar fi razgandit. Asta poate fi un pericol si pt noi: sa insistam inaintea Domnului cerand un raspuns, cand El a spus o data "nu".

Am observat ca, desi mergea in lucrarea Domnului, atitudinea lui nu era chiar okay: si-a batut magarita de 3 ori. Am observat ca se intampla foarte des ca diavolul sa incerce sa ma tulbure inainte sa merg la biserica sau inainte sa citesc din Biblie, sa ma rog.

Ultima modificare de FiicaDeRege (16/03/11 21:38)

16/03/11 21:38

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

zambezi a scris:

...

Si Domnul Isus ii spuse Iscarioteanului: fa ce ai de facut, dar nu inseamna ca era de acord cu Iuda, ci doar ii lasa libertatea deciziei.

Faptul ca si prin impotrivirea magaritei Dumnezeu ii vorbeste este pentru ca sa fie evident pentru oricine ca Dumnezeu nu vrea "moartea pacatosului", ci vrea sa-l abata.
In primul final, Balaam a ascultat rostind binecuvantara, si ar fi de asteptat, macar aici Balaam sa-si dea seama care este directia urmarita de Dumnezeu; dar nu este asa.
In urmatoarea etapa, Balaam il invata pe Balaac sa le intinda evreilor capcana cu gagicile.

Finalul lui Balaam este cunoscut: nu este considerat sfant ci ghicitor(de catre Dumnezeu), de catre Dumnezeu, pentru ca a iubit mai mult plata pacatului decat pe Dumnezeu.(Banii erau pentru el primul dumnezeu)

Ultima modificare de emanuel (17/03/11 00:01)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

17/03/11 00:00

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Balaam a fost un profet al Domnului care a avut cuvintele lui Dumnezeu pe buze si a carui profetii sau impinit in N.T, dar pentru ca a avut inima impartita a apucat pe calea faradelegii si a iubit castigul.

emanuel a scris:

In urmatoarea etapa, Balaam il invata pe Balaac sa le intinda evreilor capcana cu gagicile.

Te plac prea mult si iti citesc mesajele cu placere ca sa nu iti spun ca acest cuvant nu este potrivit sa fie folosit de tine.

Ultima modificare de irlanda (22/03/11 00:03)

22/03/11 00:00

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
In chestia cu sesizarea ta, nu mi-a venit idee mai buna. Oricum , cuvantul ce trebuia pus era mult mai urat, pentru ca era vorba de prostituate.
In prima sa misiune se pare ca a fost fidel transmitand cu acuratete Cuvantul lui Dumnezeu, care, la vremea lui s-a verificat prin implinire. Biblia zice ca dupa ce a terminat de rostit oracolul divin, s-a dus acasa.

Nu stim cand s-a intamplat, daca a facut in timp ce statea pe acolo, sau daca Balac a cautat ulterior sa-l consulte cu Balaam, dar acesta(Balaam) l-a invatat pe Balac ce sa faca. Apoi ii gasim pe evrei jertfind alaturi de moabiti, si traind in imorallitate sexuala cu moabitele.
Biblia zice ca Balac(regele Moabului) a folosit aceasta strategie, avand pontul de la Balaam. Apoc.2:14

Cred ca dupa cele intamplate, s-a descoperit oscilarea lui Balaam, intre ascultarea de Dumnezeu si bani cand acestea se excludeau. Nu stim daca a fost ucis la comanda, datorita "tradarii" sau a fost intamplare (din perpectiva umana) sa fie prins in valul luptei si ucis.

"Intre cei pe care i-au ucis copiii lui Israel, nimicisera cu sabia si pe ghicitorul Balaam, fiul lui Beor." (Ios.13:22)

Daca crezi ca totusi e nepotrivit cuvantul pe care l-am folosit, il pot schimba.

Ultima modificare de emanuel (23/03/11 10:49)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

23/03/11 10:46

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Balaam a vrut sa dea  vrabia din mana(darul lui Dumnezeu) pe cioara de pe gard(darurile substantiale ale lui Balac) dar in final n-a ramas nici cu una nici cu cealalta. L-a pierdut pe amandoua.

Pe mine m-a surprins totusi felul cum a reactionat el vis-a-vis de Dumnezeu.
A scapat din vedere ca are de a face cu un Dumnezeu atotcunoscator si in legatura lui cu Dumnezeu una spunea cu gura alta simtea cu inima.
A crezut pana acolo ca va reusi sa-L faca sa se razgandeasca pe Dumnezeu  facandu-l sa-l blesteme El insusi pe Israel. De parca Dumnezeu nu era in cunoastinta de tot planul sau diabolic.

Si mai e ceva care m-a surprins replica nebuneasca in urma impietririi inimii pe care o da Domnului in urma presupusei sale pocainte dupa ce este oprit din drum : "Dacă nu găseşti că e bine ce fac eu, mă voi întoarce!“ Cum sa spuna "daca" cand Domnul de 3 ori i-a spus sa nu se duca?

Din punctul asta Balaam ar fi avut sansa salvarii in urma unei pocainte veritabile. Dar pentru ca nu a avut o pocainta adevarata Dumnezeu il lasa in voia lui si nu-i mai cere sa se intoarca. "Cine ste intinat sa se intineze mai departe" . De atunci Duhul Domnului care venea peste Balaam cand isi deschidea gura a fost ca sa inteleaga el cat si Balac ca nu se pot atinge de Israel si ca ghicitul si alte metode necurate nu se pot amesteca cu lucrarea Duhului Sfant.

Ca dovada ca atunci cand n-a mai venit Duhul Domnului peste el, datorita inimii sale care a iubit plata faradelegii a incurajat dsfraul si idolatria.

emanuel a scris:

In chestia cu sesizarea ta, nu mi-a venit idee mai buna. Oricum , cuvantul ce trebuia pus era mult mai urat, pentru ca era vorba de prostituate.

Inteleg dar eu m-am referit strict la faptul ca nu te caracterizeaza un astfel de cuvant.
In Biblie scrie de "fetele lui Moab".

Sint situatii si situatii in care se pot folosi cuvinte urate("cuvinte porcoase, nici vorbe nechibzuite, nici glume proaste care nu sunt cuviincioase") ca acest cuvant "gagicile" dar folosirea lui indica o anume categorie de oameni, categorie din care(dupa parerea mea) tu nu faci parte.

emanuel a scris:

Daca crezi ca totusi e nepotrivit cuvantul pe care l-am folosit, il pot schimba.

Ti-am spus cum vad eu lucrurile, acum tu faci cum vrei.

23/03/11 14:41

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la