TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Ce citesc acum Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 29
mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
Margaritare homiletice  - Ionel Tutac

02/05/08 04:55

Site web  
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Rain...in clasa a 2-a chiar ca nu aveai ce sa intelegi din ea fiindca-i o carte de oameni mari. Este scrisa intr-un mod copilaresc dar contine filosofii grele. Mai citeste-o acum si da-ti cu parerea.

02/05/08 11:53

diana.m
membru

Inregistat: 17/07/07
Biblia si multe comentarii pt bac.:P

02/05/08 12:50

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
am citit-o Sword ,e mult mai faina decat in clasa a 2-a :D ,doar ca nu am priceput toate invataturile  :rolleyes:
citesc : Toti sunt normali pana ajungi sa ii cunosti - John Ortberg [mie mi-o placut "Dumnezeu e mai aproape decat crezi" scrisa tot de tipu asta]

04/05/08 13:14

davadr
membru

Inregistat: 05/03/08
A-8-a treapta a intelepciunii.

Recomadata a fi citita, dupa ce se trece prin "Eficienta in 7 trepte" de acelasi Stephen R. Covey. Cartea abiliteaza cititorul sa-si depaseasca actuala conditie si sa priveasca lucrurile din perspectiva planetara. Mesajul cartii este unul ce depaseste aspectele culturale, ce izoleaza individul intr-o cvasi-intelegere a dinamicii schimbarii.
Intesata de citate profunde si de schite explicite "A-8-a treapta a intelepciunii" prezinta traseul de la eficienta la maretie, etapizat si accesibil.

08/05/08 11:11

Site web  
RainSong
membru

Imblanzirea tigrului - Tony Anthony & Angela Little

14/05/08 15:30

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Sincer,acuma citesc o carte super!!Se numeşte "Forţa entuziasmului",şi vă spun că deja ma determinat să fac ceva schimbări la mine!
Deci,vă recomand: Forţa entuziasmului de Norman Vincent Peale

21/05/08 21:57

davadr
membru

Andreea a scris:

Sincer,acuma citesc o carte super!!Se numeşte "Forţa entuziasmului",şi vă spun că deja ma determinat să fac ceva schimbări la mine!
Deci,vă recomand: Forţa entuziasmului de Norman Vincent Peale

Daca sunteti din Suceava sau cel putin din apropiere va pot imprumuta cartea lui Peale. "Forta entuziasmului" este mai reusita decat "Forta gandirii pozitive". Covey spune ca poti sa gandesti pozitiv insa ceea ce conteaza este harta, paradigma. O persoana care merge intr-o directie gresita degeaba gandeste pozitiv

22/05/08 01:58

Site web  
fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Portret in oglinda - Josh McDowell

24/05/08 17:01

cornelius
membru

Inregistat: 09/04/08
viata pe marginea prapastiei-JEMES DOBSON

24/05/08 17:19

Dorothy
membru

Inregistat: 26/09/07

Andreea a scris:

"Minciuni pe care le cred femeile"(si adevarul care le elibereaza)-Nancy Leigh DeMoss.Este o carte pe care am primit-o de ziua mea..dar din lipsa de timp nu am terminat-o inca..oricum este o carte cred eu buna,mai ales ca la fiecare capitol(minciuna) autoarea prezinta niste exemple concrete.Mentionez ca minciunile sunt luate mai ales din perspectiva Evei..unele exemple sunt luate dintr-un asa-zis jurnal al ei..V-o recomand! :)

PS:este o carte destianta fetelor/femeilor

Si eu v-o recomand. Nu m-am putut tine departe de ea pina nu am terminat-o. Ar fi bine sa o punem si in aplicare...

24/05/08 20:17

Dorothy
membru

andreya a scris:

acum seara am terminat de citit "Jane Eyre" - Charlotte Bronte...e adevarat ca o citesc a treia oara, dar e o carte care imi place foarte mult :D

Am citit-o si eu in adolescenta. O recomand pentru cultura generala si pentru cei care au sau vor avea probleme...

24/05/08 20:19

Dorothy
membru

RainSong a scris:

Imblanzirea tigrului - Tony Anthony & Angela Little

Am terminat-o de recitit acum o saptamina. E buna cartea si pentru cei care nu-L cunosc pe Dumnezeu si pentru noi, care-L cunoastem. Mi-a schimbat felul meu de a lucra pentru Domnul.

24/05/08 20:27

Dorothy
membru

Acum pe linga Biblie mai citesc si "Inchinare si distractie" de A.W. Tozer. Abia azi am inceput-o, cind o voi termina - va voi spune.

24/05/08 20:30

davadr
membru

"Dumnezeu nu joaca zaruri" - Edmont Constantinescu

Credinciosii nu trebuie sa isi lase creierul la garderoba atunci cand vin la biserica. Tinerii nu trebuie sa se simta vinovati pentru ca isi pun intrebari. Cei ce gandesc independent nu trebuie linsati teologic."

http://www.agape.ro/index.php?categoryID=83

24/05/08 23:01

Site web  
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
si cum a aflat ca nu joaca zaruri ... poate joaca ... darrrrrr... pica ce trebuie ... nu la nimereala ...

26/05/08 16:25

cami
membru

as vrea sa incep sa citesc"Rugaciunea eficace"-Jim Cymbala. ati citit-o careva?sa stiu daca e buna cartea...

09/06/08 08:33

davadr
membru

flory a scris:

as vrea sa incep sa citesc"Rugaciunea eficace"-Jim Cymbala. ati citit-o careva?sa stiu daca e buna cartea...

Cartea "Rugaciunea eficace" este izvorata din practica unui om ce a experimentat rezultate spectaculoase. Desi nu exista o retea miraculoasa el prezinta explicit efectul credintei in transformarea prezentului. Stilul lui Cymbala atrage spre o lecturare rapida ce impregneaza mesajul transmis prin exprimarea pilduitoare a unor principii vesnice. Nu vorbeste din auzite, citite sau invatate; practica de pe genunchi il califica sa vorbeasca despre acest subiect cu autoritatea celui ce a experimentat eficacitatea rugaciunii staruitoare. Orice carte pe subiectul acesta insa nu poate sa suplineasca actul rugaciunii.

Recomand aceasta carte deoarece are puterea de a motiva spre o constanta in petrecerea timpului cu Dumnezeu. Aceasta nu este chestiune dominata de simturi ci o decizie rezultata in urma unei vieti disciplinate.

Lectura eficace !
David

16/06/08 23:01

Site web  
cami
membru

merci ! :) o sa incep sa o citesc :)

17/06/08 05:43

davadr
membru

flory a scris:

merci ! :) o sa incep sa o citesc :)

Dupa ce o parcurgi revin-o cu propriile comentarii ce cu siguranta vor determina si pe altii la citirea cartii. Conform statisticilor cartile recomandate de alte persoane sunt cele mai citite.
Daca vrei poti face chiar o recenzie a cartii si promit publicarea ei pe un site dedicat cartii de calitate.

David
www.agape.ro

17/06/08 10:39

Site web  
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Eu acum sunt pe citit cartile Revrajirea Lumii si Stiinta si razboiul sfarsitului lumii de Virgiliu Gheorghe. Este un scriitor crestin si studiile despre televiziune sunt foarte profunde cuprinzand un foarte larg univers al implicatiilor ei in vietile oamenilor.

17/06/08 14:07

fluflu
membru

Cand visele se implinesc - Eric & Leslie Ludy

17/06/08 17:35

oanna
membru

Inregistat: 09/06/08
Cand visele sa implinesc-Eric&Leslie Ludy

sau

Cum sa traiesti cu parintii fara sa-ti pierzi mintile (este foarte faina cartea)

23/06/08 20:06

RainSong
membru

oanna a scris:

Cum sa traiesti cu parintii fara sa-ti pierzi mintile (este foarte faina cartea)

ioi ,asta e exact ce imi trebe :D :D .Ce autor are ? [e la kerigma sau clc ?]

23/06/08 20:18

fluflu
membru

eu la kerigma am vazut-o acu cateva saptamani, e cam subtirica...dar nu era in stoc parca

Ultima modificare de fluflu (23/06/08 23:29)

23/06/08 23:29

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 29    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la