TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Ce citesc acum Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 29
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
Vise naruite. Nebanuita cale a lui Dumnezeu spre bucurie de Larry Crabb.

"Visele naruite", scrie Larry Crabb, "nu le avem niciodata la intamplare. Ele sunt intotdeauna o piesa dintr-un joc de puzzle mai mare, un capitol dintr-o poveste mai lunga. Duhul Sfant foloseste durerea cu care ramanem in urma naruirii acestor vise pentru a ne ajuta sa ne descoperim dorinta de Dumnezeu pe care o avem si a incepe sa visam cel mai extraordinar vis. Ele sunt oportunitati prin care Duhul mai intai pune in noi, dupa care ne implineste acest cel mai extraordinar vis."

Pentru a ne ajuta sa intelegem la modul cel mai profund si benefic acest adevar ignorat de cele mai multe ori, Larry Crabb face in aceasta carte o examinare inteleapta, datatoare de speranta, onesta si realista a dificultatilor si tragediilor vietii. Demersul lui consta in a ne descoperi sensurile mai profunde ale istoriei lui Naomi din cartea Rut.

Pe masura ce Crabb repovesteste si pune in lumina aceasta uneori tulburatoare si adesea profund emotionanta istorisire, vedem cum Dumnezeu ii ia lui Naomi fericirea pentru a o pregati pentru bucurie. Ramanem astfel cu o imagine de neuitat a modului in care foloseste Dumnezeu visele naruite pentru a da celor pe care ii iubeste vise mai bune si o viata implinita.

Visele naruite au puterea de a ne schimba viata in bine. Pentru totdeauna.

28/10/07 20:54

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Jokai Mor: Az arany ember (tradus ar fi: Omul de aur). E un roman de vreo 600 de pagini, si mi-am propus sa-l termin :D

28/10/07 21:09

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

sunshine a scris:

"Parteneri in rugaciune" o carte de John Maxwell.

Am citit-o si eu si are niste idei noi si interesante :) .

mihaella a scris:

Astazi am terminat de citit cartea: “Cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii se roaga?”{Cheri Fuller si Ron Luce)

As recomanda-o tuturor tinerilor :) .

mihaella a scris:

acuma citesc: "Tablete de stil de viata" - Hans Deihl si Aileen Ludington

O carte..sanatoasa ;) .

tamarta4jc a scris:

Acum am terminat de recitit "Imaginea de ansamblu..a lucrurilor cu adevarat importante in viata" de Ben Carson.

Ai citit deja Maini inzestrate si Gandeste cutezator ?

byanka a scris:

"Pasiune si Puritate" de Elisabeth Eliot...
Si un mic extras din carte care te va provoca sa o citesti cat mai curand:..."Tatăl meu i-a sfătuit pe cei patru fii ai săi să nu spună niciodată: „Te iubesc" unei femei pînă cînd nu sunt pregătiţi să spună imediat după aceea: „Vrei să te căsătoreşti cu mine?" De asemenea, nici să nu se gîndească să spună: „Vrei să te căsătoreşti cu mine?" dacă nu au spus mai întîi „Te iubesc". Cît de multă confuzie şi durere ar putea fi evi­tate dacă bărbaţii ar urma această regulă!..."

Citatul acela l-am tinut si eu minte :D.

Richard a scris:

Pietre netede pentru uriasii zilei - DR.David Jeremiah 
nu mi se parea interesanta cu toate ca am cumparato a citito tata meu apoi eu...e o carte foarte interesanta si ramai cu multe din ea daca o citesti si daca esti cu gandul la ce citesti

Nu prea usoara ce-i drept, dar buna carte :) .

sunshine a scris:

Vise naruite. Nebanuita cale a lui Dumnezeu spre bucurie de Larry Crabb.

Si asta mi-a placut. Viselor noastre naruite le pot lua locul visele pe care le are Dumnezeu pentru noi :) .

28/10/07 21:31

april
admin forum

jezzy a scris:

Mandrie si prejudecata - Jane Austen
e mai faina decat filmul ;)

Nu se compara cu filmul :D. E una din cartile preferate ale adolescentei mele, pe care am recitit-o de nu stiu cate ori pana acum :P .

P.S: este totusi o serie BBC din 6 episoade care este destul de aproape de carte ;) .

_benny_ a scris:

Jokai Mor: Az arany ember (tradus ar fi: Omul de aur). E un roman de vreo 600 de pagini, si mi-am propus sa-l termin :D

Am citit-o demult de tot :P, pe romana insa, si tin minte ca mi-a placut, cu toate ca nu-mi mai amintesc din ea decat de o faza cu niste broscute :). Ii era cuiva teama de ele, parca.. :P .

P.S. asa va vreau : cititi , nu ascultati numai  ;) .

28/10/07 21:36

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Philip Yancey Rugaciunea: face ea diferenta?

"...daca rugaciunea constituie punctul de intalnire cu Dumnezeu, trebuie sa invat sa o cunosc. Mare parte din luptele mele interioare graviteaza in jurul subiectelor urmatoare: de ce Dumnezeu nu actioneaza cum vrem noi si de ce eu nu actionez cum vrea Dumnezeu. Rugaciunea e punctul unde converg aceste subiecte." P. Yancey
Nu stiu daca a aparut in limba romana, dar e o lectura captivanta, am multe de invatat din ea.

31/10/07 13:45

essterush
membru

Inregistat: 27/10/07
"In exil" - Kristina Roy...si in curand "Argatul" - tot de Kristina Roy

02/11/07 19:11

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
"Tiparul divin pentru viata de familie" - Ray Wenger

Cuprins:

TEMELIILE FAMILIEI CRESTINE:
In cine ne incredem
Credinta si dinamica familiei
Autoritatea in familie
Intelepciunea- conditia necesara pentru fericirea familiei

ROLUL PARINTILOR IN FAMILIE:
Parinti, grabiti venirea imparatiei lui Dumnezeu
Problema depravarii morale
Instruirea parinteasca dupa planul lui Dumnezeu
Model de tata
Model de mama

EDUCANDU-TI COPILUL:
Educatia spirituala
Conducand copiii pe calea credintei
Principii de disciplina
Formarea copiilor buni

03/11/07 10:17

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
Calatorie fara bagaje-Max Lucado [Eliberarea de poveri care n-au fost niciodata destinate sa le porti]

E o carte superba si va indemn sa o cititi pe toti cei care purtati diferite poveri:"a nemultumirii, oboselii, ingrijorarii, lipsei de speranta, vinei, arogantei, durerii, fricii, singuratatii, rusinii, dezamagirii, invidiei, indoielii..etc"

undeva intre primul pas pe care l-ai facut cand te-ai dat jos din pat si ultimul pas pe care l-ai facut iesind din casa, ai si facut cateva bagaje. te-ai apropiat apoi de banda rulanta pt bagaje si le-ai pus pe ea. Banda rulanta nu este cea de la aeroport; este cea din mintea ta. Si bagajele pe kre le apuci zi de zi, nu sunt facute din piele; sunt facute din poveri.
Geamantanul vinei. Cufarul nemultumirii. Un rucsac de ingrijorare si o geanta de amaraciune. Plus o servieta de perfectionism, o valiza de singurate si o traista de frica. sa nu te miri atunci cand esti obosit la capatul zilei.
De unde ai putea cere ajutor? ce-ar fi sa privim la Psalmul 23...
Folosind versetele acestui Psalm ca pe un ghid, Max Lucado ne ajuta sa ne facem un inventar benefic al poverilor pe care le caram dupa noi. Fie ca Dumnezeu sa foloseasca acest psalm pt a te elibera de poveri care n-au fost niciodata destinate sa le porti.

Ultima modificare de tamarta4jc (03/11/07 10:39)

03/11/07 10:38

sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
O dragoste mai presus de ratiune de John Ortberg .

Oare ce se va intampla daca o vei lasa sa-ti patrunda in inima?

"Pandy" nu era decat o simpla papusa de carpa, cu zdrentele curgand din ea si o mana lipsa. Insa in ochii fetitei care o strangea cu drag la piept, Pandy era nepretuita.

Poate ca nu e o imagine foarte sofisticata, dar in ea poti intrezari dragostea lui Dumnezeu - o dragoste ce atribuie valoare dincolo de orice ratiune. Dumnezeu nu te iubeste fiindca ai fi fara pata, nici fiindca ai fi o persoana perfecta, ci pur si simplu fiindca existi. Si ca raspuns la dragostea Lui, El vrea ca tu sa-i iubesti la fel pe cei din jurul tau.
In adancul inimii tale, Il mai consideri pe Dumnezeu o autoritate neinduplecata, care pretinde de la tine sa fii corect in toate - sau L-ai zarit asa cum este El de fapt, zambindu-ti cu o bucurie de nedescris?
Cu pasiune si intelepciune, folosind ilustratii remarcabile si emotionante, Ortberg demonstreaza diferitele caracteristici ale dragostei lui Dumnezeu, dezvaluindu-ne ceea ce am sperat mereu ca este adevarat: Dragostea lui Dumnezeu este intr-adevar o Dragoste dincolo de orice ratiune, care se bucura sa acorde a doua sansa.

12/11/07 20:59

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Viata condusa de scopuri -am inceput-o demult de fapt...da asa putin cate putin

11/01/08 22:33

bornagain
membru

Inregistat: 03/05/07
lupta fiekarui tanar

11/01/08 22:55

april
admin forum

razvy16_bornagain a scris:

lupta fiekarui tanar

Poate " Lupta fiecarui tanar " ;)

11/01/08 23:19

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Stiti ce citesc acum?"Copilul indaratnic" de Dobson. :)
Este o carte foarte ...educativa pentru..parinti!
(Ma conduce Rebeca asa cum " vrea"muschiuletii ei! :D )

12/01/08 09:33

SwingAndSway
membru

Inregistat: 13/01/08
o carte interesanta este "Nebunul" de Bastovoi. un "roman" scurt scris de un preot ortodox care spune niste chestii foarte intelepte. e scurta cartea, daca o vedeti prin librarii cititi putin din ea-de la inceput- si vedeti daca va captiveaza sau nu. daca nu sunteti captivati de primele 10 pagini, nu stiu daca mai are rost sa va ganditi sa o luati. si acuma citesc "Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar" de C.S.Lewis. foarte foarte buna.cred ca ar trebui sa fie in biblioteca ta, ca si crestin. si citita, nu doar sa stea in biblioteca. :) despre ce e vorba in carte.... se intelege din titlu. :) diavolul Sfredelin ii scrie scrisori nepotului mai tanar Amarel si ii da sfaturi cum sa il indeparteze pe pacient(om) de Dusman(Dumnezeu). nu ezitati sa o rasfoiti la librarie, si sper sa o si cumparati.

"Rascumparata prin iubire" am citit-o acu vreo 5 ani in engleza. e foarte faina.

13/01/08 13:27

april
admin forum

Si acum ce citesti, SwingAndSway :) ?

13/01/08 13:32

SwingAndSway
membru

Inregistat: 13/01/08
"Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar" de C.S.Lewis.

am zis. ;)) m-am apucat sa citesc "declaratie de dragoste" de George Sovu, dar intre timp am gasit-o din intamplare pe asta de Lewis, si m-am apucat de ea.

13/01/08 14:34

L'Alise
membru

Inregistat: 21/11/07
" Viata pe marginea prapastiei " - James Dobson

O carte pentru tinerii crestini si problemele lor perfecte....o recomand celor care vor o viata dupa voia lui Dumnezeu.

15/01/08 19:01

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
"Minciuni pe care le cred femeile"(si adevarul care le elibereaza)-Nancy Leigh DeMoss.Este o carte pe care am primit-o de ziua mea..dar din lipsa de timp nu am terminat-o inca..oricum este o carte cred eu buna,mai ales ca la fiecare capitol(minciuna) autoarea prezinta niste exemple concrete.Mentionez ca minciunile sunt luate mai ales din perspectiva Evei..unele exemple sunt luate dintr-un asa-zis jurnal al ei..V-o recomand! :)

PS:este o carte destianta fetelor/femeilor

Ultima modificare de Andreea (16/01/08 09:44)

16/01/08 09:44

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
forta gandirii pozitive - Norman Vincent Peale ... nu ma asteptam sa fie poca

16/01/08 12:38

april
admin forum

RainSong a scris:

forta gandirii pozitive - Norman Vincent Peale ... nu ma asteptam sa fie poca

Este :) . Pe mine m-a ajutat cartea asta .

16/01/08 13:16

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
chemare in Ierusalim - Lydia & Derek Prince

17/01/08 21:11

adrianaa
membru

Inregistat: 25/01/08
Si eu am terminat de citit o carte foarte interesanta:
                         MAI CURAT DECAT DIAMANTUL
Extaordinara carte, va sfatuiesc si pe voi sa o cititi daca suntei interesati.

27/01/08 21:45

byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
Invingand temperamentul prin Duhul Sfant de Tim LaHaye...

"In aceasta carte cei mai multi cititori se vor regasi destul de usor,si se vor afla pe o pista de lansare sper un salt intr-o experienta mai adanca a Duhului Sfant"(David Pawson)...> e o carte superba care mie personal imi vorbeste foarte mult....Merita citita! :)

30/01/08 11:23

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Calatorie Spre Tara Promisa-Marius Tripon

02/02/08 16:13

byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
"Cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii SE ROAGA" de Cheri Fuller si Ron Luce
-o carte ce contine multe marturii uimitoare despre felul in care Dumnezeu raspunde la rugaciunile tinerilor...

03/02/08 22:23

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 29    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la