TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Persoana potrivita ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 21 22 23 24 25 26 27
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
care porunca mey shory ??? io inca nu am auzit de ea ... ia spune tu mey poruca ceea ... sa vad si io ... sa citeste si oachii meyy ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 12:57

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
crezi ca e optional sa iti iubesti sotia cum si-a iubit Hristos Biserica? scrie in matei, exact ceea ce tu ai zis ca nu se poate, aia e porunca, monserule ;)

_______________________________________
A passion lifestyle.

27/03/09 13:05

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
da si mie verset exact ... nu ma apuc eu acum sa caut ... daca vrei ... :)

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 13:09

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
shori, este un ideal. Adevarul e ca niciodata nu vom reusi...

Ultima modificare de MRU (27/03/09 13:13)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

27/03/09 13:13

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Isus este un ideal, de acord. Dumnezeu nu ne cere mai mult decat putem, ci trebuie sa tindem. Dar cum pentru unii acest "tindem" are diferite intelesuri, se ajunge uneori la extrema de jos... ;) astfel uneori se vorbeste despre acelasi lucru dar de fapt despre lucruri diferite... :P
Ideea e ca trebuie sa iubesti cu toata puterea ta pe sotia ta, in calitate de barbat ;)

Aparent ma contrazic. Dar in esenta e un pic diferit. Si cele 10 porunci au fost date ca sa nu le incalcam, dar Dumnezeu stia ca nimeni nu va fi capabil sa le respecte pe toate, El vrea sa avem o atitudine de respect fatza de acele porunci. Pentru atunci cand calcam stramb exista jertfa de la cruce care ne impaca (virgula) cu Tatal si ne rascumpara pacatul. Dar problema e ca atunci cand le privim cu lejeritate riscam sa le incalcam usor. Asa e natura noastra umana, ne trage inspre pacat. La fel este si cu iubitul sotiei cum si-a iubit Hristos Biserica. Nu facem capat de lume ca am gresit fata de ea si ne taiem venele, ci ne uitam la cruce, ne recunoastem greseala, ne cerem iertare, si pe viitor punem pe lista de "do not" greseala tocmai savarsita si mergem mai departe astfel cunoascandu-ne maibine pe noi insine si stiind la ce anume sa fim mai atenti.

Dupa cum am mai spus, baza unei iubiri care tinde spre a Lui este sa ne gandim la interesele, dorintele si nevoile persoanei careia i-am oferit dragostea noastra si sa le facem perte din interesele, dorintele si nevoile noastre :) Cam asta ar si insemna a fi una, nu?

Ultima modificare de shoricel (27/03/09 13:48)


_______________________________________
A passion lifestyle.

27/03/09 13:33

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
poi si verset mey shory ??? unde e ???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 13:41

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
si persoana potrivita unde e ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/03/09 14:12

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
in lume ... :D ... dar versetul unde e ??? o sa raspunzi in BIBLIE ... deci s-a anulat raspunsul asta ... ca l-am zis eu ... asea ca da verset sa vada si ochio al meu unde e ... pana atunci ... astept ... verset ezact

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 14:28

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Efeseni 5:25 Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea,
Efeseni 5:26 ca s-o sfinţească, după ce a curăţit-o prin botezul cu apă prin Cuvânt,
Efeseni 5:27 ca să înfăţişeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără zbârcitură sau altceva de felul acesta, ci sfântă şi fără prihană.
Efeseni 5:28 Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine îşi iubeşte nevasta, se iubeşte pe sine însuşi.
Efeseni 5:29 Căci nimeni nu şi-a urât vreodată trupul lui, ci îl hrăneşte, îl îngrijeşte cu drag, ca şi Hristos Biserica;
Efeseni 5:30 pentru că noi suntem mădulare ale trupului Lui, carne din carnea Lui şi os din oasele Lui.


27/03/09 15:04

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
femeia a inceput sa se numeasca nevasta doar pe acte si la impartirea banilor si bunurilor dupa munca barbatului... in casa ea nu mai face curat ... mancare nici atat ... copii treaba lor ca se joaca si singuri ... si s-o apucat de altele daca tot are timp liber no ??? :D:D:D ... hai mey ...

                                   by

                                            giany versace original boy

Ultima modificare de giany (27/03/09 15:34)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 15:33

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07

shoricel a scris:

crezi ca e optional sa iti iubesti sotia cum si-a iubit Hristos Biserica? scrie in Matei, exact ceea ce tu ai zis ca nu se poate, aia e porunca, monserule ;)

astept din Matei ... lasa Efesenii i-am rezolvat eu ... dech ... din Matei acum ... si putin respect fatza de numele Matei ca doar nu te-oi fi nascut odata cu el sa ii scrii numele cu litere mici ... paseaza versetul din MATEI

Ultima modificare de giany (27/03/09 15:39)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 15:36

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

april a scris:

si persoana potrivita unde e ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/03/09 16:12

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
in lume !!!
             
                that`s two times ... do I have to explain more ??? >>>

dar versetul din MATEI unde e ... ??? nu io am spus ... shoricel a spus ca e acolo ... vreau sa il vad ... VERSETUL ... bai frate ... io fara BIBLIE si voi cu ea ... cam rusinos ... :D:D:D

Ultima modificare de giany (27/03/09 16:24)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 16:22

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09
Cred ca degeaba facem noi "planu ca tziganu"( no offense) cum si ce o sa fie ca  mai bine ascultam de Domnul ca stie EL ce-i mai bine pentru noi.

_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

27/03/09 18:07

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

giany a scris:

in lume !!!
             
                that`s two times ... do I have to explain more ??? >>>

dar versetul din MATEI unde e ... ??? nu io am spus ... shoricel a spus ca e acolo ... vreau sa il vad ... VERSETUL ... bai frate ... io fara BIBLIE si voi cu ea ... cam rusinos ... :D:D:D

cred ca am gresit cartea, despre efeseni 5:25 era vorba. multumit?

Ultima modificare de shoricel (27/03/09 18:27)


_______________________________________
A passion lifestyle.

27/03/09 18:26

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05

giany a scris:

femeia a inceput sa se numeasca nevasta doar pe acte si la impartirea banilor si bunurilor dupa munca barbatului... in casa ea nu mai face curat ... mancare nici atat ... copii treaba lor ca se joaca si singuri ... si s-o apucat de altele daca tot are timp liber no ??? :D:D:D ... hai mey ...

                                   by

                                            giany versace original boy

mai usurel cu acuzele la adresa femeilor! in marea lor majoritate muncesc mult mai mult decat noi barbatii. daca nu ti se potriveste o femeie care va petrece timp pentru a se ingriji de ea insasi si pentru a se simti ea bine, atunci cauta o "sluga"...


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

27/03/09 23:52

Site web  
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
nu prea stiam unde sa scriu,dar are legatura- zic io -
Azi m-a abordat un baiat pe mess si mi-a spus niste chestii ciudate,care m-au socat.Ca cica el s-a rugat Domnului pentru o sotie sau prietena - nu stiu sigur - si ca Domnul i-a raspuns dandui Idul meu.Si cum i-a dat Domnul asta?Cica a gasit pe o foaie idul meu.Nu pricep cum.Ideea e alta.Acuma mi-a zis ca ma iubeste si tot felu.I-am zis ca nu are cum,nici macar nu ma cunoaste.I-am zis sa se mai roage.Mi-a zis ca e sigur ca o sa fiu al lui.Pare cam ..fanatic :D
ce e de  facut?

Ultima modificare de lorre (31/03/09 20:02)


31/03/09 20:01

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
nu-l baga in seama. ii trece lui. sau da-i cateva replici inteligente despre dragostea adevarata si i-ai inchis gura :D

_______________________________________
A passion lifestyle.

31/03/09 20:10

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09
Uneori , in fata ispitelor nu poti decat sa fugi: in cazul tau lorre, ignora-l, zi : pa, adio, la revedere, ne vedem la inviere..

_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

31/03/09 21:20

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
mai si daca e adevarat?

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

31/03/09 21:29

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05

lorre a scris:

nu prea stiam unde sa scriu,dar are legatura- zic io -
Azi m-a abordat un baiat pe mess si mi-a spus niste chestii ciudate,care m-au socat.Ca cica el s-a rugat Domnului pentru o sotie sau prietena - nu stiu sigur - si ca Domnul i-a raspuns dandui Idul meu.Si cum i-a dat Domnul asta?Cica a gasit pe o foaie idul meu.Nu pricep cum.Ideea e alta.Acuma mi-a zis ca ma iubeste si tot felu.I-am zis ca nu are cum,nici macar nu ma cunoaste.I-am zis sa se mai roage.Mi-a zis ca e sigur ca o sa fiu al lui.Pare cam ..fanatic :D
ce e de  facut?


lasa-l sa-si limpezeasca gandurile, sentimentele si spune-i simplu ca daca Dumnezeu i-a vorbit cu siguranta se va tine de cuvant fata de el. iar tu actioneaza dupa cum simti, dar fara sa incalci principiile pe care ti le-ai stabilit in vreme de "liniste".


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

31/03/09 23:30

Site web  
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

fluflu a scris:

mai si daca e adevarat?

ce sa fie flu? stii cati ani are lorre? crezi ca o marita Domnul de varsta asta? hai sa fim seriosi..


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

01/04/09 00:00

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

lorre a scris:

nu prea stiam unde sa scriu,dar are legatura- zic io -
Azi m-a abordat un baiat pe mess si mi-a spus niste chestii ciudate,care m-au socat.Ca cica el s-a rugat Domnului pentru o sotie sau prietena - nu stiu sigur - si ca Domnul i-a raspuns dandui Idul meu.Si cum i-a dat Domnul asta?Cica a gasit pe o foaie idul meu.Nu pricep cum.Ideea e alta.Acuma mi-a zis ca ma iubeste si tot felu.I-am zis ca nu are cum,nici macar nu ma cunoaste.I-am zis sa se mai roage.Mi-a zis ca e sigur ca o sa fiu al lui.Pare cam ..fanatic :D
ce e de  facut?

Nu stiu de ce cred ca tipul te stia deja si faza cu descoperirea asta extraordinara din partea Domnului nu era decat un pretext sa se baga in seama.Oricum, penibila abordare...

Ultima modificare de jezzy (01/04/09 01:05)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

01/04/09 01:04

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
subscriu. Replici slabe, lore... nu-l baga in seama. Ignoranta e cea mai crunta pedeapsa. ;)

_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

01/04/09 01:44

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

lorre a scris:

...
- si ca Domnul i-a raspuns dandui Idul meu.Si cum i-a dat Domnul asta?Cica a gasit pe o foaie idul meu.Nu pricep cum.Ideea e alta.Acuma mi-a zis ca ma iubeste si tot felu.I-am zis ca nu are cum,nici macar nu ma cunoaste.I-am zis sa se mai roage.Mi-a zis ca e sigur ca o sa fiu al lui.Pare cam ..fanatic :D
ce e de  facut?


Da stii de ce Domnul i-a dat id-ul si nu adresa postala?
Pentru ca Domnul nu stia sigur daca esti din Cluj sau din oltenita. Ce era sa-i spuna baiatului? "nu stiu"? Ba mai bine i-a dat id-ul! :D :D :D

- / / - / / -
Eu zic ca nu-i fanatic, ci e disperat.
Daca nu te intereseaza tipu, nu te implica sufleteste; da-i pace.
Si la mine a venit o fata, nici nu singura - o babuta o ducea de manuta ca sa-mi faca curte (nu era maica-sa ci o batranica) Ce sa-i faci? I-am zis sa mearga sa-si termine scoala si sa-si vada de treaba.

Persoana potrivita vine si la vremea potrivita.


fluflu a scris:

mai si daca e adevarat?

In cazul acesta, gaseste Domnul o metoda mai credibila de a comunica. Se descurca El cumva. ;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (01/04/09 10:09)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

01/04/09 07:47

   
Pagini: 1 ... 21 22 23 24 25 26 27    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net