TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Duhul Sfant/Vorbirea in limbi?! Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22 23
Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08

FiicaDeRege a scris:

Pai, nu ai de unde sa stii ce inseamna, decat daca primesti talmacire.

Pai de asta am intrebat-o, daca imi spunea ca intelege ce vorbesc,inseamna ca are darul talmacirii, asa ca le aude...
Prin urmare, darul limbilor înseamnă ca o persoană care nu cunoaşte nativ o anumită limbă totuşi o vorbeşte cu scopul de a mărturisi unei alte persoane care cunoaşte acea limbă.Vorbirea în limbi este folositoare acelei persoane care poate astfel să înţeleagă mesajul lui Dumnezeu în limba sa, însă este nefolositoare oricărei alte persoane, cu excepţia situaţiei când mesajul este tradus.
Traducătorul poate să comunice mesajul vorbitorului în limbi altor persoane, astfel încât toţi să înţeleagă acel mesaj.Si nu in ultimul rand si cel mai important, cred , zic eu ca trebuie ca tot ce se vorbeste si se traduce sa fie in concordanta cu Biblia, altfel sa nu fie simple "abureli".

Ultima modificare de ROXANA82 (04/02/11 15:32)

04/02/11 15:28

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

emma_mada a scris:

spun aceleasi cuvinte "in alte limbi", pe care le-am si retinut de mult ce le-am auzit.

Eu chiar sunt atent cand vorbeste cineva in limbi. E distractiv sa auzi ca foloseste cateva cuvinte iar talmacirea contine un vocabular bogat. Tind sa nu consider a fi autentica o astfel de vorbire.

04/02/11 15:31

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Eu cred, Arch, ca trebuie facuta diferenta intre proorocie si talmacire. Cele doua sunt diferite.

04/02/11 15:32

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Arh, inteleg la ce te referi, dar eu cred ca aia nu-i talmacire.

Fiica, mi-ai luat-o inainte. ;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (04/02/11 15:33)

04/02/11 15:32

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
Ok, deci imi raspundeti de ce aceia care sustin ca au darul vorbirii, spun aceleasi lucruri? :D

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

04/02/11 15:36

Roxana
membru

Asta inseamna ca o persoana proroceste intr-o limba si alta talmaceste in alta limba?Referitor la ce a auzit Archangel.

Ultima modificare de ROXANA82 (04/02/11 15:38)

04/02/11 15:37

FiicaDeRege
membru

ROXANA82 a scris:

Prin urmare, darul limbilor înseamnă ca o persoană care nu cunoaşte nativ o anumită limbă totuşi o vorbeşte cu scopul de a mărturisi unei alte persoane care cunoaşte acea limbă.

Asa s-a intamplat in ziua de Rusalii. Si versetele din 1 Corinteni 14:21-22 cred ca tot la asta se refera: "În Lege este scris: „Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă şi prin buze străine; şi nici aşa nu Mă vor asculta, zice Domnul. Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioşi, ci pentru cei necredincioşi."

ROXANA82 a scris:

Vorbirea în limbi este folositoare acelei persoane care poate astfel să înţeleagă mesajul lui Dumnezeu în limba sa, însă este nefolositoare oricărei alte persoane, cu excepţia situaţiei când mesajul este tradus.

Biblia spune altfel in 1 Corinteni 14:4 - "Cine vorbeşte în altă limbă, se zideşte pe sine însuşi." si desigur daca este talmacire, este pt zidirea Bisericii.

ROXANA82 a scris:

Asta inseamna ca o persoana proroceste intr-o limba si alta talmaceste in alta limba?Referitor la ce a auzit Archangel.

Nu. Eu cred ca Arch a auzit proorocii, si nu talmaciri. De obicei, atunci cand un prooroc are un mesaj profetic, vorbeste si in alte limbi. Dar e diferit de talmacire. Old Traian cred ca a prins ideea. Daca nu am explicat eu prea bine, il rog pe el sa o faca. :)

Ultima modificare de FiicaDeRege (04/02/11 15:42)

04/02/11 15:39

Old
Moderator

emma_mada a scris:

Ok, deci imi raspundeti de ce aceia care sustin ca au darul vorbirii, spun aceleasi lucruri? :D

In cazul in care e vorbire autentica, insemna ca numai atata stiu.
Cine vorbeste in alta limba, potrivit Bibliei multumeste lui Dumnezeu. 1Cor.14:16-17

E cum ar spune, mersi, sau mersi bocu(imaginati-va scrierea corecta si accentele), si gata, nu stie mai mult. :)

ROXANA82 a scris:

Nu. Intotdeauna proorocia este in limba vorbita in locul respectiv.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (04/02/11 15:45)

04/02/11 15:42

Roxana
membru

Eu pricepui :D, multumesc Fiica si Old :)

04/02/11 15:44

emma_mada
membru

OLD TRAIAN a scris:

In cazul in care e vorbire autentica, insemna ca numai atata stiu.
Cine vorbeste in alta limba, potrivit Bibliei multumeste lui Dumnezeu. 1Cor.14:16-17

E cum ar spune, mersi, sau mersi bocu(imaginati-va scrierea corecta si accentele), si gata, nu stie mai mult. :)

Pai daca e asa, atunci nu ii mai da Duhul sa vorbeasca, ci vorbeste el singur. Si, daca e asa, de ce nu multumeste in limba lui?

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

04/02/11 15:49

Old
Moderator

Nu cunosc! Poate sa spuna cu aceleasi cuvinte lucruri diferite. Nu ma bag in ce nu stiu. As putea sa dau cu parerea, dar mai bine mai caut. :)
Poate sa fie acelasi lucru, si de fiecare data sa fie dat de Duhul. Mai mult, s-ar putea ca persoana ce se roaga sa nu stie ce anume s-a rugat cu aceste cuvinte.(altfel ar da si interpretarea)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (04/02/11 15:55)

04/02/11 15:54

emma_mada
membru

Ok, deci, daca eu rostesc acele cuvinte, inseamna ca mi le da Duhul? :D :D  Eu, una, nu cred, ca atunci cand spui aceleasi lucruri, ai de la Duhul, mai degraba, spui din obisnuinta.

04/02/11 16:01

Old
Moderator

Tu stii bine daca ti le-a dat Duhul sau nu. :)
Daca nu ti le-a dat eu zic sa nu spui.

04/02/11 16:09

furtuna dragos
membru

Inregistat: 26/01/11
deci pot sa ma duc intr-un loc, intr-o biserica unde lumea nu e prea cu carte, sa o dau ba pe germana, ba pe engleza, sa le mai conbin..
mai gesticulez din maini, mai ma batai si wow ce dar de la duhul, wow ce mare prooroc.

deocamdata mi se par niste facaturi, nu e mare lucru treaba asta.

se mai spune in Biblie de unii care bolborosesc cuvinte multe, asa de ochii lumii...

04/02/11 16:32

Site web  
Old
Moderator

furtuna dragos a scris:

deci pot sa ma duc intr-un loc, intr-o biserica unde lumea nu e prea cu carte, sa o dau ba pe germana, ba pe engleza, sa le mai conbin..
mai gesticulez din maini, mai ma batai si wow ce dar de la duhul, wow ce mare prooroc.

Daca le conbini s-ar ptea sa nu-ti iese mare lucru. Si s-ar putea ca aia fara carte sa-ti zica"mai lasa-ne cu astea...", sa nu fie redusi chiar daca-s mai putin scoliti.

Sa ti se para e dreptul tau; e corect sa spui ca ti se par, nu ar fi corect daca ai spune ca chiar sunt, pentru ca nu ai de unde stii. si chiar daca ai gasi cateva cazuri in care chiar sunt facaturi, s-ar putea in alte cazuri sa fie chiar autentic.

se mai spune in Biblie de unii care bolborosesc cuvinte multe, asa de ochii lumii...

Stii unde si despre cine se spune asa?

04/02/11 16:42

FiicaDeRege
membru

furtuna dragos a scris:

Daca e biserica sanatoasa, crede-ma ca nu merge. "Nu va inselati singuri; Dumnezeu nu se lasa batjocorit." ;)

furtuna dragos a scris:

Asa cum a zis si Old, daca exista facaturi, trebuie sa existe si un original.

04/02/11 16:51

furtuna dragos
membru

isia 8:19

Dacă vi se zice însă: "Întrebaţi pe cei ce cheamă morţii şi pe cei ce spun viitorul, care şoptesc şi bolborosesc", răspundeţi: "Nu va întreba oare un popor pe Dumnezeul său? Va întreba el pe cei morţi pentru cei vii?

Matei 6:1  Luaţi seama să nu vă îndepliniţi neprihănirea voastră înaintea oamenilor, ca să fiţi văzuţi de ei; altminteri, nu veţi avea răsplată de la Tatăl vostru care este în ceruri. 

Matei 6:5  Când vă rugaţi, să nu fiţi ca făţarnicii, cărora le place să se roage stând în picioare în sinagogi şi la colţurile uliţelor, pentru ca să fie văzuţi de oameni. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata. 
Matei 6:6  Ci tu, când te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi uşa, şi roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti.

Matei 6:7  Când vă rugaţi, să nu bolborosiţi aceleaşi vorbe, ca păgânii, cărora li se pare că, dacă spun o mulţime de vorbe, vor fi ascultaţi.

originalii au murit, astazi daca era ceva original vedea toata lumea..

04/02/11 17:15

Site web  
Old
Moderator

furtuna dragos a scris:

isia 8:19

Dacă vi se zice însă: "Întrebaţi pe cei ce cheamă morţii şi pe cei ce spun viitorul, care şoptesc şi bolborosesc", răspundeţi: "Nu va întreba oare un popor pe Dumnezeul său? Va întreba el pe cei morţi pentru cei vii?

Vezi ca acolo esti la vrajitorie. Nu cred ca ai vazut intre cei care-s considerati prooroci, in prezent pe careva sa intrebe pe cei morti. Asa ca daca ai luat de aici sa pui in alta parte =pretext.

Matei 6:1  Luaţi seama să nu vă îndepliniţi neprihănirea voastră înaintea oamenilor, ca să fiţi văzuţi de ei; altminteri, nu veţi avea răsplată de la Tatăl vostru care este în ceruri. 
Matei 6:5  Când vă rugaţi, să nu fiţi ca făţarnicii, cărora le place să se roage stând în picioare în sinagogi şi la colţurile uliţelor, pentru ca să fie văzuţi de oameni. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata. 
Matei 6:6  Ci tu, când te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi uşa, şi roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti.

Iar aici le spunea fariseilor care se rugau cu fatarnicie, nu in alte limbi, si nu prooroceau, deci din nou in mod tendentios iei o afirmatie dintr-un context si aplici in altul.

In mod civilizat, si cult, nu se face asa. Nu mai zic despre precautie cand ai de-a face cu lucruri spirituale.

Matei 6:7  Când vă rugaţi, să nu bolborosiţi aceleaşi vorbe, ca păgânii, cărora li se pare că, dacă spun o mulţime de vorbe, vor fi ascultaţi.
pai aici tocmai era in discutie ca se roaga in alta limba si spun putiine, prea putine cuvinte. Nici cum nu se leaga ideile ce le propui.

originalii au murit, astazi daca era ceva original vedea toata lumea..
asta de unde o stii? Pe unde-ai auzit-o?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (04/02/11 17:25)

04/02/11 17:24

furtuna dragos
membru

pai asa se face, mai sunt si o gramada de versete despre prooroci mincinosi, etc..

Faptele apostolilor 2:7  Toţi se mirau, se minunau, şi ziceau unii către alţii: "Toţi aceştia care vorbesc, nu sunt Galileeni?
Fapt 1.11; 
Faptele apostolilor 2:8  Cum dar îi auzim vorbind fiecăruia din noi în limba noastră, în care ne-am născut? 
Faptele apostolilor 2:9  Parţi, Mezi, Elamiţi, locuitori din Mesopotamia, Iudea, Capadocia, Pont, Asia, 
Faptele apostolilor 2:10  Frigia, Pamfilia, Egipt, părţile Libiei dinspre Cirena, oaspeţi din Roma, Iudei sau prozeliţi, 
Faptele apostolilor 2:11  Cretani şi Arabi, îi auzim vorbind în limbile noastre lucrurile minunate ale lui Dumnezeu!" 

in concluzie este vorba despre limbi care unii le inteleg, nu este ceva limba extraterestra.

oamenii se intelegeau intre ei chiar daca erau din popoare diferite si vorbeau limbi diferite.

04/02/11 17:36

Site web  
Old
Moderator

furtuna dragos a scris:

pai asa se face, mai sunt si o gramada de versete despre prooroci mincinosi, etc...

Si ce are a face cu cei ce sunt adevarati?

in concluzie este vorba despre limbi care unii le inteleg, nu este ceva limba extraterestra.
in afara de Fapte 2 mai gasesti loc unde intelegeau limbile fara sa fie talmacire? De unde stii ca e o limba neparat vorbita, daca vorbeste taine cu Duhul?

04/02/11 17:41

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

FiicaDeRege a scris:

Eu cred, Arch, ca trebuie facuta diferenta intre proorocie si talmacire. Cele doua sunt diferite.

Desigur ca sunt diferite dar eu nu vorbeam despre proorocie.

04/02/11 18:47

paulz
membru

Inregistat: 26/02/09
"Vorbirea in limbi" este un DAR care li s-a dat Apostolilor pentru a indeplini Cuvantul lui Dumnezeu:
"Si le-a zis: Mergeti in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la toata faptura. Cel ce va crede si se va boteza se va mantui; iar cel ce nu va crede se va osandi."

Ultima modificare de paulz (06/02/11 18:37)

"Acum dar rămân aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare  dintre ele este dragostea." 1 Corinteni cap. 13:13

06/02/11 18:36

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (15/02/11 21:13)

06/02/11 18:55

paulz
membru

Inregistat: 26/02/09
Imi cer scuze, nu am vrut sa desconsider darurile pe care fiecare le primeste de la Dumnezeu:
"Iubitilor, nu dati crezare oricarui duh, ci cercati duhurile daca sunt de la Dumnezeu, fiindca multi prooroci mincinosi au iesit in lume. In aceasta sa cunoasteti duhul lui Dumnezeu: orice duh care marturiseste ca Iisus Hristos a venit in trup, este de la Dumnezeu. Si orice duh, care nu marturiseste pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ati auzit ca vine si acum este chiar in lume."
(Ioan I 4, 1-3)

Ultima modificare de paulz (06/02/11 20:18)

"Acum dar rămân aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare  dintre ele este dragostea." 1 Corinteni cap. 13:13

06/02/11 20:11

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Asta-i cum ai zice: oameni buni sa nu mergeti la pescuit ca poate veni o furtuna si va arunca in apa de va innecati. :)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

06/02/11 22:22

Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22 23    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la